Debian 5 i kurdum birkaç sorum var

Başlatan esrama, 19 Mayıs 2009 - 11:54:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Debian 5 i sorunsuzca kurdum. Kurulumu grafiksel olarak başlattım arada birçok soru sordu fakat hiçbirini anlayamadığımdan hep ileri ye tıklayarak kurulumu tamamladım.

1)Öncelikle grub ekranında artık Ubuntu çıkmıyor sadece win xp ve debian çıkıyor. Oraya ubuntuyu eklemek için grubu nereden kurmam gerekiyor ? (ubuntu 9 live cd ile grubu tekrar yükledim ama fayda etmedi)

2)Ubuntu kullanırken varolan synaptic manager debianda yok :( Program ekle kaldır da yok. Birçok program silip kurmam gerekiyor ? Bunun için synaptic çok pratikti. Terminalde bunları yazmam baya bir zamanımı alır. Üstelik hangi programların yüklü olup olmadığını nasıl anlayacağım. Aklıma gelen programı terminale yazıp açmayı mı denemeliyim :) ?Üstelik apt-get install yazarak hiçbir programı kuramadım...

3)Bunların dışında ntfs ve ext4 bölümlerinin hiçbirini mount edemiyorum.  Ben ubuntuda her defasında elle mount ediyordum. Burada bilgisayarıma girdikten sonra görülen hdd alanalarından birine tıkladığım zaman şu hatayı alıyorum :
Invalid mount option when attempting to mount the volume.   (ntfsler bölümler için aldığım hata)
You are not privileged to mount this volume.       (ext4 ler için aldığım hata)  Ext4 ler desteklenmiyor fakat UBuntuda 8.1 için olduğu gibi bir paket yüklenerek ext4 bölüm okutup yazılabiliyor.

4)Firefoxa girmek için terminali kullanmak zorundayım çünkü menülerde firefox yok.  Firefox a giriyorum aynı firefox çalışıyor ama menülerden about u seçtiğim zaman yazılımın ismi iceweasel olarak gözüküyor.

5)Tercihler --> Oturumlar kısmından başlangıçta başlayan power manager ve visual assistance yi devre dışı bırakabilirmiyim ?

6)Firefox için flash player adobe nin sitesine girdim. Orada "select version" yazan yerde sadece .deb for Ubuntu 8+
ve rpm vs. gözüküyordu. Sadece deb yazan kısım yok. Flashı indirmek için ne yapmam gerekiyor ?

Teşekkürler!

raspacı

Debian şu anda bende yok ama denemiştim. Synaptic vardı bende. Sende de olmalı.
ex4 tipi diskleri debian henüz desteklemiyor sanırım mount edemezsin.
ex3 ve ntfs içinse debian başlığında tartışmalar yapılmıştı.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6621.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6952.0.html
Grub konusunda ise menu.list dosyasını düzenlemeniz gerekiyor. Bunun için forumda arama yaparak sonuç alabilirsiniz sanırım. Disklerinizin fdisk -l komutuyla yerlerine göre düzenlemeler yapmalısınız ama tam olarak nasıl yaparsınız bilmiyorum. Ben bir kaç denemeyle doğru düzenlemeyi yapmıştım.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

esrama

Synaptic menülerde yok. Terminale de tam olarak onu açmak için ne yazmam gerekiyor bilemiyorum...

raspacı

sudo synaptic ile çıkması lazım. Ubuntudaa böyle.

esrama

sudo: synaptic: command not found
yazıyor

raspacı

aptitude install synaptic Kurulmamışsa böyle kurulacağı belirtiliyor debian wikide.

esrama

@levi son veridğiniz komutun çıktısı :
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading extended state information     
Initializing package states... Done
Writing extended state information... Done
Reading task descriptions... Done         
No candidate version found for synaptic
No candidate version found for synaptic
No packages will be installed, upgraded, or removed.
0 packages upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 0B of archives. After unpacking 0B will be used.
Writing extended state information... Done
Reading package lists... Done             
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading extended state information     
Initializing package states... Done
Reading task descriptions... Done 

