Kurulum sonrası ilk yapılması gereken bir kaç şey

Başlatan ufuk_k, 04 Mayıs 2008 - 13:11:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

GUI menüsü diye geçiyor bu menü. F10 tuşuyla çıkmak (gui modundan) mümkün olabilir.
q çıkmak için,

u paket listesini güncellemek için

+ ve - paketleri kurmak ve kaldırmak içni işaretlemek,

enter paket bilgisini görmek/incelemek

f6 önceki ekrana geri dönmek

g değişiklikleri uygulamak için (2 kez basmak gerekebilir).

eren

Alıntı yapılan: ufuk_k - 13 Haziran 2008 - 00:18:08
GUI menüsü diye geçiyor bu menü. F10 tuşuyla çıkmak (gui modundan) mümkün olabilir.
q çıkmak için,

u paket listesini güncellemek için

+ ve - paketleri kurmak ve kaldırmak içni işaretlemek,

enter paket bilgisini görmek/incelemek

f6 önceki ekrana geri dönmek

g değişiklikleri uygulamak için (2 kez basmak gerekebilir).

Çıktığında konsola ger dönüyor ve işlem devam etmiyor. 2 defa g tuşuna bassam da bir şey olmuyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eren, Y tuşuna basmadan doğrudan Enter'a basmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Haziran 2008 - 00:43:31
Eren, Y tuşuna basmadan doğrudan Enter'a basmayı denedin mi?

Denedim :) Neyse daha sonra tekrar deneyeceğim, şu an makineyi verdim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Aptitude'da garip bir durum var:
...
Devam etmek istiyor musunuz? [E/H/?]

Sorusuna Evet anlamında "e" yazarak cevap verirseniz Aptitude GUI arayüzüne geçiyor. Ancak İngilizce Yes anlamında "y" yazarak cevap verirseniz kurulum metin modunda devam ederek tamamlanıyor. Bu sebepten; E/H sorusuna y/n şeklinde cevap vermeniz gerekiyor.

İngilizce / Türkçe çeviriyle ilgili bir durum sanırım...

heartsmagic

Ben ne E ne de Y girerim :) Enter der geçerim her seferinde ve asla GUI'ye düşmez.

Tilki

Aşağıdaki linki açmaya çalıştığımda bir sayfa gelmiyor.Kaldırıldı mı?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,115.0.html

FUBU

Alıntı YapKaynak dosyasını (/etc/apt/sources.list) düzenlemek ve depoları açmak için gerekli bilgiler için bu bağlantıya bakın:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.0.html

bu link şu anda çalışmıyor sanırım..

DeFacto

Topic adresleri değişti ya. Arama yaparsan çok rahat bulursun

heartsmagic

Alıntı yapılan: FUBU - 27 Haziran 2008 - 20:16:32
Alıntı YapKaynak dosyasını (/etc/apt/sources.list) düzenlemek ve depoları açmak için gerekli bilgiler için bu bağlantıya bakın:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.0.html

bu link şu anda çalışmıyor sanırım..

Kırık bağlantılar düzeltildi, teşekkürler.

FUBU

Alıntı YapTopic adresleri değişti ya. Arama yaparsan çok rahat bulursun

yo zaten o linke ihtiyacım olduğundan değil de. sadece birinin bilgisayarına ilk kez ubuntu kurarken -kurmaya çalışırken- farkettim de söyliyim dedim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: FUBU - 27 Haziran 2008 - 21:28:38
Alıntı YapTopic adresleri değişti ya. Arama yaparsan çok rahat bulursun

yo zaten o linke ihtiyacım olduğundan değil de. sadece birinin bilgisayarına ilk kez ubuntu kurarken -kurmaya çalışırken- farkettim de söyliyim dedim.

Fark ettikçe söylersen sevinirim, bu kırık bağlantıların düzeltilmesi lazım. Sabit bir başlığımız var forumda, oraya girilebilir kırık bağlantılar.

mehmetali

ya ben daha yeni yukledim bu ubuntuyu ve hic bisey bilmiyorum bu yazdiginiz kodlari ben neeye yazip islem yapcam asama asama yazarmisiniz

FUBU

Kodları programlar altındaki donatılarda bulunan uçbirim e yapıştıracaksın. sonra da şifreni gireceksin. şifreni girerken ekranda görünmezse panikleme. sadece yaz ve enter a bas.

uu

alsamixer programında ses ayarlarını yaparken nelere dikkat etmeiliyiz acaba?
baya bi ayar var ama neye göre yapmalıyız?

heartsmagic

Alıntı yapılan: uu - 30 Ağustos 2008 - 14:48:38
alsamixer programında ses ayarlarını yaparken nelere dikkat etmeiliyiz acaba?
baya bi ayar var ama neye göre yapmalıyız?

