Resmi Slackware 64bit geliyor !!!

Başlatan hasansahin, 23 Mayıs 2009 - 13:03:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

19 Mayıs 2009'da anons edilen habere göre,

Şu an itibariyle her daim 32bit olan slackware-current ağacı(geliştirme ağacıdır ve sunucu/işistasyonları için tavsiye edilmez) üzerinden
64bit'lik slackware64-current ağacı türetilmeye başlandı. Slackware 13'ün yayınlanması ile birlikte 64bit slack hayata geçirilecek.
(tahminim, bu yıl sonunu bulur çünkü slackware, genelde yılda 1 sürüm yayınlar.)
Geçmişte resmi olmayan slack64 projelerinin başarıları (özellikle slamd64) bu projeye ışık tutmuş ve ilham kaynağı olmuş.

Kaynak : http://www.slackware.com/
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Böylece bir büyük eksiğini daha kapatmış oluyor Slackware :)
Haber için teşekkürler @HasanŞahin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Geçenlerde de freenode #zenwalk kanalında yöneticilerle sohbet ederken, slackware'in halen doğru dürüst bir paket yöneticisi olmadığını söyledim. Onlarda daha önce sadece zenwalk için tasarlanan ZENDO isimli bir paket yöneticisinin artık slackware içinde port edildiğini söylediler.

http://zendo.naquadah.org/index.php?title=Main_Page

Ben çok merak edip denemeler yaptım. Sonuç inanılmazdı, çünkü zenwalk depolarını ve slack depolarını bir arada kullanabiliyorsunuz. Ayrıca üçüncü parti depolarda(slacky.eu, linuxpackages.net vs vs) eklenebiliyor. İnanılmazdı dedim çünkü gerçektende bağımlılıkları çok güzel yönetiyor. Ulaşabileceğiniz paket sayısı 17.000 civarında oluyorki bence çok iyi bir rakam. (kesinlikle slapt-get veya swaret gibi zırvalarla kıyaslanamaz)
64bit'ten sonra slackware'in çok büyük bir eksiği daha kapanmış oluyor. Umarım Zendo, dağıtıma dahil edilir. Eğer edilirse, slackware eski günlerine döner diyorum.
Albert Einstein.

xxx3

Slackware köklü bir linüx dağılımı diye biliyordum acaba bugüne kadar neden 64 bit çıkarmadağını anlatabilecek arkadaş var mı ?
Ayrıca slackware için iyi bir gelişme bilgilendirme için  teşekkürler  :D

maxxblade

Alıntı yapılan: xxx3 - 24 Mayıs 2009 - 15:51:39
Slackware köklü bir linüx dağılımı diye biliyordum acaba bugüne kadar neden 64 bit çıkarmadağını anlatabilecek arkardaş var mı ?
Ayrıca slackware için iyi bir gelişme bilgilerndirme için  teşekkürler  :D
çok güzel bir soru bende soracaktım  :)

hasansahin

Bu soruyu aslında Slackware'i esareti altına alan Patrick Volkerding'e sormak lazım :) Adam hiçbir yeniliği kabul etmedi, dünya kadar bağımlılık kontrol eden paket yöneticisi yazdılar, ama hiçbirini dağıtıma dahil etmedi. Halen slackware'in paket yöneticisi bağımlılık kontrolü yapmıyor. Herşeyi elle yapmalısınız.
Bende sadece 64bit olayını değil, bütün bunları sormak lazım...
Albert Einstein.

heartsmagic

Pat zaten bu konularda çok hassas ve katı, Slackware'i biraz da Slackware yapan zaten bu :)  Fakat günümüzün koşulları düşünüldüğünde bu şekilde devam edilirse kullanıcı kitlesi giderek daralacak gibi geliyor bana da.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2009 - 11:10:50
Pat zaten bu konularda çok hassas ve katı, Slackware'i biraz da Slackware yapan zaten bu :)  Fakat günümüzün koşulları düşünüldüğünde bu şekilde devam edilirse kullanıcı kitlesi giderek daralacak gibi geliyor bana da.
Kesinlikle katılıyorum bu paket yöneticisindeki bağımlılık meselesini bilmiyordum gerçekten ilginç son kullanıcı kitlesini ele alırsak Slackware
tam olarak yaygınlaşamaz düşünsenize yeni bir linüx kullanıcısı kullanamaz profesyönele kaçıyor bu bağımlılık meselesi :)

heartsmagic

Biraz mantığı kavradıktan sonra çok zor değil aslında. Birazcık da dil meselesi. İlk kullandığım Red Hat'ten kısa bir süre sonra kopup Slackware'e geçmiştim ve hâlâ çok tecrübesizdim. Ancak okuya okuya, araştıra araştıra, arada sora sora kısa sürede alıştım. Anlatmak istediğim illa ki profesyonel olmaya da gerek yok. Eğer araştıracak zaman ve imkân varsa güzel güzel kurup kullanılabilir Slackware gibi dağıtımlar.