Daha sonra
synaptic yazınca terminale :
bash: synaptic: command not found
çıktısını alıyorum

esrama

Örneğin vlc yi sizin komutla kurmaya çalıştım debian cd sini takmamaı istedi. Taktıktan sorna işlmeleri yaptı fakat vlc yi de açamıyorum.

raspacı

Ben bir kere kurmuştum ve netinst ile kurmuştum. Fazla da deneyimim olmadı. Siz cdlerden kurdunuz. Bilmiyorum neden oldu.
*Komutları debianda root olarak verdiniz değil mi? su ile root oluyordunuz galiba debianda. Şu an kullanmıyorum unutmuş olabilirim.
*yine synaptici de root olarak konsoldan çalıştırdıysanız. Kurmak için çalışmalara devam edebiliriz. Debinda daha deneyimli arkadaşlar var . Onlar da yardımcı olacaklardır.

raspacı

Birde KDE de synaptic gelmiyor olabilir. KDE kurduysanız kpackage kullanılıyormuş.
su ile root  olup:
apt-get install synaptic ile de kurulabilir sanırım.

esrama

her işlemi root olarak yapıyorum zaten. Masaüstü gnome olarak yüklü geldi. kde yüklü diil.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

dpkg -l | grep synaptic ne ciktisi veriyor ?
Linux LPIC1 - MCSA

esrama

Bu işin beni aşacağını düşünüyorum. Ubuntu şimdilik beni idare eder...

İlginiz için teşekkürler !

raspacı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2009 - 15:44:29
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6985.0.html başlığındaki kararlı sürüme ait depolar sende ekli mi?
Ben bunu unutmuşum depo ekleme ayarları yapıyorduk birde. Kararsız olanı seçmiştim ben sanırım. :). Esrama debian problemsizbir dağıtımdı bence depoları eklersen geriye  pek bir şey kalmıyor.

esrama

Depoları ekledim.
VLC ve compizi ses ve ekran kartını denemek için kurdum.
VLC den bir türlü ses alamadım. Zaten mixerde Ubuntudaki kadar device gözükmüyordu. Compizi açmaya kalktığımda ise masaüstünde tuhaflıklar olmaya başlıyor. Henüz adobeyi kurabilmiş değilim :) Bence şimdilik kalsın ilerde tekrar kullanmayı deneyeceğim...

Debiana geçmek istememin asıl sebebi Ubuntun kendine kendine kararsızlıklar yapması. Örneğin audaciosun ubuntuda hiçbir farklı işlem yapmamam rağmen bazen hiç bir ses dosyasını oynatamaması, conkynin veya pidginin hiçbir şey yapmamam rağmen başlangıçta bazen başlamamaları gibi...

AbkHaZiaN

Sanırım debin'ı kullanmayı bilmediğimden bende baya bi sorun yaşamıştım bunların en başındada ekran kartı sorunu geliyordu tekrar ubuntuya dönüşyaptım bende. Debian kararlı ama Ubuntu kadar kullanışlı değil bence.

fadike

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 19 Mayıs 2009 - 21:06:55
Sanırım debin'ı kullanmayı bilmediğimden bende baya bi sorun yaşamıştım bunların en başındada ekran kartı sorunu geliyordu tekrar ubuntuya dönüşyaptım bende. Debian kararlı ama Ubuntu kadar kullanışlı değil bence.

Neye göre kullanışlı değil acaba? Tespit ettiğiniz hata ve açıklar, kullanıcıyı bezdiren hatalar varsa da bildirin Debian geliştiricilerine iletelim ki çözülsün.

Eğer donanımsal hatanız varsa ve siz ilgili depolardan paketleri kurmadan iş yapmaya çalışır ve zahmet edip de Debian felsefesini, ismindeki "GNU/Linux Universal Operating System" açılımını öğrenmezseniz her zaman debian sorunlu olacaktır.

