online yardım hattı.

Başlatan ibokozan, 04 Haziran 2009 - 17:06:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kozanibo

benim önerim online yardım hattının olması. maalesef bir çoğumuz linux da acemi. ve yardıma çok ihtiyacımız oluyor. belli konularda profesyonelleşmiş kişiler olarak bizler sorunlarımıza acil çözüm bulma konusunda çok sabırsısız.

şahsen ben online yardım aldığımda çözüme ulaştığım meselelerde herkese özellikle benim gibi yenilere yardım etmeye hazırım. telefon ile mesaj ile. msn ile. e posta ile her şey ile yardım edebilirim.

sizler de msn adreslerinizi yazabilir misiniz?

buraya problemimizi yazarız. sonra bu konu daha önce başına gelmiş her kimse o kişiyi ekler. başka biri aynı sorun ile karşılaşınca yardım eder. bilgi paylaştıkça çoğalır.

örneğin benim firefox tarayıcımda resimler net görünmüyor.

kim ekliyor beni :)

düzelttim :(

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kozanibo

nasıl arama yapmam gerekiyor peki bu sorunu?

firefox resim kalite diye aradığımızda alakasız iki başlık çıkıyor. ? firefox yazınca sadece firefox nedir e kadar gidiyor olay :S

ironic

Alıntı yapılan: ibokozan - 04 Haziran 2009 - 17:17:30

firefox resim kalite diye aradığımızda alakasız iki başlık çıkıyor. ? firefox yazınca sadece firefox nedir e kadar gidiyor olay :S

Sorun sanırım sayfa yakınlaştırma oranı ile ilgili. Nosquint türü bir eklenti kullanıyorsanız ayarı %100' e getirin. Kullanmıyorsanız bir de Ctrl + 0 ' ı deneyin.  :)

kozanibo

Alıntı yapılan: ironic - 04 Haziran 2009 - 17:24:04

Sorun sanırım sayfa yakınlaştırma oranı ile ilgili. Nosquint türü bir eklenti kullanıyorsanız ayarı %100' e getirin. Kullanmıyorsanız bir de Ctrl + 0 ' ı deneyin.  :)

herhangi bir eklenti kullanmıyorum. Nosquint nedir? ne işe yarar? :) ama yakınlaştırmayı deneyebilirim. çünkü çözüme ulaştıramadığım bir sorunum daha olduğu için mejbur bazen yakınlaştırmak zorunda kalıyorum. ekran 15 inçh dolayısıyle en uygun gösterdiği çözünürlük 800x600. ama bazı uygulamalar en bilindikten bahsedeyim örneğin pencereye yöneticisi ayarları penceresi 800x600 e sığmıyor ve bişeye tıklamaya çalışırken pencere bi oraya kayıyor bi buraya :S ille de en az 1024x768 istiyor

eren

Opera ile sonuç nasıl? Opera ile düzgünse Firefox ayarlarında sorun vardır. /home/kullanıcıadı/.mozilla dizinini silip deneyebilirsiniz.

* Bu dizinde yer imleri de mevcut. bookmarks.html dosyasını yedeklemeyi unutmayın.

Belki kurulu bir eklenti veya ayar hatası buna neden oluyordur.

Not : Ekran kartınızı tanıttınız mı? Kaç piksel çözünürlük kullanıyorsunuz?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kozanibo

eren opera indirmem mümkün değil... ve bu sorunu internet olmadan halletmem gerekiyor. ekran kartım ge force fx 5200 128 mb. ekran kartını tanıttım zannediyorum çünkü tanınmayan donanım gibi * bir şey buldum yükle dedim tavsiye ettiğini yükledi. yükledikten sonra compiz felan muhteşem çalıştı hala da çalışıyor :) gerekirse resim ekleyeceğim birazdan siz yeterki ayrılmayın bana yardımcı olun ben burda anlattığınız herşeyi kontrol edip olmayanı ekleyeceğim siteye :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 04 Haz 2009 15:43:15 GMT-2

ben bir de çözünürlüğü kaydetme olayını başaramadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Prş 04 Haz 2009 16:58:44 GMT-2

Alıntı yapılan: ironic - 04 Haziran 2009 - 17:24:04

yakınlaştırdığım için resimlerin kalite bozulmuş. ctrl + 0 yapınca yakınlık eski hale geliyor.

sorunum düzeldi teşekkür ederim.

sizden rica ediyorum bu sorunum ile de ilgilenin :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9596.new.html#new

ben xorg dosyasını bozmuş olabilirim. buraya ekliyorum içeriğini.

oenderrr

eğer kullandığın bilgisayarda internet yoksa(gerçi o zaman firefoxun resimleri düzgün göstermemesi çok önemli bir problem olmamalı :) ) operanın kendi sitesinden ubuntu deb. paketini indirip, usb disk vs ile ubuntu kurulu bilgisayara atıp kurabilirsin. internet varsa opera kurmak istememe sebebini anlayamadım

Malik

xorg.conf dosyanın içeriğini buraya yapıştırabilir misin?

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

kozanibo

Alıntı yapılan: oenderrr - 04 Haziran 2009 - 18:00:29
eğer kullandığın bilgisayarda internet yoksa(gerçi o zaman firefoxun resimleri düzgün göstermemesi çok önemli bir problem olmamalı :) ) operanın kendi sitesinden ubuntu deb. paketini indirip, usb disk vs ile ubuntu kurulu bilgisayara atıp kurabilirsin. internet varsa opera kurmak istememe sebebini anlayamadım

internet olduğu halde opera kurmak istememe nedenim şu: :)

bir anda kolaya kaçıp acaba o düzgün çalışıyor mu denemek istemiyorum. bir konuda ne kadar profesyonelleşirsem bu işletim sistemini tavsiye ettiğim kişilere burda o kadar yardımcı olabilirim. çünkü yarın ben durmayacağım ki burda formatçı olarak bilinen biriyim. millete ubuntu yükleyeceğim. evinde internet olmayan adamlara opera indir diyemem... öğrenmem gereken bir konuya daha değinmiş oldun böylece :) gerekli bütün programların indirilme bir ortama aktarma başka bir bilgisayara yükleme olayını nasıl yapıyoruz? teşekkürler şimdiden.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2009 - 18:15:45

Alıntı yapılan: Malik - 04 Haziran 2009 - 18:03:16
xorg.conf dosyanın içeriğini buraya yapıştırabilir misin?

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

bunu burda forumda araştırma yaparken buldum. bu aslında benim orjinal xorg.dosyam ve içeriği değil. ama bunu bu şekilde değiştirmiştim ve yedeklemem gerektiğini sonradan öğrendim

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "tr"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Option "DPMS"
HorizSync 30-50
VertRefresh 50-80
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "nvidia"
   Option      "NoLogo"   "True"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Generic Monitor"
Device "nvidia"
DefaultDepth 24
        SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
  screen "Default Screen"
EndSection

Section "Module"
   Load      "glx"
EndSection

Malik

otomatik olarak yedek alıyor sen almasanda. Şİmdi xorg.conf dosyasının olduğu yere git ve gizli dosyaları göster. Yanında tilda olan senin eski xorg.conf dosyan. Onu al ve şimdi ki xorg.conf dosyasının içine kopyala. Umarım bu sorununu düzeltir.

ekleme: Bazı dosyalarda alınan otomatik yedek açılamıyor. xorg.conf açılır mı bilemiyorum. Denemek için yazdım bu yolu.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

kozanibo

Alıntı yapılan: Malik - 04 Haziran 2009 - 18:20:29
otomatik olarak yedek alıyor sen almasanda. Şİmdi xorg.conf dosyasının olduğu yere git ve gizli dosyaları göster. Yanında tilda olan senin eski xorg.conf dosyan. Onu al ve şimdi ki xorg.conf dosyasının içine kopyala. Umarım bu sorununu düzeltir.

ekleme: Bazı dosyalarda alınan otomatik yedek açılamıyor. xorg.conf açılır mı bilemiyorum. Denemek için yazdım bu yolu.

anladım birazdan deniyorum... ama zaten önceki xorg dosyamı geri alsam da sorunum düzelmez ben şu resimde görmüş olduğun

hatayı düzeltmek için öncekini değiştirdim

Malik

Bir dene bakalım zaten söylediğim yolunda olacağı kesin değil olursa o hata ile ayriyaten ilgileniriz

bytan

Online yardım hattı gibi bir şey pratikte pek mümkün değil. İstenen sonucu bile vereceğini sanmıyorum. Örneğin bu başlık bile yardım hattı önerisi ile başlamış, firefox'a geçmiş, oradan xorg.conf'a uğramış. Bunun gibi, her sorunu olan "benim şu sorunum var, online yardım istiyorum" diye bu başlığa yazarsa neler olacağını tahmin etmek zor değil.

Buraya yazana kadar arama butonuna yazmak daha etkili olur kanımca. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kozanibo

Alıntı yapılan: bytan - 04 Haziran 2009 - 18:34:48
Online yardım hattı gibi bir şey pratikte pek mümkün değil. İstenen sonucu bile vereceğini sanmıyorum. Örneğin bu başlık bile yardım hattı önerisi ile başlamış, firefox'a geçmiş, oradan xorg.conf'a uğramış. Bunun gibi, her sorunu olan "benim şu sorunum var, online yardım istiyorum" diye bu başlığa yazarsa neler olacağını tahmin etmek zor değil.

Buraya yazana kadar arama butonuna yazmak daha etkili olur kanımca. :)

dedim yukarda arkadaşım. herkesin derdi farklı biliyorum elbette. senin sorumluluğunda olduğu için sen de site karışmasın herkes faydalansın istiyorsun ama ben arayarak sorunlarımı düzeltemiyorum. hiç birimizin makinesi aynı değil. bilgisayar ile uzun yıllardır uğraşan var uğraşmayan var. anlatılanları anlayan var anlamayan var. ben artık windowsun yakasını bırakmış yılmış bir insanım. gözüm kapalı format atar driver bulur yüklerim. ama yeter artık. inşallah anlıyorsundur beni. benim sorunlarım sıralı ve sınırlı bunlar kendi arayıp çözemediğim konular zaten. sizler yöneticilersiniz. ben bu site ilk kurulduğunda burda mıydım? her gün açılan yeni başlıklara baktım mı? hayır. aradığımda kendi sorunumu çözecek bilgileri bulamıyorum ki bulduklarım da başka şeyleri bozabiliyor. bilgisayar biliyorum zannederdim ama linux başka ve ben öğrenmek istiyorum. aslına burda bana yardımcı olan herkes ilerde burda bu işe gönül verecek aynı onlar gibi birini eğitiyor........

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2009 - 17:45:15

ben bu işten anlayan herkesin msn adreslerini verebileceği bir platform olmasını istedim ama o da bazı haklı yönlerle yasak. burdan bana yardımcı olanlara teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2009 - 18:49:10

şimdi resimde verilen hata kaydete bastığımda neden kaydetmiyor. xconf dosyasında nasıl bir değişiklik yapacağız ki bu hata düzelsin. driverin kendi programı olan o resimde görülen settings penceresi neden kendisi değişiklik yapamıyor o dosyada anlamadığım şeyler de bunlar.......

rica ediyorum sorduğum şeyleri sorgulamayın :) başka birine açıklamam için gerekli şeyler bunlar :)

bytan

Eğer konularınızla ilgili size çözüm olabilecek bir başlık bulamazsanız, tabii ki konu açabilirsiniz. MSN vb yardımların bugünden yarına bir katkısının olmadığı aşikar.

Örneğin şu an yaşadığınız sorun için bir başlık haline geldi burası. Kullanıcıların yardımlarıyla çözüme ulaştığında, öneri harici diğer mesajlar ayıklanıp etiketlenip kendi başına bir başlık olacak. Ve sizden sonrakiler için faydası olacak bu başlığın. Umarım ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Malik

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9026.0.html

şurda sorununuzu çözmüşler ama siz xorg.conf dosyanızı değiştirmişsiniz.

kozanibo

Alıntı yapılan: bytan - 04 Haziran 2009 - 19:11:11
Eğer konularınızla ilgili size çözüm olabilecek bir başlık bulamazsanız, tabii ki konu açabilirsiniz. MSN vb yardımların bugünden yarına bir katkısının olmadığı aşikar.

