Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 7. Sayı

Başlatan eren, 15 Mayıs 2009 - 23:10:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 16 Mayıs 2009 - 21:51:54
Alıntı yapılan: canosayan - 16 Mayıs 2009 - 21:40:20
valla çok güzel olmuş.
Özellikle wiki için 2 sayfa ayrılması ayrı bir mutlu etti. Ne diyeyim devamı gelir inşallah.

Bu arada 42 sayfadaki netbook acer aspire.
fakat anladığım kadarıyla dergi tayfasının bir imaj işlemeciye ihtiyacı var.
kapatılan kısımlar aşırı belirgin. elimden gelirse bu konudada yardım edebilirim.

Birde netbook konusunda başka fotograflar da saplayabilirdim. nede olsa aynısı mevcut.

Marka, reklam olmaması için özellikle silindi. Bir tane fotoğraf yeterli geldi bu ay için. Eğer Netbook sürümünü incelersek ayrıntıları senden isteriz. ;)

aslında ben bir netbook sürümünü incelesem iyi olacak.
bende normal 9.04 var
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 16 Mayıs 2009 - 21:53:05
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 16 Mayıs 2009 - 21:51:54
Alıntı yapılan: canosayan - 16 Mayıs 2009 - 21:40:20
valla çok güzel olmuş.
Özellikle wiki için 2 sayfa ayrılması ayrı bir mutlu etti. Ne diyeyim devamı gelir inşallah.

Bu arada 42 sayfadaki netbook acer aspire.
fakat anladığım kadarıyla dergi tayfasının bir imaj işlemeciye ihtiyacı var.
kapatılan kısımlar aşırı belirgin. elimden gelirse bu konudada yardım edebilirim.

Birde netbook konusunda başka fotograflar da saplayabilirdim. nede olsa aynısı mevcut.

Marka, reklam olmaması için özellikle silindi. Bir tane fotoğraf yeterli geldi bu ay için. Eğer Netbook sürümünü incelersek ayrıntıları senden isteriz. ;)

aslında ben bir netbook sürümünü incelesem iyi olacak.
bende normal 9.04 var

Bu çok güzel olur.

Oguzcana

Derginin iç tasarımı süper olmuş, tebrikler.
İçindekiler bölümünden tıklayıp yazıya ulaşmak da güzel.
Bayağı emek sarfedilmiş gibi duruyor,ama kapağı ve son sayfayı hiç beğenmedim. 3 boyutlu kapaklara dönemez miyiz?
Neden tar.bz2 formatında? Windows kullanan ve merak edip sudo okumak isteyen biri varsa büyük ihtimalle sorun yaşayacaktır. (zira winrar 3.10 öncesi sürümler desteklemiyor bu formatı) Keşke zip şeklinde yüklenseydi...

ve, siyah yazının arkasına kırımızı gölgelendirme... :P

zeitgeist

Bilgi mahiyetinde belirtteyim; Winrar 3.50 Türkçe sürümüyle Windows ortamında açabildim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

raskolnikov

Çok güzel bir sayı. Katkısı olan herkese teşekkürler  :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

fortran

Teşekkürler. Emek veren arkadaşlara selam ve sevgiler.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

atillux

Derginizi indirip okudum, birkaç küçük kusur dışında güzel bir dergi olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler...

Yiğit Ateş

Çok güzel bir sayı olmuş başarılarınızın devamı dileğiyle ;)

egitimist

Alıntı yapılan: atillux - 17 Mayıs 2009 - 09:42:59
Derginizi indirip okudum, birkaç küçük kusur dışında güzel bir dergi olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler...

Kusurların neler olduğunu da belirtirseniz  sonraki sayılarımızda sizlere daha güzel bir ürün sunabiliriz. Geri bildirimler bizler için önemlidir.

atillux

Alıntı yapılan: egitimist - 17 Mayıs 2009 - 22:18:33

Kusurların neler olduğunu da belirtirseniz  sonraki sayılarımızda sizlere daha güzel bir ürün sunabiliriz. Geri bildirimler bizler için önemlidir.

Magma Linux'un kurulum resimleri tam 21 sayfa tutmuş. Toplamda 47 sayfalık bir dergi için, bu rakam biraz fazla değil mi? Neredeyse derginin yarısı Magma Linux kurulum resimleri...

Bence kurulum resimleri biraz daha küçük basılıp, kurulum ile ilgili daha fazla bilgi verilseydi daha iyi olurdu. Belki toplam sayfa sayısı düşerdi, ama bu sayı daha doyurucu olurdu.

Yine de, ben çalışma şevkinizi kırmak istemem. Eleştirimi sadece daha iyi bir dergi görmek isteyen bir Ubuntu kullanıcısının eleştirisi olarak kabul ederseniz sevinirim...

ihtiyar said

Eleştiriler yıkıcı olmadığı müddetçe şevkimizi kırmak şöyle dursun bize şevk verir. Bundan sonraki sayılarda bu eleştiriyi dikkate alacağız -bu konuda sadece siz eleştirmediniz :).

egitimist

Alıntı yapılan: atillux - 17 Mayıs 2009 - 22:46:43
Alıntı yapılan: egitimist - 17 Mayıs 2009 - 22:18:33

Magma Linux'un kurulum resimleri tam 21 sayfa tutmuş. Toplamda 47 sayfalık bir dergi için, bu rakam biraz fazla değil mi? Neredeyse derginin yarısı Magma Linux kurulum resimleri...

