9.04 | Nvidia restricted sürücüleri ile sistem açılmıyor

Başlatan Osman Üngür, 16 Mayıs 2009 - 10:05:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Osman Üngür

Merhabalar,

Bu sabah bilgisayarımı açtığımda sistem login ekranına geldiğinde görüntü gelmiyordu monitöre. (Ubuntu'mu haftadan haftaya reboot ediyorum ondan dolayı en son ne yaptınız diye sorarsanız yanıt veremeyeceğim) Daha önce 8.04, 8.10 ve 9.04'te hiç problem yaşamadım. Başıma ne geldiyse bu sabah geldi. Makineyi recovery mode'da açtıktan sonra xfix'i seçip daha sonra resume'u seçerek makineyi açtım. Ancak restricted sürücüler aktif değildi. Restricted NVidia 173 sürücüsünü aktif edip makineyi yeniden açtığımda yine aynı sorunu verdi.

lspci çıktısında ;

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV36 [GeForce FX 5700LE] (rev a1)

Yıllardır ubuntu ile sorun yaşamamış biri olarak ne yapabileceğimi bilmiyorum. Pek sorunlarla boğuşmadığımdan..
NVidia 173 sürücüsünü kullanıyordum. Şimdi restricted sürücüler aktif olmadan kullanabiliyorum sadece. Aksi taktirde login ekranı gelmiyor. Bu konuda ne yapabilirim. Acaba yedeklerimi alıp sıfırdan 9.04'mü kurmalıyım.

heartsmagic

Nvidia sürücülerini nasıl kurmuştun? xorg.conf dosyası en son ne durumda?

Genelde ilk olarak xorg.conf kontrol edilir, ancak son zamanlarda pek ellemiyoruz o dosyayı. İlk aklıma gelen Nvidia namına her şeyi kazıyarak, depolardan elle veya Envy yardımıyla sürücüleri kurmak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Osman Üngür

Merhaba
Driverları ben sistem kurulduktan sonra Donanım sürücüleri'nden kurmuştum. Envy opsiyonunu deneyeyim teşekkürler

Osman Üngür

Envai şey denedim hiçbir değişim olmadı.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1011847&page=9
Bu sayfadaki son mesajda dediğini yaptım. Yani farenin duyarlılığını düşürüp Restricted driverları aktif ettim
Tekrar çalışmaya başladı

Ayrıca
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nvidia-graphics-drivers-177/+bug/308410

ihtiyar said

Başka bir sürücü denesen? 177, 180 ve hatta 185. :)

http://www.nvidia.com/object/linux_display_amd64_185.18.04.html

Bende şu anda 185 kurulu ve herhangi bir sorun yok.

Osman Üngür

Aynı hastalığı yeniden yaptı. Artık sistem tamamen donuyor. Ancak hard reset ile kendine getirebiliyorum. Backports ve Proposed'ları açtım. compiz vs güncellemeleri mevcut. Güncelleme yapayım makineyi bir restart edeyim. Umarım düzelir.

185'i bu arada indiriyorum. Nasıl kuruyoruz bunu ? Güncelleme öncesinde bunu deneyeyim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Osman Üngür - 18 Mayıs 2009 - 16:08:17
185'i bu arada indiriyorum. Nasıl kuruyoruz bunu ? Güncelleme öncesinde bunu deneyeyim.

Şöyle iki başlığımız var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7601.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6633.0.html

Karışık gibi gelebilir ama aslında birkaç adımdan ibarettir.

Osman Üngür

Hangisini kullanıyorum @heartsmagic

Ben daha önce bir paket indirdim
Konsol altından kurmaya çalışınca precompiled kernel yok gibi birşeyler dedi
vazgeçtim

heartsmagic

İkisinden biri olabilir. Aynı makale aslında. O kernel yok dediğinde, kendisi derlesin mi diye sorar, sen evet diyerek geçebilirsin o adımı. Böylece derlemeyi yapar ve modülleri oluşturur.

Osman Üngür

Backport ve Proposed güncellemeleri yaptım. 173 sürücüsüyle aynı problemi yaşamaya devam ediyorum. Artık son çarem 180 veya üstü bir driver denemek olacak. Patlarsa da en fazla yapacağım xorg config'ini sıfırlamak her zaman yaptığım gibi.

heartsmagic

Envy aslında 180 kuruyor, sen denemiş miydin?

Not: Elle kuracaksan nvidia-xconfig ile xorg.conf'u oluşturmayı unutma. Tabii öncesinde bir xorg.conf yedeği fena olmaz.

Osman Üngür

Merhaba

Envy'yi denediğimde yine aynı sıkıntı olmuştu. 180 küsür birşey kurdu
185.xx'i indirdim kurmaya çalıştığım zaman ekran kartımla uyumsuz olduğunu ve uyumlu sürümü çekmem gerektiğini söyledi. Şimdi onu deneyeceğim.

Sabah temiz kurulum yaptım. Firefox ve Songbird'i açtım anında kilit. Demekki önceki sürümlerden gelen bir olayda değil.

Osman Üngür

Yok artık vazcaydım. Böyle idare edeceğim bir süre. 185 ile'de açılmadı. Dünden beri tüm şanslarımı denedim diyebilirim. Donuyor kalıyor makine. Önceki sürümlerde hiç böyle birşey yapmadı. Firefox'ta şüpheleniyorum. Hep onu açınca oluyor. Yada firefox tabanlı songbird veya thunderbird açınca..

heartsmagic

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1144514 başlığında birisi daha yakınmış. Ancak sorun seninkisi gibi değil. O sürücüleri aktif hale getiremediğini ve buna bağlı bazı sorunlar yaşadığını aktarmış (kabaca baktım). Monitörle ilgili bir probleme çıkmış durum. Son olarak bir başka başlıktan edindiği xorg.conf ile sorunu çözdüğünü belirtmiş. Bilmem işe yarar mı?

Osman Üngür

önceden orada anlattığı gibi monitör sleep mode'a düşüyordu.
Artık öyle birşey olmuyor. Doğrudan run ubuntu in low graphics mode seçeneği çıkıyor.
Anlattıklarını yaptım. xorg.conf'u attım. Ki ordakiyle ekran kartımız aynı. Monitör kısmını düzenleyip attım. Yok. Aynı hikaye devam ediyor. Böyle iyiyiz mutluyuz artık.

garafatma

@Osman Üngür, FX 5500 ekran kartım var, 9.04 ile gelen standart sürücüleri kurdum. Kısıtlanmış sürücüler.

Hiçbir problemim yok, kendi indirdi kurdu. Sendeki sürücülerin hepsini kaldırıp kısıtlanmış sürücüleri denermisin?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Osman Üngür

173 kısıtlanmış ta bu oluyor. Diğer (96 sanırım) kurmaya çalıştığımda jockey çöküyor.

heartsmagic

96 farklı bir seriye aittir zaten, kurulsa bile sorun yapar haliyle. Nvidia sitesinde 177-180 serisi tavsiye ediliyor değil mi?
Aslında aynı karta sahip olan ikinizin farklı sonuçlar alıyor olmanız çok garip.

Osman Üngür

Tekrar fresh install yaptım. Ama aktif etmedim restricted'ları. Benim ekran kartına tavsiye edilen sürüm 177.x sürümleri. Bakalım kalıcı sağlam bir çözüm çıkınca deneyeceğim.