Kde 4.2.3 (Cuagmire) çıktı !

Başlatan ironic, 14 Mayıs 2009 - 22:36:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Kod adı "Cuagmire" olan KDE 4.2.3 çıktı. Bu sürümde, KMail ve KHtml'de çok sayıda değişiklik olurken, masaüstünde kullanılan pekçok yardımcı uygulamada da geliştirmeler mevcut. Göze çarpan değişiklikler arasında, KMail'e eklenen online IMAP filtreleri ve sistem tepsisi ikonu menüsüne özellikler oldukça tatmin edici.

....

Haberin Devamı..

Kde 4.2.3 ' e yükseltmek isteyen kullanıcılar;

Eksik Kde paketleri için;

sudo apt-get install kubuntu-desktop

sudo kate /etc/apt/sources.list

komutu ile depo kaynak kodlarını açıp,

deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/ppa/ubuntu jaunty main

satırını ekleyin.

Doğrulama anahtarı için;

gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv 2836CB0A8AC93F7A
gpg --export --armor 2836CB0A8AC93F7A | sudo apt-key add -
sudo apt-get update

Yükleme sürecini başlatmak için;

sudo apt-get update

ve

sudo apt-get upgrade

Yaklaşık boyut: 89 MB..

GNUbuntu

Teşekkürler, güncelledim. Ancak, Kubuntu'yu az kullandığım için ben bir değişiklik farkedemedim şimdilik.
Önce Saygı...

ironic

4.2 'nin devamı olduğu için çoğunlukla hata düzeltmelerini içeriyor. Yaz ortasında çıkacak 4.3'ü bekleyin. :)

özgürubuntu

Ubuntu'mun yanına Kubuntu kurduğumdan beridir arada göz attığım KDE seanslarım başladı :P Şu anda KDE 4.2.3 sürümünü kullanıyorum.
KDE 4.2.3 Sürümüne güncellemek için Adept Installer'ı açıp Source kısmına aşağıdaki kodu giriyoruz;
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/ppa/ubuntu jaunty main
ve daha sonra
terminalden;
sudo aptitude upgrade
komutunu veriyoruz ve böylece KDE 4.2.3 sürümüne güncellemiş oluyoruz.

Evet KDE 4.3 Beta Duyuruldu ;
En geç temmuz ayında yayımlanacak olan KDE 4.3'ün Beta sürümü son kullanıcıların test etmesi amacıyla duyuruldu ;

Coğrafi yer belirleme ve PolicyKit gibi bir çok yeni teknoloji entegre edilmiş,
Yeni pencere efektleri ve Çalıştır Komutu açılır penceresinde iyileştirmeler. Plasma için yeni ve geliştirilmiş programcıklar
Bir çok hata düzeltmesi, KDE ile daha iyi entegre olmuş bir çok uygulama
Sistem Ayarları menüsünde Yeni Ağaç Modeli
Qt üzerine inşaa edilen geliştirilmiş programla dilleri (Pyhton, C++, Ruby gibi) entegrasyonu
Plasmaya eklenen yeni oyun ve programlar ve Konfigüre edilebilir klavye kısayol tuşları (Plasma için)
Oxygen Temasında iyileştirmeler

buna benzer epey bir yenilik ve iyileştirme geliyor gibi görünüyor.

Ayrıntılı bilgi için : http://kde.org/announcements/announce-4.3-beta1.php

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Sürümler farklıymış, özürlerimi iletiyorum :D
Not: Değilmiş :) Başlık beta içeriyormuş. Ancak içerik 4.2.3. Sanırım başlıkları birleştirirsek fena olmayacak.

localhost

Su KDE 4.X sürümünü stabil calistiran bir dagitim bulsam hemen gecmek istiyorum. Aslinda SUSE kullanmak istiyorum ama onunda EXT4 yok. Kubuntu KDE dagitimlarinda beni delirtecek tek dagitim olma tutkusunu elinde tutuyor suanda :)
Linux LPIC1 - MCSA

cafenetland

az once kurdum

yeniden baslattim pc yi,.

yazici kendi kendine biseyler yazmaya basladi :D

aha dedim hacker girdi pc ye yazicidan not iletiyo bana :D

kapatmak durumunda kaldim yaziciyi

zaten kullandigim falan da yoktu

ironic

Kde 4.3 oldukça güzel görünüyor. Görev çubuğunu küçültmüşler. Simgeler arası kısalmış . Bu sıralar Kde' ye iyice ısındım. Zaten genel geçer programların tamamı qt üzerine yazılıyor. (firefox,opera,songbird,thunderbird ...)  Gtk destekli programlar yetersiz kalıyor. Biraz da kararlılığı oldu mu ben Gnome' u ikinici plana alırım.  :)

