64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

mehmetux

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 31 Ocak 2011 - 23:26:25
Alıntı yapılan: mehmetfun - 31 Ocak 2011 - 21:55:03
Anakartın internet sayfasından kontrol ettiğimde biosun son sürümde olduğunu görüp denememiştim.
Peki windows'da takdığınız ram'in hepsini kullanabiliyor musunuz ?
Hayır windows altında durum aynı, bir fark yok.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

ozzy

uzun zamandır 64 bit kullanıyorum gayet güzel hiç sorun yaşamadım

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: maydin95 - 01 Şubat 2011 - 10:39:05
Pae ile biten çekirdekler varmış. Felasife'in dediğine göre 32 bitlerde 4 GB ve yukarısını görüyormuş. Ben hüsran 64 bit maceramdan sonra 32 bit yükledim ve benim çekirdek pae'li. Acaba arkadaşa da pae kursak olur mu merak ettim.
Benim çıktıları vereyim isterseniz:
maydin@maydin:~$ sudo dmidecode | grep -i "maximum capacity"
Maximum Capacity: 16 GB
maydin@maydin:~$ free -k
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       3968464     852928    3115536          0      91508     329000
-/+ buffers/cache:     432420    3536044
Swap:            0          0          0
maydin@maydin:~$ uname -a
Linux maydin 2.6.35-25-generic-pae #44-Ubuntu SMP Fri Jan 21 19:01:46 UTC 2011 i686 GNU/Linux
maydin@maydin:~$

Evet paeli çekirdek sorunu çözer.  Pardus'da bu çekideği denemiştim. 32bit ile 4gb kullanabildim. Ama pae biraz yavaş gibi geldi bana. Yani 4gb ve üzeri kullanacaksanız en mantıklı yol gerçek anlamda 64bit mimaridir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2011 - 00:32:04

Alıntı yapılan: mehmetfun - 01 Şubat 2011 - 12:17:45
Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 31 Ocak 2011 - 23:26:25
Alıntı yapılan: mehmetfun - 31 Ocak 2011 - 21:55:03
Anakartın internet sayfasından kontrol ettiğimde biosun son sürümde olduğunu görüp denememiştim.
Peki windows'da takdığınız ram'in hepsini kullanabiliyor musunuz ?
Hayır windows altında durum aynı, bir fark yok.

Kullandığınız windows sürümü de 64bit miydi? Eğer windows 32bit ise 3.2 gb üzerine çıkamazsınız.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

confickerbelasi

Vista:
4 Gb lik Ram i olan bir Pc de baazen sistem özelliklerine baktigimizda 4 Gb tan az ram gösteridgine sahit olabiliriz bunun nedeni vistanin 4 Gb ten büyük ramleri görmesini saglayan bir ayarinin default olarak kapali gelmesindendir =????? bunu gidermek icin Cmd ekraninda sagidaki komut kullanilmalidir

BCDEdit /set pae ForceEnable

Not: DEP (Data Execution Prevention) destegi olan Pc lerde bu özellik otomatik olarak aciktir , fakat egerki DEP i kapatip bu özelligi acmak istiyorsaniz asagidaki komut isinize yarayacaktir:

BCDEdit /set nx AlwaysOff & BCDEdit /set pae ForceEnable

Xp:
C:\boot.ini dosyasını açarak multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /PAE
sondaki PAE ilavesine dikkat ediniz bu sekilde xp 4 GB ram i sorunsuz görebilir ( eğer işlemciniz PAE (PAE=physical address extension) yi destekliyorsa)
ayrica PAE nin registrydeki yeri:
HKLM\SYSTEM\CURRENTCONTROLSET\CONTROL\SESSIONMANAG ER\MEMORYMANAGEMENT\PhysicalAdd
böyle birşey var işe yararmı? bilemiyorum denersen sonucu yaz dikkatli yap yok windows göçer.

mehmetux

Alıntı YapKullandığınız windows sürümü de 64bit miydi? Eğer windows 32bit ise 3.2 gb üzerine çıkamazsınız.
@MURATSPLAT evet 64 bit windows 7, ve 64 bit xp altında sonuç aynı. Aslında ben sorunun ne olduğunu az çok biliyorum, ekran kartını paylaşıma kapatmam lazım bios ile ama kullandığım biosta paylaşılan miktarı ayarlayabiliyorum sadece, kapatamıyorum.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

microanaliz

Alıntı yapılan: Foresight - 22 Ekim 2008 - 03:29:41
Bu tartışma dağıtıma görede değişiklik gösterebilir çünkü bazı dağıtımların 64 Bit versiyonları berbat durumdayken bazılarının 64 Bit versiyonları sorunsuz çalışıyor. Ubuntu için konuşuyorsak 32 Bit ya da 64 Bit ayrımı yok çünkü iki türlüsüde işe yaramıyor :)
Şöyle insanlara cevap bile yazmayın ya ön yargılı tipler sanki denemişde konuşuyor sinirlerimi gene bozdular.
MicroAnaliz

