[Çözüldü] Usb harddiske nasil low level format atilir ?

Başlatan zulfikar, 04 Haziran 2009 - 23:00:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

Meraba arkadaslar elimdeki usb harddiske low level format atmayi veya wipe benzeri bir uygulama ile harddiskdeki silinen eski uygulamalara veya belgelere ulasilmasini engellemek istiyorum. Harddisk suan bos vaziyette, bu sebeble wipe kullanamiyorum. Kullanma imkanim var ise nasil?

Low level format atmak icin dd  if=/dev/zero  of=/dev/sdb yolunu takip ediyorum ama uygulama oyle kala kaliyor. Bir anlam veremiyorum herhangi bir hata ciktisi vermiyor oylece kaliyor. Fikri olan varmi acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 04 Haz 2009 22:08:31 GMT-2

Suan tekrar deniyorum ve bu sefer sabaha kadar bekleyecegim. Belki goruntu olarak tepki vermiyor ama arka planda islemi yurutuyor olsa gerek. Herhangi bir hata vermemesi veya islemi sonlandirmamasi bende boyle bir kanaat olurturdur.

heartsmagic

Çıktı vermez ancak kendisi diske veri basar ve sıfırlayarak gider diye biliyorum ben. Bu güvenli silme konusunu kısa bir süre önce yine konuştuk diye hatırlıyorum ben.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zulfikar

Bir kac haftadir forumu takip etmemestim. O konuyuda bulur ve incelerim.

Bendeki durum diskin bos olamsi, bu sebeple wipe kullanamiyorum. Wipe ile de bos olan diskin yeniden silinebilindigini gormedim. Man belgelerine de baktim oradada bir bilgi bulamadim.

Suan icin sabaha kadar bekleyecegim, olmaz ise yarin bu konuya daha kapsamli ilgileniriz.

heartsmagic

Konu tam olarak hangi bölümdeydi ben de hatırlamıyorum ancak birkaç program önerisi yapılmıştı orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zulfikar

Sorun cozuldu.

Diskine low level format atmak ihtiyaci olan arkadas olur ise,sudo suile root haklarni aliyoruz vedd  if=/dev/zero  of=/dev/sifirlanacakdisk

Hic bir sey olmuyormus gibi oluyor ama islem baslamis bulunmakta. Uyarmaya gerek yok her halde bilgisayari kapatmayin veya sifirlanan diski sistemden ayirmayin diye. Diskin buyuklugune gore saati degisiyor, ben 120 gb lik diski yaklasik 10 saatte sifirladim. Islem bittikten sonra gparted ile istediginiz bicimde yeniden bicimlendiriniz.

Not: Gerekmedikce bu yonteme basvurmayin ve siksik tekrar etmeyin, yoksa islemin riskinin buyuk olmasi sebebiyle harddiskinizden olursunuz. Tecrubeyle sabittir!

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST