OpenErp

Başlatan nahit67, 14 Mayıs 2009 - 17:04:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nahit67

Merhaba Arkadaşlar,

Acaba içinizde bu programı Jaunty'e  kurup çalıştırabilen oldu mu? 2 gündür bunun üzerinde uğraşıyorum ama bir sonuç elde edemedim. Ecnebi sitelerde de Ubuntu 9.04'e kurulumu ile ilgili doyurucu ve işe yarayan bilgi yok. Yardımlarınızı bekliyorum.

heartsmagic

Sorun nedir tam olarak? Depolarda bir suncu bir de istemci paketi var. Programı bilmediğimden dolayı soruyorum bunu. Kısacası depolardaki paketler yeterli değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

Şu başlıkta ayrıntılı anlatımı var. Turbogears tabanlı bir CMS sanırım. Açık bir kaynak ingilizce bilgisi pek gerektirmiyor, istenirse çevrilebilir ama çok kullanılan bir program değil galiba.
http://doc.openerp.com/install/linux/web/index.html
Pardon 9.04 anlatımı istemişsin bu hardy için ama pek bir fark görünmüyor kurulumda.
Bir de 9.04 te kurulamasının nedeni python2.6 turbogears1.0.8 tarafından desteklenmiyormuş. O yüzden önce python 2.5 indirme gerekiyormuş.
sudo apt-get install python2.5
Şuradan devam edebilirsiniz:
http://openerp.com/forum/post35750.html?sid=293c4d3b79d69f2bec0bbc3ae4871ebb
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

nahit67

evet depolarda hem server hem de client programları var ancak levi'nin de dediği gibi python 2.5 in yüklü olası gerekiyor. özellikle 9.04 kurulumu istememin sebebi ise bu python 2.5 uyumu ile ilgili sorun. yabancı forumlarda da bu konuyla ilgili bug olduğuyla ilgili de bilgi mevcut ve çözüm önerileri de var ama işe yaramıyor. bir xml dosyasının değiştirilmesi gerektiği söyleniyor ama verdikleri kodlar çalışmıyor.

benim sizlerden ricam öncelikle çözüme yönelik olarak python 2.6 yerine python2.5 i nasıl yüklerim?
openerp server'ı kurduktan sonra http://localhost:8080 den menüye erişimi nasıl sağlarım?

Bunlara ek olarak umarım program çok kullanılır da tamamıyla Türkçe'leştirilir. Yurt dışında bazı köklü firmalar bu programı kullanıyorlarmış.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

nahit67

:D istesem mi acaba (foxlingo halleder sıkma canını)

yarın daha detaylı inceleyeceğim bu gönderdiğin linki ancak python 2.5 yüklemeye çalıştığımda -zaten son sürümde- deyip kestirip atıyor konsol ve hemen hemen bütün temel programlarla bağımlılığı var python2.6'nın. Synaptic'ten kaldırmayı göze alamadım doğrusu. Kaldırınca tekrar 2.5 i kuramazsam emeklerim heba olacak.

heartsmagic

Bende hem 2.6 hem de 2.5 kurulu. Bir sorunun çözümünü deneme adına kurmuştum sonradan:

Alıntı Yapii  python2.5                                  2.5.4-1ubuntu4                       An interactive high-level object-oriented la
ii  python2.5-minimal                          2.5.4-1ubuntu4                       A minimal subset of the Python language (ver
ii  python2.6                                  2.6.2-0ubuntu1                       An interactive high-level object-oriented la
ii  python2.6-minimal                          2.6.2-0ubuntu1                       A minimal subset of the Python language (ver

sudo aptitude install python2.5

dediğinde ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nahit67

Alıntı Yapnahit@nahit:~$ sudo aptitude install python2.5
[sudo] password for nahit:
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Geniş durum bilgisi okunuyor
Paketlerin durumu güncelleniyor... Bitti
Geniş durum bilgisi yazılıyor... Bitti
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  python-openssl{u}
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 1 kaldırıldı, 1 yükseltilmedi.
Arşivlerden 0B veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 389kB serbest kalacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/H/?] e
(Reading database ... 175284 files and directories currently installed.)
Removing python-openssl ...
Processing triggers for python-support ...
Devam etmek için enter tuşuna basın.