confickerbelasi

Alıntı yapılan: microanaliz - 08 Nisan 2011 - 09:26:14
Alıntı yapılan: Foresight - 22 Ekim 2008 - 03:29:41
Bu tartışma dağıtıma görede değişiklik gösterebilir çünkü bazı dağıtımların 64 Bit versiyonları berbat durumdayken bazılarının 64 Bit versiyonları sorunsuz çalışıyor. Ubuntu için konuşuyorsak 32 Bit ya da 64 Bit ayrımı yok çünkü iki türlüsüde işe yaramıyor :)
Şöyle insanlara cevap bile yazmayın ya ön yargılı tipler sanki denemişde konuşuyor sinirlerimi gene bozdular.
o artık abakus kullanıyordur enson sorun yaşadığında servis pcyi kutusuna koyup aldığı yere geri vermesini söylemiş...

egitimist

Ubuntu resmi sitesinden 64bit'lik iso'yu indirdim. iso dosyasında amd64 bit yazdığını görünce tereddüte düştüm. Bu iso sadece amd işlemciler için mi? İntel işlemciler için 64 bit ubuntu isosu var mı?

arpia

Bahsettiğiniz iso sadece AMD işlemciler için geçerli değil. Rahatlıkla kurup, kullanabilirsiniz.

egitimist

Alıntı yapılan: arpia - 29 Ağustos 2012 - 09:33:10
Bahsettiğiniz iso sadece AMD işlemciler için geçerli değil. Rahatlıkla kurup, kullanabilirsiniz.

@arpia, teşekkürler...

arpia

sem

Daha yeni Linux kullanıcısı sayılırım. O yüzden 2008 yılını bilmiyorum ama 1. ileti günümüz 2012'sinde =) çok yanıltıcı... Muhtemelen 2008'de de öyledir.

1. iletiye uyduğumuz takdirde Linux makineye bir sunucu kurduğumuzu düşünürsek bu sunucumuza 4GB'dan fazla ram yükleyemiyoruz. Şu ana kadar 4GB'den düşük bir belleğe sahip bir sunucu görmedim. =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Barış Can

Ekran kartım için 32'den 64 bit'e geçenlerdenim, gerçi geçsem de ekran kartı sürücüme çözüm bulunamadı malesef. Bunun dışında 64 bitte herhangi bir sorunum olmadı bugüne kadar. Aksine, performans artışı yaşadım diyebilirim. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

arpia

Benim hizmet veren sunucularımdan 2 tanesinde 2 GB bellek var ve biri Debian, üzerinde iptables, squid, dansguardian, snort v.b (top secret :P) servisler çalışıyor.
Sağ olsun gayet güzel hizmet veriyor :) up time a bakmak lazım zira baya oldu sanırım :)

egitimist

64 bit'i kurdum. Ekran kartımın sürücüsünü yüklemedi ama bana performansı yüksek bir sürüm olduğu izlenimi verdi ya da bana öyle geldi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sem0900 - 29 Ağustos 2012 - 18:26:42
Daha yeni Linux kullanıcısı sayılırım. O yüzden 2008 yılını bilmiyorum ama 1. ileti günümüz 2012'sinde =) çok yanıltıcı... Muhtemelen 2008'de de öyledir.

Bir not düştüm ilk iletiyi okuyacaklar için. İşin ilginç tarafı ben de pek itiraz etmemişim, nerelerdeydim acaba o günlerde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Cevap vermişsin aslında @heartsmagic :)
Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2008 - 12:14:38
Her dağıtım bazı sistemlerde sıfır sorunla çalışıyorken bazı sistemlerde sorun verebilir.

Yukarıda yapılan yorumun doğru olan bir tarafı yok ki düzeltmeye çalışayım!

O nedenle yıllardır söylediğim şeyi tekrarlayayım: Ne dağıtım fanatikliği yapmak lazım ne de bir dağıtımı toptan kötülemek.

heartsmagic

Evet, o cevabı gördüm ancak üç veya dördünce sayfadaydı, neden beklediğimi ve ilk iletiye neden cevap vermediğimi merak ettim :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

monthy_python

32 bit'te ağ ve ekran kartımda sorun yaşadım (netten düşme ve ekran donması). dün gece 64 bit yükledim, şu ana kadar bir sorun yok. ağ ve ekran kartı sorunu muhtemelen 32/64 le ilgili değildi ama kötü bi izlenim oldu bende 32 bite.

Alman

İyi bir sisteminiz varsa 64 bit kullanmak yararlı yüksek mb ram kullanmak 32 bitte sınırlı 64 bitte 32 bite göre avantajlı tabiki !!  ::)