gParted (Live -Canlı- CD ile) ile Sabit Disk Nasıl Bölümlendirilir?

Başlatan Tutunamayan, 10 Mayıs 2009 - 00:58:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tutunamayan

Sabit diskimize birden fazla işletim sistemi kurmak isteyebiliriz. Ya da işletim sistemlerini kurduğumuz bölümlerin dışında, çeşitli dosyalarımızı saklamak için başka bölümler de oluşturmak isteyebiliriz. Böylece işletim sisteminde oluşacak bir sorunda, 'bilgisayarı formatlamak' işini; müzik, resim, video gibi dosyalarımızı kaybetmeden yapabiliriz.

Öncelikle, gparted-live-0.19.1-4-i486.iso adresinden gParted Live (Canlı) CD versiyonunu indirip, bir CD'ye kalıp olarak yazdırmamız gerek. Daha sonra, bilgisayarı açmadan önce CD'yi takıp, bilgisayarı bu CD'den başlatacağız. gParted, bölümlendirme işlemini bilgisayarı açmadan yaptığı için, bu işlemi diğer bütün bölümlendirme programlarından daha güvenli yapar.

Bilgisayar bu CD'den başladığı zaman, ilk olarak, 'extra boot options' sayfası gelecek karşımıza. Bu sayfada 'Skip extra boot options' seçili iken OK'i seçerek devam edeceğiz. Bir sonraki ekranda, programı kullanmaya hangi dille devam etmek istediğimizi soracak bize. Türkçe'yi desteklemediği için, ben ingilizceyi seçerek devam edeceğim. Bundan sonra da, kullanmak istediğimiz klavyeyi soracak bize. 'qwerty/trq.map' genel olarak kullandığımız Türkçe Q klavyedir. Bunları takiben, ekran derinliği ve ekran çözünürlüğünü soracak bize. Bölümlendirme işlemiBölümlendirme işlemi
Varsayılan olarak belirlenen ayarları seçerek devam edebiliriz. Bu işlemleri tamamladıgımız zaman, programımızı başarıyla açmış olacağız. Artık sabit diskimizi istediğimiz gibi bölümlendirebiliriz. Şu anda karşımızdaki ekranda, en üstte duran menünün altında, sabit diskin temsili bir haritasını göreceğiz. Diskin her bir bölümünü ayrı ayrı görecek, ve her birinin doluluk oranını öğreneceğiz. Bir altında da, her bir bölümle ilgili, bir satırlık bilgi göreceğiz. Var olan bir sabit disk bölümünü seçerek, silebilir(Delete), yeniden boyutlandırabilir ya da kaydırabiliriz(Resize/Move). Bölümlendirilmemiş bir kısmı seçerek de, yeni bir bölüm oluşturabiliriz (New). Ayrıca, eğer birden fazla sabit diskimiz varsa, sağ üst köşeden, üzerinde çalıştığımız sabit diski seçebiliriz. Eğer sabit diskiniz tek bölümden oluşuyor ve siz yeni bir bölüm oluşturmak istiyorsanız, varolan bölümü 'Resize/Move' ile küçültüp, sonra oluşan bölümlendirilmemiş alanı da 'New' (Yeni) ile bölümlendirmeniz gerekiyor.

gParted ile İşlem Yaparken

Bu sırada yapılmasını istediğimiz işlemlerin hiçbiri o anda yapılmıyor, Sadece yapılması için not ediliyor. Yani yanlış bir şey yapmaktan korkmayın, 'undo' (geri al) ile yaptıklarımızı geri alabilir, hatta yapılması için bir sürü şey seçmiş olsak bile, hiç birini yapmadan bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. İsteklerimizin gerçekleşmesi için 'Apply'a (Uygula) tıklayıp, programın işlemleri bitirmesini beklemeliyiz. Ama şunu unutmamalıyız ki, 'Apply'a (Uygula) tıkladıktan sonra, kesinliklikle bilgisayarı kapatmamalıyız. Bu, sabit diskimizdeki bütün bilgileri kaybetmemize yol açar. Bu yüzden bu işlemi, bilgisayarı pilden kullanırken yapmamaya dikkat etmeliyiz.

