Clamav sorunu?

Başlatan Alexander, 05 Mayıs 2008 - 23:13:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pardi

Çok teşekkürler @erginemr  ama şimdi de aklımda şöyle bir soru var,1 dosya buldu ve kendi kendine sildi bana hiçbişey sormadı,karantina olayı falan yok mu? Windowsu da çeşitli sebeplerden kullanmak zorunda oluyorum arada ve bozulmasını istemem..

Alıntı yapılan: erginemr - 25 Ağustos 2008 - 11:41:10
Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2008 - 02:28:30
@erginemr'e teşekkürler :)

Sağ ol @heartsmagic.  :)

@pardi, geçmiş olsun, güle güle kullanın. Sorunların çözüldüğünü görmek çok güzel...  :D

erginemr

Şu başlıkta; http://codeidol.com/unix/ubuntu/Security/Keep-Windows-Malware-off-Your-System/
ve "man clamscan" dosyasında virüslü dosyaların karantinaya alınması için kullanılabilecek "--move=/dizin_adı" parametresinden bahsedilmiş. Örnek:
mkdir /var/tmp/virus
clamscan --move=/var/tmp/virus

Ancak, dizinin "mkdir" ile önceden oluşturulması ve programın bu dizin içine yazma yetkisi olması gerekiyor. Karantina dizini için /tmp'yi kullanmayın, zira Ubuntu, her açılışta bu dizinin içeriğini temizliyor. /var/tmp içinde ya da ev dizininiz içinde oluşturacağınız bir dizin olabilir.

Ayrıca, clamav'nin grafik arayüzü olan klamav'yi de kurup kullanmayı düşünebilirsiniz:
sudo apt-get install klamav

[IMG]http://img205.yukle.tc/thumbs/8478Clipboard01.jpg[/img]  [IMG]http://img205.yukle.tc/thumbs/3603Clipboard02.jpg[/img]

(Not: Program KDE tabanlı ve KDE kütüphanelerini de yüklüyor.)

davuthan

arkadaşlar update signature dediğinizde hatayla karşılaşıyorsanız şu işlemleri deneyin

aplicationa tıklayın > sistem araçları > clamav ı masaüstüne sürükle bırak yapın masaüstüne clamavın simgesi gelmesi lazım ardından simgeye sağ tıklayın açılan yerden launcher tab ına gelin ordaki command kısmında yazan
clamtk %F komutunun önüne sudo getirin aşağıdaki gibi

sudo clamtk %F

bu işlemi yaptıktan sonra pencereyi kapatın ve simgeye çift tıklayıp programı çalıştırın daha sonrada help üzerinden update signature un üzerine gelin dikkat ederseniz daha önceden rengi kırmızıydı komut eklemesinden sonra yeşil oldu rahat rahat update edebilirsiniz kolay gelsin.
www.davuthanyaman.com ~ Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

Ademcan

peki clamav karantina içinde aldıktan bir süre sonra silmesi gibi bir olay varmı yoksa karantina içine alınıp saklanırmı virüs ?

Ademcan

bir sorum olacak clamav yüklendikten sonra parola istiyor ben parolayı yazdıktan sonra bash:şifre command not found diye bir hata cıkıyor. .ne yapabilirim cevaplarınız bekliyorum  ....

egitimist

Alıntı yapılan: Ademcan - 05 Aralık 2008 - 23:34:23
bir sorum olacak clamav yüklendikten sonra parola istiyor ben parolayı yazdıktan sonra bash:şifre command not found diye bir hata cıkıyor. .ne yapabilirim cevaplarınız bekliyorum  ....

@Ademcan, bash:şifre command not found böyle bir hata vermesinden şunu anlıyorum; şifre sorulmadan  "şifre" sözcüğünü yazmışsın. Senden parola isteyen ekran görüntüsünü paylaşır mısın. Root parolan sistemi kurarken seçtiğin paroladır. Parola girerken karakterler ekranda görünmez.

burakb44

merhaba, ubuntuda yeniyim arkadaşlar, ubuntu-8.10 server dagğıtımını kurdum ancak ubuntuda yeni olduğum için program kurulumlurında sıkıntı yaşıyorum.

kurduğum servere clamav, proxy ve veb filitreleme programlarını kurmak istiyorum. bu programlar indirdiğim sürümün içinde mevcutmudur yoksa indirmem mi gerekiyor indirmem gerekiyorsa hangi dosyaları indirmeliyim? birde clamav için şu komutu kullandığımda

sudo apt-get install clamav

E: Couldn't find package clamav şeklinde hata veriyor
ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

