Delphi 7 Linux Derleme

Başlatan Artikozgurum, 02 Haziran 2009 - 23:06:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Artikozgurum

Ben önceden windows'ta delphi 7 ile küçük bir program yazmıştım ama artık windows kullanmadığım için delphi 7 ile yazdığım yazılımları nasıl linux'ta derleyip çalıştıra bilirim.
Ama gambaz demeyin çünki yanılmıyorsam bilgisayara gambas yüklü olmazsa gambas ile yazılan programlar çalışmıyor.

erginemr

Lazarus isminde, arkaplanda FreePascal derleyicisini kullanan ve Delphi'nin açık kayna kodlu türevi olarak adlandırabileceğimiz bir IDE var. Delphi kodunu büyük ölçüde kullanabiliyor. Forumda "Lazarus" diye arattırırsanız bazı sonuçlar çıkacaktır. Ayrıca EniXma dergisi de eski sayılarında Lazarus eğitimi vermişti.

patalojik

Bende delphi kullanıyorum. Ubuntu da lazarus kullandım bir farkı yok. Depolarda bulabilrsin.

Artikozgurum

Programı derlemeye çalıştım şöyle hata verdi:
--
Şu birimler bulunamadı:
windows, xpman, adodb, maks, winskindata, winskinstore
--
Ne yapmam gerek bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz.

erginemr

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 04 Haziran 2009 - 04:10:06
--
Şu birimler bulunamadı:
--

"windows, xpman, adodb, maks, winskindata, winskinstore" ibareleri, büyük ihtimalle "units" deklarasyonu bölümünde olsa gerek ve Windows'a ait kütüphaneler gibi duruyorlar. Örneğin, yanlış hatırlamıyorsam "xpman", xp manifest demek ve Windows uygulamalarının yeni XP görünümüne sahip olmasını sağlıyorlar. Haliyle Lazarus'ta böyle bir kütüphane yok. "winskin..." kütüphanleri de aynı amaca hizmet ediyor olsa gerek.

Önerim, Lazarus ile standart bir "hello world" GTK+ uygulaması yazmanız ve programın "units" bloğuna hangi kütüphaneleri eklediğini müşahade etmeniz...

patalojik

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 04 Haziran 2009 - 04:10:06
--
Şu birimler bulunamadı:
--

Deklare sorunu gibi duruyor. lazarus deklare konusunu incelersen fayda olabilir

Artikozgurum

Programı derlemek yerine tekrar yazmaya çalışacam eğer olursa işallah bu forma açık kaynak kodlu olarak eklerim.

patalojik

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 10 Haziran 2009 - 09:07:56
Programı derlemek yerine tekrar yazmaya çalışacam eğer olursa işallah bu forma açık kaynak kodlu olarak eklerim.
Java bilgin varsa eğer sana java öneririm.

Artikozgurum

Alıntı yapılan: patalojik - 11 Haziran 2009 - 18:26:59
Doğru java ile yazılan yazılımların çalışma platformları bağımsız ama java'yı hiç kullanmadım bilmiyorum.

patalojik

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 11 Haziran 2009 - 21:13:55
Alıntı yapılan: patalojik - 11 Haziran 2009 - 18:26:59
Doğru java ile yazılan yazılımların çalışma platformları bağımsız ama java'yı hiç kullanmadım bilmiyorum.

Bence en kısa zamanda öğrenmeni şiddetle tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksın ve bağımlısı olabilirsin.

daphne

merhaba delphinin karşılığı lazarus programıdır. delphide yazdığın programı lazarusu kurduktan sonra.
lazarusun araçlar menüsünden
sana bi kaç tane seçenek sunuyor .şöyle sıralayabilirim.
"delphi birimini lazarus birimine dönüştür"
"delphi projesini lazarus projesine dönüştür"
"delphi paketini lazarus paketine dönüştür"
lazarusta yazılan program linux altında çalışıyor.
ben lazarus programını kullanıyorum ve işletim sistemim ubuntu yaptığım projeler ubuntu da sorunsuz çalışıyor.
ama delphi projelerini yani delphi 7 de yazılan programı lazarustan dönüştürüp deneme şansım olmadı. denersen belki bir işe yarar.
görüşmek üzere.