[Nasıl] Ubuntu'yu CD yerine USB flash diskten kurma yöntemi.

Başlatan sedefsiz_masrapa, 02 Mayıs 2008 - 20:13:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

boyrazza

flash bellek'i ubuntu'daki araçla boot disk yaptım.(bu arada ubuntu'yu wubi ile windows'un içine kurduktan sonra) sonra bios'dan boot sequence'yi usb'den görecek şekilde ayarladım ve bilgisayarı yeniden başlattım ancak pc flash belleği görmedi bile.....

optik sürücüm arızalı ve bir ay geçmesine rağmen parça gelmedi dahası uzun bir süre gelmeyecek gibi....
sevgiyle....

heartsmagic

boyrazza

açıkçası tam olarak bilmiyorum....  DTI/2GB Kingston flash disk kullanıyorum..... boot edilebilir mi edilmez mi tam olarak bilmiyorum...
sevgiyle....

heartsmagic

Flash belleklerin hepsi o özelliğe sahip değil. Kesin bundandır demiyorum ancak akılda bulundurulması gereken bir mevzu bu.

bytan

Aşağıdaki bağlantıda flash diski boot edilebilme yolu anlatılmış.

https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick#Manual Approach

Windows ortamından bu işi yapmak istediğin için burası sana daha uygun. Fakat okuduğum kadarıyla yüzde yüz çalışma garantisi yok maalesef.

Düzenleme: Ben hazırlık yaparken @heartsmagic mesaj atmış. Dediği gibi, flash diskin kendi içinde bu özelliği yoksa, yukarıdakilerle de kazandırılabilme ihtimali az.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

suskun

merhaba.Live cd var fakat cd sirici çalışmıyor. Live cd yi usb ye atıp  nasıl çalıştırabılırm?

heartsmagic

Alıntı yapılan: suskun - 16 Nisan 2009 - 22:11:50
merhaba.Live cd var fakat cd sirici çalışmıyor. Live cd yi usb ye atıp  nasıl çalıştırabılırm?

Çalışan CD ile değil de indireceğin ISO ile yapabilirsin istediğini.

canosayan

ilk defa windowstan ubuntuya geçecekseniz yanlış hatırlamıyorsam unetboot gibi bir şey vardı.
ayrıca başka bir bilgisayarda cd ile başlatıp usb statup belleği oluşturabilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

suskun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Nisan 2009 - 23:28:53
Alıntı yapılan: suskun - 16 Nisan 2009 - 22:11:50

Çalışan CD ile değil de indireceğin ISO ile yapabilirsin istediğini.
Teşekkur ederim

iKo

Alıntı Yapadım 3
.iso formatlı ubuntumuza sağ tıklayıp extract here seçeneğini seçerek kurulum dosyalarını flash ımıza atıyoruz.
arşiv dosyalarını flash diske attıktan sonra bu dosyanın ismini "syslinux" olarak değiştiriyoruz. (eskiden bu dosyanın adı "isolinux" idi)
syslinux dosyasının içindeki "isolinux.cfg" isimli dosyanın ismini "syslinux.cfg" olarak değiştiriyoruz.
bütün bu işlemleri root olarak yapıyoruz ayrıca.

Burada isolinux dosyasını ve isolinux.cfg yi nasıl syslinux e çevireceğimizi yazar mısınız lütfen... Elle değiştirmeyeceğiz herhalde değil mi ?

Root olarak yapıyoruz dediğinize göre ve bir sonraki adım da terminalde olduğuna göre...

Teşekkürler...

iKo

Alıntı yapılan: sedefsiz_masrapa - 02 Mayıs 2008 - 20:13:14
Aşağıda anlatacağım yazı Ubuntu'yu bilgisayara cd yerine flash diskten kurmanızı sağlayacak.
başlamadan önce ihtiyacınız olacak şeyler
1. ubuntu cd imajını yüklemeye yetecek kadar boş disk alanı bulunduran flash disk. formatı fat32 olabilir.
2. (.iso) formatlı ubuntu cd imajı. yoksa http://www.ubuntu.com/getubuntu/download buradan indirebiliriz.

Şimdi adım adım kurulum aşamalarına geçelim:

adım 1
usb flash ımızda "install" isimli bir dosya açıyoruz
"vmlinux" ve "initrd.gz" isimli dosyaları http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/ (64bit) buradan veya http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-i386/current/images/hd-media/ (32bit) buradan indirip install dosyasının içine kopyalıyoruz.

adım 2
ubuntu yu kendi bilgisayarımnıza uygun şekilde (32 bit veya power pc) sitesinden indiriyoruz.

adım 3
.iso formatlı ubuntumuza sağ tıklayıp extract here seçeneğini seçerek kurulum dosyalarını flash ımıza atıyoruz.
arşiv dosyalarını flash diske attıktan sonra bu dosyanın ismini "syslinux" olarak değiştiriyoruz. (eskiden bu dosyanın adı "isolinux" idi)
syslinux dosyasının içindeki "isolinux.cfg" isimli dosyanın ismini "syslinux.cfg" olarak değiştiriyoruz.
bütün bu işlemleri root olarak yapıyoruz ayrıca.

adım 4

flash diskimizi bootable(başlatılabilir)yaptıktan sonra "sudo aptitude install syslinux" kodunu girerek syslinux dosyasını yüklemiş oluyoruz(hdd ye).
ardından sudo syslinux /dev/sdbX kodunu giriyoruz. burada /dev/sdbX deki X in ne olduğunu terminalden sudo mount kodunu girerek öğrenebiliriz. örneğin bende /dev/sdb1 imiş.
bu adımı yaptıktan sonra hdd mizde "ldlinux.sys" isimli bir dosya görünmeli.
adım 5
son olarak (.iso) formatlı ubuntu imajımızı da hdd ye kopyalayıp işlemi tamamlıyoruz.
yani en son görünüm aşağıdaki resimdeki gibi olacak.
[IMG]http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5/2/t_usm_0ff8095.png[/img]
bundan sonrası bildiğiniz gibi..(yani cdyle ubuntu yükler gibi)
anlattıklarımda eksik veya yanlış varsa lütfen aşağıya yazın, düzeltiverelim..

Ayrıca 5.adımdaki resimdeki gibi olmuyor extract edince... daha fazla simge oluyor... ben 9.04 üzerinden deniyorum ondan mı acaba ?

Diğerlerini sileyim mi ? ama adım 3 ü yapamadan devam edemiyorum zaten..

erginemr

Alıntı yapılan: iKo - 28 Nisan 2009 - 13:05:28
...
Ayrıca 5.adımdaki resimdeki gibi olmuyor extract edince... daha fazla simge oluyor... ben 9.04 üzerinden deniyorum ondan mı acaba ?
Diğerlerini sileyim mi ? ama adım 3 ü yapamadan devam edemiyorum zaten..

Bu yöntemle sonuç alamıyorsanız, bir diğer yöntem olan unetbootin programını bir deneyin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8869.msg108730.html#msg108730

iKo

Onu da denerim fakat sonuc alamamamın nedeni 3. adım... onu açarsanız nasıl root olarak isolinux ü değiştireceğimizi yazarsanız devam edeceğim...Olmazsa unetbootin ile devam ederim...

Teşekkürler

erginemr

Alıntı yapılan: iKo - 28 Nisan 2009 - 13:11:19
Onu da denerim fakat sonuc alamamamın nedeni 3. adım... onu açarsanız nasıl root olarak isolinux ü değiştireceğimizi yazarsanız devam edeceğim...Olmazsa unetbootin ile devam ederim...

Teşekkürler

Ben, dosya isimlerini elle değiştirmeniz gerekiyor gibi anladım. Ama yine de, unetbootin yöntemi çok daha basit gibi görünüyor.

Sonuçta iki yol da aynı amaca hizmet ediyorsa, ben olsam, kolay olanını tercih ederdim.

iKo

zeitgeist

Usb Flash disk, Ubuntu çalışan cd olarak kullanılmak isteniyorsa usb-creator uygulamasıyla toplam üç fare tıklamasıyla yapılabilir.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

iKo

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Nisan 2009 - 13:16:04
Alıntı yapılan: iKo - 28 Nisan 2009 - 13:11:19

Teşekkürler

Ben, dosya isimlerini elle değiştirmeniz gerekiyor gibi anladım. Ama yine de, unetbootin yöntemi çok daha basit gibi görünüyor.

Sonuçta iki yol da aynı amaca hizmet ediyorsa, ben olsam, kolay olanını tercih ederdim.

@erginemr, çok teşekkürler yaptım ve oldu :) Bitirme tezimi de büyük ölçüde bitirmiş oldum en azından uygulama kısmını :) Bu deneme içindi içinde 1 virüs programı vardı virüs tarattım hatta virüs buldurdum :)

Şimdi kendi sistemimi yeniden kurup, sadece tez için bir USB hazırlayıp iso sunu alıp işim bittikten sonra kullandığım hale geri getireceğim...

Şu an tez sunumunda olmaması gereken programlar var da... vlc k3b eclipse uck gibi :) neyse

çok çok teşekkürler...

erginemr

@iKo,

Rica ederim. Akademik çalışmalarınızda başarılar dilerim.  :)

iKo

sueren

arkadaslar usb ye 9.o4 u isyerinde arkadaslara tanitmak icin kurdum turkce karakter  mp3 ve video codec sorunu   var.usbden kurulum yapmadan bu sekilde kullanmanin yolu varmi

heartsmagic

Sorunu anlamadım ancak ilk cümlende belirttiğin problemlerin çözümü forumda mevcut.

Tutunamayan

Ubuntu'yu USB Flash Diskten Kurmak maddesi Wikimize eklenmiştir.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

gurmex

Menüden Sistem-Yönetim-USB başlangıç disketi oluşturucuya gidin.İSO kalıbınızı kaynak USB diskinizi hedef gösterin ubuntu size hazırlasın. (Ubuntu 9.04 de gördüm bu özelliği) İyi günler

ilyasoner

Alıntı yapılan: gurmex - 18 Mayıs 2009 - 11:01:20
Menüden Sistem-Yönetim-USB başlangıç disketi oluşturucuya gidin.İSO kalıbınızı kaynak USB diskinizi hedef gösterin ubuntu size hazırlasın. (Ubuntu 9.04 de gördüm bu özelliği) İyi günler

Çok teşekkür ederim, gurmex. Ubuntu'nun deneme sürümünü kaldırmışken yazını okuyunca, ya tutarsa misali tekrar kurdum. Ve dediğin yolu izleyerek winzortu kaldırıp tamamen Ubuntu'ye geçmeyi başardım. Benim gibi boot sorunu yaşayan arkadaşlar bu yol ile sorunsuz yükleme yapabilirler.  Hem daha kısa, hemde daha kolay bir yol.