Java Kurulum

Başlatan Artikozgurum, 10 Mayıs 2009 - 19:07:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Artikozgurum

Java yazılımını kurmak için şu: http://www.java.com/tr/download/installed.jsp adresine giriniz Kurulum Testi yazısını tıklayınız firefox size eksik eklenti uyarısı verir oradan java yazılımını kura bilirsiniz.

AbkHaZiaN

Teşekkür ederim ayrıca;
Synaptic'ten sun-java-jre paketini aratıp kurabilirsiniz. sun-java6-jre/sun-java5-jre şekinde sürümleride yazıyor.

Yusuff

Ben de 6 olanı kurdum güzel çalışıyor.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Murat Erdemir

Merhaba arkadaşlar.Sanırım bu kurulum meselesi windows ya da mac os x gibi olmadıkça Linux'un yayılması çok yavaş olacak.Bir ara bu işi öğrenip etrafımdaki  normal (programcı,grafiker olmayan) kullanıcı olan arkadaşlarıma da önereyim dedim.Baktım ki iş çok zor.Çünkü herkes komut kullanmayı öğrenemeyebilir ya da bilmek zorunda değil.Windowsun tüm sürümlerinin korsan kopyaları her yere ulaşmış iken hem de.Ubuntu Yazılım merkezi iyi olmuş ama yinde mesela ben Netbeans kuracağım için en güncel sürüm olan sun java jdk7 ve Netbeans 7.0.1 kurmak istiyorum.Ubuntu yazılım merkezinde olan sürümler eski sürümler.Bu linux'un yaygınlaşması için kesinlikle  çözülmesi gereken bir sorun.UNIX geleneği olması artık hiç önemli değil.Windowsu yenmek istiyorsak "iki tık" ile kurulum yapabilmeliyim.Güncellemeden dolayı kalan Kerneller otomatik silinmeli.
Neyse başlığa uygun olarak şunu demeliyim;Sun Java jdk7'yi (.sh uzantılı) ve Netbeans 7.0.1 'i (.sh uzantılı) indirdim.İkisi de İndirilenler klasöründe duruyor.Forumları karıştırdım ama komut verdiğimde dosya bulunamadı gibi birşey söylüyor.Acaba neyi yanlış yapıyorum ?

sudo sh İndirilenler/java_ee_sdk-6u3-jdk7-linux-ml.sh

Bu komutu kullandım.
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

Al Arabi

@ Murat Erdemir

Önce dosyaya çalıştırma izni verilmeli sonra kurulum yapılabilir.

çalıştırma izni vermek için ; sudo chmod +x  java_ee_sdk-6u3-jdk7-linux-ml.sh

Kurulum içinse; sudo sh ./java_ee_sdk-6u3-jdk7-linux-ml.sh

komutlarından sonra kurulum başlayacaktır.

Murat Erdemir

Eyvallah kardeşim.Ama bir hata yaptım dosya uzantısı jdk için .rpm netbeans için .sh  .Yinde de dediğini jdk için yaptım ama erişilemedi ve "böyle bir dosya ya da dizin yok diyo" ne yapmalıyım şimdi?
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

if

@Murat Erdemir, dosya adını ya da yolunu yanlış yazmış olabilirsiniz. Gözden geçirip tekrar deneyiniz.

heartsmagic

@Murat Erdemir, ben de eleştirilerin için bir şeyler karalayayım. Şu an Ubuntu üzerinde hemen her şey zaten tıklamalarla yapılabiliyor, hatta Windows'tan daha rahatız bu konuda. Forumda gördüğün komutların, çıktıların hemen hepsi de ya çözüm amaçlıdır ya da hız kazanmak için. Senin gibi yeni gelen arkadaşlar ara ara bu şekilde yorumlar getirebiliyorlar, forumun kıyısında köşesinden çok konuşmuşluğumuz vardır, bu nedenle bu başlıkta da uzun uzadıya konuşmayalım.

Java için: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum#Java_kurulumu
Buradaki anlatımın son aşaması hariç hepsini tıklamalarla da yapabilirsin, ancak tıklama anlatımı hiç tarzımız değildir, resimli anlatımı ise ben sevmem. Bu nedenle bir uçbirim açıp ışık hızıyla kurulumu yapabilirsin.

Netbeans sanırım depolarda vardı. Daha güncel sürümü aranıyorsa, uygulama geliştiricisi kendisi paketlenmemişse ne yazık ki uçbirimden kurulum şart. Belki güncel bir PPA vardır, uçbirime yine gerek kalmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Murat Erdemir

Java Kurulumunu başaramadım ve Uygulama Merkezinden kurmak zorunda kaldım.Ama Netbeans'i kurmayı başardım.Çok teşekkür ederim.
Söylediklerime gelince,bunlar eleştiri değil aslında birer fikir ya da öneri sayılmalı ve Ubuntu Geliştiriciler tarafından dikkate alınmalı.İnsanlar windows tekelinden kurtarılmalı,mümkün olan en kısa sürede.Burdan veya başka yerde edindiğim tecrübeleri ileriki zamanlarda paylaşacağım.Çoğu insanın merakla başladığı Linux macerasının bazen çok bir kurulum vs. yüzünden bitmemesini umuyorum.Teşekkürler.
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

krwlng

Arkadaşlar partner deposunu açın komutla ve dosya indirme ile uğraşmayın.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

@krwlng, yönlendirdiğim Wiki anlatımında zaten bu yaptırılıyor, kurulamamasının sebebi başka bir şey olsa gerek.
@Murat Erdemir, tekrar açıklamaya çalışayım. Bahsettiğin durumla Ubuntu geliştiricilerinin bir alaksı yok. Zaten birçok şey istediğin şekilde oluyor. Burada uçbirimden iş yaptıran bizlerin, nedenlerini de açıklamaya çalıştım sana.

Bu konuda sorunu çözmüşsün ancak aktardığım yerdeki anlatımla da kurulumu yapabilirdin. Bundan sonraki sorunlarında neden olmadığını, hata çıktılarını aktarırsan konuyu daha iyi irdeleriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.