Örneğin şu an yaşadığınız sorun için bir başlık haline geldi burası. Kullanıcıların yardımlarıyla çözüme ulaştığında, öneri harici diğer mesajlar ayıklanıp etiketlenip kendi başına bir başlık olacak. Ve sizden sonrakiler için faydası olacak bu başlığın. Umarım ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur.

ben sizi gayet iyi anlıyorum kardeşim. ama arama yöntemi ile bulduğum sonuçlarda başkalarının çözümlerini kendi bilgisayarımda uyguluyorum öyle değil mi? bu ne kadar etkili olur ki aynı arıza değilse... nasıl bugünden yarına katkısı yok. sizden msnden bilgi aldıktan sonra engelledi mi sizi. başınızdan nası bir olay geçti bilmiyorum ama keşke daha iyi bir çözüm bulabilsek... siz elinizden geldiğince başınızdaki iş yoğunluğunu azaltmaya çalışıyorsunuz bunu anlamak zor değil...

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Aralık 2008 - 13:24:30
Çağlar'ın her derde deva, hastalara şifa xorg.conf dosyası yine işe yaradı.  8)

bakın alıntı yaptığım mesaja uyarak http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4880.15.html

ben de ordaki xorg içeriğini benimki ile değiştirdim. ne oldu? hala kaydedemiyorum çözünürlüğü

resimdeki hata var hala

http://img529.imageshack.us/img529/3448/ekrangrnts.png

bazen tek tek ilgilenmek gerekiyor maalesef. halleden halledip gidiyor ya da bir anda bıkıyor tekrar windowsa dönüyor

mesela herkesde olduğu gibi bende de vcd leri kopyalama sorunu var. onu araştıracağım çünkü herkesin sorunu buna özel ilgi beklemem ayıp olur zaten. ama yapamayınca ne yapacağım???

bytan

Görüyorum ki ben anlatamamışım. Msn üzeri yapılan yardım sadece o kişiye yapılıyor. Bu yardımdan başka kimse faydalanamıyor. Fakat forum üzeri yapılan yardımlarda her şey burada. Bugünden yarına faydası devam ediyor. Çözüm önerileri sunuluyor. Sonraki gelen kullanıcı sorununa uygun olabileceğini düşündüğü çözüm önerilerini deniyor. Eğer sonuç alamazsa yeni bir başlık açıyor. Ve bu böyle devam ediyor.

PF @ ST

heartsmagic

@bytan zaten birkaç defa açıklamış, benimki sadece tekrar olacak.

Bu kadar üyeyle tek tek ilgilenmenin mümkünatı var mı sence? İstenilen şey makul olursa elbette değerlendirilir ancak makul olmayan teklifleri de ne yazık ki gündeme alamayız. Kısacası MSN desteği mümkün değil. Kaldı ki o zaman forumun açılmasının bir anlamı kalmaz.

Aradığını bulamazsan yeni bir konu açmakta serbestsin, bu forumun amacı zaten. Ayrıca yaşanılan sorun benzerse çözümü de benzerdir, donanım değişmiyorsa olay pek farklı yöne kaymaz.

Son olarak kişilere "kardeşim" diye hitap etmezsen seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kozanibo

tamam ben aradığımı bulamıyorum. sizden rica ediyorum o zaman bu sorunlarıma benzer çözülmüş bir başlık verebilir misiniz bana?

ek = kardeşim olarak görmediğim kimseye kardeşim demem zaten. burda ortak bir noktamız var hepimiz kardeş değil miyiz? neden kardeşim demiyorum?

bytan

Eğer sorunuza benzer bir başlık yoksa, yenisini açabilirsiniz. Yani her bakımdan aradığınız yardım sağlanabiliyor.

Belki karşı taraf sizin arkadaşım, kardeşim gibi iyi niyetle söylemiş olabileceğiniz hitaplardan hoşnut olmayabilir. Bu sebeple bu tür hitaplardan kaçınıyoruz.

PF @ ST

kozanibo

tamam teşekkür ederim bytan
ben sabırsızlığımdan bu site kapandı ya bir hafta içinde ubuntu nun ing sitesi var oraya üye olup aynı sorularımı orda da sordum :D adamlar bilmiyoruz deyip gittiler :) bana sorma onlara sor dediler :D

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=7356444#post7356444

googleden bulduğu sonuçları yazdılar :)

Allah razı olsun yardımcı olmaya çalışıyorsunuz.

bytan

Elden geldiğince forum olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz @ibokozan. Teşekkürler anlayışın için.

PF @ ST