"Çözüldü" olarak kilitlenen başlıklar hakkında.

Başlatan darkfriairs, 15 Mart 2009 - 15:16:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkfriairs

Selamlar, Çözüldü başlığı eklenerek kilitlenen başlıklar nasıl çözüldüğünün tam açıklaması ile düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Başlığı açan arkadaş tamam çözdüm diyor, asıl çözdüğünün anlatımı yapılmadan başlık kilitlenmiş oluyor.

Bu konu üzerinde biraz çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyim.

eskidefter

zaten konu içerisinde çözümü de mevcut değilmi?

garafatma

Konu içerisinde zaten problemler adım adım çözülüyor. Konunun özeti olarak diyorsanız, kulanıcıdan problemi çözdüğü zaman, zaten nasıl yaptığını anlatması isteniyor. Buda konunun özeti gibi oluyor zaten :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

O şekilde kapatılmış bir başlık varsa eğer @darkfriairs forumda defalarca anlatılmış bir başlıktır. Genelde başlıkları etiketlemek için çözümü ısrarla isteriz arkadaşlardan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kahraman masa esat

Ben de @darkfriairs katılıyorum. En azından yönetimin şu tavrını öğrenmek isterim. Herhangi bir çözülmüş konunun çok küçük farkla değişiği için başlık açmak mı faydalı olur? Yoksa çözülmüş başlığı kitlemeden küçük farklılıkları da o başlıkta cevaplanmasını?
Gerçi şöyle bir durum da var. Başlık kitlenmediği zaman üşengeçlik artar. Başlığı yeni göre biri denemek yerine "benim de şöyle bir sorunum var" diyebilir. Kendi kendimi çürüttüm hadi bakalım. Ya da şöyle bir şey sizin için uygun olur mu? Kitlemiş başlığın açılması için özel mesaj atmak?

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

garafatma

Eğer sorununuzun aynı olduğunu düşünüyorsanız, @zeitgeist'in verdiği başlığı kullanabilirsiniz, gereği yapılır.

Konular kilitlenmediği zaman, konunun amacından sapıyor konuşmalar. Bunun önüne geçmekte var. Ve aynı sounun 80 tane farklı başlıkta konuşulması kuru kalabalıktan başka birşey değil.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Bunu yapmamızın bir başka nedeni de kullanıcıları tembellik ve okumamaya yönlendirmek istemememiz. Çözüldü olarak işaretlenmesi için bir başlığın mutlaka çözümün nasıl olduğunu istiyoruz zaten. Eğer çözüm iletilmezse etiketlemeyip, kapatmıyoruz. Kısacası çözüldü olarak etiketlenen bir başlıkta mutlaka çözüm vardır. Çözüm olan bir başlıktaki sorunu yaşayıp da çözemeyen bir arkadaş acaba o başlığı okumuş mudur? Eğer okumuş ve her adımı yapmasına rağmen işin içinden çıkamıyorsa, neler yaptığını da anlatarak yeni bir başlık açabilir. Eğer sorun farklıysa zaten konu oradan devam eder, eğer sorun aynıysa ve arkadaş altından kalkamamışsa ya o başlıktan devam ederiz ya da eski başlığı açar, birleştirir durumu oradan idare etmeye çalışırız.

Fakat aynı sorun için "benim şöyle bir sorunum var nasıl olacak" diye açılan bir başlık anlamsız oluyor. Çözülen başlığın altına yazılacak bu türlü bir cümle de anlamsız olur. Ne yapıldığı, ne denendiği yazılacak ki bizler de değerlendirme yapacağız. Fakat şu ana kadar olan tecrübemiz genelde dikkatlice incelenen etiketlenmiş başlıklar birçok problemi rahatlıkla halletmekte. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erkuserdem

Bende tam böyle bir öneride bulunacaktım ama zaten konuşulmuş daha önce. Nede konular kilitleniyor ki? Mantık ne?  Yani o an için konuyu açan kişi için çözülmüş olabilir ama konyu sonradan okuyan ve aynı sorunu olan kişi çözememişse?  yada  konuda anlatılan adımlardan her hangi birinde farklı bir hata ile karşılaşmışsa?  Nereye yazacak  bilmem kaçıncı adımda bilmem ne hatası ile karşılaştım diye?  Nereye yazacak benimde aynı sorunum var ancak bu konuda anlatılan yöntemle çözülmedi diye?  Aynı soruna sahip olmasına rağmen gidip yeni bir konu mu açacak? Yada  bu konunun kilidi açılsın diye yönetime veya yukarda linki verilen konuya yazıp daha sonra konunun kilidinin açılmasını bekleyim daha sonra  kendi olayını anlatacak? puff..  Konular kilitlenmesin arkadaşlar. Bir getirisi varmı foruma? Yazıdan mı tasarruf etmeye çalışıyoruz yani.

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 13 Haziran 2009 - 18:20:29
Bende tam böyle bir öneride bulunacaktım ama zaten konuşulmuş daha önce. Nede konular kilitleniyor ki? Mantık ne?  Yani o an için konuyu açan kişi için çözülmüş olabilir ama konyu sonradan okuyan ve aynı sorunu olan kişi çözememişse?  yada  konuda anlatılan adımlardan her hangi birinde farklı bir hata ile karşılaşmışsa?  Nereye yazacak  bilmem kaçıncı adımda bilmem ne hatası ile karşılaştım diye?  Nereye yazacak benimde aynı sorunum var ancak bu konuda anlatılan yöntemle çözülmedi diye?  Aynı soruna sahip olmasına rağmen gidip yeni bir konu mu açacak? Yada  bu konunun kilidi açılsın diye yönetime veya yukarda linki verilen konuya yazıp daha sonra konunun kilidinin açılmasını bekleyim daha sonra  kendi olayını anlatacak? puff..  Konular kilitlenmesin arkadaşlar. Bir getirisi varmı foruma? Yazıdan mı tasarruf etmeye çalışıyoruz yani.

Mesajının hemen üstündeki iletiyi okursan, tasarruf edilen şeyi göreceksin ve neden çözümlendikten sonra kapatıldığını anlayacaksın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Bu konunun artı ve eksi yönlerini, daha önce hem yönetim olarak kendi aramızda, hem de forum içinde uzun uzun tartışmıştık:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2705.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4053.0.html

Gerektiğinde "Kilidinin Kaldırılmasını İstediğiniz Konular"a talepte bulunursanız, o an çevrimiçi olan yönetici arkadaşlardan biri, başlığı derhal açacaktır:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2751.0.html