Audacious'u öntanımlı oyantıcı yapmak

Başlatan btermeli, 15 Mayıs 2009 - 21:04:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Daha önce 8.04 istediğim programları sağ tık > Birlikte Aç > Custom command kısmı ile öntanımlı hale getiriyordum ama malesef 9.04 inatla benim tanımladığım programları kullanmıyor.
Sizlerde durum nasıl? Bunu değiştirebilmenin başka yolu var mı?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

garafatma

Şu anda denedim bende bir sıkıntı yok?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

btermeli

Yapıyorum ama inatla mp3leri movie player ile açmaya devam ediyor :(
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Kaba bir tavsiye olacak ancak Gnome'den çıkıp tekrar giriş yaptıktan sonra durum yine aynı mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Bende Audacious öntenımlı olarak listede çıkıyor. Denemek için birde songbird'ü ekledim acaba sonradan eklenenlerde bir ıskıntımı var diye, ancak onda da bir sıkıntı yoktu. Başka bir program seçince? Belki Audacious'ta bir sıkıntı vardır
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

GNUbuntu

Alıntı yapılan: btermeli - 15 Mayıs 2009 - 21:04:23
Daha önce 8.04 istediğim programları sağ tık > Birlikte Aç > Custom command kısmı ile öntanımlı hale getiriyordum ama * maalesef 9.04 inatla benim tanımladığım programları kullanmıyor.
Sizlerde durum nasıl? Bunu değiştirebilmenin başka yolu var mı?

Dosyaya sağ tık Özellikler -> Birlikte Aç. Bir de burdan yapmayı dene.
Önce Saygı...

Sherlock Holmes

Dosyanın üzerine gelip sağ tık Özellikler -> Birlikte Aç deyip,
açılan pencerede sağ alt köşede bulunan sıfırla'yı(reset) tıklayıp,
ve ekle(add) kısmından sırf audacious'u seçtiğinizde, onunla açmak dışında başka alternatif bırakmamış olursunuz.
:)

calmo

Eskiden bir uygulamayı öntanımlı yapmak için @shelock'un bahsettiği yönetmi kullanıyordm. Şimdi öyle bir seçenek yok. Örneğin ben Smplayer'ı ön tanımlı yapmak isityorum ama olmuyor. Bunu ancak her bir sarkı için özelliklerden ayarlamak zorunda kalıyorum.

Evet, SMplayer'ı ön tanımlı yapmak istiyorum. Bunun yolu nedir?

Başlığı uyandırmış gibi oldum ama. :)

speakerXXL

Alıntı yapılan: calmo - 08 Aralık 2013 - 16:13:38
SMplayer'ı ön tanımlı yapmak istiyorum.

Aşağıdaki komut ile default.list dosyasını açınız.
(LXDE için gedit yerine leafpad yazmayı deneyin.)

sudo gedit /usr/share/applications/defaults.list

Metin düzenleyici açılınca CTRL + H tuşuna basarak Değiştir penceresine ulaşınız.
Örneğin VLC ile SMplayer'ı değiştirmek istiyorsanız Ara kısmına vlc.desktop, Değiştir kısmına smplayer.desktop yazınız.
(Leafpad için Bunu bul:, Bununla değiştir: olacak, ayrıca hepsini bir kerede değiştir seçeneği de işaretli olsun.)

Ek olarak daha önce değişiklikler yaptı iseniz kullanıcı ev dizini altındaki mime.list dosyasını silmenizde gerekebilir.
(bu durumda daha önce değişiklik yaptığınız öntanımlı uygulamalarda sıfırlanabilir.)

rm -rf ~/.local/share/applications/mimeapps.list

calmo

@SpeakerXXL, teşekkürler. El atmışken video oynatıcı için de aynı düzenlemeyi yaptım. İyi oldu.

