Dosyaların Tamamen Silindiğinden Nasıl Emin Olabilirim?

Başlatan XRumer, 10 Mayıs 2009 - 17:05:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Windows kullandığım zamanlarda dikkatimi çekmişti, silinen dosyaların harddiskten tamamen silinmiyordu hatta format attıktan sonra bile geri getirebiliyorduk. Benim merak ettiğim şey Linux'de de böyle bir şeyin olup olmadığı Linux dağıtımlarında dosyalar tamamen silinebiliyor mu, eğer silinmiyorsa geri getirebiliyor muyuz ve geri getirdikten sonra kesin olaral PC'den silebiliyor muyuz?

bytan

Testdisk gibi yazılımlarla eski bilgiler geri getirilebilir. Geri getirilemeyecek şekilde silebilmek için çeşitli alternatifler var. Örneğin shred yazılımı. Aşağıdaki konuda bunu konuştuk:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7912.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

XRumer

localhost

http://tr.wikipedia.org/wiki//dev/zero
Daha genis bilgiler ve tecrübeler icin Komutu uygulamadan " dd if dev zero" google de arama yapiniz" Yanlis islemlerde geri dönülmez sonuc alabilirsiniz. Sorumluluk almiyorum.

dd if =/dev/zero of=/dev/silinecek_HDD Bu komutla Tüm HDD 0000000000000000000000000000000 dolduruyorsunuz :) Bir daha dosya filan geri gelmez.
Sonra 0 dan format atip bölümleri ayiriyorsunuz. Tabiki komutu LiveCD ile calistirmaniz gerekiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Aslında bu ne kadar şüpheci olduğumuza bağlı :) Eğer "diskim bir gün birilerinin eline geçerse kesinlikle bilgilerimi görmemeliler" diyorsak @Kirmizi'nin önerisi bu birilerini engellemeyebilir zira çok basit bir algoritma ile sıfırlıyor diski :) Bu biraz daha karışık bir konu ve bazı programlarla yapılması gerekiyor. Çeşitli algoritmalarla farklı kereler diski temizlemeli, sıfırlamalı böylece geriye dönüşü çok daha zor hâle getirmeli. Bir yerlerden disklerin çok katmanlı olduğu, bize gösterilen bölümlerin bir iki katmandan oluştuğu, sillinen dosyaların alt katmanlara taşındığını öğrenmiştim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

patalojik

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mayıs 2009 - 17:33:53
Aslında bu ne kadar şüpheci olduğumuza bağlı :) Eğer "diskim bir gün birilerinin eline geçerse kesinlikle bilgilerimi görmemeliler" diyorsak @Kirmizi'nin önerisi bu birilerini engellemeyebilir zira çok basit bir algoritma ile sıfırlıyor diski :) Bu biraz daha karışık bir konu ve bazı programlarla yapılması gerekiyor. Çeşitli algoritmalarla farklı kereler diski temizlemeli, sıfırlamalı böylece geriye dönüşü çok daha zor hâle getirmeli. Bir yerlerden disklerin çok katmanlı olduğu, bize gösterilen bölümlerin bir iki katmandan oluştuğu, sillinen dosyaların alt katmanlara taşındığını öğrenmiştim.

Veri yokketmenin imkansız olduğunu söyleyebilir miyiz?

heartsmagic

İmkânsız demek belki biraz zor. Ne olursa olsun bu aygıtlar fiziksel olarak bir kapasiteye sahip. Başına oturup sağlam bir algoritmayla makul sayıda silme işlemi gerçekleştirildiği durumlarda geri dönüşü imkânsız bir temizlik yapılabilir diye düşünüyorum. Yine de bu soru için uzman görüşü çok daha iyi olacaktır. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Alıntı yapılan: patalojik - 22 Mayıs 2009 - 02:53:32
Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mayıs 2009 - 17:33:53

Veri yokketmenin imkansız olduğunu söyleyebilir miyiz?
Söyleyebilirsin. Bir dinamitle HDD yi ucurursun. Parcalar birlesmedigi icin bilgilerde gitmis olur :) Yada icini acip bir civi ile kazirsin :) Bu islemler mekanik olarak cözer. Yazilimsal istiyorsan.4096 Bitlik bir sifreleme yaparsin. Bir kac yillarini cözmek icin calmis olursun :)
Linux LPIC1 - MCSA