Ubuntu Muhtelif Sorunlar

Başlatan mbaran, 26 Haziran 2011 - 17:59:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbaran

son çıkan natty sürümünü nihayet kurmayı başardım. ama bu sefer de dişlerimi sıkarak başka problemlerle uğraşmak zorunda kaldım:

1- `truecrypt` programını uğraş uğraş forumlarla falan cebelleşerek kurdum, ama açılmıyor. simgesine tıklayınca hiçbir şey olmuyor. kaldırılmıyor da. Sağlıklı bir şekilde kullanabilmem için bunu nasıl kaldırabilirim ve yeniden nasıl kurabilirim?
2- `docky` hiçbir şekilde açılmadı. tıklayınca hiçbir şey olmuyor. yazılım merkezinden yükleme yaptım. Nerede hata yaptım?
3- `libreoffice'`i kaldırıp openoffice kurulamadı. libreoffice kaldır deyince "... da kaldırılmalı" diyor. ancak tümünü kaldır dediğimde hiçbir şey değişmiyor. kaldırma işlemine başlamıyor. uçbirimde de kaldırma komutu işe yaramıyor. libreoffice'den open office'e geçmeli miyim? daha iyi diyenler haklı mı?
4- çeşitli programlara tıklayınca donup kalıyor. power tuşuyla kapatıp açmak gerekiyor. hiçbir şey tıklanmıyor. (programlara örnek: `ubuntu tweak` içindeki `gnome` ayarları'na tıklayınca vs.) az önce harici hd içindeki bir klasöre çift tıkladığımda donup kaldı. bu donup kalma sorunlarının çözümü nedir?
5- masaüstünü üçboyutlu yapamadım. compiz'in seçeneklerini işaretlediğim halde olmadı. opengl falan da açık. nasıl yapabilirim?
6- `firefox` sürekli çöküyor. yer yer google'da bile yaptı bunu. bu sürümüyle mi ilgili? eskiden olmazdı. güvenli modda da oluyor. ne yapabilirim?
7- durduk yere netten kopuyor. aslında bağlı görünüyor ama hiçbir şekilde sitelere girilmiyor. kablosuz internette geçerli bu. yeniden başlatmadan çözülmüyor. nedir bunun çözümü?
8- `wine` üzerinden `personal video database` programını kuramadım :( açılıyor, db'mi yükleyince xml bilmem ne hatası veriyor. bu programı kullanan var mı ubuntuda. varsa nasıl kullanıyorlar?
9- `google desktop` hiçbir şekilde kurulmadı. .deb uzantılı dosyayı kurdum. yüklemenin sonunda hata veriyor. google desktop gibi bir saat/takvim gibi docket programı var mı? sağ üste saat yerleştirmek istedim. sistemdeki yüklü programın saati sürekli refresh oluyor. ne önerirsiniz?
10- çeşitli sitelerde yatay çizgiler oluşuyor. özellikle forum sitelerinde. yazılar mürekkep dökülmüş gibi olabiliyor. çözümü nedir?
11- banshee midir nedir, d sürücüsündeki müzikleri görmüyor. her seferinde d sürücüsüne girip masaüstüne simge düşmesini sağlıyorum. banshee dışında, kapatsam da arka planda çalmaya devam edecek ve hızlı bir program var mı? ayrıca bu sorunu nasıl çözebilirim?
12- ekran koruyucu çok fazla ısınmaya neden oluyor. ekran koruyucuyu mecburen kapattım. başka ne önerileriniz var?
13- sistem programı hatası diyor açılışta. raporla deyince de hiçbir şey olmuyor. hatanın ne olduğunu, nerede olduğunu, nasıl çözüleceğini nasıl anlayabilirim?
14- işlemci kullanım oranları %1-10 arasında olmasına rağmen ısınmaya neden oldu. ısınmanın olası başka sebepleri nelerdir?
15- masaüstü simgelerinin arasındaki boşluğu değiştirecek bir yer bulamadım. çok büyük boşluk var. simgeler arası boşluğu nasıl azaltabilirim?
16- `firefox` kaldırmama rağmen her seferinde sağ üstteki arama kutucuğunu ask.com yapıyor. firefox'u nasıl temizleyebilirim?
17-gdesk midir nedir, onunla kurulan küçük saat sürekli refresh yapıyor kendini. ama bariz bir şekilde görünüyor. bunu nasıl düzeltebilirim?
18-açılırken bazen "unable to handle kernel" vb hatalar veriyor. bu tarz hataların sebebi nedir?
19- vlc player aynı dizinde ve aynı isimde olan altyazıyı otomatik olarak görmüyor. otomatik olarak bul işaretli olmasına rağmen bulmuyor. nedeni acaba harici hd'de olması mı filmlerin? başka öneriniz var mı? gom player gibi.
20- klasör gezgininde küçük resim özelliği yok. mesela klasör listesindeki tüm klasörleri küçük resimli olarak görmek istediğimde veya tüm jpegleri küçük resim halinde görmek istediğimde seçenek bulamadım. simgeleri xp'deki gibi ada göre guruplayıp küçük resimli yapmak istiyorum. film arşivim için. nasıl yapabilrim?

