Kurulum sonrası ilk yapılması gereken bir kaç şey

Başlatan ufuk_k, 04 Mayıs 2008 - 13:11:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

pwl

rehber niteligindeki bu yazi icin tesekkurler kurulum sonrasi isime yarayacagi kesin.

maamedi

merhabalar ben  ubuntu ile yeni tanistim// 3 defadir ubuntuyu yeniden kuruyorum lakin bir turlu java ve flash sorunumu halledemedimlutfen eski kodlar yerine yeni kodlari yazarmisiniz/ ben su an hic bisey yuklemedim ve sizi bekliyorum/ may day may day

heartsmagic

Forumda arama yapmışsındır umarım.

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras Flash ve JRE desteği (ve daha fazlasını) sağlar. Eğer Flash yine sorunsa:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11605.0

Eğer yine sorun yaşarsan yeni bir başlıkta problemini sor ve sorun yaşadığın siteleri, tarayıcıyı bildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tpatan

ScaryMan

Depoları eklerken jaunty yazar yeri karmic olarak değiştirip 9.10 için güncelleyebiliyoruz diye biliyorum.

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/karmic.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

şeklinde.

Peki Medibuntu depolarının değişip değişmediği nerden anlarız? Bu şekilde işe yaraması için.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 06 Kasım 2009 - 23:01:31
Depoları eklerken jaunty yazar yeri karmic olarak değiştirip 9.10 için güncelleyebiliyoruz diye biliyorum.

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/karmic.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

şeklinde.

Peki Medibuntu depolarının değişip değişmediği nerden anlarız? Bu şekilde işe yaraması için.

https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu
bağlantısı kullanılabilir. Zaten sen yukarıdaki şekilde eklediğinde sorun varsa sana mızmızlanacaktır güncellemede.

ScaryMan

Key ile ilgili "doğrulanamıyor, yine de devam etmek istiyor musun" gibisinden bir şeyler söyledi . Devam etti. Bir sorun yaratmaz sanırım?

özgürubuntu

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/`lsb_release -cs`.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list; sudo apt-get -q update; sudo apt-get --yes -q --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring; sudo apt-get -q update

Bu kodu kullanın, her ubuntu sürümü için geçerlidir. kopyala yapıştır diyerek uçbirime ekleyin entera basın

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 07 Kasım 2009 - 00:18:36
Key ile ilgili "doğrulanamıyor, yine de devam etmek istiyor musun" gibisinden bir şeyler söyledi . Devam etti. Bir sorun yaratmaz sanırım?

Sorun olmaz. Eğer güncellemede sıkıntı olursa bakarız duruma.

ScaryMan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2009 - 01:11:46
Alıntı yapılan: ScaryMan - 07 Kasım 2009 - 00:18:36
Sorun olmaz. Eğer güncellemede sıkıntı olursa bakarız duruma.
Güncellemeyi kurdu bir hata vermeden. Sanırım her şey yolundadır.

heartsmagic

donleone

Merhaba. Soracağım sorunun forumda konusu varsa kusura bakmayanı ben bulamadım. Sorum şu: PS3 üzerine xubuntu 9.04 kurdum. Ancak internete girmekten başka hiçbir şey yapamıyorum. Örneğin synaptic çalışmıyor. açmaya çalışıp şifremi girikten sonra "failed to run /usr/sbisynapticn/ as user root" hatası veriyor. Yine örneğin, applications'da add/remove'u çalıştırmak istediğimde aynı şey oluyor. Ayrıca terminal de yok sistemde.Ddolayısıyla bazı forumlarda ve kaynaklarda tavsiye edilen kodları da giremiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: donleone - 13 Kasım 2009 - 17:34:43
Merhaba. Soracağım sorunun forumda konusu varsa kusura bakmayanı ben bulamadım. Sorum şu: PS3 üzerine xubuntu 9.04 kurdum. Ancak internete girmekten başka hiçbir şey yapamıyorum. Örneğin synaptic çalışmıyor. açmaya çalışıp şifremi girikten sonra "failed to run /usr/sbisynapticn/ as user root" hatası veriyor. Yine örneğin, applications'da add/remove'u çalıştırmak istediğimde aynı şey oluyor. Ayrıca terminal de yok sistemde.Ddolayısıyla bazı forumlarda ve kaynaklarda tavsiye edilen kodları da giremiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Ayrı bir başlığın konusu bu. Ben sondan başlayayım, uçbirim nasıl yok? Eğer 9.04 sorunsuz bir şekilde kurulmuşsa Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim altında olması lazım.

donleone

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Kasım 2009 - 17:39:33
Alıntı yapılan: donleone - 13 Kasım 2009 - 17:34:43

Ayrı bir başlığın konusu bu. Ben sondan başlayayım, uçbirim nasıl yok? Eğer 9.04 sorunsuz bir şekilde kurulmuşsa Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim altında olması lazım.

Kusura bakmayın. Yeni olduğum için uçbirimi az önce keşfettim ben de. Şimdi synaptic'i çalıştırmak için uygun kodu arayayım. Teşekkürler.

ironic

Sistem >> Yönetim >> Synaptic Paket Yöneticisi yolundan açabilirsiniz.

donleone

uçbirimde ne kodu girersem gireyim "is not in the sudoers file. this incident will be reported." diyor. uçbirim kullanmadan, menüden herhangi bir şeyi açmaya çalıştığımda da hata veriyor. forumlardan anlayabildiğim kadarıyla bir yetki/erişim sorunum var. Ancak nasıl çözeceğimi bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

sudo fdisk -l ne diyor? Tam çıktıyı görüsek güzel olur.

weskeyy

Kurulumu yaptım 3-4 saatimi aldı bir kere yükledim CD den garip bir hata verdi yılmadım bu kez USB den kurayım dedim CD deki hatayı verdi.olmayanı yaptım evet windows :D üzerine koydum dosyayı oradan wubi ile başladım güzel bir kurulum oldu.hiç bu şekilde yükleyeni daha görmedim ama ben bu şekilde yaptım.neyse ben sorunsuz yükledim.9.04 ten tecrübem de vardı ama aynı makinada 9.04 uçuyordu bu aksine sürünüyor.kurulum sonrası ne varsa updatelenecek synaptic ile yaptım ekran kartı kamera flash player shockwave vs.ekranı zenginleştirdim kendi masaüstümü kısayollarımı oluşturdum çok hoş o anlamda çok özgür bir şey.ama win Xp sp3 dalga geçer gibi hızlı hala.bu canımı sıkıyor.ama bu yavaşlamayıda çözeceğime inanıyorum.bir de dosya kullanımım eksik dosyaları gördüm ama hala kod atamayı yada dosyalara hükmetmeyi beceremediğimi söyleyebilirim.neyse benim yaşadıklarım bunlar.

heartsmagic

@weskeyy, yaşadığın yavaşlık problemini ayrı bir başlıkta biraz daha ayrıntılı olarak anlatırsan forum yardımcı olmaya çalışacaktır. Örneğin yavaşlık nerede? Programlar mı geç cevap veriyor, interneti kullanırken mi sorun yaşıyorsun vs.

ufuk_k

Bu basligin ise yarayacagini dusunmustum ama basliga bu kadar cok basvurulacagini tahmin etmemistim. Anladigim kadariyla Ubuntu'nun surum yayinlama sikligi nedeniyle surekli duzenlenmesi gerekiyor.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

heartsmagic

Başlık birçok noktada referans noktamız oldu, eline sağlık bir kez daha.
Dediğin gibi bir güncelleme gerekmekte, Wiki'deki daha güncel sanırım.

iRoNMaSTeR

Her sistem kuruluşundan sonra ilk baktığım yer oluyor bu başlık açıkcası tembelliğe sevk ediyor beni :)
Ayrıca 10.04 beta 1 de gördüğüm kadarıyla yazılım merkezine ubuntu-restricted-extras eklenmiş.
Belkide ben ilk defa gördüm

darkship

.
Saygılarımla;

Uzakyol Vardiya Zabiti;  FATİH

sema

Soruyu anlamadım. İspat edeyim anlamadığımı: Synaptic Paket Yöneticisi var, yazılım merkezi var siyah ekran (konsol) dışında yükleme yapabileceğiniz. Başka şekilleri de var, program kurmak diye aratabilirsiniz.

Yok sorduğunuz o değil de Windows teması cinsinden bir şeyler ise o da var evet, oldukça fazla tema var, forumda da çok yerde işlenmiş, yine arama yapabilirsiniz.
susema