İstenmeyen fan sesini kesin

Başlatan Xenophobia, 04 Haziran 2009 - 01:17:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Linux dağıtımlar, her geçen gün biraz daha fazla donanıma destek verse de, destek vermediği donanımlar da mutlak ki mevcuttur. Donanım destek çalışmaları sürerken, kullanıcıların alternatif yöntemleri de sorunlarını çözebilmektedir. Sorunlu sistemlerden birinin sahibi de benim...

Asus F3FM marka dizüstü bilgisayarım ile uzun süredir Ubuntu kullanmaktayım. İhtiyaç duyduğum mecburu durumlar hariç, Windows işletim sistemi kullanmaktan kaçınıyorum. Kullanmak zorunda olduğum Windows uyumlu programlar sebebiyle, makinamda ikinci bir işletim sistemi olarak bulunduruyorum Windows'u.

Yaşanılan soruna kısaca değinecek olursak;

Sistem Windows üzerinde sessiz sedasız çalışırken, Linux ile fan sesleri eşliğinde çalışıyor. Bu ses öyle bir hal alıyor ki bir noktadan sonra, insanın bilgisayarı kaldırıp duvara vurası geliyor. Bir sistemde normal çalışan donanımın, bir diğer sistemde çalışmaması donanım bazlı değil, yazılım bazlı sorun olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bu sorun sebebiyle, bir çok deneme yaptım fakat bir sonuca ulaşamadım. Bugüne kadar denenen bir çok yöntemi uygulasam da, maalesef sistemimdeki fan kontrolünü ele geçiremedim. Taaa ki bu işi Windows ile halledene kadar. Evet, yanlış okumadınız bu işi Windows üzerinden hallettim.

Asus dizüstüler ile gelen güç ayarlama programı olan Power 4 Gear Extreme, sisteminiz için çeşitli ayarlamaları yapmanızı sağlıyor. En yüksek performanstan en düşük performansa kadar kendiniz ayarlayıp, tek tık ile bu performansı kullanabiliyorsunuz.

Sorunu bu program ile performans ayarları yaparak çözdüm. İşlemci çalışma seviyemi düşürdüm ve ayarı kalıcı yaptım. Windows açılana kadar güçlü bir şekilde çalışan fan, sisteme giriş sonrası ayarladığım hale geliyor. Böylelikle fan sesi kesiliyor ve sıkıntı ortadan kalkıyor. Peki ya Linux ile nasıl kullanılıyor?

Çok basit, ilk önce Windows'a giriş yapılıyor ve oturum kapatılıp Linux açılıyor. Daha sonra istemediğiniz fan sesine son verdiğinizi görüyor ve hayrete düşüyorsunuz. Çünkü Windows bu durumda kapalı oluyor ve Linux işletim sistemi üzerinde donanım kontrolünü sağlamış oluyorsunuz.

İşlemci sıcaklık seviyeniz kritik düzeyi aştığında, fanlarınız otomatik olarak devreye giriyor.

Power 4 Gear Extreme programı, Windows Vista ve Xp de sorunsuz olarak çalıştırılabiliyor. Fakat Windows 7 için, henüz gerekli sürüm yapımcılar tarafından piyasaya sürülmüş değil.

İstenmeyen fan sesini kısmak için bulduğum bu alternatif yöntem, gayet huzurlu bir sistem kullanmamı sağlıyor. Eğer benzer bir sorun yaşıyorsanız, muhakkak denemelisiniz. Sırf bunun için, Windows yüklemek bile düşünülebilinir.

Kaynak

canosayan

açıkçası uzun bir yöntem olmuş.
Chmod bizim işimiz.

gokhanyildiz

bende asus f3sr kullanıcısıyım.uzun süredir bende ubuntu kullanıyorum.Fan sesinden bende şikayetçiyim.Fakat fan sesi sadece firefox veya opera kullanırken aşırı derecede flash içeren bir siteye girersem artıyor.Bunun dışında bir problem yok.

Xenophobia

Alıntı yapılan: canosayan - 04 Haziran 2009 - 07:30:17
açıkçası uzun bir yöntem olmuş.

Uzun derken?

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 04 Haziran 2009 - 09:17:13
bende asus f3sr kullanıcısıyım.uzun süredir bende ubuntu kullanıyorum.Fan sesinden bende şikayetçiyim.Fakat fan sesi sadece firefox veya opera kullanırken aşırı derecede flash içeren bir siteye girersem artıyor.Bunun dışında bir problem yok.