Çıktı bu şekilde oldu

localhost

Bende de Python 2.5 kurulu.  Gerekli olan diger paketler depoda yok. Ekstra depomu eklemek gerekiyor acaba?
Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

Benim üstte verdiğim linkteki konuyu çıklayan arkadaş şu öneriyi vermiş:
python2.6 daki boolean.so dosyasını python 2.5 e kopyalamak gerekiyormuş.
sudo cp /usr/lib/python2.6/dist-packages/oldxml/_xmlplus/utils/boolean.so /usr/lib/python2.5/site-packages/oldxml/_xmlplus/boolean.so
olmazsa şunu deneyin diyo:
sudo cp /usr/lib/python2.6/dist-packages/oldxml/_xmlplus/utils/boolean.so /usr/lib/python2.5/site-packages/_xmlplus/boolean.so

localhost

$ sudo apt-get install openerp-server openerp-client
$ sudo apt-get install python2.5-setuptools

Yukaridaki paketler sizde varmi ? Bunlar kurulmasi gerekiyor sanirim.
Linux LPIC1 - MCSA

nahit67

Arkadaşlar,

forumların bug'ların içinden çıkmakta zorlanmaya başladım artık. O adı geçen boolean.so dosyasını kopyaladım, old python-xml sorununu da hallettim. Server'ı çalıştırdım

nahit@nahit-desktop:~$ sudo -i -u postgres openerp-server
[2009-05-16 00:13:52,801] INFO:server:version - 5.0.0
[2009-05-16 00:13:52,804] INFO:server:addons_path - /usr/lib/openerp-server/addons
[2009-05-16 00:13:52,804] INFO:server:database hostname - localhost
[2009-05-16 00:13:52,804] INFO:server:database port - 5432
[2009-05-16 00:13:52,805] INFO:server:database user - postgres
[2009-05-16 00:13:52,805] INFO:objects:initialising distributed objects services
/usr/lib/openerp-server/addons/__init__.py:26: DeprecationWarning: the sets module is deprecated
  from sets import Set
[2009-05-16 00:13:53,256] INFO:web-services:starting XML-RPC services, port 8069
[2009-05-16 00:13:53,257] INFO:web-services:starting NET-RPC service, port 8070
[2009-05-16 00:13:53,257] INFO:web-services:the server is running, waiting for connections...

Bu noktadan sonra clienti çalıştırdım ve,

[2009-05-16 00:18:19,058] INFO:dbpool:Connecting to template1
[2009-05-16 00:18:19,066] INFO:dbpool:Closing all connections to template1
Closing connection <connection object at 0x9a02f0c; dsn: 'user=postgres  dbname=template1', closed: 0>
Exception RuntimeError: 'maximum recursion depth exceeded while calling a Python object' in <type 'exceptions.AttributeError'> ignored
Exception RuntimeError: 'maximum recursion depth exceeded while calling a Python object' in <type 'exceptions.AttributeError'> ignored

hatasını aldım. önceden bir veritabanı eklemiştim (o da sorunlu eklendi ve kaldırmamı tavsiye etti program ama kaldırmama izin vermedi) ve atadığım kullanıcı adını ve şifreyi girdiğimde ise

/usr/lib/openerp-server/tools/misc.py:695: DeprecationWarning: BaseException.message has been deprecated as of Python 2.6
  if hasattr(e, 'message'):
/usr/lib/openerp-server/tools/misc.py:696: DeprecationWarning: BaseException.message has been deprecated as of Python 2.6
  return ustr(e.message)

hatasını aldım. Sizce bu program bana ne anlatmak istiyor?

raspacı

Size daha önce verdiğim linkteki kişi sorunun böyle çözüleceğini yazmış ama seninle aynı hatayı alan birisi bunu bug olarak bldirmiş. Maalesef altındaki yorumlarda da 9.04 jauntyde çalıştırılamaz diyen bir iki kişi var. Bu durumda sürüm indirimine gitmeniz gerekebilir, bu program vazgeçilmezse. Downgrade yapmak zorunda kalmazsınız umarım.
https://bugs.launchpad.net/openobject-server/+bug/322964

qquestionmark

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/openerp-server/+bug/337759

Bazıları soft link ile bunu gerçekleştirebildiklerini söylemişler ancak tam fonksiyon olarak çalışmamış galiba.  Yukarıdaki linkte 'confirm' edilmiş bir bug var, yani yeni ubuntu'da çalıştırmak için bugfix beklemek gerekecek sanırım.