Esrama izleyeceğin yol belli:
1. Depoları ekleyeceksin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6985.0.html

2. Normal kullanıcıya yetki vermek istiyorsan eğer SUDO uygulamasını kuracaksın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6955.0.html

3. Genel ayarları yapacaksın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6871.0.html

4. DNS değiştireceksin:
Alıntı YapÖnce gerekli güncellemelerin rahatlıkla yapılması eçen resolv.conf dosyasını yapılandırmımız gerek:
# nano -Bw /etc/resolv.conf

ile açılan dosyada yer alan "nameserver 192.168.2.1 satırını aşağıdakiler ile değiştirin:
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

CTRL+X ile çıkın ve sorulan soyura evet/yes yanıtını verin. Ardından da bu dosyayı sistem yöneticisinin dahi kullanımına kapatın:

5. Güncelleme ve yükseltme için:
# aptitude update
# aptitude dist-upgrade

6. Uygulamalar için:
# aptitude install synaptic iceweasel pidgin

7. Flash Player için Synaptic'ten Flash araması yapman yeterli.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

AbkHaZiaN

Alıntı yapılan: fadike - 19 Mayıs 2009 - 23:41:49
Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 19 Mayıs 2009 - 21:06:55

Neye göre kullanışlı değil acaba? Tespit ettiğiniz hata ve açıklar, kullanıcıyı bezdiren hatalar varsa da bildirin Debian geliştiricilerine iletelim ki çözülsün.

Eğer donanımsal hatanız varsa ve siz ilgili depolardan paketleri kurmadan iş yapmaya çalışır ve zahmet edip de Debian felsefesini, ismindeki "GNU/Linux Universal Operating System" açılımını öğrenmezseniz her zaman debian sorunlu olacaktır.

Yazdklarım benim kendi görüşlerim ısınamadım.
Depodan paketleri kurmak yeterli olsa yaptığımda çalışırdı ;)

cebuntu

Merhaba
esrama ile ayni sorunu bende yaşıyorum şu an.
Araştırıyorum, aslında çok basit, ama debian başka bir şey.
Grub içerisinde kendini ve Windows'u eklemiş, e hadi ubuntu ext4 göremedi diyelim pardon jeton yeni düştü SABAYON da ext4.
Olayı UBUNTU  /boot/grub/menu.lst  içindeki gerekli çekirdek tanımlamalarını DEBİAN /boot/grub/menu.lst  içerisine eklemek gerekiyor diye düşündüm ve denedim, ama nafile.
Dosya değişikliklerini bir türlü kaydetmeme izin vermedi DEBİAN.
Konsoldan su olarak denedim, ama o da olmadı belki de sudo'yu kurmam gerekiyor ve ya bu gün sanırım öğrendim konsolda açmayı
komut şu olmalı:
su - enter
root şifresini girdikten sonra
nano /boot/grub/menu.lst   açarak değişiklikleri yapmak, daha önce gedit ile denedim yemedi.
sanırım bu soronu çözecek, şu an iş yerimdeyim ve makina önümde değil, deneyip olumlu sonuca ulaşırsam tekrar burada anlatırım.

selamlar

pes etmek yok

;)

raspacı

Naçizane önerim ext4 olan dağıtımların birinin grubunu tekrar çılışa yükle.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,192.0.html  bu linkteki şekilde yapabilirsin. Orada grub> root (hd0,4) aşamasında sen kendi çıktına göre düzenleyeceksin. Düzenleyip bilgisayarı açınca elbette debianı grubda görmez. Bunun için debian içindeki /boot/grub/menu.lst dosyasında debianla  ilgili kısımları şimdiki grubuna (mesela ubuntu olan kısım) yapıştırmak sanırım işe yarayacaktır.

agritux

raspacı

cebuntu

Merhaba esrama
Bende ayni dertteyim, bir debian kullanalım dedik ama evdeki hesap çarşıya uymadı, şu an diğer makinede onunla uğraşıyorum.
Sen ne durumdasın ?

selamlar ve kolay geksin

esrama

Ben malesef pesettim :( Şimdilik ubuntu ile devam edeceğim. Ama ilerde tekrar debiana dönmeyi düşünebilirim ... Çok kararlı...