64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

York

Kullandığım tüm dağıtımları eğer varsa 64 Bit kullanıyorum ancak Ubuntu kadar kararlı çalışanı yok gibi.

fadike

Debian Lenny AMD 64 bt kullanıyorum ve her halinden de memnunum. İnanlımaz derecede kararlı ve hızlı çalışıyor. Zaten kararlı denildiği zaman akla gelen Debian değil mi?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Foresight

Bu tartışma dağıtıma görede değişiklik gösterebilir çünkü bazı dağıtımların 64 Bit versiyonları berbat durumdayken bazılarının 64 Bit versiyonları sorunsuz çalışıyor. Ubuntu için konuşuyorsak 32 Bit ya da 64 Bit ayrımı yok çünkü iki türlüsüde işe yaramıyor :)

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Foresight

Ubuntu işe yaramaktan ziyade insanın işini gücünü kaybetmesinide sağlayan değişik bir dağıtım

eren

Alıntı yapılan: Foresight - 22 Ekim 2008 - 03:33:50
Ubuntu işe yaramaktan ziyade insanın işini gücünü kaybetmesinide sağlayan değişik bir dağıtım

Burada yorum yapmak bize düşmez ama bence işe yaramaz bir dağıtım değil. Sadece zaman zaman PC seçiyor ve ne yazık ki benimde bilgisayarlarımda düzgün çalıştığı söylenemez.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

Garip bi kafa tabi Ubuntu'nunki de. Bende hiç sorun çıkarmazken Şeyda'da birkaç, başka bir arkadaşta tümden sorun teşkil ediyor mesela. Zamanla hepsi aşılır tabi, o güne kadar elden gelen pek de bir şey yok.
Gerçi sen aradığını bulmuş gibisin :P

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Her dağıtım bazı sistemlerde sıfır sorunla çalışıyorken bazı sistemlerde sorun verebilir.

Yukarıda yapılan yorumun doğru olan bir tarafı yok ki düzeltmeye çalışayım!

O nedenle yıllardır söylediğim şeyi tekrarlayayım: Ne dağıtım fanatikliği yapmak lazım ne de bir dağıtımı toptan kötülemek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kutadgu

64 bite korkuyla yaklaşmaya başladım iyice. Yinede ne olur ne olmaz düzeltilmişdir diye bu sürümle de bir deneyeyim umarım düzeltilmiştir, işlemcimiz destekliyor kullanamıyoruz : ( ..

DeFacto

Evet okuldaki amd 64'lere yazın müzik öğretmenimle beraber ubuntu 32 bit yükledik, kendi makinemden daha iyi çalışıyor :) Şu an oda kapalı olduğu için özellikler ile ilgili ayrıtılı bilgi veremiyorum :( Ama Pardus sorun çıkardı anlam veremedik, acele ile 32 bit yüklemişiz hepsine ama gayet stabil :D Kimse derleme işlemi yapmazsa sorun olmaz herhalde :)

fadike

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 30 Ekim 2008 - 22:29:31
Evet okuldaki amd 64'lere yazın müzik öğretmenimle beraber ubuntu 32 bit yükledik, kendi makinemden daha iyi çalışıyor :) Şu an oda kapalı olduğu için özellikler ile ilgili ayrıtılı bilgi veremiyorum :( Ama Pardus sorun çıkardı anlam veremedik, acele ile 32 bit yüklemişiz hepsine ama gayet stabil :D Kimse derleme işlemi yapmazsa sorun olmaz herhalde :)

Nasıl peki? Ben 32 Bit Ubuntu ile kurulum yapmaya çalıçtığımda her defasında uyumsuz çekirdek, uyumsuz kernel uyarısı verip kurulumu sonlandırdı.

64 Bit üzerini 32 Bit ile nasıl kurulum yaptığınızı açıklarsanız seviniriz.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

user1198

Arkadaşlar ben de henüz yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım...
Hatta İlk olarak Ubuntu 8.10 ile ve 64 bit olanı ile başladım. Kurulumda herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Ses hariç bütün donanımları tanıdı ve çalıştı. Ekran ayarım 1152x864 75 Hz olarak ayarlıydı ancak ertesi gün işten gelip bilgisayarı açtığımda 1024x768 50 Hz'e düşmüştü... Bir gün önce bilgisayarı zaman zaman boot etmiş olmama rağmen normal açılırken ertesi gün 1024x768 50 Hz sorunu yaşamaya başladım. Acemiliğimden dolayı yanlış bir şeyler yapmış olabilirim. Bu akşam Ubuntu 8.10 32 bitlik sürümünü indiriyorum yarın onu deneyeceğim. Kesin sebebini bilmemekle beraber 32 bit'i denemek ve aynı sorunlarla karşılaşıp karşılaşmayacağımı görmek istiyorum... Özellikle ne yaptıysam 64 bitte ses alamadım oysaki driver doğru görünüyordu...
Şu an için 32 bit mi 64 bit mi henüz söyleyemem ama 32 bit'i de test ettikten sonra en azından kendi yaşadıklarımı anlatabilirim buradan...

