Ubuntu usb flash diske kurulurmu

Başlatan cazim, 22 Mayıs 2009 - 23:17:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cazim

Herkese kolay gelsin öncelikle.Başlıktada yazdığı gibi live cd yi usb diske kurmak istiyorum.Kurulan değil sadece çalışan.Pc yi disk ten başlatınca çalışsın yeter.Konuların arasında biraz kafam karıştı.Genellikle flash diskten kurulumdan bahsedilmiş.

zeitgeist

@cazim,

Senin de fark edeceğin üzere sorunlarımızı bu başlık altında dile getirmiyoruz. Konuları ilgili başlıklara açmaya gayret edelim. Konuyu taşıyorum.

Ubuntu menüsünde usb-creator uygulaması var bu araçla usb çalışan cd usb yapabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

pardi

benim de böyle bir uğraşım vardı ,  taşınabilir bir ubuntu sistemim olsun istemiştim ,ama sanırım sadece live cd gibi çalışıyor ,çünkü dosya kaydedip ,kişiselleştirmeler yapıp kapadığımda ,bir sonraki açılışta hata verdi ve açılmadı..

heartsmagic

@pardi normal değil bu. USB diske kurduğun Ubuntu üzerinde değişiklik yapabiliyor olman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cazim

Yanıtlarınız için tşk.Acemiler için diye başlığı görünce,direkt yazdım.Dikkate alınmıştır.

cazim

Aslında 8.10 kurulan sürümünü yükledim.Ancak grub hata verdi.XP yi zor açtım.O yüzden kurulana cesaretim yok şimdilik.

canosayan

kuralabilir. sistem menüsünden usb başlangıç belleği oluşturun. altaki ayarlara dikkat ederseniz size kendi dosyalarınızı saklamak için ne kadar yer ayırmak istediğinizi soruyor. eğer butaya 0 verilirse tabiki kendi bilgilerinizi saklamaz.

ikinci olarak yanlış hatırlamıyorsam bu sistem grup ile açılmıyor. açılması için usb hddleri boot een bir sisteminiz olmalı. Genelde sistemlerde bunu başarabiliyor.
Chmod bizim işimiz.

cazim

Sanırım biryerde hata yaptım.Ayrıca diskin tamamını bilerek kullanmak istemiştim.Yani flash diskimde başka programlar için yer ayırmadım.Komple kurmaya çalıştım.

zeitgeist

Ortada bir karışıklık var sanırım.

@cazim,

Ubuntu live cd gibi Ubuntu live usb istemiştin sen. Eğer Ubuntu live usb yapmışsan bununla sistem açar ve kurulum yaparsın. Ubuntu Live usb de değişiklikler kayıt edilmez zaten, cd medyası ne işe yararsa bu da o işe yarar.

Yukarıda bahsedilen usb üzerine kurulan Ubuntu'da değişiklik yapabilme hususu @panti'nin sorduğu soruya istinaden bahsedilmiş ki o da Ubuntu Live usb değil, usb ye kurulmuş Ubuntu için.

canosayan

Alıntı yapılan: zeitgeist - 23 Mayıs 2009 - 17:55:11
Ortada bir karışıklık var sanırım.

@cazim,

Ubuntu live cd gibi Ubuntu live usb istemiştin sen. Eğer Ubuntu live usb yapmışsan bununla sistem açar ve kurulum yaparsın. Ubuntu Live usb de değişiklikler kayıt edilmez zaten, cd medyası ne işe yararsa bu da o işe yarar.