Bölümlendirme işlemlerini bitirdikten sonra, ekranın en altındaki menüden, kapatma işaretine tıklayarak programı ve dolayısıyla bilgisayarı kapatabiliriz. Bilgisayarı yeniden açtığımız zaman, artık sabit diskimiz yeniden bölümlendirilmiş olacak.

gParted ile Bölümlenmiş HDD

Kaynak: e-bergi - Ağustos 2007 - Yazar: Alaettin Zubaroğlu

Önemli Not: En kısa zamanda Ubuntu altından da gParted ile Disk biçimlendirme resimli olarak anlatılacaktır...
GParted (Ubuntu içinden) ile Sabit Disk Nasıl Bölümlendirilir? konusu da forumumuza eklenmiştir.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Tutunamayan

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

Malik

Güzel bir anlatım elinize sağlık. Ben bir şey sormak istiyorum. Ben gpartedı archa yükledim. Archı açarak ubuntudan 5 gb alsam sorun olmaz değil mi? İlla gpartedı cd ye atıp açmak gerekmiyor sanırım?
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

garafatma

Ayrı bölüm olduktan sonra yapabilirsin, ancak Ubuntunun açılmama riski var, bu yüzden öncelikle ubuntu için yedeklerini almanı tavsiye ederim.

Malik

Forumda ve googledan biraz gparted ile ilgili araştırma yaptım. Sorun yaşayan çok olmuş. Genelde sorunların nasıl çözüldüğünü okudum kafama yazdım ve ona göre bölümlememi yapacağım. Yaşanılan sorunlar genelde grub ve yetki sorunları. Başka bir soruna pek rastlamadım. Onları da halledebilirim inşallah. Sizin açılmama riski olarak riskli gördüğünüz olay ne acaba anlatabilir misiniz?
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Tutunamayan

garafatma

Alıntı yapılan: chilekesh - 10 Mayıs 2009 - 01:22:48
Forumda ve googledan biraz gparted ile ilgili araştırma yaptım. Sorun yaşayan çok olmuş. Genelde sorunların nasıl çözüldüğünü okudum kafama yazdım ve ona göre bölümlememi yapacağım. Yaşanılan sorunlar genelde grub ve yetki sorunları. Başka bir soruna pek rastlamadım. Onları da halledebilirim inşallah. Sizin açılmama riski olarak riskli gördüğünüz olay ne acaba anlatabilir misiniz?

Yeni bölümlemeden sonra Ubuntu kurulu bölümün UUID Numarası değişebilir. Buda fstab'daki Ubuntu kurulu diskin adresinin değişmesi demek. Bu yüzden açılmayabilir. Tabiki yeniden düzenlenebilir .

Malik

Anladım teşekkür ederim. Yedeklerimi alırım o zaman. Çok teşekkür ederim açıklamanız için.

garafatma

heartsmagic

Bir teşekkür de bu belge için gider @Tutunamayan'a :)
Ayrıca e-bergi ekibi ve Alaettin Zubaroğlu'nun da ellerine sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tutunamayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2009 - 03:33:07
Bir teşekkür de bu belge için gider @Tutunamayan'a :)
Ayrıca e-bergi ekibi ve Alaettin Zubaroğlu'nun da ellerine sağlık.

Ben teşekkür ederim @heartsmagic. Sizin de dediğiniz gibi, belgenin yazarı ve dergi ekibine de ayrıca teşekkürler...

ironic

Forumda eksikliği hissedilen konulardandı. Teşekkürler @Tutunamayan. :) Dergi ekibine de ayrıca teşekkür ediyorum.

netbookremix

Arkadaşlar benim bilgisayarda ubuntu kurulu sadece ve içinde 25 gb a yakın verilerim var.Verilerimi kaybetmeden diski bölebilirmiyim.
Bilgisayarım netbook olduğu için cd-room bulunmuyor.Usb ile gparted live ile yapabilirmiyim ?

gimpprofessional

Usb başlangıç diski oluşturabilirsin. Hatta Ubuntuda bu iş için bir programcık bile mevcut. Sadece bölüm sırası değişeceği için ubuntu açılmayabilir.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

heartsmagic

Alıntı yapılan: netbookremix - 18 Şubat 2010 - 12:46:09
Arkadaşlar benim bilgisayarda ubuntu kurulu sadece ve içinde 25 gb a yakın verilerim var.Verilerimi kaybetmeden diski bölebilirmiyim.
Bilgisayarım netbook olduğu için cd-room bulunmuyor.Usb ile gparted live ile yapabilirmiyim ?

