Ubuntu 9.04 Dual Boot MacOSX

Başlatan sebastian, 09 Mayıs 2009 - 16:38:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sebastian

aslında zaten problem orda ben 2 sinide windows kadar bilmediğim için sonuca pek ulaşamıyorum
ancak kullandığım sürümünde bunda etkisi büyük, problem bende değil yani :D

@bytan
üstadım dün bi arkadaşla o dediğin ve ona benzer HDD ile ilgili tüm komutları denedik
terminal kararıyor ve fatal erör diyor

ben kurulumu yaparken MAC cd si ile HDD yi 3 partition yapıyorum
ama mac e dual boot yaptırsın diye eklediğim rEFIT denen program kendi kendine farklı partitionlar çıkarıyor 200mb lık
acayip bişi çıkıyor ortaya şuan gparted deki disk görünümü bu :s

2 tane kendi kendine açılan part var

herneyse dün gece biraz oraştım farklı bi yöntem türettim
elimdeki flash diski 2 partition yaptım 10mb ve geri kalanı olarak
10mb alanı MAC için HFS+ formatınde yaptım ve içine bootloader kurdum

laptop un biosunuda ilk olarak usb bellekleri boot et die ayarladım
usb belleğimi takınca mac takmazsam ubuntu açılıyor şuan için :D

tabiki bu istediğim çözüm değil ama sonuçda elle tutulur gözle görülür ve farklı bişi olduğu için hoşuma gitti

neyse sora yeni mac update leri gördüm bendeki 10.5.6 idi son çıkan 10.5.7 nin update lerini çakma mac e yüklersem ne olur dedim? yükledim çalıştı şuan son sürüm ancak bir takım problemler oldu tabiki
ama beklediğim gibi lisans konusunda bi problem olmadı
wireles ve ses kartı driverları silindi nası olduysa onları düzeltiyim derken klavye nin kide gitti
kullanılmaz hale geldi yani anlıcağınız
bende zaten kullanılmaz hale gelsinde farklı bi sürümle deneme yapayım demiştim

şimdi biraz işim var ama akşam üstü kaldığım yerden devam

Osman Üngür

O gördüğün 2 fazla alan Mac OS X in kendi yarattığı iki alandır
Bende windows kurarken 2 tane ekstra partisyon görüyorum

ama beklediğim gibi lisans konusunda bi problem olmadı
demişsin. böyle bir problem yok zaten mac os x'in içinde
lisans kontrolü falan yapılmaz sistemde

sebastian

dün ubuntu live cd si ile diski komple sildim
1. part oluşturdum FAT yapıp boraktım MAC yüklemek için
2. part oluşturdum NTFS formatında dopalama alanı
3. part oluşturdum ext3 linux için
4. part oluşturdum swap alanı

sora çıktım ubuntu cd sinden mac cd si ile açtım pc yi
disk ultiy den 1. partı HFS+ yapıp mac kurayım dedim hiç bi partı biçimlendirmiyor :S
bende mecburen HDD yi tekrar MAC üzerinden biçimlendirdim

1. part  mac için HFS+
2. part FAT
3. part FAT

MAC i kurdum problem yok
sonra taktim linux cd sini live cd den gparted ile
2. partı FAT dan NTFS ye çevirdim.
3. partı FAT dan 2 ye bölüp swap alanı ile linux için yer ayarladım
linux u kurdum

bu arada hdd de o 2 yer yine oluşmuş demekki rEFIT değil gerçekten MAC in yaptığı bişi imiş
yukarıdaki resimdeki 200mb lık olarak görülen EFI ismindeki yere grub kurdum
kurulum bitti. hiç bi işletim sistemi boot etmedi :s
sora bende standart olarak ubuntu kurdum yine HDD0 olarak
şuan ubuntu problemsiz olarak boot edip açılıyor ama MAC ancak cd den boot ediyor

şimdi sudo fdisk -l komutunu denedim çıkan sonuç;

sebastian@sebastian-laptop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for sebastian:

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 320.0 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x00000000

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1       38914   312571223+  ee  GPT
/dev/sda4   *           1           1           0    0  Empty
Partition 4 does not end on cylinder boundary.

ne anlama geliyor bu  :D

Osman Üngür

GParted HFS'de çok fazla yetenekli değil bu bir

İkincisi Leopard sadece tek bir partisyona kurulmuyor

*nix mantığı mevcut. Swap gibi bir yer açıyor kendine. Oranın ne işe yaradığını bilmiyorum

Düz mantık gitmek lazım. Önce macintosh sonra refit sonra diğerleri.

