Realtek HD Ses karti tanitma

Başlatan extense, 03 Haziran 2009 - 21:20:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extense

slm arkadaslar ubuntu ailesine bende katildim sonunda :) herkes merhaba

realtek hd ses kartim icin 03.06.2009 tarihli yeni yayinlanmis driveri nasil ubuntuya tanitabilirim acemiyim ama o kadar degil bana duzgunce anlatabilirmisiniz tesekkurler

heartsmagic

Önce sürücüyü görmemiz lazım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

extense

arkadaslar ses kartim Realtek HD LinuxPkg_5.11.tar.bz2 bu dosyayi nasil kurabilirim

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express PCI Express Root Port (rev 02)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02)
00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 02)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 02)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 02)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 92)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801IB (ICH9) LPC Interface Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801IB (ICH9) 2 port SATA IDE Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 02)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) 2 port SATA IDE Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8600 GT (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Attansic Technology Corp. L1 Gigabit Ethernet Adapt

heartsmagic

Ses kartın çok yaygın bir kart. Forumda arama yaparsan birçok başlık görürsün. Ancak senin yeni sürücü isteğin bir sorundan ötürü mü yoksa sürücüyü denemek mi istiyorsun sadece?

extense

denemek degil sistemim Linuxun tum surumleri ile yuzde 100 uyumlu vede ben original driverlarini yukleyerek daha kararli stabil bir ubuntu istiyorum...

onun icinki butun driverlarini indirdim yazici scanner hepsini tek tek kurmak istiyorum

heartsmagic

Ubunutu şu an kararlı değil mi? Ben yine anlayamadım, ses ile ilgili sorunun mu var? Elindeki sürücü şu anda zaten sistemde kurulu olabilir. Kartın Intel ve bu kartlar normalde bir şey yapmadan çalışıyor. Realtek sürücü diye Alsa paketlerini dağıtıyor sağda solda. Bunları zaten biz kurulu halde buluyoruz Ubuntu'da.

extense

vazgectim kurmaktan soruya soruyla cevap :)

canim ustadim bir sistem nasil stabil vede kararli calisir yanlisim var sa duzelt lutfen devamli guncel suruculeri yukleyerek degilmi... Ubuntuyu kurdugumda Nvidia 180.50 surumunu kurdu otomatik ubuntu simdi 185.00 versionu cikmis kurmuyalimmi ara buglar varsa driverleri guncelemek daha iyi degilmi...

sizden ricam tar bz2 formatindaki dosyalari nasil kurabiliyoruz ben simdi tv kartimin driverini yukleyecem o da tar bz2 siz bana yardimci olmazsaniz bizler ne yapacagiz...

saygilar
gokmen

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2009 - 15:42:20
Ubunutu şu an kararlı değil mi? Ben yine anlayamadım, ses ile ilgili sorunun mu var? Elindeki sürücü şu anda zaten sistemde kurulu olabilir. Kartın Intel ve bu kartlar normalde bir şey yapmadan çalışıyor. Realtek sürücü diye Alsa paketlerini dağıtıyor sağda solda. Bunları zaten biz kurulu halde buluyoruz Ubuntu'da.

heartsmagic

Elindeki sürücü şu anda zaten sistemde kurulu olabilir. Kartın Intel ve bu kartlar normalde bir şey yapmadan çalışıyor. Realtek sürücü diye Alsa paketlerini dağıtıyor sağda solda. Bunları zaten biz kurulu halde buluyoruz Ubuntu'da.

Tek fark ALSA'nın daha yeni bir sürümü çıkmışsa işte bu durumda elle derlemen gerekebilir ki bu da Realtek'in sürücüsü değil, ALSA paketidir. Eğer Realtek kendisi sürücü çıkartmışsa bilemiyorum.

tar.gz için anlatım forumda mevcut:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html

extense

evet realtek kendi surucu cikariyor vede tar.bz2 formatinda ustad ben google arastirayim biraz kurulumu hakkinda

saygilar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2009 - 15:52:22
Elindeki sürücü şu anda zaten sistemde kurulu olabilir. Kartın Intel ve bu kartlar normalde bir şey yapmadan çalışıyor. Realtek sürücü diye Alsa paketlerini dağıtıyor sağda solda. Bunları zaten biz kurulu halde buluyoruz Ubuntu'da.