Mesele Ubuntu'yu canlı olarak başlatabilmek. Ardından Gparted ile yapabilirsin bu işi. Tabii dikkatli bir şekilde. Hatta çok önemli verilerin varsa yedekle. Zira program yapmaz, sen bir hata yaparsın. Tam tersi de olabilir elbette.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

devyolcu

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 10 Mayıs 2009 - 00:58:08
Sabit diskimize birden fazla işletim sistemi kurmak isteyebiliriz. Ya da işletim sistemlerini kurduğumuz bölümlerin dışında, çeşitli dosyalarımızı saklamak için başka bölümler de oluşturmak isteyebiliriz. Böylece işletim sisteminde oluşacak bir sorunda, 'bilgisayarı formatlamak' işini; müzik, resim, video gibi dosyalarımızı kaybetmeden yapabiliriz.

Öncelikle, gparted-live-0.4.4-1.iso adresinden gParted Live (Canlı) CD versiyonunu indirip, bir CD'ye kalıp olarak yazdırmamız gerek. Daha sonra, bilgisayarı açmadan önce CD'yi takıp, bilgisayarı bu CD'den başlatacağız. gParted, bölümlendirme işlemini bilgisayarı açmadan yaptığı için, bu işlemi diğer bütün bölümlendirme programlarından daha güvenli yapar.

[IMG]http://img29.picoodle.com/img/img29/2/5/9/tutunamayan/t_gpbootm_da82683.jpg[/img]

gParted Boot Ekranı

Bilgisayar bu CD'den başladığı zaman, ilk olarak, 'extra boot options' sayfası gelecek karşımıza. Bu sayfada 'Skip extra boot options' seçili iken OK'i seçerek devam edeceğiz. Bir sonraki ekranda, programı kullanmaya hangi dille devam etmek istediğimizi soracak bize. Türkçe'yi desteklemediği için, ben ingilizceyi seçerek devam edeceğim. Bundan sonra da, kullanmak istediğimiz klavyeyi soracak bize. 'qwerty/trq.map' genel olarak kullandığımız Türkçe Q klavyedir. Bunları takiben, ekran derinliği ve ekran çözünürlüğünü soracak bize. Bölümlendirme işlemiBölümlendirme işlemi
Varsayılan olarak belirlenen ayarları seçerek devam edebiliriz. Bu işlemleri tamamladıgımız zaman, programımızı başarıyla açmış olacağız. Artık sabit diskimizi istediğimiz gibi bölümlendirebiliriz. Şu anda karşımızdaki ekranda, en üstte duran menünün altında, sabit diskin temsili bir haritasını göreceğiz. Diskin her bir bölümünü ayrı ayrı görecek, ve her birinin doluluk oranını öğreneceğiz. Bir altında da, her bir bölümle ilgili, bir satırlık bilgi göreceğiz. Var olan bir sabit disk bölümünü seçerek, silebilir(Delete), yeniden boyutlandırabilir ya da kaydırabiliriz(Resize/Move). Bölümlendirilmemiş bir kısmı seçerek de, yeni bir bölüm oluşturabiliriz (New). Ayrıca, eğer birden fazla sabit diskimiz varsa, sağ üst köşeden, üzerinde çalıştığımız sabit diski seçebiliriz. Eğer sabit diskiniz tek bölümden oluşuyor ve siz yeni bir bölüm oluşturmak istiyorsanız, varolan bölümü 'Resize/Move' ile küçültüp, sonra oluşan bölümlendirilmemiş alanı da 'New' (Yeni) ile bölümlendirmeniz gerekiyor.

