Yedek için GUI

Başlatan bytan, 02 Haziran 2009 - 23:33:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Back in Time 0.9.26

Sık sık sorulan bir sorudur: Linux'ta nasıl yedek alınır? Bunun için bir araç var mıdır?

Sistem dosyalarının ve/veya kullanıcı dosyalarının yedeklenmesi işlemini, bu yedekleme işlemine zamanlayıcı atanması gibi işlemleri arayüz üzerinden yapabileceğiniz bir yazılım mevcut.

Back in Time yazılımı ile belirlediğiniz dosya ve klasörleri, düzenli aralıklarla yedekleyebilirsiniz.

19 Mayıs'ta duyurulan 0.9.26 sürümünü ubuntu kullanıcıları bir kaç uçbirim komutu ile kurabilirler.

Yazılımın deposunu sources.list dosyamıza ekleyelim:

deb http://www.le-web.org/repository2 stable main

Deponun anahtarını sisteme ekleyelim:

wget http://www.le-web.org/repository2/le-web.key
    sudo apt-key add le-web.key

Son olarak Gnome kullanıcıları aşağıdakiler ile yazılımı sistemlerine kurabilirler:

sudo apt-get update
    sudo apt-get install backintime-common backintime-gnome

KDE kullanıcılarının vereceği komutlar:

sudo apt-get update
    sudo apt-get install backintime-common backintime-kde4
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Eline sağlık @bytan. Böyle birkaç görsel yazılım daha var: Flyback, Simple Backup Suite, vb.

Benim merak ettiğim şu: Bu yazılımlar, bütün ayarları ile birlikte komple sistem yedeği de alıyor mu? Ve bu yedek(ler) için, grafik arabirim çalışmasa bile geri yükleme olanağı sunuyor mu?

bytan

Diğer yazılımlar için teşekkürler @erginemr.

Bu yazılımın ne görsel arayüz üzerinden, ne de komut satırından geri yükleme olanağı yok. Biraz belgelerini karıştırdım. "Restore" olarak tanımladıkları işlemi sadece yedek dosyalar üzerinde yapabiliyormuş. Bu yüzden tam bir "Restore" var diyemiyorum. :)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ap0kal1pt1ya

heartsmagic

Ubuntu ONE hayata kısa bir süre sonra geçmezse denemeyi düşündüğüm uygulamalar arasında geliyor kendisi :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2009 - 11:14:09
Ubuntu ONE hayata kısa bir süre sonra geçmezse denemeyi düşündüğüm uygulamalar arasında geliyor kendisi :)
iyi haber, güzel bilgi. Tek destekleyen sistemin Ubuntu 9.04 olmasi biraz tuhaf olmus.  
Gerci bana böyle bir sistem lazim degil. Buradaki bazi Internet saglayicilarin DSL paketlerinde 10GB lik veri depolama yeri bedava.

@bytan: Bu program client PC lerdeki datalarida yedek alabiliyormu?

Edit: Resmi inceledim bu kadar sade arayüze sahip bir program network yedegi alamaz :)
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Tam on ikiden vurdun @Kirmizi. Ağ üzeri yedek alamıyor kendileri. :)

PF @ ST

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010