Yukarıda bahsedilen usb üzerine kurulan Ubuntu'da değişiklik yapabilme hususu @panti'nin sorduğu soruya istinaden bahsedilmiş ki o da Ubuntu Live usb değil, usb ye kurulmuş Ubuntu için.

usb ye kurulmuştan kastını kurulum olarak düşünüyorum. fakat şiddetle yanılmıyorsam usb başlangıç diski oluşturarak bunun içinede belgelerinizi kaydedeceğiniz bir alan yaratabiliyorsunuz.
bir belge yaratıp kaydedip tekrar kullanabildikten sonra live cd ile flash belleğe kurma arasında bir fark olmasa gerek.
Chmod bizim işimiz.

zeitgeist

Alıntı yapılan: canosayan - 23 Mayıs 2009 - 18:02:08
..usb ye kurulmuştan kastını kurulum olarak düşünüyorum...

O halde sorun yok, eğer durum bu şekildeyse benim yanlış anlamamdan ibaret.

pardi

Şöyle de bir problemim var ,ubuntuyu usb flash'a kurdum ama sadece benim bilgisayarda çalışıyor ,önyükleyiciyi de flasha kurdu ,bu yüzden flash aynı usb girişinde takılı olmazsa grub devreye girmiyor ve diğer sistemlere ulaşamıyorum..İstiyorum ki,usb flashı herhangi bir pc'ye taktığımda da boot yapıp kullanabileyim ,yani harddiskimdeki işletim sistemlerinden bağımsız çalışsın ..Umarım anlatabilmişimdir,nerede hata yapıyorum bilemiyorum ,hikayenin tamamı için bu linke http://pardus-lynx.blogspot.com/2009/04/ubuntuyu-usb-flash-uzerinden-calstrmak.html   bakabilirsiniz(yaptığım işlemler,nasıl kurduğum vs.) bir yerde bir hata yapıyorum ama nerde acaba ?? fikri olan var mı ??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2009 - 03:00:25

sistem>yönetim>usb başlangıç diski oluşturucu..  bu şekilde de denedim eğer kişiselleştirme yapmazsam live cd gibi açılıp işlem yapabiliyorum sorun çıkmıyor ama aksi durumda bir daha devereye girmiyor ,hata veriyor @canosayan  max. 4gb tı sanırım ben de 0 değil 4 gb'a çektim ,yani onunla ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum..

zeitgeist

Alıntı yapılan: pardi - 08 Haziran 2009 - 02:56:55
...İstiyorum ki,usb flashı herhangi bir pc'ye taktığımda da boot yapıp kullanabileyim ,yani harddiskimdeki işletim sistemlerinden bağımsız çalışsın...

Grup flasha kurulduğundan dolayı ve tabi grub girdileri kurulum yaptığın makineye ait olduğundna dolayı sorun çıkması kaçınılmaz. Aklıma şöyle bir şey geliyor: Flashdisk ile açılış yaptıktan sonra konsola düşüp diskin takıldığı yeni makineye ait fstab içeriğine göre grubu yeniden düzenlemek işe yarayabilir mi acaba? Her ne kadar senin istediğin pratiklikten uzak olsa da yapılabilirse ancak bu şekilde yapılabilir gibi geliyor bana.   

pardi

Ben sorunumu hallettim ,önce grub tamiri yaptım ,tabi bu sefer de flashtan çalıştıramadım ama bunun için de bir yol var unetbootin diye bir program var ,onun sayesinde belli bir bilgisayara bağımlı olmayan  bir sistemim oldu ,grub'a da dokunmuyor,yani tam istediğim gibi ,denemenizi tavsiye ederim ..

zeitgeist

Unetbootin uygulamasıyla bu tür bir sorunun çözülebileceği aklıma gelmemişti. Madem senin tecrübelerinle Flash ile Ubuntu'yu her sistemde açabileceğimiz sabit oldu o halde ilk fırsatta bu yöntemi kullanmak gerekecek.  ;)

pardi

Tam olarak hallettim sayılmaz ,bir hatayla karşılaştım ,üzerinde çalışıyorum ,denemek için biraz daha bekleyin ,mesuliyet kabul etmem :)) hallolunca bu konuda bir yazı yazıcam ,live usb gibi olmuş sanırım ,değişiklik yapınca açılmadı ..

zeitgeist

Anladım, o halde nihai çözümü bekleyelim senden.

