Sizce Bu Sistem İyi mi?

Başlatan DoGuKaN, 17 Mayıs 2009 - 08:10:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Merhaba, kendime yeni bir sistem toparlamaya karar verdim. Amacım parça değiştirmeden çok uzun bir süre kullanmak. Parçaları sıralamaya başlayayım.

Anakart: Asus P6T Deluxe V2
İşlemci: İntel Core i7 920
Ekran Kartı: Zotac GeForce GTS 250 AMP! Edition
Ram: OCZ DDR3 1600 4096MB (2x2048MB) Special Ops Urban Elite Ram
Hard Disk: SEAGATE 640GB 7200RPM 32MB NCQ Hard Disk
Ses Kartı: Asus XONAR DX 7.1 Ses Kartı

Bunun dışında 5+1 hoparlör öneriniz var mı??

coni

Bence gayet iyi. Ekran kartında ati de düşüne bilirsin fiyat performans açısından istersen.
Hdd İçin Seagate Tavsiyemdir. Samsung , Hitachi Ve Seagate kullandım. Seagate Haricindekiler hep sorun yaptı bende İlk pc min hdd si hala çalışıyor. 

DoGuKaN

Tavsiyenize uyup Hard Diski Seagate yaptım.

coni

Bu sistemin sana maliyeti nedir acaba merak ettim?

DoGuKaN

Hesaplarıma göre 1850 TL ile 2000 TL arası.

ironic

HDD konusunda markadan çok marka+model olarak araştır. Markaya sırt dayamakla iş bitmiyor. Ses sorunları , ısınma sorunları vs. modele göre farklı olabiliyor. Belirlediğin model ile ilgili google da araştırma yaparsan kullananların görüşlerine ulaşabilirsin.

heartsmagic

Donanım konusu @ironic'in söylediği üzere biraz marka+model meselesine çıkıyor. Örneğin ben senelerce Samsung kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Ardından WD'ye geçiş yapıp mutlu mesut bir süreç yaşadım. Tekrar aldığım WD ise sorun yaptı fakat bu WD'in kötü olduğu anlamına gelmez. Donanım biraz da şans meselesi.
Grafik kartı bence Nvidia olarak kalsın.
Ses sistemi düşünüyorsan elbette güzel bir tane de ses kartı düşün kendine.
Ayrıca o makineye mutlaka 64bit'lik bir sistem kur.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

Donanım konususnda dediğiniz gibi şans çok önemli. Ama öyle markalar varki onları almak bile bile servislik mal almak demek. Mesela banim başıma şöyle bir olay geldi. Samsung/Toshiba DVD RW aldım  kendime hiç kullanmadım. Bir yıl sonra lazım oldu yazdırdım bir dvd, alet bozuk çıktı. Sonra servise verdim , yenisi geldi oda bozuk çıktı sonra ben kendim bizzat servise götürdüm aynı gün yenisini aldım oda bozuk çıktı.
Artık  ne kadar kısmetse bilemiyorum bunu ama artık donanımların çoğu poşette geliyor bundan dolayı çoğunda arıza çıkma olasılığı var kutulu ürünleri tercih etmeniz bence daha sağlıklı. Bundan tam 8 yıl önce aldığım Sony CD RW hala çalışıyor tık yok alette mesela.     

DoGuKaN

Asus P6T Deluxe V2 anakartı Asus P6T yapmayı düşünüyorum. Aralarındaki tek fark USB sayısı ve onboard ses kartı gibi geldi bana. Sizde bakarsanız sevinirim. Çünkü arada yaklaşık 250-300 TL fark var. O farkla ses kartı alırım :)

erratum

Anakart biraz asiri gibi geldi bana :)
Dortlu ekran karti destegi yaninda yanilmiyorsam 6 adet bellek slotu bulunuyor anakart ustunde(toplamda 24GB).
Ilerisi icin ciddi bir yatirim ama Dortlu bir Ekran Karti yapilandirmasi dusunmuyorsan (Quad SLI ve CrossfireX dedikleri) , bellek yuvalarinin hepsine bellek siralamayacaksan biraz asiri olur gibime geliyor bu anakart ;)

Anakart konusunda fikrin buysa benim onerilerim sunlar olur ;
- 2'li bellek kiti yerine, 3'lu kit bellek alman..Yani 6GB bellek daha bi hos durur, zira anakartin bu destegi veriyor..
- Sistem uzerinde sadece Linux kullanicaksan kesinlikle Nvidia oneririm, ATI'nin sorunlari malum linux ustunde..
Ama yok ben win ilede merhabalasirim, oyun moyun kovalanirim diyorsan sisteme bi SLI ya da ATI'nin sorunlarinada raziyim dersen Crossfire yapilandirmasi yarasir..
- Sabit Disk konusunda yukardaki yorumlara katiliyorum. Markadan cok, markalarin cikardiklari modeller ile alakali bu durum ama su zamana kadar Seagete ve WD urunleri kullanmis biri olarak WD demek geciyor icimden... Bu sisteme bi WD Raptor serisi yarasmaz mi sizcede? ;)
- Anakart uzerindeki ses karti bence fazlasiyla isini gorecektir...