Bu neredeyse genel bir problem. Bendeki de aynısıydı diyebilirim gözüm kapalı. Sessiz bir ortamda olduğum için, normal çalışması bile rahatsızlık vermeye başlamıştı artık bende. Şimdi istediği kadar flash vb. eklenti içersin, tek bir kıpırtı almıyorum. Batarya koruma modunda çalışıyor çünkü. Bu performansı etkilediğinde de, işlemci frekans ayarlarından "Performance" seçeneğine geçiyorum.

heartsmagic

Yazılım nasıl bir etki yapıyor ki Linux tarafında da işlevini sürdürüyor? Bunu öğrenme imkânın oldu mu? Aklıma BIOS geliyor ama bilemiyorum.

Genel problem demeyelim de bazı modeller için olabilecek bir problem diyelim. CPU Scaling'in sağlıklı yapıldığı sistemlerde fan gürültüsü pek olmuyor. Özellikle Centrino platformundan sonra bu iş oldukça gerilerde kaldı.

Yazı için teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Haziran 2009 - 22:18:01
Yazılım nasıl bir etki yapıyor ki Linux tarafında da işlevini sürdürüyor? Bunu öğrenme imkânın oldu mu? Aklıma BIOS geliyor ama bilemiyorum.

Benim şaşırdığım nokta da bu işte. Program oturum ile kapanıyor ve Linux açılıyor, fakat işlevini orada da devam ettiriyor. Bir şekilde sonlanmış seçeneği kaydediyor.

Dediğin gibi BIOS olabilir. Çünkü elektrik kesip yeniden verildiğinde, fan sorunu devam ediyor. Fakat bunun BIOS ile nasıl ilişki kurduğunu da anlamıyorum.

O veya bu, hangi şekilde olduğunu belki de asla bilemeyeceğiz ama sorun kökünden çözülmüş oluyor. Ki çok uğraşmıştık hatırlarsan.

heartsmagic

Evet bazı donanımlarda çok uğraştırmasına rağmen çözüm bulamıyoruz ne yazık ki. Fakat Windows üzerinde de sistemden bağımsız bir programın kullanılması bence donanımın işgüzarlığı oluyor biraz. Sistemde bunu yapacak destek olduktan sonra üçüncü parti bir yazılım neden kullanalım ki?

Xenophobia

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Haziran 2009 - 00:48:56
Evet bazı donanımlarda çok uğraştırmasına rağmen çözüm bulamıyoruz ne yazık ki. Fakat Windows üzerinde de sistemden bağımsız bir programın kullanılması bence donanımın işgüzarlığı oluyor biraz. Sistemde bunu yapacak destek olduktan sonra üçüncü parti bir yazılım neden kullanalım ki?

Valla gönül ister ki, tüm sistemler bu desteği versin ve tüm fanlar kontrol altına alınabilsin. Bu neredeyse asla olmayacak bir şey. Çünkü bir sorun ve bir çözüm olmalı ki, insanlar bunlardan fayda sağlayabilsin. Bu sektörde ne sorunlu donanım biter, ne de sorunu çözen yazılım. :)

heartsmagic

Katılmakla beraber her çözümün bu şekilde olmamasını temenni ediyorum :)

canosayan

asusta biosta fan ayarı var. program muhtemelen bu ayarı değiştiriyordur.
peki şöyle deneseniz. bilgisayarı açarken biosa girin. bu ayarı bulun. bu ayarı silent olarak değiştirin(tabi varsa) sonra boot edin.
Chmod bizim işimiz.

Xenophobia

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Haziran 2009 - 11:54:10
asusta biosta fan ayarı var. program muhtemelen bu ayarı değiştiriyordur.
peki şöyle deneseniz. bilgisayarı açarken biosa girin. bu ayarı bulun. bu ayarı silent olarak değiştirin(tabi varsa) sonra boot edin.

Öyle bir ayar yok. Bazı yeni bios'larda olabilir. Asus makinelerin genelini kapsamıyor.

Dediğim gibi, önceden çok uğraşmıştık bunun için ve bir sonuç asla vermedi. Benim yöntemim budur, kullanmak isteyen kullansın. :)

celalornek

bunun lınuxle alakası yok tamamen sızın kullandıgınız programlarlada alakalı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2009 - 13:25:31

ama bıosların bazılarında ayar olabılıyor

Felâsife

Benim MSI kartın Award biosun da fan'la ilgili ayarda 40' 45' 50' 55' ve none diye ayar sekmeleri var, ayar none'deymiş baktım fan havalar ısınınca ses yapmaya başladı, normal kullanımda 5000 rpm'leri vurmaya başladı.
Oysa fan'ları komple pervanelerine kadar söküp gress'leyip bi güzel bakımını da yapmıştım.

