PCLinuxOS'ta LFS

Başlatan cingılbels, 14 Mayıs 2009 - 21:15:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cingılbels

PCLinuxOS'u başarıyla kurdum.

LFS'ye güzelce başladım.

Şöyle bir şey sorayım,işin tekrar başından.

Örneğin binutils'le başladığımda make file oluşturması yaparken bir sürü paket sisteminizde yok diyor.

Bana lfs paketlerini sağlıklı derlemek için işletim sistemine indirilmesi gereken paketleri söyler misiniz?
Mesela build-essentials falan yoktu ubuntuda hata veriyordu.. gibi..
[email]emretemelkuran@linuxmail.org[/email]

bytan

Çok genel bir soru sormuşsun. Öncelikle şu an kullandığın sistemde bulunan paketleri bilmemiz ve derleme için gereken paketlerinde listesine sahip olmamız gerekiyor ki sana farkları söyleyelim.

Derleme işlemi sırasında ihtiyacın olan tüm paketleri görebilirsin. Hatta derlemeye başlamadan önce ya dökümanları karıştırarak ya da betik içine bakarak hangi bağımlılıklara ihtiyacı var, neleri sistem genelinde arıyor betik öğrenebilirsin.

Benim aklıma gelenler bunlar. Daha pratiği varsa, yazan çıkacaktır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

localhost

RPM tabanli sistemlerde Build-essential seklinde hazirlanmis hazir betik paketleri yoktur. Olmasi icin dagitimi sunan kisiler hazir betik yazmasi gerekir. Pclinuxos ta tüm paketleri kendiniz kurmaniz gerekiyor. GCC sürümlerini ve binutils icin gerekli paketleri kendiniz kuracaksiniz. Bunu anlamaniz icin. http://rpm.pbone.net/ sitesinden binutils aratirilir. Sizin kullanacaginiz binutils ile siteden indireceginiz binutils sürümleri ayni olmasi gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir yer daha var. Buradaki gösterilen Binutils paketi PCLinuxOS ait olmasi gerekir.  Sonra asagidaki dizinler olusturulur.
mkdir RPM
mkdir RPM/BUILD
mkdir RPM/RPMS
mkdir RPM/RPMS/i686
mkdir RPM/RPMS/noarch
mkdir RPM/SOURCES
mkdir RPM/SPECS
mkdir RPM/SRPMS
mkdir RPM/tmp

Bu dizinler olusturulduktan sonra indirdigin Binutils dosyasi SOURCES klasörüne tasinir.
Sonra /RPM/SOURCES klasöründe rpm -Uhv binutils (Tab) yapilarak dosya acilir. Bu dosyanin icinden bir tane binutils.spec adinda bir dosya cikar. Dosya RPM/SPECS klasörü icinde bulunur. Dosyayi acip icinde bagimli paketlerin isimlerini görebilirsin. Bu anlattigim yol ayrica rpm paketleri derlemek (olusturmak) icinde kullanilir.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Sorulan soruyla cevaplar yanlış yere kayıyor. Ben öncelikle LFS mantığından bahsedeyim zira hep yanlış anlaşılıyor gibi geliyor bana. Öncelikle LFS yapmak için aslında herhangi bir dağıtım kullanılabilir. Bunun için en iyi tanıdığın veya o an kullandığın dağıtım idealdir. A dağıtımı, B dağıtımı şartı yoktur LFS için. İhtiyaç belli, LFS'ye temel olacak sistem oluşturulana kadar kuluçka bir ortam lazım. Bu da bizim kullandığımız dağıtım olabilir. Gerisi zaten chroot ile LFS'ye geçerek yapılır.

@cingılbels'in ihtiyacı olan şey temel sistemi oluşturacak geliştirici paketler. PCLOS olsun, Ubuntu olsun depodan kurup edinecek bunları.

Ancak LFS ısrarını ben hâlâ anlayamıyorum. Temel Linux yapısı anlaşılmadan bu iş ha deyince olmaz ki. Ego tatmininden başka bir şey olmuyor. Fakat onu yapmak için bile temel anlamda -aslında daha fazla- Linux bilgisi gerekiyor. Bu bilgiden sonra da derleme hatalarını yorumlama, bu hatalara ait araştırma yapabilme, çözüm için bulduklarını yorumlayabilme tecrübesi gerekiyor.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mayıs 2009 - 02:46:58
Sorulan soruyla cevaplar yanlış yere kayıyor. Ben öncelikle LFS mantığından bahsedeyim zira hep yanlış anlaşılıyor gibi geliyor bana. Öncelikle LFS yapmak için aslında herhangi bir dağıtım kullanılabilir. Bunun için en iyi tanıdığın veya o an kullandığın dağıtım idealdir. A dağıtımı, B dağıtımı şartı yoktur LFS için. İhtiyaç belli, LFS'ye temel olacak sistem oluşturulana kadar kuluçka bir ortam lazım. Bu da bizim kullandığımız dağıtım olabilir. Gerisi zaten chroot ile LFS'ye geçerek yapılır.

@cingılbels'in ihtiyacı olan şey temel sistemi oluşturacak geliştirici paketler. PCLOS olsun, Ubuntu olsun depodan kurup edinecek bunları.

Ancak LFS ısrarını ben hâlâ anlayamıyorum. Temel Linux yapısı anlaşılmadan bu iş ha deyince olmaz ki. Ego tatmininden başka bir şey olmuyor. Fakat onu yapmak için bile temel anlamda -aslında daha fazla- Linux bilgisi gerekiyor. Bu bilgiden sonra da derleme hatalarını yorumlama, bu hatalara ait araştırma yapabilme, çözüm için bulduklarını yorumlayabilme tecrübesi gerekiyor.

+1
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

cingılbels

Hata çıktısı vermeyen hatalara ne diyelim?
Error deyip kapatıyor.
[email]emretemelkuran@linuxmail.org[/email]

heartsmagic

Benim şimdiye kadar gördüğüm hiçbir derleme sadece "error" diyerek kapanmaz. Mutlaka başında bir yerlerde anlayabileceğimiz veya anlayamayacağımız hata çıktıları verir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.