Dikkat edilecek bir şey yok, ses kartına göre kanalları dilediğin gibi ayarla.

ironic

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Haziran 2008 - 01:07:30
...

Sorusuna Evet anlamında "e" yazarak cevap verirseniz Aptitude GUI arayüzüne geçiyor. Ancak İngilizce Yes anlamında "y" yazarak cevap verirseniz kurulum metin modunda devam ederek tamamlanıyor. Bu sebepten; E/H sorusuna y/n şeklinde cevap vermeniz gerekiyor.

güzel bir ayrıntı..Öğrendiğim iyi oldu ..Tşk. Erginemr

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Haziran 2008 - 01:07:30
...

Bu konudaki ilk mesaja eklenmeli bence. İlk mesaja eklenmesi gerekir diye düşündüğüm iki şey daha var. Daha sonraları herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşı kurulumdan hemen sonra xorg.conf ve sources.list dosyalarının yedeğini almak güzel olur diye düşündüm. sources.list belki o kadar gerekli değil ya da kolayca bulunabilir diyebiliriz ama xorg.conf öyle değil. -Bizzat tecrübe ettim. :)

Yedek almak için;

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek

sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.yedek

Herhangi bir sorun karşısında geri yüklemek için;

sudo mv /etc/X11/xorg.conf.yedek /etc/X11/xorg.conf

sudo mv /etc/apt/sources.list.yedek /etc/apt/sources.list

Sypro

Serkan da demiş ama yine söyliyim, evet hayır sorusuna sadece enter ile cevap verildiğinde de y/n 'da olduğu gibi metin tabanlı (apt-get gibi) devam ediyor işlem.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

umutubuntu

'' e '' olarak cevap verdiğimizde Aptitude GUI arayüzüne geçiş yapıyor bu arayüzde kurmak istediğimizde ise '' g '' harfine basmak yeterli oluyor.

xsamx

Ya arkadaşlar, nereye ne yazacağız? Ne kadar karışık olmaya başladı. Dünden beri yatmadım. Kimseden net bir cevap alamadım. Nereye yazsam sorun. Yardım edecek kimse yok mu? Kod diyorsunuz, nereye nasıl yazılıyor bu kod. Bakıyorum, aratıyorum yok öyle bir konu vallahi. Artık xp müslüman düşmanı diye kullanmıyorum, ubuntu da kalp düşmanı. :) Onu ne yapacağım bilmiyorum. Ya benim msn yok, insanlarla nasıl görüşüp konusacağız?
Msn yi buldum, kamera çalışmıyor. Kod yaz diyorlar, nereye yazayım diyorum, cevap yok. Vallahi bayılacağım. Kalp büyümesi başladı, hissediyorum. Yardım edin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: xsamx - 21 Eylül 2008 - 17:03:23
ya arkadaşlar  nereye ne yazacaz ne kadar karışık olmaya başladı dünden beri yatmadım kimseden net bir cevap alamadım nereye yazsam sorun yardım edecek kimse yok mu kod diyorsunuz nereye nasıl yazılıyor bu kod bakıyorum aratıyorum yok öle bir konu vallahi artık xp müslüman düşmanı diye kullanmıyorum ubuntu da kalp düşmanı :) onu ne yapacam bilmiyorum ya benim msn yok insanlarla nasıl görüşüp konusacaz
msn yi buldum kamera çalışmıyorkod yaz diyorlar nereye yazayım diyorum cevap yok vallahi bayılacan kalp büyümesi başladı hissediyorum yardım edin

http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2487.0.html
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Xenophobia

@xsamx forumda her şey mevcut, sadece doğru yerde doğru şeylere bakmalısın.

Ya da kısa yoldan ara bölümünden aramak istediğin şeyleri girmeli ve çıkan sonuçları incelemelisin.

Balık piş ağzıma düş şeklinden ziyade biraz araştırmacı olmak gerekli bu durumda.

Seni çok iyi anlayabiliyorum, yaklaşık her yeni başlayan senin yaşadıklarını yaşıyor, fakat araştırdığında göreceksin ki herşey çok çok kolay.

Kamera ile bir sorunun varsa markasını modelini gerekli donanım bölümüne açarsın, herkes bakar.

Yardımcı olmak isteyen ( ki sayıları belli değildir ) sana yardımcı olur. Özünde çok basit her şey, sanırım işe uyumakla başlamalısın kendine fazla yüklenme.

xsamx

saolun arkadaşlar yaklaşımınıdan dolayı teşekkr ederim ama inanın aratıyorum yok diye yazıyorum hem sizde bilirsiniz o kadar bakıyorum herşeyi arastırıyorum ama işin pratiği olmadan olmuyor tekrar özür

hasanyılmaz

# ufuk_k

64 bit kullanıcıları için ilgili yere aşağıdaki komut eklenebilir.

sudo apt-get install w64codecs libdvdcss2