Neyse, bios'tan ilgili yeri 50' yaptım, ses kesildi.
Şu an BS 2 saattir açık ve işlemci fan'ı 2100 rpm de  ;D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

AbkHaZiaN

Ben hangi sistemi kullanırsam kullanıyım gürültülü. Gürültü diyorum çünkü 5-6 saati bulduğumda öyle oluyor. Fan seslerini azaltmak için ben fanları makina yağı ile yağlıyorum 5-6 Db fark ediyordur.

ironic

İntel pentium d işlemci kullanıyorum. İntel' in speedstep desteği yokmuş. Bios'da da uygun bir ayar bulamadım. Cpu scaling ile de işlemciyi tanıtamadım. Son çare olarak işlemciyi söktüm, temizledim ve sorundan kurtuldum.  :)

canosayan

depolarda digitools diye bir asus programı var ama ben herhangi bir tepki göremedim kendisinden.
Chmod bizim işimiz.

tefoski

- İşlemci fanı çok ses çıkarıyordu,geceleri odayı bir çınlama sesi kaplıyordu,
- ekran tazeleme oranı  75 Hz idi 60 Hz yaptım,
- şimdi hiç sesi çıkmıyor ... 
BirDost

StabilTE

Alıntı yapılan: Xenophobia - 04 Haziran 2009 - 01:17:59
Linux dağıtımlar, her geçen gün biraz daha fazla donanıma destek verse de, destek vermediği donanımlar da mutlak ki mevcuttur. Donanım destek çalışmaları sürerken, kullanıcıların alternatif yöntemleri de sorunlarını çözebilmektedir. Sorunlu sistemlerden birinin sahibi de benim...

Asus F3FM marka dizüstü bilgisayarım ile uzun süredir Ubuntu kullanmaktayım. İhtiyaç duyduğum mecburu durumlar hariç, Windows işletim sistemi kullanmaktan kaçınıyorum. Kullanmak zorunda olduğum Windows uyumlu programlar sebebiyle, makinamda ikinci bir işletim sistemi olarak bulunduruyorum Windows'u.

Yaşanılan soruna kısaca değinecek olursak;

Sistem Windows üzerinde sessiz sedasız çalışırken, Linux ile fan sesleri eşliğinde çalışıyor. Bu ses öyle bir hal alıyor ki bir noktadan sonra, insanın bilgisayarı kaldırıp duvara vurası geliyor. Bir sistemde normal çalışan donanımın, bir diğer sistemde çalışmaması donanım bazlı değil, yazılım bazlı sorun olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bu sorun sebebiyle, bir çok deneme yaptım fakat bir sonuca ulaşamadım. Bugüne kadar denenen bir çok yöntemi uygulasam da, maalesef sistemimdeki fan kontrolünü ele geçiremedim. Taaa ki bu işi Windows ile halledene kadar. Evet, yanlış okumadınız bu işi Windows üzerinden hallettim.

Asus dizüstüler ile gelen güç ayarlama programı olan Power 4 Gear Extreme, sisteminiz için çeşitli ayarlamaları yapmanızı sağlıyor. En yüksek performanstan en düşük performansa kadar kendiniz ayarlayıp, tek tık ile bu performansı kullanabiliyorsunuz.

Sorunu bu program ile performans ayarları yaparak çözdüm. İşlemci çalışma seviyemi düşürdüm ve ayarı kalıcı yaptım. Windows açılana kadar güçlü bir şekilde çalışan fan, sisteme giriş sonrası ayarladığım hale geliyor. Böylelikle fan sesi kesiliyor ve sıkıntı ortadan kalkıyor. Peki ya Linux ile nasıl kullanılıyor?

Çok basit, ilk önce Windows'a giriş yapılıyor ve oturum kapatılıp Linux açılıyor. Daha sonra istemediğiniz fan sesine son verdiğinizi görüyor ve hayrete düşüyorsunuz. Çünkü Windows bu durumda kapalı oluyor ve Linux işletim sistemi üzerinde donanım kontrolünü sağlamış oluyorsunuz.

İşlemci sıcaklık seviyeniz kritik düzeyi aştığında, fanlarınız otomatik olarak devreye giriyor.

Power 4 Gear Extreme programı, Windows Vista ve Xp de sorunsuz olarak çalıştırılabiliyor. Fakat Windows 7 için, henüz gerekli sürüm yapımcılar tarafından piyasaya sürülmüş değil.

İstenmeyen fan sesini kısmak için bulduğum bu alternatif yöntem, gayet huzurlu bir sistem kullanmamı sağlıyor. Eğer benzer bir sorun yaşıyorsanız, muhakkak denemelisiniz. Sırf bunun için, Windows yüklemek bile düşünülebilinir.

Kaynak
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acaba bu fan sesi sorununa başka bir alternatif çözüm var mıdır?

aurora

@StabilTE, bilgisayarınızda optimus teknolojisi var mı? (Çift ekran kartı)