bu sorunları aşamadım. aşabilsem çok seveceğim biliyorum... yardıma açığım bu sorunlar konusunda.

sistemimin özellikleri:

intel dual core 1.7 işlemci
2 gb 667 mhz ram
120 gb hdd
256 mb paylaşımlı ekran kartı
ati bonefish anakart
ubuntu 11.04 (26 haziran 2011'e kadarki tüm güncellemeler yapılmış)

krwlng

Bu kadar sorun olmasaydı size forumda gezinip sorunlarınızı çözmenizi tavsiye ederdim ancak şuan tek tavsiyem 10.04 veya 10.10 kurup sorun var mı diye bakmanız olabilir. Tabi yanlış anlaşılmasın bu benim görüşüm, yardım ederim hepsini çözeriz diyenlere de saygım var.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bytan

2 sorun içeren başlıklar bile kısa sürede çorbaya döndüğünden, tek başlık tek sorun üzerinden gidelim. Yoksa işin içinden çıkılmaz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

Aslında sorun dediklerinizden bazıları sorun dahi değil. Biraz araştırıp zaman harcayarak, bir iki düzenleme ile çözülebilecek şeyler...

11. sorununuz bu dediğime örnek olarak verilebilir.

Bazı sorunlarınızda ise olumsuzluk eki ile bitirmişsiniz.

ilk bakışta gözüme çarpan 2. ve 5. sorunlar da bu dediğime örnek olarak verilebilir. Çözüm için neler denediniz, nasıl bir hata aldınız ve sonuç olumsuz oldu gibi bilgiler olmadan bilen ve yardımcı olabilecek arkadaşların yapabileceği fazla bir şey yok gibi duruyor...

Önerim şöyle olacak;

Bir başlık içerisinde 20 tane sorun dile getirmeden önce; ufak bir araştırma yapmanız... Örneğin 11. sorununuz için fstab dosyasını araştırarak başlayabilirsiniz =)

Biraz zaman geçirdikten sonra eminimki  sorunların sayısı büyük bir oranda azalacaktır... geri kalanını ise "ilgili başlıklardan"

Sorunum şu; çözüm denemem bunlar; aldığım hatalar bunlar...

Şeklinde ya da benzeri bir şekilde yardımcı olabilecek arkadaşların sorun hakkında fikir sahiibi olmalarını sağlayarak çok daha hızlı yanıtlar alarak, sorunlarınızı daha hızlı çözebilirsiniz...

Şimdiden kolaylıklar diliyorum=)

EK: İkinci tavsiyemi unutmuşum... O da ben yazarken yazmış olan krwlng'in vermiş olduğu öneri... Ben şimdilik, 10.04.2 gibi bir sürüm önereceğim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mbaran

hepsini tek tek açarsam çok kalabalık olur diye düşündüm. o yüzden böyle açtım. bunların çoğunu forumlarda taradım ama bir şey bulamadım :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2011 - 18:26:10

Mesela linux mintte bu sorunların hiçbiriyle karşılaşmazsın diyenler oldu. Acaba cidden doğru mudur?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2011 - 18:34:24

Yeniden güncelledim soruları :) Teşekkürler.

klbecit

bende bir kaç günlük ubuntu kullanıcısıyım. bu konuda uzun yıllardır deneyim yapan arkadaşlar dururken bana düşmez yol göstermek ama bir nebze olsun onlara yardımcı olmuş olurum umarım...

2. sorun: docky bar ile ilgili şu linki incelerseniz sorunu çözersiniz diye düşünüyorum...

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,26963.msg323576#msg323576

13. madde benimde başıma gelmişti. tamamlanamayan bir güncellemeden kaynaklandığını farkettim. güvenli modda açıp yarım kalan güncellemeleri tamamlamayı deneyebilirsiniz. sorun o şekilde çözülecektir diye düşünüyorum...

16. madde deki ask.com sorunu ubuntu yada firefox kaynaklı değildir bana göre... aynı sorun windows da da karşınıza çıkabiliyor. yüklediğiniz programların eklentilerinden kaynaklanan bir durum ortaya çıkmıştır büyük ihtimalle...

diğer arkadaşların da belirttiği gibi sorunlarla alakalı net bilgiler verirseniz sorunların çözümünün mümkün olduğunu göreceksinizdir...

heartsmagic

Tek başlıkta 20 maddeyi nasıl konuşabiliriz? Kalabalık etmezsin @mbaran, aksine forumun düzeni sağlanır tek tek konuştuğumuzda. Kaldı ki emin ol daha verimli yardım alırsın. Bu şekilde açılan başlıklar curcunaya dönüyor bir süre sonra.

Önce sorunlarını forumda arat, eğer varsa mevcut bir başlıktan devam et. Mevcut bir başlık yoksa (ki eminim bazı soruların için var) yeni bir başlık aç lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mbaran

Tamam o şekilde yaparım :) İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Şimdi Natty sürümünü komple kaldırıp Lucid Lynx sürümünü kuracağım. Sorduğum herkes bu sürümde karşılaştığım hatanın çoğunun olmayacağını (en azından bugların) söylediler.

Lucid Lynx sürümünde karşılaştıklarımı tek tek madde olarak açarım.
Konuyu kilitleyebilirsiniz :)