64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: repla - 05 Temmuz 2008 - 13:39:23
64 bit çıktı çıkalı 64 bit kullanırım. azıcık bilgisayar işlerinden anlarım :)

- 64 ile 32 arasındaki performans farkını son kullanıcı olarak görebiliyorum, genelde görülür.
- 64 , 32 kadar kararlıdır.
- 64 işlemci varken 32 kullanmak, mıcır yolda, ferrari kullanmak demektir. mis gibi asfalt varken ne gerek mıcıra..
- günden güne 64 paketlerine ve yapısına destek artmaktadır.
- 64'lük linuxlerde çözümsüz kalmış sorunlar, 32'liklerden çok fazla değildir.
- fazla güç göz çıkarmaz ve kontrolsüz güç güç değildir.

64 bit kullanmayın gibi bir başlık özellikle linux forumunda çok garip kaçıyor. hani windows forumu olsa anlarım :) Linux, armut piş ağzıma düş işletim sistemi değildir. son kullanıcı mantığı hizmet üzerine değil, paylaşım üzerine kurulmuştur. sistem kararlılğı ve güvenliği için insani beceri ve bilgi gerekir.

armutu pişirin, bir parçada başkasına verin.. :)

Tamam biraz haklısın bu başlık pek hoş değil. Zaten mesajı atan kişi kendi görüşünü belirtmiş.

Ama sizin görüş ve deneyimlerinizinde biraz abartılı bulduğunu düşünüyorum.

repla

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 05 Temmuz 2008 - 13:59:15
Alıntı yapılan: repla - 05 Temmuz 2008 - 13:39:23
64 bit çıktı çıkalı 64 bit kullanırım. azıcık bilgisayar işlerinden anlarım :)

- 64 ile 32 arasındaki performans farkını son kullanıcı olarak görebiliyorum, genelde görülür.
- 64 , 32 kadar kararlıdır.
- 64 işlemci varken 32 kullanmak, mıcır yolda, ferrari kullanmak demektir. mis gibi asfalt varken ne gerek mıcıra..
- günden güne 64 paketlerine ve yapısına destek artmaktadır.
- 64'lük linuxlerde çözümsüz kalmış sorunlar, 32'liklerden çok fazla değildir.
- fazla güç göz çıkarmaz ve kontrolsüz güç güç değildir.

64 bit kullanmayın gibi bir başlık özellikle linux forumunda çok garip kaçıyor. hani windows forumu olsa anlarım :) Linux, armut piş ağzıma düş işletim sistemi değildir. son kullanıcı mantığı hizmet üzerine değil, paylaşım üzerine kurulmuştur. sistem kararlılğı ve güvenliği için insani beceri ve bilgi gerekir.

armutu pişirin, bir parçada başkasına verin.. :)

Tamam biraz haklısın bu başlık pek hoş değil. Zaten mesajı atan kişi kendi görüşünü belirtmiş.

Ama sizin görüş ve deneyimlerinizinde biraz abartılı bulduğunu düşünüyorum.

Abartmam ben pek.. :)

izzetguntalaz

O benim kişisel görüşüm.  :D

servet ümmetoğlu

Alıntı yapılan: raskolnikov - 02 Mayıs 2008 - 01:59:48
bios ayarlarındaki apic seçeneğini her defasında disable yapmak zor geliyor. Windowsdan her ubuntuya dönüşümde biosa girip çıkmak zorunda kalıyorum ama şimdi 64 bit kullanıyorum o zaman sorum olmuyor. bir arkadaş söylemişti gentoo'nun 64bit kurulan 32bitlik versiyonu varmış acaba ubuntu da da mevcut mu bu?

Ben de pes ettim sonunda. Şimdi 32bit kullanıyorum ve 64bit'e göre çok çok daha iyi ;)
"Şeytanımı öldürdüm bebeğimi büyütücem
   Yandığım dünyayıda kalbimde küçültücem
     Denizleri taşırdım bulutları delicem
       Şişedeki küllerimi topraklara serpicem" (Düş Sokağı Sakinleri)

DeFacto

Ubuntu 64 bit kurduk 64 bitlik makineye sorun çıkardı :) 32 bit ile yola devam :)

Cradle

Ben niye şu 64bitte bir sorun yaşayamadım anlayamadım bir türlü. :D Kurduğumdan beri stabil kullanıyorum.