xwes

Alıntı yapılan: Kirmizi - 15 Mayıs 2009 - 21:21:40
Su KDE 4.X sürümünü stabil calistiran bir dagitim bulsam hemen gecmek istiyorum. Aslinda SUSE kullanmak istiyorum ama onunda EXT4 yok. Kubuntu KDE dagitimlarinda beni delirtecek tek dagitim olma tutkusunu elinde tutuyor suanda :)
Muhtemelen denildigi gibi kubuntu kdeyi en kotu kullanan dagitimlardan biridir ancak inanin o kadar da kotu degil. Sistem bende ilk kuruldugunda iyi degildi ancak biraz ozelleştirince cidden çok iyi bir duruma geldi. Bence ubuntudan vazgeçemiyorsaniz kubuntunun uzerine gidin. Ornegin ben normal masaustu gorunumune geçtim, kde network manageri kaldirip wicd kurdum, konqueroru kaldirip firefox kurdum. Işime yaramayan program ve uygulamalari kaldirdim. Adept'i kaldirip sinaptic kurdum, amarokun eski surumune dondum, masaustunde de kdenin kendi efektlerini kullaniyorum vs. Şu an kesinlikle gnome'nin verdigi rahatligi yaşiyorum. Sisteme sonradan 30'un uzerinde program kurdum ama yine de gayet hizli çalişiyor. Bu arada eskiden sikişinca hemen kde uzerine gnome uygulamalarini kuruyordum ancak artik oyle yapmak yerine iyice araştirip kde uygulamalarini keşfediyorum. Sanirim bu da memnun olmamda bir etken çunku şu an hemen hemen sadece kde uygulamalari kullaniyorum ve bu da hiz ve kararliliga etkiyor olabilir.

erginemr

Alıntı yapılan: ironic - 15 Mayıs 2009 - 22:14:38
Kde 4.3 oldukça güzel görünüyor. Görev çubuğunu küçültmüşler. Simgeler arası kısalmış . Bu sıralar Kde' ye iyice ısındım. Zaten genel geçer programların tamamı qt üzerine yazılıyor. (firefox,opera,songbird,thunderbird ...)  Gtk destekli programlar yetersiz kalıyor. Biraz da kararlılığı oldu mu ben Gnome' u ikinici plana alırım.  :)

Bildiğim kadarıyla Firefox ve Thunderbird GTK programları.

heartsmagic

Firefox, Thunderbird ve QT? :)

Not: Benden önce @erginemr davranmış.

ironic

Firefox gtk üzerindeymiş. Thunderbird de gtk-qt galiba. (burdan biraz yırtmışım  :))  Yamuldukk.  :D :D Anlatmak istediğim linux ortamına port edilen/edilecek yazılımlar qt üzerine oluyor/olacak. Qt bu konuda yazılımcılara daha kolay geliyor galiba. Gtk üzerinde derleme çok zahmetliymiş.

heartsmagic

Aksine QT adamı çıldırtır :) GTK uygulamalarını derlemek daha kolaydır. Fakat QT'nin kodlama konusunda daha esnek ve kapsamlı olduğunu duymuştum.

Not: Kodlamadığım için sadece duymuştum diyorum.
Not2: TB de sanırım sadece GTK :D

Ancak GTK'yı pek geride düşünmemek gerekiyor. Her zaman bu ikili arasında rekabet olacaktır.

localhost

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mayıs 2009 - 23:12:17
Aksine QT adamı çıldırtır :) GTK uygulamalarını derlemek daha kolaydır. Fakat QT'nin kodlama konusunda daha esnek ve kapsamlı olduğunu duymuştum.

Not: Kodlamadığım için sadece duymuştum diyorum.
Not2: TB de sanırım sadece GTK :D

Ancak GTK'yı pek geride düşünmemek gerekiyor. Her zaman bu ikili arasında rekabet olacaktır.
QT paketlerin cok zor derlendigini bildigim icin bence QT daha zordur  :P
Linux LPIC1 - MCSA

özgürubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mayıs 2009 - 20:58:31
Sürümler farklıymış, özürlerimi iletiyorum :D
Not: Değilmiş :) Başlık beta içeriyormuş. Ancak içerik 4.2.3. Sanırım başlıkları birleştirirsek fena olmayacak.

Aslında tam olarak aynı değil :) KDE 4.2.3'ü nasıl kuracağımızı da anlattım ama asıl haber KDE 4.3 Beta'nın duyurulmasıydı.. Bu başlık altına alınınca KDE 4.2.3 Duyurusunun altına alınmış oldu.. Oysa KDE 4.3 BETA duyurusu vardı benim gönderdiğim haberde..

heartsmagic

Bu durumda özür dilerim. Sanırım beta olan sürümün paketleri şurada:
http://kde.org/info/4.2.85.php

Varsa babayiğit elle derler :)

özgürubuntu

Valla babayiğitlik midir bilmem ama ben az önce KDE 4.3 Beta 1 (KDE 4.2.85) sürümüne güncelledim.. :)

localhost

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 20 Mayıs 2009 - 10:42:15
Valla babayiğitlik midir bilmem ama ben az önce KDE 4.3 Beta 1 (KDE 4.2.85) sürümüne güncelledim.. :)
Sen hazira konmussun.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mayıs 2009 - 04:54:03
Bu durumda özür dilerim. Sanırım beta olan sürümün paketleri şurada:
http://kde.org/info/4.2.85.php

Varsa babayiğit elle derler :)
Bende KDE 4.2 derlenmiyor :)
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Her şeyi beklerim masaüstlerini derlerken :)
Yama falan gerekiyor olabilir belki de.