[IMG]http://img28.picoodle.com/img/img28/2/5/9/tutunamayan/f_gp1m_78a9249.jpg[/img]

gParted ile İşlem Yaparken

Bu sırada yapılmasını istediğimiz işlemlerin hiçbiri o anda yapılmıyor, Sadece yapılması için not ediliyor. Yani yanlış bir şey yapmaktan korkmayın, 'undo' (geri al) ile yaptıklarımızı geri alabilir, hatta yapılması için bir sürü şey seçmiş olsak bile, hiç birini yapmadan bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. İsteklerimizin gerçekleşmesi için 'Apply'a (Uygula) tıklayıp, programın işlemleri bitirmesini beklemeliyiz. Ama şunu unutmamalıyız ki, 'Apply'a (Uygula) tıkladıktan sonra, kesinliklikle bilgisayarı kapatmamalıyız. Bu, sabit diskimizdeki bütün bilgileri kaybetmemize yol açar. Bu yüzden bu işlemi, bilgisayarı pilden kullanırken yapmamaya dikkat etmeliyiz.

Bölümlendirme işlemlerini bitirdikten sonra, ekranın en altındaki menüden, kapatma işaretine tıklayarak programı ve dolayısıyla bilgisayarı kapatabiliriz. Bilgisayarı yeniden açtığımız zaman, artık sabit diskimiz yeniden bölümlendirilmiş olacak.

[IMG]http://img26.picoodle.com/img/img26/2/5/9/tutunamayan/t_gp2m_e14647c.jpg[/img]

gParted ile Bölümlenmiş HDD

Kaynak: e-bergi - Ağustos 2007 - Yazar: Alaettin Zubaroğlu

Önemli Not: En kısa zamanda Ubuntu altından da gParted ile Disk biçimlendirme resimli olarak anlatılacaktır...
GParted (Ubuntu içinden) ile Sabit Disk Nasıl Bölümlendirilir? konusu da forumumuza eklenmiştir.

benim böyle bir sorunum var ubuntunun oldugu disk i bölmek istiyorum canlı cd yi indirdim cd ye attım daha sonra pc yi kapatıp tekrar açtım yanlız cd çalişmadı sistem açildi bir yerde hata mi yaptım acaba :-\

sema

Alıntı yapılan: devyolcu - 06 Ocak 2011 - 15:23:53
benim böyle bir sorunum var ubuntunun oldugu disk i bölmek istiyorum canlı cd yi indirdim cd ye attım daha sonra pc yi kapatıp tekrar açtım yanlız cd çalişmadı sistem açildi bir yerde hata mi yaptım acaba :-\

ISO'da bir sorun olmadığına eminsin değil mi? MD5 kontrolü falan? Eğer CD'de bir sorun yoksa bilgisayarında boot seçeneklerinden CD'nin birinci sırada olduğundan emin ol.
susema

ilasadar

güncel:

Şu anda Toshiba Satellite A500 serisi laptopımda ubuntu kurulu.
Diske tamamen format atıp, diski ikiye ayırıp tekrar ubuntu kurmak için gene gparted live ile mi kullanmam gerek
yoksa  içinde ubuntu olan USB ile bunu halletmem mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

ct

Alıntı yapılan: ilasadar - 18 Aralık 2012 - 18:38:45
güncel:

Şu anda Toshiba Satellite A500 serisi laptopımda ubuntu kurulu.
Diske tamamen format atıp, diski ikiye ayırıp tekrar ubuntu kurmak için gene gparted live ile mi kullanmam gerek
yoksa  içinde ubuntu olan USB ile bunu halletmem mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

Yeniden kurulum yapacaksanız kurulum sırasında disklerinizi istediğiniz gibi bölüp biçimlendirebilirsiniz. Zaten disk bölümleri üzerinde hiç değişiklik yapmayacak olsanız bile swap/takas alanı belirlemek için yapılıyor bu orada. Alakasız bilgi olacak ama 2-3 GB takas alanı bırakmakta fayda var.

ilasadar

Alıntı yapılan: ct - 18 Aralık 2012 - 18:45:07

Yeniden kurulum yapacaksanız kurulum sırasında disklerinizi istediğiniz gibi bölüp biçimlendirebilirsiniz. Zaten disk bölümleri üzerinde hiç değişiklik yapmayacak olsanız bile swap/takas alanı belirlemek için yapılıyor bu orada. Alakasız bilgi olacak ama 2-3 GB takas alanı bırakmakta fayda var.

peki hiçbirşey yapmadan direk USB üzerinden ubuntu kurarken "format atabilmem" için bir seçenek mi çıkacak?

if

ct