pardi

http://pardus-lynx.blogspot.com/2009/04/ubuntuyu-usb-flash-uzerinden-calstrmak.html  aslında şu adreste bahsetmiştim gayet güzel normal bir sistem gibi çalışıyordu ,çünkü linux kendi dosya sistemine çeviriyordu biçimlendirirek ,unetbootin'de yaptığı ise live usb olarak çalışıyor denedim bizzat ,bugün pc 'yi en az 20 kez reboot etmişimdir bu mevzu dolayısıyla ,bir işe yaramıyoru,yaptığım tüm değişiklikler sıfırlanıyor ,sanırım zaten bunları kaydetmiyor.. Neyse istediğime yakın birşey elde etmiştim linkteki durumdan bahsediyorum ,yalnız orda da şöyle bir problemim vardı ,flasha kurulum yapınca grub'ı da flasha yükledi ,bu yüzden flash takılı değilken hatta aynı usb girişinde değilken diğer sistemleri kullanamıyordum ,ee haliyle bu da pek pratik değil ve tam istediğim şey bu değil ..

Şİmdi soruyorum eğer kurulum esnasında grub'ı usb flasha değil de soru çıkarmayacak başka bir bölüme kursa ,sonuca ulaşır mıyız ,veya böyle bir seçenek var mı ,ben göremedim ama bir daha kontrol ediyim..

Live usb'ye dosya ,kişiselleştirme vs. olmamasının nedeni fat32'den kaynaklanıyor olabilir mi??

deeperhkn

Bir ara baya bende bu işle uğraşmıştım o zaman ubuntu 8.10 ile ama grup hatalarından kurtulamammıştım.9.04 çıktıktan sonra yine bir deneme yaptım ama bu sefer kurulumu vmware sanal makinası ile yaptım yani sıfır bir bilgisayara 8 gb diske kurar gibi ama grubu kurulumda son seçenekte sda1 olarak gerçekleştirdim kurulum bittikten sonra başlangıçta usb flashtan olacak şekilde başlattım hiçbir sorun olmadan çalıştı.İki makinam vardı biri acer biri hp acerde sorun olmucanı biliyordum çünkü linux sistemler hdd sistemimi hda olarak görüyordu fakat hp hdd sistemini sda olarak görüyordu burda sorun çıkar zannaettim ama ondada sorun çıkmadı bi ara baya sorunsuz kullanmıştım bu yöntemle ubuntu,kubuntu,fedora,pardus,suse kurup çalıştırmıştım.

pardi

Tam olarak anlamadım ,eğer adım adım neler yaptığını ,hangi yolları izlediğini yazabilirsen  çok süper olur :))

kaansef

s.a arkadaşım ben yaptım anlatımı isteyen okuyabilir.
# 28065

pardi

aynshtein

Eğer sadece dökümanlarınızı kaydetmek isterseniz, Ubuntu Sistem menüsünde USB başlangıç diski hazırlamak için gerekli araç mevcut. Ama Ubuntu'yu USB belleğe normal şekilde kurmak istiyorsanız http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7095.0.html adresindeki adımları izleyebilirsiniz. Disk boyutlamasını USB diskinizin boyutuna uygun şekilde yapmanız yeterli...

EK: Yaptığım birkaç testte, harici disklerin USB disklerden daha performanslı çalıştığına tanık oldum. Toshiba marka harici diskimi Dane Elece, Toshiba, Sandisk Cruzer ve Kingston belleklerle kıyasladım. Saniyede okuma yazma hızı, anlık olarak yüksek görünse de işin içine sürekli dosya okunup yazılan bir işletim sistemi girince ne yazık ki USB bellekler çuvallıyor.. Aklınızda bulunsun  ;)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

kaansef

# 28065

pardi

Ben bu yöntemi denemiş ama sorun yaşamıştım..Kişiselleştirme ve kayıtlarımı saklamıyordu ..