Bence kurulum resimleri biraz daha küçük basılıp, kurulum ile ilgili daha fazla bilgi verilseydi daha iyi olurdu. Belki toplam sayfa sayısı düşerdi, ama bu sayı daha doyurucu olurdu.

Yine de, ben çalışma şevkinizi kırmak istemem. Eleştirimi sadece daha iyi bir dergi görmek isteyen bir Ubuntu kullanıcısının eleştirisi olarak kabul ederseniz sevinirim...

Resimleri küçültüp, aynı sayfaya birden fazla resim yerleştirmeyi denedik ama resimler okunmaz duruma geldiğinden her sayfaya 1 resim koyduk. Özellikle yeni kullanıcıların kurulum esnasında zorluk çekmemeleri için bu kolaylığı sağladık.

turkıshpower

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Discover

Her yönüyle güzel ve içerikli bir sayı olmuş. Elleriniz sağlık.
"Dünyada, hatta evrende mutlak olarak iyi denilebilecek tek bir şey vardır; o da iyi niyettir." Immanuel KANT

Vexille

Arkadaşlar öncelikle bizlere böyle bir hizmet sunduğunuz için teşekkürü borç bilirim.
Dergilerinizi okumadan tamamını çekmekteyim, ki okumaya başladığımda indirme derdim olmadan okuyayım.

Fakat bu sayıyı bir türlü çıkaramadım.

tar -jxvf sudo_15_mayis_2009_sayi7.tar.bz2

Çıktı:
tar: sudo_15_mayis_2009_sayi7.tar.bz2: open olanaksız: No such file or directory
tar: Hata kurtarılabilir değil: şimdilik çıkılıyor
tar: Child returned status 2
tar: Önceki hatalardan dolayı hata durumlarıyla çıkılıyor

tar.gz ve tar.bz2 için anlatırsanız sevinirim, forum başta olmak üzere nette aradım bu kod çıktı, kodu uçbirime girdiğimde sonuç alamadım.

sem

Merhabalar... Evet şu an bir sıkıntı oluşuyor bende de... Bir müddet sonra denerseniz eğer, yetkili arkadaşlar düzeltmiş olacaktır...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Tekrar bakınca sorunun bizden kaynaklandığını fark ettim. Diğer başlıkta dosyanın olmadığı yerde vermişsindir komutu demiştim. Sorun bir süre sonra halledilecek, buraya not düşmeye çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozhancik

Dosyayı açamıyorum. Rica Etsem indiren bir arkadaşım başka bir yere upload edip link verebilirmi?
Umudunu yitirmiş olanın, başka kaybedecek birşeyi yoktur.

jayw

Merhaba ilgili bağlantı düzeltilene kadar aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

http://hotfile.com/dl/92307711/7c70fa3/sudo_15_mayis_2009_sayi7.zip.html

Not: Dosya açmada sorun yaşadığınızı söylediğiniz için dosya uzantısını zip olarak değiştirdim.

sem

@ozhancik, en kısa sürede yönetici arkadaşlar sorun ile ilgilenecektir.

Teşekkürler @jayw
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ozhancik

Alıntı yapılan: jayw - 27 Aralık 2010 - 13:34:01
Merhaba ilgili bağlantı düzeltilene kadar aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

http://hotfile.com/dl/92307711/7c70fa3/sudo_15_mayis_2009_sayi7.zip.html

Not: Dosya açmada sorun yaşadığınızı söylediğiniz için dosya uzantısını zip olarak değiştirdim.

@jayw Hemen indirdim çok teşekkür ederim.. uzantısını da Zip yaptığın için ayriyetten teşekkür ederim.

@sem0900 ilginden dolayı sağol.

Umudunu yitirmiş olanın, başka kaybedecek birşeyi yoktur.

bytan

Bz2 halini windows üzerinde açamadım ama ubuntu üzerinde sorun çıkartmadan açıldı. Dosyayı zip olarak yükleyip bağlantıyı düzenledim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

egcodes

" Merhaba değerli SUDO okuyucuları ve tüm açık kaynak gönüllüleri "

Hemen dergiyi okumaya başlarken gözüme çarptı. Açık kaynak yerine Özgür yazılım terimini kullanmak daha doğru olmaz mı?

Ellerinize sağlık.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

guestwho

Alıntı yapılan: egcodes - 27 Aralık 2010 - 23:50:55
" Merhaba değerli SUDO okuyucuları ve tüm açık kaynak gönüllüleri "

Hemen dergiyi okumaya başlarken gözüme çarptı. Açık kaynak yerine Özgür yazılım terimini kullanmak daha doğru olmaz mı?

Ellerinize sağlık.

"Açık kaynak" ve "özgür yazılım" iki farklı kavramdır. "Açık kaynak" türlü yazılım geliştirme modellerinden birisidir. "Özgür yazılım" ise "açık kaynak modeli" ile geliştirilmiş yazılımları "özgür" kılan hususları ele alan etik anlayışıdır; sözgelimi "GPL" ve türevleri de bu anlayışın ürünüdür.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!