FUBU

Mesleğim gereği birçok 3d katı modelleme programı biliyorum/öğreniyorum.
Catia, Solidworks, Unigraphics, Proengineer gibi. Bu programların ortak özelliği bilgisayarı acayip kasması. Yani bana catia öğreten insan, işyerinde 4gb ramli bir makinede kullanıyor bu programı. İşte bu noktada araya 64 bit giriyor. 64 bit in amacı bu sanırım. Yukarıda ismini saydığım programlar, ve başka sektörlerdeki bunlara benzer programlar daha rahat çalışsın diye. Zaten bu programların ortak özelliği, 64 bit vistayı tavsiye etmeleri.
Bu devasa, çılgın programlar 32 bit ubuntuda  çalışmaz.
DEmek istediğim şu; 64 bit in hakkını verebilebeceğimiz programlar linuxda mevcut değil zaten. -en azından katı modelleme alanında-
Şimdi ben ne yapayım 64 bit ubuntu yu? Bilgisayarım kaldırsa, sorunsuz kurulsa, stabil çalışsa ne olacak?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: FUBU - 06 Temmuz 2008 - 00:10:46
Mesleğim gereği birçok 3d katı modelleme programı biliyorum/öğreniyorum.
Catia, Solidworks, Unigraphics, Proengineer gibi. Bu programların ortak özelliği bilgisayarı acayip kasması. Yani bana catia öğreten insan, işyerinde 4gb ramli bir makinede kullanıyor bu programı. İşte bu noktada araya 64 bit giriyor. 64 bit in amacı bu sanırım. Yukarıda ismini saydığım programlar, ve başka sektörlerdeki bunlara benzer programlar daha rahat çalışsın diye. Zaten bu programların ortak özelliği, 64 bit vistayı tavsiye etmeleri.
Bu devasa, çılgın programlar 32 bit ubuntuda  çalışmaz.
DEmek istediğim şu; 64 bit in hakkını verebilebeceğimiz programlar linuxda mevcut değil zaten. -en azından katı modelleme alanında-
Şimdi ben ne yapayım 64 bit ubuntu yu? Bilgisayarım kaldırsa, sorunsuz kurulsa, stabil çalışsa ne olacak?

@ FUBU meslek otomativ mi ?

munirekinci

Başlığa anket ekledim 64 bit Ubuntu tecrübesi olanlar ankete oy vererek genel olarak izlenimi belli ederse mutlu olurum.

ufuk_k

Ben de adını değiştirdim, soru cümlesi yaptım. Hayırlısı.

munirekinci

Felâsife

Hehe ilk oyu ben kullanmışım gerçi daha öncede fikirlerimi belirtmiştim ama ben 64-bit'ten mennunum. ;)

Şu sıcaklarda (kasamda ekstra hiç bir fan yok sadece işlemcinin fanı var,ha birde HDD de basit bir soğutucu fan var) VBox'la Pardus'u kurdum fan sesinde hiç bir artış olmadı.
Sıcaklık değerleri bir-iki dereceden fazla artmadı..
Daha ne isteyim pek kuramadığım program olmadı
Daha ne olsun  :D

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Le0n

Bende bu başlığı okduktan sonra 64 bit'e geçtim ve memnunum.
sudo apt-get purge windows

izzetguntalaz

64 bit depoları 32 bit kadar zengin mi?

FUBU

@izzetguntalaz
yok, ben makineciyim. sen de mi?yoksa
Ayrıca bildiğim kadarıyla 64 bit depolar 32 bit kadar zengin de değil. Bazı linux programları 64 bit i desteklemez diye biliyorum.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: FUBU - 06 Temmuz 2008 - 17:11:40
@izzetguntalaz
yok, ben makineciyim. sen de mi?yoksa
Ayrıca bildiğim kadarıyla 64 bit depolar 32 bit kadar zengin de değil. Bazı linux programları 64 bit i desteklemez diye biliyorum.

Otomotiv de çalışan bir arkadaşımdan o bahsettiklerini duymuştum da ondan.

Üretim sektörüyle alakam yok.  :)

DeFacto

Babamın arkadaşı SolidWorks kullanıyor. Bilgisayar 8 çekirdekli ve 4 gb ram var aynı şekil :) Ve ekran kartı da 9800 GT NVIDIA yani ve azcık da olsa kasıyor :)

FUBU

Alıntı YapBabamın arkadaşı SolidWorks kullanıyor. Bilgisayar 8 çekirdekli ve 4 gb ram var aynı şekil Gülümseme Ve ekran kartı da 9800 GT NVIDIA yani ve azcık da olsa kasıyor

En insafsızı catiadır sanırım. Man'da catia kullanıyorlar. Bi arkadaş var orada tasarımcı olarak çalışan. Şirket kendisine özel kasa getirtiyor peri
yodik olarak, almanyadan. Türkiyede göremiyeceğiniz konfigirasyonlara sahip bir kasa..

DeFacto

Bilgin var ise çok merak ettim doğrusu :) Anakart filan en azından bildiklerini.

FUBU

Valla hic bilmiyorum. Anlatmisi ballandira ballandira ama.. Benim de tam tersi, donanim islerine ilgim hic hok da.

izzetguntalaz

O bahsettiğiniz sistemler Xeon altyapısını kullanıyorlar.

Server anakartları kullanılıyor. Skull tarail filan diye bir platformu var intel in sırf iş istasyonlarına hitabediyor.

Bu anakartlara her biri 4 çekirdekli 12mb önbellekli 2 Xeon ve 32gb sistem rami takılabiliyor.
Ramler de hata düzeltme fonksiyonlu tamponlu ram oluyor.

Bu sistemler sizinde bahsettiğiniz gibi çok kısıtlı bir çevreye hitabediyor. Uçuk kaçık fiyatlara satılıyor.

FUBU

http://shiftdelete.net/site/200807074744/Microsoft-Bizi-Yanlis-Anladiniz/64-Bit.html

Alıntı YapBu soru, "64 bit nedir, yenir mi" sorusuyla birlikte uzun zamandır teknoloji forumlarını meşgul ediyor. Microsoft'un görüşü, önümüzdeki bir kaç yıl için müşterilerin çok büyük kısmına 32 bitlik sistemlerin yeterli olacağı yönünde. Yüksek performansa yönelik dizayn edilmiş iş istasyonları (high end workstation) içinse 64 bitlik teknoloji tercih edilmeli. Bunlara örnek olarak karmaşık mühendislik uygulamaları, ses işleme ya da ek belleğe ihtiyaç duyan grafik uygulamalarını gösterebiliriz. Örneğin 3DS Studio, Maya ve Cakewalk gibi önemli yazılımların hali hazırda 64 bitlik sürümleri mevcut. Elbette henüz 64 bit yazılımların 32 bit olanlara göre çok az olduğu da belirtilmiş.

Evet tabi ki önemli olan bu. İş istasyonlarında 64 bit kullanabilmek.. Microsoft da aynı şeyi söylüyor ve ev kullanıcıları benim üzerime gelmesin diyor.

DeFacto

AMD Athlon 64 bit işlemcilerin Winzort 32 bit ürünleri için emülatörleri varmış. Ve hiç bir performans kaybı olmadan.

WarGasm

billdows vista ultimate - x64
linux ubuntu 8.04.1 -x64

kullaniyorum. linux in 32 bit versiyonunu kullanmadim direk x64 ile basladim bir problemle baslamadim ancak yavaslik hizlilik konusunda karsilastirma yapamayacagim ancak stabil calisiyor.
billdows da 32 bit versiyonunu kullandim ve x64 daha stabil ve daha hizli calisiyor. ciddi anlamda hiz farki yarattigini soyleyebilirim. x64 de emulator v.s. kullanmaya gerek yok tek sorun bazi programlarin setup dosyalarinda x64 un download edilip oradan kurulmasi gerekiyordu.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: WarGasm - 08 Temmuz 2008 - 14:04:46
billdows vista ultimate - x64
linux ubuntu 8.04.1 -x64

billdows vista ultimate - x86_64
linux ubuntu 8.04.1 -x86_64
Demek istedin herhalde

x64 şeklinde bir mimari yok !