[Çözuldü] Ubuntuda yavaş dosya transferi.

Başlatan xwes, 16 Mayıs 2009 - 00:08:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Burada konuşulmuş:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gvfs/+bug/197762

Alıntı YapI just installed Mandriva 2008.1 to give a try and to check if it makes any difference: it makes NO difference. So I suspect a kernel issue.
Bir kullanici ayni bilgisayarda mandriva kurup denediginde ayni sonucu aldigini ancak windowsta problem olmadigini dolayisiyla kernel ile ilgili olabilecegini soylemiş.

xwes

Tamam, sanirim sonunda çozdum sorunu.
Şoyle yaptim; once bugun bildirildigi sayfada denildigi gibi yapip menu.list'de ontanimli boot seçeneginin sonuna şunu ekledimacpi=off
sonra restart atip denedigimde 700mblik bir dosyayi 3mb/sn ortalama ile atti USBye.
Sonra bu kesmedi yaptigimi geri alip, burada denileni yaptim. Tekrar restart atip denedigimde 5-6mb/sn ortalama ile atti. Inşallah cidden çozulmuşur deyip konuyu çozuldu işaretliyorum :)

garafatma

@xwes eve gidince bende bir deneyeyim bakalım bende de ve birkaç arkadaşta da işe yararsa çözümü buldun demektir. :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

xwes

Tekrar baktim da aslinda ben tam olarak yukarida denileni yapmamişim: ben ontanimli boot satirinin sonuna şunu ekledim pci=routeirq :)

heartsmagic

Bence başlık açık kalsın zira ortalık toz duman :D
Şöyle biraz bekleyelim. Gerekiyorsa yeni kernel falan deneriz bir şekilde. Sorun yaşayan arkadaşlar da tecrübelerini aktarır zaman zaman.

Not: @xwes bence 5-6MB/s hâlâ yavaş. Ne tür bir disk kullanıyorsun? Kapasitesi ne? RPM hızı ne?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mayıs 2009 - 17:11:00
...Not: @xwes bence 5-6MB/s hâlâ yavaş. Ne tür bir disk kullanıyorsun? Kapasitesi ne? RPM hızı ne?...

Hala biraz yavaş olabilir fakat eski hizini tam olarak hatirlamiyorum. Bahsettigim degerler 200 GBlik bir diskten, Toshiba marka 2 GBlik USB 2.0 bir flash bellege yapilan kopyalama içindir.

raspacı

xwesin verdiği linkteki işlemle: yani menu.list dosyasında gerekli yerlere "pci=routeirq" kodunu ekleyince ve restart sonrası 4mb/s olan ext4->ntfs dosya transfer hızı 8.5 mb/s değerine çıktı. İki katlık bir artış var. Teşekkürler xwess.
Not:düzenledim:ex4 olacaktı.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

xwes

Alıntı yapılan: levi - 18 Mayıs 2009 - 18:06:11
xwesin verdiği linkteki işlemle: yani menu.list dosyasında gerekli yerlere "pci=routeirq" kodunu ekleyince ve restart sonrası 4mb/s olan ext3->ntfs dosya transfer hızı 8.5 mb/s değerine çıktı. İki katlık bir artış var. Teşekkürler xwess.
rica ederim

heartsmagic

Şimdi kontrol ettim:

ext3->ntfs harici usb disk: 27MB/s
ntfs->ext3 23MB/s
ntfs->ext4 24MB/s
ext4->ntfs 26MB/s

1,5GB'lik dosyalarla denedim bunu. Sadece ext3->ntfs geçişinde 30MB/s ile başlayıp ortalama 27MB/s ile bitirdi.

Şu an pek sorun yok gibi görünmekte. Denediğim harici USB disk, 500GB, 5400RPM kapasiteli bir disk.

kahraman masa esat

Ubuntu 8.10 kullanıyorum. 1gbta kadar olan dosyaları hariciye atarken (ntsf) gayet hızlı. Ancak 1gbtı geçen aktarımlarda, 1gb kadar yine gayet hızlı giderken sonrasında kalanını atması ölüm oluyor. Hatta çoğunlukla birden makina kendine reset atıyor. İşin teknik kısmını bilmediğimden belkide işlemci zorlanıyordur diyerek fanımı açıp temizledim. Artık kendini kapatmıyor ama yavaşlık çok fazla.

/dev/sda:
Timing cached reads:   1836 MB in  2.00 seconds = 918.54 MB/sec
Timing buffered disk reads:  116 MB in  3.04 seconds =  38.11 MB/sec

Wolverine

NTFS>Ext4 ya da Ext4>NTFS sorun yok ama cep telefonuma 42 Mb'lık şarkı atmak istediğimde rezalet bir performansla karşılaştım.Şimdi sizin dediklerinizi deneyeceğim bakalım sorun çözülecek mi?
Düzenleme:Verilen linkteki önerileri takip ettim ama bir şey değişmedi.Yalnız benim dikkatimi çeken kardeşimin telefonuna mp3 atarken dosya kopyalanıyor penceresi bile gelmedi.Hatta bir ara şaşırdım acaba yanlış bir şey mi bastım diye,ama benim telefonun hafızasında az yer olmasından mıdır bilemeyeceğim çok yavaştı aktarım hızı... ::)

fcengiz

Arkadaşlar tüm linux dağıtımlarında dosya transfer yavaşlığının yanında bilgisayarın çok aşırı kasılması da söz konusu! Yani diskte bir işlem yapılırken bilgisayar kilitlenme noktasına geliyor, başka bir işlem yapmak çok zorlaşıyor. Windowsda böyle bir durum söz konusu değil ! Yaklaşık 9 yıldır linux kullanıyorum hep böyleydi sanırım...

heartsmagic

Hayır hep böyle değildi. Şu an kullandığım iki adet 500GB'lik diskimde de böyle değil. Fakat 8GB'lik parmak belleğimde 9.04 ile bu sorunu ben de fark etmiş durumdayım.

fcengiz

Şu an kullandığım 250 Gb lık seagate sata2 dahili diskte böyle! Daha önce kullandığım donanımlarda hep böyle idi. Hangi dağıtım olduğu da farketmiyor.* tabi ki windows ile karşılaştırıyorum. Belki benim donanımımla alakalıdır..

heartsmagic

Sorun yaşanması elbette ihtimaller içinde, hatta birden fazla kişide sorun varsa yaşanıyordur demektir bu. Benim itirazım "hep böyleydi" kısmınaydı. Sorunu olmayanlar da mevcut. Aslında 8GB'lik parmak belleğimle de sorun 9.04 ile başladı. Daha öncesinde onda da sorun yoktu.

fcengiz

Hep böyleydi derken kendi kullandığım pc lerde . Haklısınız düşüncemi yanlış kelimelerle yazmışım. Şu an bilgisayarımda Ubuntu 9.04, Pardus 2009 Beta ve Window 7 kurulu . Aynı işlemi her üçü ile yaptığımda Windows 7 de hiç bir sıkıntı yada yavaşlama olmazken Linux ta (Ubuntu ve Pardus) gözle görülür bir kasılma var.

heartsmagic

Bireysel problemler yaşandığı doğrudur. Ben sadece genelleme olayı için şerh düşeyim istedim.

xwes

Bende yaval transfer sorunu çozuldu fakat denildigi gibi dosya işlemleri sirasinda bilgisayar bayagi kasiliyor. Yine de hiç olmazsa işlerim aksamadigi için şikayetçi degilim.