3mr3

http://www.clamav.net/download/packages/packages-linux

Dostum şu linke bir baksan istersen anladığım kadarıyla depoya eklemen gerekenler var. Bir denemeni tavsiye ederim. Benim ingilizcem yarım yamalak olduğu için çeviremedim ve daha doğrusu anlayamadım linktekileri...
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

ODİN

ekstra bir konu açmak istemedim dün clamavın grafik arayüzlü olanını indirdim ve tarama yaptım aşağıda verdiğim ekran alıntısındaki dosyaları tehlikeli olarak gördü bunlar zararlımıdır ne yapmam gerekir. cevaplarınız için  teşekkürler
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

sema

Merak etmeyin onlar virüs değiller. Emin olmak için az önce Google'da yazdım.. Cevabı olduğu gibi alıntılayayım:

Alıntı YapBu bir virüs değil.
ClamAV motoru ayıklayamadığı executable dosyalarda bu tür yanlış alarmlar veriyor. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, "Ben bunu çözemedim, bildiğim bir executable dosya yapısına benzemiyor. En iyisi sana söyleyeyim de bilgin olsun.." mesajıdır.

Bu cevap da başka bir yerden alıntılandığı için siteyi vermiyorum.
susema

ODİN

Alıntı yapılan: semagkyz - 14 Ocak 2010 - 01:22:42
Merak etmeyin onlar virüs değiller. Emin olmak için az önce Google'da yazdım.. Cevabı olduğu gibi alıntılayayım:

Alıntı YapBu bir virüs değil.
ClamAV motoru ayıklayamadığı executable dosyalarda bu tür yanlış alarmlar veriyor. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, "Ben bunu çözemedim, bildiğim bir executable dosya yapısına benzemiyor. En iyisi sana söyleyeyim de bilgin olsun.." mesajıdır.

Bu cevap da başka bir yerden alıntılandığı için siteyi vermiyorum.

peki teşekkürler
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

MrKowalski

yeni ubuntu 9.10 kullanıcısıyım ve windowstaki dosyalarımı temizlemek için clamAV'u yeni yükledim.tarama işlemini yeni başlattım bittikten sonra herhangi bir işlem yapmam gerekiiyormu yoksa clamAV kendisi buldugu bütün dosyaları siliyor mu?

sema

Ayarlamaları var onu kendine göre ayarlarsan karantinaya alır. Biraz karıştır. Şimdi kurulu olmadığı için net hatırlamamakla birlikte "olaylar" var üstte, aç 'delete' tıkla..

Yalnız için rahat olsun virüs yok olandan da sana zarar gelmez (yok da olur da olursa, neyse dene/gör). Bu arada hoşgeldin :)
susema

MrKowalski

Hoşbulduk :) ve çok memnunum.

tarama bittikten sonraki ekran görüntüsü. ( dosya isimlerini ben sildim )

Virüs sayısına bakarmısınız :)

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r5/thumb_217385391.png[/img]

tarama bittikten sonra diger disklerde buldugu bütün dosyaları karantina dosyasına taşımaya başladı.karantina dosyasının oldugu disk doldu için taramayı bitiremedi mecburen karantina dosyasını elle boşaltmak zorunda kaldım ve tekrar taşımaya devam etti.

sema

Virüsleri silince (ya da gereksiz olduğunu düşündüğüm belgeleri, gerçi başım az derde girmedi zamanında Wİn'de gereksiz gördüğüm belgeleri silerken ama..) ben de çok mutlu oluyorum.

Diğer diskler için evet isabetli olmuş. Yalnız çözemediği dosyaları, sorunları, sıkıştırılmışları da virüs sayıyor. Bu arada resmi ben mi göremiyorum (neden göremediğimi anlamadım, iletinizi alıntılayıp baktım da resim eklemişsiniz bir yerden ama yine de göremedim, verdiğiniz link açılmadı).

