Windows 8 yanına Ubuntu 12.10 kurulum öncesi birkaç soru

Başlatan ubuntrust, 05 Ocak 2013 - 23:26:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntrust

Arkadaşlar iyi akşamlar. yeni aldığım bilgisayarıma Ubuntu kurmak istiyorum. "Güvenli önyükleme" ile ilgili çok araştırma yaptım ama tam anlamıyla istediğim cevapları alamadım. İzninizle sorularıma başlamak istiyorum.
1) Bilgisayarımda 24 gb ssd ve 500 gb sata sabit sürücü var. windows 8 500 gb'lık kısım içerisine kurulu. Ben Ubuntu'yu ssd olan kısıma kurmak istiyorum. Yalnız şöyle bir sorun var Windows üzerinden ssd sürücüyü hiçbir şekilde kullanamıyorum. Değişiklik yapamıyorum. Bu durum Ubuntu kurulumunda bir sorun yaratır mı? Yani Ubuntu'yu sorunsuzca ssd üzerine kurabilir miyim?
2) İki farklı sabit sürücüye kuracağım için "güvenli önyükleme" problemi yaşayacak mıyım?
3) Eğer "güvenli önyükleme" problemi yaşarsam, bu problemi bios ayarlarından secure boot seçeneğini kapatarak çözebilir miyim?
4) Son olarak da birkaç yabancı sitede 13.04'te bu sorunun kesin olarak giderileceğini okumuştum. Eğer böyle bir durum varsa 13.04'ü de bekleyebilirim sorunsuz kurulum için.
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

matrax_41

1. Eğer ssd ömrünü doldurmadıysa kullanabilirsin.

2. Anakartında bios yerine "uefi" sistemi yoksa güvenli ön yükleme sorunu yaşamazsın. Yalnız Windows 8 bilgisayarı normal olarak kapatmıyor. Derin uyku diye adlandırılan bir şekilde kapatıyor. Bu modda kapatmayı iptal edip normal kapatmaya ayarlaman gerekiyor.

zembela

Alıntı yapılan: matrax_41 - 05 Ocak 2013 - 23:40:14
1. Eğer ssd ömrünü doldurmadıysa kullanabilirsin.

2. Anakartında bios yerine "uefi" sistemi yoksa güvenli ön yükleme sorunu yaşamazsın. Yalnız Windows 8 bilgisayarı normal olarak kapatmıyor. Derin uyku diye adlandırılan bir şekilde kapatıyor. Bu modda kapatmayı iptal edip normal kapatmaya ayarlaman gerekiyor.

Nasıl kapatılacağı hakkında bilginiz varmı? Varsayılan olarak uyku tarzı bir kapama değilde, normal kapama yapmak istiyorum.

ysf13

böyle bir başlık görmüşken benimde bir sorum olacaktı; windows 8 yanına sorunsuz kuruluyor mu? w8 izin vermiyor diye bişeyler duydum doğruluğu nedir..?

matrax_41

Güç ayarları bölümünde hibrit modu devre dışı bırakman gerekiyor.

zembela

Alıntı yapılan: matrax_41 - 06 Ocak 2013 - 23:19:56
Güç ayarları bölümünde hibrit modu devre dışı bırakman gerekiyor.

Teşekkürler

heartsmagic

Alıntı yapılan: ysf13 - 06 Ocak 2013 - 21:43:34
böyle bir başlık görmüşken benimde bir sorum olacaktı; windows 8 yanına sorunsuz kuruluyor mu? w8 izin vermiyor diye bişeyler duydum doğruluğu nedir..?

Forumda UEFI konusunu araştırabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.