Sistem özelliklerim:

Gigabyte GA-MA770-DS3/S3
AMD 6000+ (3.1 GHz) Dual Core (64 bit)
Nvidia GeForce 8600 GT Ekran Kartı (1 GB Ram)
Kingston 1 GB Ram
Maxtor 320 GB HDD

zeitgeist

Her ne kadar ev kullanıcısı olarak fazlasına hacet yok deseler de Intrepid 64 biti  amd 64 bit işlemcili bilgisayarıma 2 hafta kadar önce kurdum, 1 hafta önce kaldırdım. İşletim sistemi hızında kullanıcı olarak bir fark göremedim ama bir kaç teknik testte 64 bit daha iyi sonuç verdi. Kurulum ilk haliyle stabil çalışıyordu lakin yazılımlar yüklendikçe sorunlar çıkmaya başladı. Önce java, ardından ağ, sonrasında opera akabinde program kilitlenmeleri. Aslında yukarıdaki yorumlarda bahsi geçtiği üzere biraz uğraşla düzeltilebilecek hatalar olabilir bunlar, ancak 32 bit sorunsuz çalışırken bu sorunlarla eğlenceli bir dalaşa girmek, zamandan feragat etmek demek.   
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

user1198

-Evet dünkü yazımdan sonra dün akşam 32 bitlik Ubuntu 8.10'u kurdum. 64 bitlik olanda da kurulumda sorun yaşamamıştım ancak bir türlü ses alamamıştım. 32 bitlik ubuntuyu kurduktan sonra internet üzerinden otomatik güncellemelerini yaptı ve yaşasınnnnn ses geldi...

-Arkadaşlar yanlış yönlendirmek istemem ama 32 bitlik Ubuntu daha hızlı çalışıyor... Mantıken tam tersi olması gerekirdi. Sorun büyük bir ihtimalle henüz 64 bitlik uygulamaların ve mimarinin henüz oturmamış olması olsa gerek... Compiz'i kurdum 3 boyutlu masaüstü, ateş ve su efektleri, Skystar 2 uydu kartım var kaffeine'i kurdum kısacası 32 bitlik Ubuntu ile şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım...

-Kalben yeni başlayacaklara 64 bit'i önermek isterdim ama henüz sanırım 32 bit'te kalmak daha mantıklı. En başta 32 bit'te daha fazla destek olması, 64 bit'in henüz yeterince oturmamış olmasından dolayı... Elbette 64 bit'in bir an önce gelişmesini ve hak ettiği yere gelmesini diliyorum ancak bence henüz 32 bitte kalmak daha mantıklı...

-Özellikle benim gibi yeni başlayanlar eğer daha ilk başlangıçta problem yaşarlarsa daha başlangıçta linux sevdaları sona ererse bu hiç hoş olmaz...

-Linux ve Ubuntu için hemen şunu söylemek isterim

a) Korsan yazılım kullanmıyor olmanın vermiş olduğu huzur ile rahat rahat işletim sisteminizi kullanabilirsiniz.
b) Sürekli yenilenen işletim sisteminiz sizi çağ dışı bırakmaz
c) Bilgisayarımda antivirüs kurulu değil kurmam gerekecek mi henüz bilmiyorum ama içim rahat
d) İhtiyaç duyduğum her türlü programa kolaylıkla ve ücretsiz olarak ulaşabiliyorum
e) Takıldığım bir nokta olduğunda internetten sorunumun çözümünü kolayca buluyorum
f) Henüz bu konuda tecrübeli değilim ancak linux tabanlı işletim sistemlerinin kolay kolay çökmediğini duyuyorum sürekli

Herkese bol linuxlu günler

heartsmagic

@user1198, güzel incelemen için teşekkürler.
c şıkkındaki şüphen için cevap vereyim, hayır :)

Exodus

2-3 gece once #ArchLinux.Tr 'de konusurken oyun muhabbeti acildi ve tabii ki fm (football manager) de olayin icine kafadan dahil oldu. Arch Linux'un 64 bit icin derlenmis Wine'i yoktu. Yaogurt araciligi ile 64 bite derledim ancak sonuc pek olumlu degildi. Konustugumuz arkadas 32 bit'de gayet guzel calistiriyordu. Eski isletim sistemi'de Ubuntu 32 bitti ve Fm'yi Linux altinda oynamaya Ubuntu ile baslamis. sudo reboot komutunu verip Ubuntu'yu actim buyuk bir heyecanla. 64 bit icin derlenmis Wine'i sistemime kurdum ancak fm'yi acmaya calistigimda yine sonuc husrandi. 32 bit su anda daha mantikli gibi. P.tesi veya Sali gunu ben de Arch'imi 32 bite downgrade edecegim..
Arch Linux FTW!