Neyse memnun olmanıza memnun oldum :)

Düzeltme: Resim gözüküyormuş, Win'den bakınca. Ubuntu'dayken göremiyorum. Sorun sizde değilmiş yani.
susema

cemale

işe yarar bir anti virüs. :)
şöyle bir deneme yaptım.içinde 600 e yakın çeşitli  virüs bulunan bir dosyayı indirip açtım.[daha önce bu dosyayı windows ortamında kaspersky ile taratmış ve virüsleri bulup silmiştim..aylar önce windows kullanırken..]
dosya masa üstündeydi.dosya exe olduğu wine ile açtım.daha sonra dosyayı masa üstünden ve çöp kutusundan sildim.Clamav la taratma yaptım ve wine dosya sisteminde tüm virüsleri buldu,karantinaya aldı,başarı bir şekilde sildi. :D :D :D
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

bkal26

Arkadaşlar ben bilgisayarımı KlamAv ile tarattırdım ve sonuç olarak 410 tane virüs buldum dedi ve virüs olarak ekranda bana heuristic.broken.executable gösterdi.Bunun yanında durum olarakta hep looser olarak gösterdi.Bu nedir acaba?Silersem herhangi bir sorun çıkarırmı?Şimdiden Teşekkürler...

heartsmagic

@bkal26, daha önce forumda konuşulan bir mesele. Zararlı olmadığına karar vermiştik. Kırık bağlantıları yanlış algılıyor Clamav.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Arkadaşlar clamav ya da Klamav ikisini de yükledim ancak ne donatılarda ne internette bir ikon bulamıyorum,uçbirimden yaprırdığım taramalarda ise belirtilen adrese ulaşamıyor,bu antivirüslerin bir kullanıcı arayüzü yok mu?

Uçbirimden tarama yapmaya çalıştığımda yaşadığım şey;

[IMG]http://i46.tinypic.com/2nriro3.png[/img]

heartsmagic

Clamav arayüzü için:
http://www.ubuntugeek.com/howto-install-clam-antivirus-with-gtk-frontend-gui.html

Senin sorunun boşluk içeren dizinleri yol olarak göstermenden kaynaklanıyor. Boşluğa kadar görüyor ardından sorun yapıyor uygulama. Şöyle dene:

clamdscan "/media/Falanca felanca boşluk olan dizin"
ya da
clamdscan /media/Falanca\ felanca\ boşluk\ olan\ dizin

burk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2010 - 23:30:22
Clamav arayüzü için:
http://www.ubuntugeek.com/howto-install-clam-antivirus-with-gtk-frontend-gui.html

Senin sorunun boşluk içeren dizinleri yol olarak göstermenden kaynaklanıyor. Boşluğa kadar görüyor ardından sorun yapıyor uygulama. Şöyle dene:

clamdscan "/media/Falanca felanca boşluk olan dizin"
ya da
clamdscan /media/Falanca\ felanca\ boşluk\ olan\ dizin

Verdiğiniz linteki direktifleri yatığımda karşıma şu şekilde bir program geldi;

[IMG]http://i47.tinypic.com/wbevee.png[/img]

Ancak ya program inanılmaz derecede kullanışısız ya da ben düşündüğümden daha aptalım,genel tarama dışında özel bir adrese tarama yaptıramadım.Bunun yanı sıra sağ kulakçık menüsünde de program çıkmadı.
Uçbirimden tarama yapmak için de taramak istediğim dosyayı masaüstüne attım ki o uzun adresi  yazıp hata yapma ihtimalimi arttırmayayım ancak onu da beceremedim,açıklama yapmadan hata verdi,çok sıkıldım,sinirim de acayip bozuldu,ciddi ciddi 2 saatten fazladır bununla uğraşmaktayım,sadece bir dosya taramak...
Herneyse biraz daha devam edersem bilgisyara zarar vericem,yarın sakin kafayla halletmeye çalışıcam,iyi geceler.

eribol

Şu listedeki dosyalara çentik atsak taramaz mı acaba?

heartsmagic

@TORUNAGA, arayüzü kurmadım kullanmadım. Ancak uçbirimden örneklerle çalışmıştım zamanında:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9170.0.html
Arada bir kullanıcıya ait silinen iletiler var, kendi kendimize konuşuyormuşuz gibi olmuş ancak fikir verecektir başlık.

burk

Sanırım Klamavın bana bir gıcığı var açtığım anda sayfaların çerçeveleri gidiyor,tümden kaldırdım,başka bir antivirüs programı indirip onu kullanmaya çalışacam,ilginizden dolayı teşekkür ederim arkadaşlar.

heartsmagic

Arayüz olmadan, bir önceki iletimde verdiğim bağlantıya bakarak tarama yapamadın mı?