masaüstü ve pencere görünüm sorunu

Başlatan sabian, 16 Mayıs 2009 - 21:05:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Ubuntu'ya xfce masaüstü de kurdum hoşuma da gitti fakat sistemi açtıktan sonra masaüstü görüntüsü GNOME ninki gibi oluyor. yani mesela pencere gnome^dew kullandığım temaya dönüyor değiştiremiyorum da... bir de masaüstü görüntüm yüne gnome'unki gibi oluyor simgeler keza öyle. masaüstüyle uğraşınca düzeliyor da pencereleri halledemiyorum.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

sabian

daha önce kimse karşılaşmadı galiba bu sorunla, ben ayarlarla filan uğraştım biraz. baktım her defasında aynı şey oluyor en iyisi gnome dedim sildim xfce'yi böylece sorun hallolmuş oldu :D
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Bu gibi durumlarda başlığı pek etiketlemiyoruz biz, zira doğrudan çözüm üretilememiş oluyor. Başlık açık kalsın, aynı sorunu yaşayan olursa fikir paylaşımı olur belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

qhareb

Alıntı yapılan: sabian - 16 Mayıs 2009 - 21:05:20
Ubuntu'ya xfce masaüstü de kurdum hoşuma da gitti fakat sistemi açtıktan sonra masaüstü görüntüsü GNOME ninki gibi oluyor. yani mesela pencere gnome^dew kullandığım temaya dönüyor değiştiremiyorum da... bir de masaüstü görüntüm yüne gnome'unki gibi oluyor simgeler keza öyle. masaüstüyle uğraşınca düzeliyor da pencereleri halledemiyorum.
Merhabalar...
Aslında benim sorunum bir Ubuntu/Xubuntu sorunu değil ama çözüm ararken bu başlığa denk geldim ve buradan paylaşayım dedim.
Arch üzerinde ben de aynı sorunu yaşıyorum. Gnome yanında Xfce masaüstü kurdum. Zaman zaman -özellikle tema değiştirirken veya Compiz'i etkinleştirirken- Xfce masaüstü birden Gnome oluyor. Panel Xfce, masaüstü Gnome garip, melez bir görünüm oluşuyor. Ancak yeniden başlattıktan sonra düzeliyor. Konu hakkında bilgisi ve önerisi olan var mı?

Düzeltme:
Alıntı YapBen sorunumu çözdüm. Biraz içgüdüsel ayarlarla oynadım. Tam olarak çözümü sağlayanın bu olduğundan emin olmamakla birlikte şöyle:
Menü logosuna sağ tıklayıp Özellikler'e girdim. Seçili olan ''Öntanımlı masaüstü menü dosyasını kullan'' özelliğini ''Şimdiki menü dosyasını kullan''a getirdim. Sorun artık tekrarlamıyor.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

guestwho

Alıntı yapılan: qhareb - 14 Ekim 2010 - 03:04:02
Alıntı yapılan: sabian - 16 Mayıs 2009 - 21:05:20
Merhabalar...
Aslında benim sorunum bir Ubuntu/Xubuntu sorunu değil ama çözüm ararken bu başlığa denk geldim ve buradan paylaşayım dedim.
Arch üzerinde ben de aynı sorunu yaşıyorum. Gnome yanında Xfce masaüstü kurdum. Zaman zaman -özellikle tema değiştirirken veya Compiz'i etkinleştirirken- Xfce masaüstü birden Gnome oluyor. Panel Xfce, masaüstü Gnome garip, melez bir görünüm oluşuyor. Ancak yeniden başlattıktan sonra düzeliyor. Konu hakkında bilgisi ve önerisi olan var mı?

Düzeltme:
Alıntı YapBen sorunumu çözdüm. Biraz içgüdüsel ayarlarla oynadım. Tam olarak çözümü sağlayanın bu olduğundan emin olmamakla birlikte şöyle:
Menü logosuna sağ tıklayıp Özellikler'e girdim. Seçili olan ''Öntanımlı masaüstü menü dosyasını kullan'' özelliğini ''Şimdiki menü dosyasını kullan''a getirdim. Sorun artık tekrarlamıyor.

Xfce4 masaüstünün öntanımlı pencere yöneticisi "Xfwm4" , Gnome masaüstünün öntanımlı pencere yöneticisiyse "Metacity" dir. "Compiz" pencere yöneticisi ise Metacity'nin sahip olduğu fonksiyonların üzerine 3 boyutlu canlandırma fonksiyonları bindirir. Bu; Gnome üzerinde Compiz kullanıyorsan mevcut Metacity temalarını ve dekoratörlerini Compiz'in ikinci kez canlandırma (render) yapmasına gerek yok demektir. Lakin Xfce4 üzerinde "Compiz" kurarsan, pencere canlandırma işlemi "Compiz" pencere yöneticisi "Xfwm4" temalarını ve dekarotörlerini tanımadığı için ilkin "Xfwm4" ardından "Compiz" tarafından ikinci kez gerçekleştirilir. Bu da melez bir görünümün yanında performans sorunu da çıkarır. Sözün özü Compiz efektleri hoşunuza gidiyorsa Xfce4 değil Gnome kullanın. Ayrıca kısıtlı da olsa Xfce4 'ün aynen Kde4'ün Kwin'i gibi entegre kompozit efektleri mevcuttur.

Not: Pek doğru bulmasam da Xfce4 masaüstünde "xfce4-session.xml" dosyasında (oturum ayarlarının saklandığı ayar dosyası) bir takım değişikliklerle Compiz ile Xfce4 uyumu sağlanabilir.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!