Birde "uzun sure idare edicek bir sistem" tabirinden haraketle sunu anliyorum ki ilerde bellek ya da ekran karti takviyesi yapabilirsin sisteme.
Bence buna simdiden hazirlik olmasi maksadiyla saglam bir guc kaynagi ihtiyacin soz konusu.
+800W civarinda bir guc kaynagi ilerisi icin saglam bir yatirim olur ve simdiden alacagin guc kaynaginin Quad SLI ve CrossfireX desteginin olmasina dikkat etmelisin (Eger coklu ekran karti kullanma planin varsa).
Tabi pek onemsenmese birde bunun kasa tarafi var :)
Sessizlik senin icin onemlimidir degil midir bilmiyorum ama isinma faktorunu kesinlikle onemsemelisin...

Neyse, aklima gelenler bunlardi.
Simdiden hayirli olmasini dilerim, iyi gunlerde kullan.

Birde penguenler ucamaz derler!

Shawn

Kurmayı planladığın sisteme Ekran Kartı: Zotac Nvidia GeForce 9800 GT çok zayıf kalmış bence, özellile Core I7'ın yanında.
Onun yerine çok yakın fiyata ATI Radeon 4850 düşünebilirsin. Eğer Windows da kurup oyun oynamayı düşünüyorsan 4870 * ya da 4890'a da bakabilirsin. Büyük bir ekranın varsa ve yüksek çözünürlükte/detayda oyun oynamak için 9800 GT biraz eski ve pahalı kaldı.
Ben Saffire 4850 ve 3850 kullandım tavsiye ederim.
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

DoGuKaN

Yok ekran kartı olarak ati düşünmüyoum. Ati yüzünden Ubuntu 9.04 kuramıyorum.

Shawn

Nvidia'nın da üst seviyeleri de pahalı biraz daha (80-100 dolar kadar) ama yine de üst seviye birşey almanı öneririm;

Zotac GTX 260 yaklaşık 230$ (448 bit-192 paralel işlemci)
Zotac GTX 275 ise yakşaık 300$ (448-240 paralel işlemci)

9800 GT ise 256 bit'lik bir kat ayrıca sparalel işlenci sayısı ise 112.

Hepsi de GDDR3 bellek kullanıyor.

Ancak İşlem gücü açısından büyük fark var arada.

DoGuKaN

Zotac GTX 275' de düşünebilirim. Bunlar 1GB dimi?

Shawn

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 18 Mayıs 2009 - 12:55:51
Zotac GTX 275' de düşünebilirim. Bunlar 1GB dimi?
Hayır 896 MB ancak bellek miktarından daha önemli olan bant genişliği (448 bit olmas)ı.
Yani ;
1 GB'lık ve 256 Bit'lik bir ekran kartı
512 MB'lık ve 448 bitlik bir ekran kartından daha düşük performanslıdır. Birde işin içine paralel işlemci sayısı girince fark daha da artıyor.

DoGuKaN

Tamam dediğiniz gibi olsun :) Zotac GTX 275 alırım. Yalnız aynı özelliklerde 1GB olan bir Nvidia kart var mı? Gerçi 896MB ile 1GB arasında pek fark yok ama olsun. Ayrıca biraz araştırınca Zotac GTX275 AMP! Edition diye bir model buldum. AMP! Edition'un farkı nedir?

Shawn

AMP Hızaşırmalı olarak geliyor. Yani bellek miktarı vs gibi bazı değerler üretici firma tarafından ayarlanarak piyasaya sürülüyor. Ancak daha standart sürümlere göre daha pahalıdırlar. Bazılarında özel soğutma sistemi vardır vs...

Şimdiden güle güle kullan.

DoGuKaN

Teşekkür ederim :) http://www.donanimhaber.com/Video.aspx?Id=478 sitesinde AMP edition ile ilgili güzel bir tanıtım videosu buldum. Fiyatı bütçeme uygun olursa AMP edition alırım. Sürücü konusunda Ubuntu'da sorun yaşamam umarım.

DoGuKaN

Zotac GTX 275 kartın nvidia'nın sitesinde bile linux sürücüsü yok. 1-2 ay içinde çıkmazsa muhtemelen başka bir kart alacağım. Önerilerinize açığım :)

ironic

@doğukan amacınız sadece linux kullanmaksa o sistem haddinden fazla iyi.  :) Ekran kartı olarak 8800 GT(X -S de olabilir) fazlasıyla yeterli.

DoGuKaN

Amacım sadece Linux kullanmak olsa yeni sisteme ihityaç duymazdım :D Oyunda oynuyorum. Ama sistemin Linux'da kusursuz olmasını istiyorum.

localhost

Iyi herkes olaya iyi yönden bakmis. Bende kötü yönden bakayim. O sistemde Ubuntu bir sorun cikartir. :) Cikartmazsa cok sanslisin demektir :) forumda birinin sorununu arastirirken sitelerin birinde senin alacagin anakartla ilgili bir sorun gözüme carpmisti. Ses karti, SATA ile ilgili SIKINti yasamis ama cözmüs, birde ethernet kartindan tam verim alamamis.
Linux LPIC1 - MCSA

DoGuKaN

@Kirmizi ne yaptın üzdün beni şimdi :D Peki anakart olarak MSI P7N SLI Platinum ile sorun yaşayan varmı hiç gözüne çarptımı :) Ayrıca Nvidia kart öneriniz var mı? Zotac GTX 275'in sürücülerinden pek umudum yok.

ironic

@doğukan, Ubuntu wikisinde güzel bir bölüm mevcut.

https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/

DoGuKaN

Teşekkürler hemen bakayım şimdi. Ayrıca MSI P7N SLI Platinum benim almak istediğim işlemciyi desteklemiyor sanırım.  İntel DX58SO'da düşünebilirim.