Tek fark ALSA'nın daha yeni bir sürümü çıkmışsa işte bu durumda elle derlemen gerekebilir ki bu da Realtek'in sürücüsü değil, ALSA paketidir. Eğer Realtek kendisi sürücü çıkartmışsa bilemiyorum.

tar.gz için anlatım forumda mevcut:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html

heartsmagic

Google'a gerek yok, normal kurulum verdiğim başlıkta mevcut. tar.gz dosyasının içeriği nedir? Ya da bu sürücünün adresi nedir?

extense

ustad dosya adi bu LinuxPkg_5.11.tar.bz2

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2009 - 15:55:51
Google'a gerek yok, normal kurulum verdiğim başlıkta mevcut. tar.gz dosyasının içeriği nedir? Ya da bu sürücünün adresi nedir?

heartsmagic

Nereden indirdin dosyayı? Eğer hatırlamıyorsan sıkıştırılmış olan dosya neredeyse konsoldan o dizine git:

cd /nerede/bu/dosya
tar xvf LinuxPkg_5.11.tar.bz2
cd LinuxPkg_5.11
ls -l

komutlarıyla dizin içeriğini buraya aktar.

extense

tesekkur ederim dosyanin icinde install dosyasini uc birimde actim kendi kurdu galiba

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Haziran 2009 - 15:03:18

su cd/nerede/bu/dosya komutu ne yaptiysam cozemedim ustad nerede yazan yere ne yazacam bu nedir bir turlu kafa calismadi buna

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2009 - 16:01:06
Nereden indirdin dosyayı? Eğer hatırlamıyorsan sıkıştırılmış olan dosya neredeyse konsoldan o dizine git:

cd /nerede/bu/dosya
tar xvf LinuxPkg_5.11.tar.bz2
cd LinuxPkg_5.11
ls -l

komutlarıyla dizin içeriğini buraya aktar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Haziran 2009 - 16:08:50

Linux x64 (AMD64/EM64T) Display Driver NVIDIA DRIVER

Version: 185.18.14
Système d'exploitation: Linux x64 (AMD64/EM64T)
Date de rélisation: 05.06.2009

anladimmi ustad adamlar sagolsun ha bire bana guncel driver cikariyor bunla ricin de bu komutu ogrenmem lazim

saygilar

heartsmagic

Şimdi, bana üstad diyorsun ancak söylediklerime güvenmiyorsun. Bak bakalım o dizindeki paketlerin ismi ne? Önceki iletilerimde yazdıklarımla benzerlik gösteriyor mu? Kısacası sürücü Realtek'e falan ait değil, halis muhlis ALSA.

Forumumuzda da güncel ALSA derleme anlatılmakta:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

Sadece Alsa derleme, kurma işlemini yaparsan sürümü güncellersin.
Ancak sorun olmayan bir kart için Alsa güncellemesiyle uğraşmak bana hiç makul gelmiyor. Eğer Surround gibi bir destek varsa makinede ve bunu denemek istiyorum diyorsan belki bu olabilir.

extense

ustad :)

ben bu driveri realtek sitesinden indirdim sen alsadan bahsettikten sonra ben bu rarli dosyayi actim vede yeni gordum... désolé

benim bu driveri kurmam lazim anakartim surround, digital spdif nebileyim bir cok cikis mevcut ve ben ses sistemi icin home cinéma kullaniyorum ...

saygilar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2009 - 16:33:45
Şimdi, bana üstad diyorsun ancak söylediklerime güvenmiyorsun. Bak bakalım o dizindeki paketlerin ismi ne? Önceki iletilerimde yazdıklarımla benzerlik gösteriyor mu? Kısacası sürücü Realtek'e falan ait değil, halis muhlis ALSA.

Forumumuzda da güncel ALSA derleme anlatılmakta:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

Sadece Alsa derleme, kurma işlemini yaparsan sürümü güncellersin.
Ancak sorun olmayan bir kart için Alsa güncellemesiyle uğraşmak bana hiç makul gelmiyor. Eğer Surround gibi bir destek varsa makinede ve bunu denemek istiyorum diyorsan belki bu olabilir.

heartsmagic

Bu üçüncü tekrar edişim olacak. Realtek alıyor ALSA paketlerini sürücü olarak dağıtıyor, olay bundan ibarettir. İster Realtek dağıtsın isterse Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, fark etmiyor kısacası.

İstediğin şey zaten forumda anlatılıyor. Bir önceki iletimde başlığı bile verdim.