[Çözüldü] Sorun Firefox mu? Ubuntu mu? Linux mu? Yoksa bendeki codecler mi?

Başlatan ilteris, 03 Haziran 2009 - 12:10:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilteris

Merhaba arkadaşlar. İki gündür ubuntu 9.04 sürümünü kullanmaktayım. 8.10 sürümü ile çeşitli problemler yaşamış ve foruma bildirmiştim. 9.04 ile daha önceki sorunları yaşamadım lakin bu sefer internet üzerinden video izlenen sitelerle (youtube, vidivodo vb.) ilgili  problemler yaşıyorum. Bazı video sitelerindeki videolar hiç açılmazken bazılarında seste kaymalar, görüntüde kesikler-garipleşmeler oluyor. Bir de bu sitelerde dolaşırken firefox bayağı bir kendini kasıyor, bilgisayar ile birlikte. Kilitlenmeler, donmalar oluyor. Basit bir örnek: Youtube'da videonun sesini açıp-kapatırken bile izlediğim videoda yavaşlama-donma oluyor.

Sorun Firefox'ta mı? Ubuntu'da mı? Linux'ta mı? Yoksa bendeki codeclerde mi?

Alıntı Yap

Arkadaşlar Ubuntu'yu tekrar kurmak düşüncesindeyim.

"Kurulumdan sonra yapılması gerekenler" başlığı biraz eski.

Ubuntu'yu kurup donanımları tanıttıktan sonra firefox'ta performans ve video izleme sorunları yaşamamam için neler önerirsiniz? Paket yöneticisinden veya konsoldan hangi codecleri kurmalıyım? Bunları listeleyebilir misiniz? Eğer size çok fazla zahmet vermeyeceksem...

Pardus kullanırken bu sorunlar yoktu. Tabi ki problemler oluyordu ama buna benzer bir problem yaşamadım.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ilteris

ii  flashplugin-installer                      10.0.22.87ubuntu2                    Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin-nonfree                        10.0.22.87ubuntu2                    Adobe Flash Player plugin installer (transit

heartsmagic

erginemr

1. Firefox ihtimalini denemek için, bir de depolardan Opera'yı kurup Flash içerikli videoları öyle deneyin. Opera, varsayılan olarak Firefox'un Flash eklentisini kullanacaktır.

2. Daha düşük performanslı diğer flash eklentilerinin kurulu olmadığından emin olalım:
dpkg -l | grep swfdec
dpkg -l | grep gnash

3. Olay, ekran kartınız ve sürücüsü ile de ilgili olabilir:
lspci | grep VGA
cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers
glxinfo | grep render

ilteris

Arkadaşlar Ubuntu'yu tekrar kurmak düşüncesindeyim.

"Kurulumdan sonra yapılması gerekenler" başlığı biraz eski.

Ubuntu'yu kurup donanımları tanıttıktan sonra firefox'ta performans ve video izleme sorunları yaşamamam için neler önerirsiniz? Paket yöneticisinden veya konsoldan hangi codecleri kurmalıyım? Bunları listeleyebilir misiniz? Eğer size çok fazla zahmet vermeyeceksem...

Pardus kullanırken bu sorunlar yoktu. Tabi ki problemler oluyordu ama buna benzer bir problem yaşamadım.

localhost

Problemin konusunda sana birsey diyemem. Bendeki codecler bunlar.

Eskiden kalma bir aliskanlik. Benim firefoxta bu kadar codec kurulu. A dan Z ye ne varsa caliyor.

[IMG]http://img151.imageshack.us/img151/9306/bildschirmfotol.th.png[/img]
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Ubuntu'yu yeniden kurmana gerek yok. Sonuçta kurduğun paketleri yine sen kaldırabilirsin. Her şey senin elinde kısacası. Yaptıklarını geri al, Flash'ı güzelce temizle. @erginemr'in çıktılarını da buraya ilet. Ardından tekrar sadece flash paketini kurup deneme yap.

ilteris

heartsmagic, kurduğum ubuntu ile biraz oynadım. Wine falan kullanırken sistemi bozar gibi oldum. (ama video sorunları ben ubuntu'yu karıştırmadan önce de vardı)

Ayrıca kurarken bölümlendirme olaylarını da biraz rastgele yaptım. İçime sinmedi.
Şöyle baştan temiz bir ubuntu kurmak istiyorum.

heartsmagic

Tamam, en temizinden başlarsın o zaman.

Kendimize Not: Kurulumdan sonra yapılacaklar başlığına bir ara göz at.

ilteris

Yeni kurduğum ubuntu ile birlikte şuan sorun gözükmüyor. Teşekkürler.

erginemr

Geçmiş olsun. Sorun çözüldüğü ve kaynağını bulmak da zaten zor (artık imkansız) olduğu için, başlığı kapatıyorum.