Edit: Belki yöntemi basittir diye, burada sormak istiyorum. "Rhythmbox'ı kapatınca arka planda çalışmaya devam ediyor. Bunu nereden kapatabiliriz?" (sistem gözlemcisi ya da terminal dışında)

okkangal

Eski sürümleri bilmiyorum ama ben 13.04 kullanıyorum . Ayarlarda ayrıntılar bölümünde öntanımlı uygulamalar kısmı var . Buradan müzik dosyaları için istediğiniz programı öntanımlı hale getirebilirsiniz . 

calmo

Alıntı yapılan: okkangal - 09 Aralık 2013 - 10:16:28
Eski sürümleri bilmiyorum ama ben 13.04 kullanıyorum . Ayarlarda ayrıntılar bölümünde öntanımlı uygulamalar kısmı var . Buradan müzik dosyaları için istediğiniz programı öntanımlı hale getirebilirsiniz .
Benimkinde de var. Bu çok daha kolaymış yav.  :)Not edelim bir köşeye. Teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: calmo - 08 Aralık 2013 - 21:37:36
@SpeakerXXL, teşekkürler. El atmışken video oynatıcı için de aynı düzenlemeyi yaptım. İyi oldu.

Edit: Belki yöntemi basittir diye, burada sormak istiyorum. "Rhythmbox'ı kapatınca arka planda çalışmaya devam ediyor. Bunu nereden kapatabiliriz?" (sistem gözlemcisi ya da terminal dışında)

Dosya seçkesinde Çıkış olması lazım. Tam emin değilim ancak oradan bir yerlerden kapatılabiliyor olması lazım.

calmo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Aralık 2013 - 12:06:59
Alıntı yapılan: calmo - 08 Aralık 2013 - 21:37:36

Dosya seçkesinde Çıkış olması lazım. Tam emin değilim ancak oradan bir yerlerden kapatılabiliyor olması lazım.

Nereyi kastettiğini anlayamadım. Bildiğim bir şey var o da, Rhythmbox'u kapatınca nereye kayboluyorsa artık hiçbir yerde görünmeyip çalışmaya devam ettiğidir.  :) Gerçi iyi ihtimalle sistem tepsisindeki ses ayarlarından durdurma seçeneğini fark ettim ama hala programın nereye kaçtığını bulamıyorum... :D

Kullandığımdan değil de,  merak ettim işte...

tlg

Konuyu etiketleyelim o zaman :)
cozuldukonusu

heartsmagic

Alıntı yapılan: calmo - 10 Aralık 2013 - 20:24:46
Nereyi kastettiğini anlayamadım. Bildiğim bir şey var o da, Rhythmbox'u kapatınca nereye kayboluyorsa artık hiçbir yerde görünmeyip çalışmaya devam ettiğidir.  :) Gerçi iyi ihtimalle sistem tepsisindeki ses ayarlarından durdurma seçeneğini fark ettim ama hala programın nereye kaçtığını bulamıyorum... :D

Kullandığımdan değil de,  merak ettim işte...

Evrensel seçkede (global menu) Dosya->Çıkış şeklinde bulabilmen lazım. Hani üst panelde uygulamaların Dosya, Düzenle gibi seçeneklerinin olduğu yer. Bunun yanı sıra ctrl+q da kapatır uygulamayı.

@tlg, gözünden kaçmış, konu @calmo'ya ait değil :)

calmo

@heartsmagic, anladım; ama benim kastettiğim bu değil. Uygulama açıkken X'e basınca uygulama bir yerlere kayboluyor ve tekrar bulamıyorum. Arka planda çalmaya devam ediyor. Sonra sistem gözlemcisinden kapatmak zorunda kalıyorum.

heartsmagic

@calmo, senin sorduğun geri nasıl getirileceği o zaman? Çarpıdan kapanmıyor işte senin de fark ettiğin üzere, bu bir "özellik". Geri getirmek için sistem tepsisindeki Ses simgesine tıklayıp Rhtyhmbox'ı seçmen lazım. Göreceksin ki karşına gelecek. Tamamen kapatmak içinse daha önce tarif ettiğim yöntemi kullanmalısın.

Ayrıca şimdi tekrar baktım şu notu düşeyim. Eğer Rhythmbox bir şey çalmıyorken çarpıdan kapatılırsa kapatıyor kendisini. Bunu arka plandaki süreçlere bakarak görebiliyorum, çalışmıyor. Fakat bir şeyler çalarken kapatırsan arkaya atıyor kendisini ve çalma işlemini devam ettiriyor. İşte o aşamada tamamen kapatmak için açıkladığım yöntemi kullanabilirsin.

tlg

Konuyu etiketliyelim dedim ama an itibariyle benim de başıma geldi aynı sorun :) @speakerXXL önerdiği yol ile öntanımlı yaptım ancak ne yazıkki kapattığımda sistem tepsisine inmeyip çalmaya devam etmiyor. Biraz @calmo'nun zıttı gibi oldu :)