[Çözüldü] Sistemi askıya aldıktan sonra geri dönemiyorum

Başlatan günberi, 19 Mayıs 2009 - 02:05:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

günberi

Kubuntu 8.10 ve şu anda 9.4 te leptopun kapağını kapattıktan sonra geri açınca ekran parlaklığı sıfır oluyor. Bilgisayarı kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Öyle ki bilgisayarı kapatmak için monitöre 10 cm kadar yaklaşarak menüleri görebiliyorum.

Gnome masaüstünde böyle bir sorun yaşamadım. o nedenle kde4 ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

heartsmagic

Başlıktaki sorunla yazdıkların farklı mı? Yani sorun askıya aldıktan sonra geri dönememe mi, yoksa parlaklık meselesi mi?

Askıya aldıktan sonra dönememe problemi genel bir problem sanırım. Örneğin bende bu hiç doğru dürüst çalışmadı şimdiye kadar. Fakat küçük bir nokta var ki gözden kaçıyor. Bu işlemin sağlıklı olması için sanırım takas alanının en az bellek boyutu kadar olması gerekiyor ki bu benim hiçbir zaman yapmadığım bir ayarlama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

@heartsmagic benim takas alanı 2,5 gb ram 1 gb bir kere askıya almayı denemiştim andada makineyi kapatıp tekrar açmak zorunda kaldım. Bende de çalışmıyor. Kullandığım bir özellik değil zaten.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

AbkHaZiaN

Bende sorunsuz çalışmıştı. Donanımlarla alakalı bir şey olabilir.

heartsmagic

@levi zaten takas alanının uygun ayrılması %100 çalışması anlamına gelmiyor, bunu sen de ifade etmişsin. Ben eğer çalıştırmayı deneyecekler varsa en azından bunu gözden kaçırmasınlar diye söyledim :)

xwes

Askiya almaktan kastiniz bilgisayarin kapagini kapatmak ise, KDE4.2'de ayarlardan guç yoneticisine girip kapagin kapanmasi durumunda hangi profilde ne yapilacagini belirtmeniz gerekiyor. Bende de ilk boyleydi dedigim yerdeki kapak kapaninca yapilacak olan eylemi hiçbir şey yapma olarak degiştirince sorun kalmadi. Işe yarayacagina eminim :)

günberi

Kapak kapanınca ram kullanarak askıya alma eylemi seçili. Diğer bir seçenek ise harddisk kullanarak askıya alma. her ikisinde de geri dönebiliyorum aslında ama ekranda hiçbirşey seçilmiyor. Simsiyah bir ekranda belli belirsiz görünüyor.

Başlıktaki "geri dönememek" ile kastettiğim bu durumdu. Daha net bir anlatım bulmalıymışım. kusura bakmayın.

heartsmagic

Kartın Nvidia mı?
Geri dönme belirtisi hissediyor musun yoksa başlangıçta mı takılıyor?

günberi

Kartın nvidia. Başlangıçta takılmıyor. Sisteme geri dönebiliyorum. Ancak ekranda sadece açık renkli pencereler belli belirsiz seçilebiliyor.
Ekran neredeyse simsiyah. Menuye girip bilgisayarı kapatabiliyorum. (Mausu tahmini hareket ettiriyorum. menu açık renk olduğu için hafif belli oluyor ama ne nerede göremiyorum, yine tahminen kapatma butonuna basıyorum.)

Yani ekran dışında herşey normal.

heartsmagic

xorg.conf içindeki grafik kartı bölümüne şu satırı ekleyip dener misin?

Alıntı YapOption "VBERestore" "true"

Kabaca şöyle bir şey olacak yani:

Alıntı YapSection "Device"
        Identifier      "NVIDIA Corporation NV40M? [GeForce Go 6200]"
        Driver          "nvidia"
        BusID           "PCI:1:0:0"
        Option          "VBERestore"    "true"
EndSection

günberi

Alıntı Yapxorg.conf içindeki grafik kartı bölümüne şu satırı ekleyip dener misin?

Alıntı
Option "VBERestore" "true"

Yok olmadı. Ekran kartınıı nvidia-xconfig ile yeniden tanıttım verdiğiniz kodu yeni oluşan xorg.conf dosyasına ekledim, gene olmadı.

canosayan

peki fn tuşları gibi bir seçenekle parlaklığı açamıyor musunuz?
ben 8.10 da askıdan dönünce ağ bağlantılarını kullanmıyordu. fakat 9.10 da bu sorun kalktı. Fakat benzer şekilde parlaklık ayarını biraz sorunlu. parlaklık ayarını %50 den daha alt bir değere getirmem parlaklığı değiştirmiyor. hep sabit.
Chmod bizim işimiz.

günberi

fn+f4 ve fn+f5 parlaklık tuşlarım. Onlar da çalışmıyor. ctrl+alt+backspace gibi kombinasyonlarda. Birkısmı çalışıyor fn'li tuşların.
Onlarla daha sonra ilgileneceğim.
Yada belki bir çare olur. klavyemi düzenleyip onuda deneyim.

canosayan

ctrl alt backspace için donzap diye bir şey vardı forumda heartsmagicin yazısıydı. wikiyede taşındı.
Chmod bizim işimiz.

günberi

ctrl+alt+backspace çalıştı. Teşekkürler.
Yalnız wikideki yöntemde sudo dontzap --disable komutu tüm xorg.conf dostyasını silip sadece
Section "ServerFlags"
    Option "DontZap" "off"
EndSection

satırlarını ekledi. Option "DontZap" "off" satırını xorg.conf dosyasına elle eklemeyi önermek daha sağlıklı olacak sanırım.

heartsmagic

@günberi, zamanında Nvidia için işe yaramıtşı tavsiyem. Şu an çalışmadığı için üzgünüm.
dontzap için eğer dosyayı sıfırlıyorsa sorun oluşmuş demektir. Ben zamanında denediğimde sadece ekleme yapıyordu. Bir gözden geçirelim durumu.

günberi

ekran kartım nvidia GeForce 9300M GS.
Belki modelle ilgilidir. Faydası olabilir diye belirtmek istedim.

heartsmagic

@günberi, bende en alta sorunsuzca ekledi dontzap satırını. Grafik kartından kaynaklanmıyordur, arada bir sorun olmuştur sanırım.

günberi

sorunu çözdüm. :)
nasıl mı?
geçen ay opensuse kurmuştum diskimdeki boş bir bölüme. Opensusede Sistemi askıya aldıktan sonra geri dönememe sorunu olmadı. Bunun üzerine opensuse nvidianın hangi sürücüsünü kullanıyor diye baktım; nvidia 185 miş. Bende nvidia 185 sürücülerini depoda bulamayınca elle kurdum.
Onun yöntmi de işte burada:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7601.0.html

@Wolverine'e teşekkürler.

agritux

maxxblade

Alıntı yapılan: günberi - 04 Temmuz 2009 - 00:51:58
sorunu çözdüm. :)
nasıl mı?
geçen ay opensuse kurmuştum diskimdeki boş bir bölüme. Opensusede Sistemi askıya aldıktan sonra geri dönememe sorunu olmadı. Bunun üzerine opensuse nvidianın hangi sürücüsünü kullanıyor diye baktım; nvidia 185 miş. Bende nvidia 185 sürücülerini depoda bulamayınca elle kurdum.
Onun yöntmi de işte burada:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7601.0.html

@Wolverine'e teşekkürler.

yazık bana  :D
ekran kartım bu sürücüyü desteklemiyor...

bruno

Evet başa bela bir şey, tavsiye etmiyoum diye bangır bangır bağırmıştım. :D

bytan

Çözüm yolu ve geri bildirim için teşekkürler @günberi.

Kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST