[Çözüldü] Firefox'da bazı flash videolar açılmıyor

Başlatan esezen33, 18 Mayıs 2009 - 16:56:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esezen33

Ubuntu 9.4 e geçince bütün düzenim bozuldu bir çok sorunum var bunlardan biri de firefox un bazı flash dosyalarını açıp bazılarını açmaması. Tüm eklentileri kurulu ama şöyle bir sorun var atıyorum dailymotion daki videolar açılıyor ama imeem ve metacafe dekileri açamıyorum ve bazı yaptığım sitelerdeki flash objeleri açılmıyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

@esezen33 forumda birkaç defadır bu soruna denk geliyoruz. Örneğin bazı kullanıcılar için çözülmemiş Facebook videoları sorunu mevcut. Henüz buna neyin sebep olduğunu bilmiyoruz ancak sorunun Adobe Flash'tan kaynaklandığı aşikar. Eğer Adobe'nin kendi sitesinden indirip kurmadıysan, bunu deneyebilirsin. Ancak öncesinde sisteminde olan flash paketlerini temizle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esezen33

yanıtın için teşekkürler zaten çözülmüş konulara bakmıştım herkeste %100 çalışmıyor dediğiniz gibi. Öncelikle yasal sitesi olan adobe.com dan kurdum deb paketi maalesef çalışmıyor bi ara hepsini açıyordu ama son firefox güncellemesiyle artık %10 çalışıyor çok nadir sitelerde çalışıyor. Tek sorun bu olsa ubuntu 9.4 de :( Java 6 yı silip Java 5 yaptım bu sorunu öncedende yaşamıştım Java 6 çalışmadı bende bir türlü :( PC bazen tıkanıyor veya kitleniyor açılmıyor :( Neyse teşekkürler tekrar

heartsmagic

Paylaşıma müsait videolardan buraya örnek geçebilirsen bizler de deneriz vakit bulunca. Böylece sistemleri, Flash sürümlerini karşılaştırma fırsatı da buluruz.

GNUbuntu

imeem ve metacafe videoları açılıyor bende. Adobe Flash Player 10 alfa sürümünü kullanıyorum.
Önce Saygı...

esezen33

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 18 Mayıs 2009 - 18:49:21
imeem ve metacafe videoları açılıyor bende. Adobe Flash Player 10 alfa sürümünü kullanıyorum.

Anladım işin komik tarafı bende o sürümü kullanıyorum ve birtakım sorunlar var firefox ta ubuntu kullanan arkadaşlarımda yaşıyorlar buna benzer olaylar donuyor ya da kitleniyor bi de flash sorunu var çözmeye çalışıyorum ama nafile yasal siteden indirdim birkaç eklenti daha kurdum işe yaramadı

heartsmagic

esezen33

ii  adobe-flashplugin                          10.0.22.87-1                        Adobe Flash Player plugin version 10
ii  flashplugin-installer                      10.0.22.87ubuntu2                   Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin-nonfree                        10.0.22.87ubuntu2                   Adobe Flash Player plugin installer (transit
ii  flashplugin-nonfree-extrasound             0.0.svn2431-3                       Adobe Flash Player platform support library

Lütfen kullanabileceğim başka alternatifler varsa söyleyin. Site kuruyorum istatiktiklerine bile bakamaz oldum sizce Firefox 3 ü tekrar yüklemelimiyim??

heartsmagic

Firefox 3 yüklü değil mi?
Sisteminde birden fazla flash paketi mevcut. Birini temizleyip öyle dene. Örneğin:

sudo aptitude purge flashplugin-installer flashplugin-nonfree  flashplugin-nonfree-extrasound

Böylece sadece elle kurduğun paket kalır geriye. Firefox'u yeniden başlatır bir denersin.

Eğer olmazsa elle kurduğunu bu şekilde kaldırır, sildiklerini yeniden yüklersin.

localhost

Terminalden firefox`u calistir. Ardindan flashi calistiramadigin siteye gir. Sana ciktilar verir. Ciktilari buraya yapistir.
Linux LPIC1 - MCSA

esezen33

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2009 - 01:29:21
Firefox 3 yüklü değil mi?
Sisteminde birden fazla flash paketi mevcut. Birini temizleyip öyle dene. Örneğin:

sudo aptitude purge flashplugin-installer flashplugin-nonfree  flashplugin-nonfree-extrasound

Böylece sadece elle kurduğun paket kalır geriye. Firefox'u yeniden başlatır bir denersin.

Eğer olmazsa elle kurduğunu bu şekilde kaldırır, sildiklerini yeniden yüklersin.

Denedim maalesef olmadı

esezen33

Alıntı yapılan: Kirmizi - 19 Mayıs 2009 - 03:22:59
Terminalden firefox`u calistir. Ardindan flashi calistiramadigin siteye gir. Sana ciktilar verir. Ciktilari buraya yapistir.

Firefox terminalde herhalde

$sudo firefox start kodu ile açılıyor.

www.metacafe.com da bir video açılırken yazdığı şeyler şunlar :

Loading stream: http://s.mcstatic.com/Flash/vp/MCPortalVideoPlayer_6.2.1.2.swf
Loading stream: http://s.mcstatic.com/Flash/comp/RateComponent_3.0.2.swf
unhandled event 9
unhandled event 10
unhandled event 10
unhandled event 19
unhandled event 9
unhandled event 10
unhandled event 9
unhandled event 10
Loading stream: http://s.mcstatic.com/Flash/uuid_1.3.swf

heartsmagic

Peki söylediğim şeyin tersini denedin mi? Yani Adobe'nin paketini kaldırıp, Ubuntu depolarındakini kurdun mu?

Firefox için sudo firefox start demene gerek yok. Doğrudan firefox ile çalıştırabilirsin.

esezen33

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Mayıs 2009 - 21:55:56
Peki söylediğim şeyin tersini denedin mi? Yani Adobe'nin paketini kaldırıp, Ubuntu depolarındakini kurdun mu?

Firefox için sudo firefox start demene gerek yok. Doğrudan firefox ile çalıştırabilirsin.

Bilgilendirmeniz için sağolun. Tersinide denedim fayda etmedi. :=(

localhost

Forumlarin birinde söyle bir uygulama yapilmis. Firefox dahil bütün eklentiler flash, java gibi seyler komple kaldirilmis. Ardindan /home/kullanici/.mozilla gibi sistemde yer alan bütün klasörler silinmis. Sonra tekrar kurulum yapilmis. Sorun bu sekilde cözülmüs.
Linux LPIC1 - MCSA

esezen33

Alıntı yapılan: Kirmizi - 19 Mayıs 2009 - 23:29:54
Forumlarin birinde söyle bir uygulama yapilmis. Firefox dahil bütün eklentiler flash, java gibi seyler komple kaldirilmis. Ardindan /home/kullanici/.mozilla gibi sistemde yer alan bütün klasörler silinmis. Sonra tekrar kurulum yapilmis. Sorun bu sekilde cözülmüs.

bunu yapacak vaktim yok ki hazırlamam gerekn bir iş var :( neyse haftaya bunu deneyeceğim. Teşekkürler

esezen33

arkadaşlar sorunu adobe flash 10 alpha yı kaldırarak çözdüm ve swfdec ı tekrar yükledim yani sistemimde bunlar kurulu kaldı:

* flashplugin-nonfree-extrasound
* flashplugin-nonfree
* flashplugin-installer
* swfdec-gnome
* swfdec-mozilla (*Bu sisteminizde kurulu tekrar yüklemeyi seçin)

Herkese tekrar teşekkürler

heartsmagic

swfdec kurulu olmadan sorun mu yapıyor kısacası?

esezen33

heartsmagic

Alıntı yapılan: esezen33 - 29 Temmuz 2009 - 19:58:09
Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Haziran 2009 - 23:18:00
swfdec kurulu olmadan sorun mu yapıyor kısacası?

evet sorun swfdec te.

Anlaşamadık yine. En son görünen sisteminde swfdec kurulu olduğu. Onu kaldırdığında sorun oluyor, doğru mu anlıyorum?

esezen33

konuyu uzun zaman önce yazdın k.bakmayın unuttum çoğu şeyi öncelikle ben çakışan programları buldum gereksizleri sildim ve son olarak netlog da haykır bölümüne sağ tıkladım açılmayan şeyin swfdec olduğunu gördüm ve sypnatic paket yöneticisinden tekrar kurulum yaptm bu sayede sorun çözüldü. Yanlış anladıysam özür dilerim çözüm yöntemim buydu

heartsmagic

Özüre gerek yok, sadece durumu anlamaya çalışıyorum. Şimdi de şunu soracağım. Kısacası normal Flash paketi ile sorun yapıyordu swfdec'i kurunca düzeldi? Normalde swfdec aktif değilse kullanılmaz, zaten tam da yaygınlaşamadı. O olmadığında normal flash paketleri ile (depodan veya doğrudan Adobe'den) sorun mu yaşanıyordu? swfdec kurulabilir ancak aktif olmaz, bu durumda nasıl bir çözüm oldu ben bunu anlayamadım sadece.

esezen33

karışık bir soru oldu :D öncelikle ben olayı baştan anlatayım çünkü aşırı bilgim yok

Flash normalde kurulumda geliyormuş ama ben çalışmayınca adobe indirdim yine olmdı son çözüm paket yöneticisinden çakışanları bulmak oldu. Ama yine olmadı. Sonra standart paketleri yükledim ve swfdec in kurulu ve aktif olduğunu ancak çalışmadığını farkettim. Sonra tekrar kurulum yaptım ve sorunu çözdü. Swfdec kurulunca flash objelerde açılmaya  başladı. böylece notlarıma sadece swfdec in kurulması gerektiğini aldım :)

heartsmagic

Bizse aksine kaldırtıyoruz swfdec'i :D
Zira verimli çalışmadığı gibi sorunlara da yol açıyor. Bu nedenle ara ara aşağıdakini uygulatıyoruz arkadaşlara:

sudo aptitude purge adobe-flashplugin flashplugin-installer flashplugin-nonfree swfdec-mozilla mozilla-plugin-gnash
sudo aptitude install flashplugin-nonfree

esezen33

anladım bende kaldırmıştım ama herhalde çalışmamıştı. Neyse sorun buydu :D Uzun süre uğraştırmıştı ama çözdüm şimdi unuttum bile :D