Bir Linux çalışan CD'si ile Windows üzerinden veri kurtardınız mı?

Başlatan heartsmagic, 04 Haziran 2009 - 22:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir Linux çalışan CD'si ile Windows üzerinden veri kurtardınız mı?

Evet
201 (81.7%)
Hayır
45 (18.3%)

Toplam Oy Verenler: 183

GAREZ

ben windowsdaki verileri kurtarmak için değil silmek için kullanıyorum bu daha iyi oluyor...:)

Gimp Uzmanı

Linux'mu Şimdiye kadar en az 100 cd ve 100 dvd harcamışımdır. veride kurtardım ama. o kadar dağıtım denenirmi ? :D

Şimdiye kadar EXT3, EXT4 ve NFFS dosya sistemi üzeirnden veri kurtardım. Hatta hatalı sistemi (EXT4) bile düzeltip içinden veri kurtardım. :D

andydufy

Alıntı yapılan: the_grudge - 26 Temmuz 2009 - 20:24:28
ben windowsdaki verileri kurtarmak için değil silmek için kullanıyorum bu daha iyi oluyor...:)

Bende Windows da yüklüyken bilgisayara ,sistemi pardus ile açardım ve hem C hem de D ' de yer alan system volume information klasörlerini silerdim.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: andy_kubuntu - 26 Temmuz 2009 - 23:41:33

Bende Windows da yüklüyken bilgisayara ,sistemi pardus ile açardım ve hem C hem de D ' de yer alan system volume information klasörlerini silerdim.

Bende flash disklerden Bol bol virüs sildim.

andydufy

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 26 Temmuz 2009 - 23:57:28
Alıntı yapılan: andy_kubuntu - 26 Temmuz 2009 - 23:41:33

Bende flash disklerden Bol bol virüs sildim.

Harbi doğru.Arkadaşımın flashdisk 'i açılmıyordu. Pardusta açıldıgını görünce  ağzı açık kalmıştı.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

pwl

pwl

an itibariyle live cd ile veri kurtaranlar kervanına bende katıldım :)

ırmak

Hayır, hiç öyle bir gereksinimim olmadı.
Linux ile bir kaç yüz kere problem yaşadım.
Hatta son Kernel güncellemesinden sonra Karmiciğim bitkisel hayata girdi.
Ama Windows hep açılıyor sorunsuz, adi işte:D

marjinal1st

Oluşturup arkadaşlarıma dağıttığım Slax tabanlı kurtarma CD'lerinin haddi hesabı yok valla  :D :D Kendimde de çok kullanmışlığım vardır. Ama artık Windows üzerinden veri kurtarmaya veya daha genel bir ifadeyle Windows'a ihtiyacım yok  :P
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

screenshot

Yüzlerce kereden fazla Linux çalışan cd ile windows üzerinden veri kurtarmışlığım var.

Bir kaç örnek verecek olursam;

Katılacağım seminerde yapacağım sunum öncesinde bir toplantım vardı. Bu sunumu hazırlamak yaklaşık 1 hafta kadar zamanımı almıştı. Sorunsuz çalışan windows toplantıdan 1 gün öncesinde toplantı yapacağım şirkette akşam üzeri durduk yere açılmadı. Bilgisayarı açtığımda anlamsız bir sesli uyarı veriyordu. Normalde sesini duymakda zorlandığım bilgisayarım neredeyse ortalığı kaldıracak kadar sesli uyarı veriyordu :D Bu durumdan kurtulmak için hemen yerel diskimi yerinden söküp usb kutu aracılığı ile başka bir bilgisayara taktım. Hiç bir şekilde donanım bulunamıyordu. Yaptığım onlarca denemeden sonra tüm umudu yitirmeye başladığım anda aklıma ubuntu geldi. Öncelikle işimi sağlama almak için yeni bir yerel disk alıp sistemimi kurdum. Sonrasında sorun yaşadığım yerel diske ubuntu ile ulaştım. Öncelikle ilk ihtiyacım olan sunum dosyalarını kurtardım. Toplantıya 1 kaç saat varken uykusuz bir şekilde son hazırlıklarımı bitirmiştim. İşte tam bu zamanda ubuntu gönlüme taht kurdu. Benim için vazgeçilmez oldu.

Resmi bir kurumun çöken Server 2008 DC den yedek aldım. Bu kurumda kendi aralarında kullanmak için sistelerine Access point eklemişler. Dışardan bir kullanıcı wireless şifresini kırıp servere sızmış. Öncelikle masaüstüne bir not bırakmış. Sonrasında yetinmemiş sistemdeki bütün dosyalara kendini kopyalayan bir virüs eklemiş. Dolayısı ile server ilk yeniden başlatılma sonrasında açılmaz olmuş. Özellikle mssql serverden aldığım yedek 20 gb civarıydı. Active directory ve group policy yedeklerininide başarıyla aldığımda bilgi işlemde çalışan görevliler bayram ediyordu :D

Profesyonel bir fotoğrafçı arkadaşımın yerel diskinde (harddisk) bölümler (Partition) uçmuş. Hiç bir şekilde verilerine windows üzerinden ulaşamamış. Hatta yerel diskini başka bir windows makinaya takıp verilerini kurtarmak istemiş başarılı olamamış. Kısa bir araştırmadan sonra ubuntu ile yerel diskte ilgili bölümlere ulaşıp yedeklerini almıştım. Şu an bu arkadaşım ubuntu kullanıyor :D Neredeyse son 1 yıl çektiği fotoğrafların yedeğini almamış ubuntu sayesinde hiç kayıp yaşamadan verilerini yedekledim.

Buna benzer yaşadığım sorununu çözdüğüm örnekler oldukça fazla. Çalışan cd kullanmanın en büyük güzelliği yerel diski çıkarmak zorunda kalmıyorsunuz. Windowsun mount edemediği, bozuk sektör olan, bölümleri uçmuş yerel disklerde ubuntu rahatlıkla bir kaç komut ile mount edebiliyor. Özellikle laptoplarda çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Sırf bu işlerde kullanmak üzere özelleştirilmiş ubuntu sürümü yapmayı düşünüyorum.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

plymouth

Linux ile tanışmamız da bu sayede oldu zaten.
      Eskiden internet cafe işleten birisi makinasında ki disklerine kurduğu deepfreeze uygulamasını kaldıramamıştı. Tabi bende kaldıramadım. Ama linux içindeki herşeyi kurtardı. Bir de sağlam
bi şekilde yeniden yapılandırıp üzerinde ext3 ile Ubuntu 7.10 kurunca deepfreeze den eser kalmadı. Vay be dedim adam tüm makinaya 5 dakika da el etıp, her şeyi  çalışır hale getirdi. Yetmezmiş gibi diski de kurtardı.
Kowalski!!!  Hemen Linux'a geçmek için durum değerlendirmesi yap!   8)
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Tanshaydar

heartsmagic

Alıntı yapılan: plymouth - 14 Kasım 2010 - 15:50:47

Kowalski:
Durum değerlendirme süresi 3.5 saniye Skipper!
Canonical'dan CD sipariş edilir.
İsim olarak Alice verilir, kargo geldiğinde ondan önce davranılıp CD alınır.
Ubuntu kurulur.

Private:
Sipariş verdiğimiz internet bağlantısından ISO indirsek daha çabuk olmaz mı?

Kowalski:
Olumsuz. CD'miz yok.

Skipper:
Rico!

Rico:
Böeeeeeaaa.

Anketimizi linç ettik sanırım. :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

Hesabını bilmediğim kadar çok diyebilirim, kendim için değil belki ama arkadaşlar için sayısız kez ubuntu ile veri kurtarması yaptım. Diskin biçimlendirilmesi gerekiyor, tekrar win kurup sonra dosyaları almak adama ağır geliyor, orada ben devreye girip dosyalarını ubuntu ile kurtarıyorum ve nedir bu ubuntu hikayelerine bir yenisi daha ekleniyor, kişi biraz sağduyulu ise 1 aya kalmıyor ubuntu denemeye karar veriyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

mami96

Yapmıştım işte 2006'nın son aylarındaydı sonrada temelli geçtim :)

Emix

Knoppix ve ubuntu live cd ile bir çok kez verilerimi arkadaşların/okulun bilgisayarlarının verilerini kurtarmışlığım vardır oldukça işlevsel ve kullanışlı oluyor

plymouth

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Kasım 2010 - 23:57:00

Kowalski:
Ubuntu kurulur.

Private:

Kowalski:
Olumsuz. CD'miz yok.

Skipper:
Rico!

Rico:
Böeeeeeaaa.

Biliyordum yalnız olmadığımı...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

frtxyz

Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

raspacı

Alıntı yapılan: plymouth - 18 Kasım 2010 - 11:25:06
Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Kasım 2010 - 23:57:00

Kowalski:
Ubuntu kurulur.

Private:

Kowalski:
Olumsuz. CD'miz yok.

Skipper:
Rico!

Rico:
Böeeeeeaaa.

Biliyordum yalnız olmadığımı...
Yalnız değilsiniz. :) Ankete dönersek: Tabi ki.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Atamertes

Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

kalkan1973

Bizim Muhasebe ve Bordro programının bulunduğu bilgisayar çöktü. Windows kurulum CD si ile açıyorum HARDDİSK tek parça görünüyordu. Biraz telaşlandım tabi. Onca personelin bilgileri artı kaç yıllık muhasebe kayıtları gitti sandım. Hemen UBUNTU LİVE CD den başlattım bilgisayarı. Bir de ne göreyim tüm DİSK bölümleri karşımda... Sevinçten uçtum neredeyse. Derhal FLASH DİSK takarak tüm MUHASEBE - BORDRO kayıtlarını kopyaladım... Başka bir bilgisayara naklettim. Bu CD olmasaydı HARDDİSKİ sök başka bilgisayara tak orada kontrol et kopyala tekrar sök tak vs bir sürü iş...
Evde İşte her yerde Linux

sebian

Ubuntu live cd üzerinden yüzlerce kez veri kurtardım. Hala da kurtarmaya devam ediyorum :)))

Kutadgu

Ubuntu Live-USB üzerinden kurtarmıştım bende. Hatta açılamayan (açılmadığı sanılan) bilgisayarda usb üzerinden işlem yaptığımı görenler hayretler içerisinde bakmıştı sanki muhteşem bir "hacker"lık olayına şahit oluyorlarmış gibi :) .

gravis

Çok kez Ubuntu canlı oturum ile veri kurtardım, gerek bilgisayarların Microsoft ile çöküşünden sonra gerek ise fazlası ile bad sector bulunan harici harddisklerden  :)

confickerbelasi

ben hiç kurtarmadım ama kurtarabilirdim reactos kurma denemesinde yanlış zamanda vazgeçince hdd komple raw oldu xp+pardus2009.2+ubuntu10.04 tarih olmuştu işin komik yanı xp cd ile kurtarma yapınca olmayan xp'nin mbr'sini onarıyor ve tamam diyordu...