Greven

elbetteki donanimdan tam randiman almak icin kullanilmali. kimi sikintilar olsa da ubuntu'da cozulebiliyor.

drkloji

arkadaşlar öncelikle merhaba. aranıza yeni katılıyorum. benim hp pavilion dv6745et model diz üstü bilgisayarım var. işlemcim amd 64 X2 işlemci. Malumunuz diz üstünü ilk aldığımda vista kurulu olarak geldi. vista'dan gına geldiği için linux'e geçmenin (denemenin) zamanın geldi diye düşündüm. biraz araştırdıktan sonra ubuntu üzerinde karar kıldım.

ancak benimde aklıma 32 bit mi kullansam 64 bit mi kullansam sorusu geldi. kafam açıkcası biraz karışıktı. bu başlık altındaki mesajları okuyunca kafam tamamen karıştı :) çünkü 64 biti övende var, kötüleyende var. gerçi kötüleyenler ağırlıkta gözüküyor. ubuntu 8.10 desktop amd64 sürümünü indirdim. birazdan kuracağım. kurduktan sonra ilk izlenimlerimi yazarım. bakalım hayırlısı :D

drkloji

arkadaşlar ubuntuyu indirdim. test etmek için cd den kurulumsuz olarak çalıştırdım. şu anda bu mesajı ubuntudan yazıyorum :D diz üstü bilgisayarım sorunsuz bir şekilde çalıştı. bütün donanımları sorunsuz bir şekilde tanıdı. bluetooth, ses, ekran kartı, ağ vs. hiç birinde sorun yok. ubuntunun donanım testi programınıda denedim. ondada teste sorun göstermedi.
evde ağ var. ağdan arkadaşımın xp kurulu bilgisayarı benim bilgisayarı görmezken ben onun makinayı görebiliyorum (tabi sadece görüyor. fazlası yok)
performans olarak vista ile arasında olduça fark var tabi ki. vista daha açılışta bellekte 800 mb ile 1 gb arasında bir yer tutarken ubuntu 400 mb civarında oldu.
şimdilik sıkıntı mp3 dosyalarını açamıyorum. onu araştırıp bulmam gerekiyor. birde klavyenin arada bir iki garip davranış gösterdiği oldu.  artık bundan sonrasını yaşarak görmek lazım :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: drkloji - 30 Kasım 2008 - 02:46:52
şimdilik sıkıntı mp3 dosyalarını açamıyorum. onu araştırıp bulmam gerekiyor.

Forumdaki gerekli bölümlere bakarsan sorunu (aslında sorun değil) çözersin. Arama yaparak da neticeye ulaşabilirsin.

Çağlar

64 bit kullanıyorum ve beklediğimin üzerinde bir performans artışı var. Tavsiye ediyorum.
We got a badass over here!

munirekinci

En süper pi testi ile 64bit ve 32bit Arch Linux'u kıyasladım.

64bit Arch Linux 33 saniyede testi tamamlıyor.  X varken ve yokken; ram dolu veya boş iken bu sonuç hep aynı kalıyor. Tek önemli nokta işlemcinin kullanılmaması.
Hatta Linux Mint 64 bit ile de aynı testi yaptığımda Arch ile aynı sürede (hatta bir testte Arch'tan daha kısa sürede [milisaniyelik farklarla]) tamamladığını gördüm. 32bit Arch Linux ise bu testi 36 saniyede tamamlıyor.  Diğer 32bit dağıtımlarda da durum böyle.

Kısacası söz konusu işlem gücü olduunda 64 bit ile 32 bit arasında aşırı fark yok. Özellikle 4-5 ay boyunca 64 bit işletim sistemi kullandıktan sonra tekrar 32 bit e geçtim. Günlük işimi yapar iken fark göremiyorum.

Öte yandan Adobe 2 ay kadar önce 64bit Flash Player çıkardı, ama 32 bit üzerindeki kadar performanslı çalıştığı söylenemez.

matafleur

En son denediğimde oldukça fazla paket eksiği vardı.Şu anda ne durumda bir bilginiz varmı?

Burak

Alıntı yapılan: matafleur - 31 Aralık 2008 - 08:35:15
En son denediğimde oldukça fazla paket eksiği vardı.Şu anda ne durumda bir bilginiz varmı?

Biraz paket eksiği var ama çok değil. Benim 64 bit'e geçtikten sonra en büyük problemim yazıcının (Canon) sürücüsünü yükleyememek olmuştu ama onu da ubuntuforums sayesinde hallettim. Bence insanlar biraz sıkıntıyı göze alarak 64 bit kullanmalı ki 64 bit'in gelişimi de hızlı olsun.