Kendi makinemde yapsam 1 saatte üçünü birden kurarım ama çakma sürümlerde ne kadar destekleniyor bilmiyorum. Ben Boot camp'ten Open Solaris bile kurdum düşün. Sadece windows kurmuyor Boot camp.

sebastian

pes :D

pes ettim arkadaşlar bu 2li bi arada olmuyor artık bendeki mac den mi 9.04 denmi bilmiyorum. mac in yeni versiyonu gelsin artık tekrar atılacam bu konulara
dün kaçkez ubuntu, kaçkez mac kurdum bilmiyorum en sonunda lanet olsun dedim mac kurdum bıraktım
şuan MAC kullanıyorum ama mac de de yapamadığım VGA portından TV ye bağlanma var onun içinde HDD ye yine ubuntu kurup
GRUB u da bi USB belleğe yüklicem, gerektiğinde USB üzerinden boot ettirip ubuntuyu açıcam

umarım yanılmam, fikir beyan eden arkadaşlara teşekkürler.

sudocu

diski kac parcaya boleceksen hepsi fat 32 olsun. once birinci ve aktif bolume mac os kur yani hd0,0
daha sonra windows98 cd'si ile baslat ve aktif bolumu ikinci disk olarak sec. bu da ubuntunun kurulacagi bolum olan hd0,1 olsun. sonra ubuntuyu kur fakat kurulum sirasindan grubun kurulacagi bolumu elle hd0,1 olarak belirle. bunlari yapmanin nedeni mac os kurulumundan sonra aktif bolum hd0,0 olarak kalirsa grub mac os bootloader i siler. grub baska bolume yazilirsa da bu sefer mac os ile ubuntuyu boot etmek problem olur ki bu da basa donus demek. neyse. tum bunlardan sonra ubuntu acilacaktir. ubuntuda menu.lst dosyasina su eklemeyi yaparsan mac os u boot etmesi lazim

title OSx86
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

eger bu olmazsa alternatifler

title Mac OS X
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

----------

title Mac OS X
root (hd0,0)
chainloader +1

-----------

title OSX_X86
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

-----------

title OSX_X86
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1

zaten windows uzerinden de bu parametreler sayesinde boot ediyor.
her seyin basi sudo!

sebastian

belki bu yöntem MAC 10.3.x 10.4.x için geçerli olabilir ama 10.5.x de olmuyor

eğer MAC i HDD0 bölümüne kurarsam,
sonrasında Ubuntuyu kurarken grub u HDD0 bölümü dışında HDD0,1 0,2 0,3 neresi olursa olsun MAC  onu engelliyor
yani kurulum bittiğinde Ubuntu değil MAC açılıyor defalarca kez denendi onaylandı :D

sudocu

biraz daha dikkkatli okursan anlayacaksin.
oncelikle aktif bolum dedigim sey isletim sistemlerinin bootloaderi yani acilis yoneticilerini kurduklari varsayilan bolumdur. yani herhangi bir oynama yapmazsan aktif bolum hangisiyse bootloader da oraya kurulur. c veya hd0,1 ise buraya yok d veya hd0.2 ise aktif ise oraya. dolayisiyla mac os kurduktan sonra aktif bolumu degistirmezsen bios bootloader icin aktif bolumu yani mac os bolumunu bulur ve buradan boot eder. bu degismedikten sonra grub nerede olmus hic onemli degil. bu durumda haliyle ubuntu acilmaz. ama ubuntu kurmadan once mac os kurup sonra da ubuntu kurulacak bolumu aktif yaptiktan sonra ubuntu kurarsan grub da o bolume kurulursa ilk bolumdeki mac os bootloaderina zarar vermeden ubuntu kurulur ve grub acilir. bundan sonra menu.lst eklemeleri kaliyor bi tek. yani mac os hic bir seyi engelliyor falan degil.

