[Çözüldü] Open Office Sorunu

Başlatan ScaryMan, 18 Mayıs 2009 - 01:28:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Open Office'te ekran görüntüsündeki gibi bir sorunla karşılaşıyorum. 8.10 sürümü ile birlikte gelen Open Office sürümünü kullanıyorum. 9.04'e kadar olan bütün güncelleştirmelerim yapılı.

Ek olarak belirteyim, geçenlerde kguitar'ı kurdum. Onda da aynı sorun var.

[IMG]http://i41.tinypic.com/rixdg1.png[/img]

Tutunamayan

Ekran görüntüsünü eklemeyi unutmuşsunuz sanırım.

Düzeltme: Firefox'la ekran görüntüsü görünmüyordu. Opera'ya geçince göründü.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Tutunamayan

Ubuntu-TR Wiki - OpenOffice.org sayfasından OOo'nun 3.1.0 sürümünü indirip kursanız, zira 8.10'la gelen OOo sürümü de eski.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ScaryMan

Ubuntu'yu ilk kurduğumda OpenOffice'te bu sorun yoktu. Düzgün çalışıyordu. Önümüzdeki günlerde 9.04'ü yüklemeyi planlıyorum zaten. Şu finallerim bitsin hele. :) O zaman boşuna güncelleştirmeyeyim OpenOffice'i.

Tutunamayan

Ustalarımız konuya mutlaka cevap yazacaklardır. Benim ki bir aceminin aklına ilk gelen öneri idi. :) Mutlaka bir çözümü vardır ama. Biraz beklerseniz, başka cevaplar da gelir. Daha fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın...

Çağlar

Font sorunu aynını bende yaşadım. Ancak fonts klasörümün yedeği vardı direk attım çözüldü. Siz görünüm tercihlerinden başka bir font seçin derim. Sağ tık özellikler kısmında yazıyüzü denemekten zarar gelmez.

Not: Eğer font mevcut yine çıkmıyorsa yetkilendirme sorunudur. Bir kere de sudo yetkisi ile açıp deneyin eğer yazılar çıkarsa usr/share/fonts klasöründeki alayına erişim izni vermeniz gerek.
We got a badass over here!

ScaryMan

En son Windows Fontlarını varsayılanlar olarak değiştirmiştim. Ondan olabilir o zaman? Bi izin vermeyi deneyeyim fontlara.

pisipardus

Sorunun tam çözümünü bilmiyorum ama geçici çözüm yolunu sana söyleyeyim. sistem ayarlarına girip Görsel ve işitsel bölümü altında bulunana masa üstü logosuna tıkla. Bu bölümde bulunan masa üstü efektlerini etkinleştir işaretini kaldır. Yani deaktif yap. Böylece sorununu aşacağın düşüncesini taşıyorum. Çünkü bende bu sorunu 8.10 sürümünde yaşadım ve böyle çözdüm. 9.04'te böyle bir problem yok bende.

pisipardus

Düzeltme: ubuntu kullandığını varsayarsak büyük ihtimallae compizden kaynaklanıyordur kanaatindeyim. Ben kubuntu kullandığım için böyle bir cevabı hemen yazı verdim. umarım sorunun çözülür.

garafatma

Bende ufak bir hatılrlatma yapayım,,@pisipardus, yazdığımız mesajı düzenleyebiliyoruz ekleme yapmanıza gerek yok :)

Soruna gelince sıkıntı muhtemelen fontlardan kaynaklı. Finaller bitsin cevabı bekliyoruz :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Çağlar

Ama ben söyledim arkadaş geri dönüş yapmadı. Merakta ettim (=

pisipardus

Alıntı yapılan: keiser_soze - 20 Mayıs 2009 - 00:11:54
Bende ufak bir hatılrlatma yapayım,,@pisipardus, yazdığımız mesajı düzenleyebiliyoruz ekleme yapmanıza gerek yok :)

Soruna gelince sıkıntı muhtemelen fontlardan kaynaklı. Finaller bitsin cevabı bekliyoruz :)
Tamam. iyi akşamalar.

ScaryMan

Tekrar merhaba. Sorunun büyük ihtimalle Compiz kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de fontlara izin verme işlemini denedim ama sanırım tam yapamadım.

sudo chown -R $USER:$USER /usr/share/fonts

komuduyla yapılmıyor muydu, yanlış mı biliyorum?

bytan

Sahiplik almana gerek yok. Aşağıdaki yeterli olur:

sudo chmod -R 755 /usr/share/fonts
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ScaryMan

Peki sahiplik almayı nasıl geri alabilirim? NOUSER yaptım yukarıdaki kodu ama olmadı sanırım.

chmod komutunu denedim, ancak olmadı. Hala aynı sorun devam ediyor. Dediğim gibi Compiz kaynaklı olabilir ama compiz'in hangi ayarından acaba, orasını bulmalıyım. :)

Ek: Compiz Fusion yükledim. Compiz'i kapatıp tekrar Metacity'e geçince bu sorun ortadan kalkıyor. Sorunun kaynağı Compiz'miş. Keşke Compiz'i kapatmadan çözebilseydik. :)

Ama hala sahipliği değiştirme konusunda bir şeyler söylenirse memnun olurum.

bytan

Aşağıdaki ile eski haline getirebilirsin:

sudo chown -R root:root /usr/share/fonts

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ScaryMan

Teşekkürler. Font yetkilendirmeyle çözemedik ama Compiz'i kapatarak çözdük. Başlığa Çözüldü demek için yeterli midir?

Çağlar

Compiz config settings manager içinde fontlarla ilgili bir kısım var incelemenizi tavsiye ederim.

bytan

@Çağlar'ın dediği kısımları inceledikten sonra, Compiz ayarlarıyla oynanarak sorun çözümlenemiyorsa, kapatmak çözüm olarak söylenebilir. Bu durumda başlığı etiketlersen, biz de kapatırız.

PF @ ST

ScaryMan

Tamamdır. Her türlü bir çözüm bulmuş olduk. Çözüldü etiketi koyuyorum. :)