ayrica ben de illegal mac os yukledim ve bilgisayarda tam 4 isletim sistemi var. yani deneyerek yaptigim bir sey. normal sartlarda bu sekilde olmamasi icin bir neden yok.
her seyin basi sudo!

sebastian

hımm tamam şimdi anladım
vista ile mac i dual yaparkende diskin bi bölümünü aktif etme falan vardı

bide onu denicem yalnız aktiv etme komutu neydi?

98cd si ne işimize yarar onu bilmiyorum ama ben vista cd si ile kuruluma geçmeden komut satırını açıp ordan bişiler yazarak yapıyordum

sudocu

windows 98 cdsi ne ise yarar? hic bir isletim sistemi yokken aktif bolum secmeye. fdisk ile yapiliyor bu. mesela vista ile yapiliyorsa haberim yok. burada google devreye girer:)
her seyin basi sudo!

empax

MAC'in hangi DVD'sini kurdunuz ? Kurdugunuz DVD nin tam adini(islemcim intel) ve Kurulum icin yararlanabilcegim turkce bir dokuman onerebilirmisniz.
Bu hafta sonu yapacak birseyler ariyordum bende  :D
Daha once MAC kurmaya calsmistim ancak HDD'mi gormemisti. Tekrar ayni sorunla karsilasmamam icin ne onerirsiniz ?
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

sebastian

Diskpart
list disk
select disk n
list partition
select partition n
active
exit

n değerleri disk ve istenilen parta göre değişiyor

disk aktif etmek bu şekilde idi
şimdi bi deniyeyim

sebastian

linux cd si ile daha öncede free space olarak bıraktığım yeri FAT yaptım
sora vista cd si ile komut zımbırıtısını çalıştırıp yukarıdakileri yazdım ama aktive etmeye gelince bu partition MBR için uygun değildir gibisinden bişiler dedi
muhtemelen benim 5 partitionum olmasından kaynaklı normalde 4 den fazla birincil partition olmuyor olması lazım
teknik bi hatadan ötürü yine yapamadım ama bu iş olacak gibi bu aktive etme olayı bu işi çözer gibi

yalnız çok aptal bişey oldu, HDD deki free space bölümü FAT a çevirmekten başka hiç bişe yapmama rağmen
MAC in bootloader i bozuldu boot etmiyor yine
o problem değil mac i açtığımda sanki vistayı geri yükleme noktasına çevirmiş gibi oldu download larım silindi, sildiğim downloadlar geri geldi

çok aptal bişi oldu anlıcağınız ne oldu bende anlamadım :s

sebastian

21 Mayıs 2009, son mesajımı atmışım bu konu hakkında...

Bu olaylardan sonra olayı çözmüştüm hatta biraz daha geliştirip xp-MAC-Linux triple boot daha sonra aşka gelip xp-vista-MAC-Linux kurmuştum hiç bir sorun yoktu...
Ö dönemler MAC aklımı başımdan aldığı için ne linux a ne windos a bakıyordum. Hatta uzun süre sadece MAC kullandım diğerlerini kurma gereği bile hissetmiyordum.

Taa ki bugune kadar.
3 gündür yeni aldığım HDD ye MAC kurmayı deniyorum ama illah dedirtti namussuz.
En sonunda hazır yeni versiyon ubuntu çıkmışken aslımıza dönelim bende artık bende özgürüm demek için Ubuntu 11.04 kurdum ve kullanıyorum.

Birazda bunun inceliklerini, ince ayar, ipucu vs sini forumdan okuyalım.
Herkese selamlar.