64 bit kullanmalı mı?

Başlatan Kutadgu, 01 Mayıs 2008 - 23:16:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

64 bit'i öneriyor musunuz?

64 bit Ubuntu kullandım, memnunum
303 (59.6%)
64 bit Ubuntu kullandım, memnun değilim
46 (9.1%)
Kararsızım
159 (31.3%)

Toplam Oy Verenler: 349

munirekinci

64 bit Ubuntu'yu ilk kez 1 gün önce kullanabildim. 1 gündür kullanıyorum, hiçbir problemini görmedim, oldukça sağlıklı görünüyor. Kullanımmaması için sebep bence şimdilik yok. (Ubuntu 8.04.1 Desktop Edition 64 Bit)

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: munirekinci - 08 Temmuz 2008 - 19:00:37
64 bit Ubuntu'yu ilk kez 1 gün önce kullanabildim. 1 gündür kullanıyorum, hiçbir problemini görmedim, oldukça sağlıklı görünüyor. Kullanımmaması için sebep bence şimdilik yok. (Ubuntu 8.04.1 Desktop Edition 64 Bit)

Hız olarak bişey hissedildimi ? Ram ne kadar ?

munirekinci

Samsung 2 gb Ram
Amd çift çekirdekli iyi bir CPU
Nvidia 8600 çipsetli GPU
gibi bi bilgisayar.

Donanımları tam bilmiyorum bilgisayar benim değil. Bu bilgisayar üzerinde daha önce kullandığım Ubuntu 32 bit'e kıyasla daha hızlı olduğunu hissettim. Belki de sadece şartlanmadan kaynaklı bir algı yanılmasıdır. Süper pi testi yapsaydım anlaşılırdı aslında.

fcengiz

Ubuntu 8.04 64 bit yeni kurdum. Gayet stabil. Macromedia Flash Player 64 bit için olanı yok sanıyordum ama var!  Firefox'ta sorundu eskiden diye hatırlıyorum!

izzetguntalaz

32 bit uygulamalar 64 bit te çalıştırılıyor diye biliyorum.

fcengiz

Evet çalıştırılıyor fakat direk install edip değildi sanırım! 32 bit'ten eksi yönü kalmamış galiba :)

DeFacto

Evet bir çok farklı uygulama var mimariye emüle edilmesi için. Bazıları da işlemcinin güncellenmesi ile yükleniyor. winzorttaki netbios buradakini bilmiyorum.

Fırat

arkadaşlar ubuntu nun birçok versiyonunu yüklemeyi denedim,pardus ,kubuntu yu denedim ama tam yüklerken bişey doluyo sonra duruyo ama hep aynı yerde duruyo sebebini ben anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

Tanshaydar

Yorumların hiçbirini okumadan yazıyorum, sonrasında teker teker bütün yorumları okur, gerekirse düzenleme yaparım iletimde.

64 bit kullanıcısıyım, başlarda çok sıkıntı çektim; ama neyi nerede arayacağımı öğrendikçe tüm sıkıntılar teker teker kayboldu. Bir topluluk bir şey yapıp "alın buyurun, bunun desteği yok, hadi bakalım yırtının" diye bir şey yapabilir mi? Tabi ki hayır! Dolayısıyla x64 Ubuntu'larda da böyle bir şey söz konusu değil. Tamam belki bazen ufak sıkıntılar ile karşılaşabiliyoruz, ama açıkçası değiyor bu kadar sıkıntıya :)

Performans farkı var mı? Normal bir ev kullanıcısıysanız zaten 64 bit ile işiniz ne? İhtiyacınız olmayacaktır. Ben windows'ta da 64 bit kullanırken desteksizliği yüzünden tekrar 32'sine geçiş yaptım; ki Ubuntu'da harikulade bir destek var. Benim en rahat ettiğim durum derleme(compile) işlevidir, bilgisayar kilitlenmez, ben hata yaptıysam da çökertmez. Halbuki windows birkaç kere çökmüştü.

DeFacto

vinzortta da kaynak kodları ile haşır neşirmiydiniz :) Şaşırtıcı sadece kendi yazılımlarınız olsa gerek. Sonuç olarak kapalı bir sistemin kapalı yazılımları işler o diyarlarda :P

ufuk_k

Windoz'da da program derlenmiyor mu?

DeFacto

Yok farklı programlar için açık kaynak bulmak zor diyordum. Yani kaynağı açık yazılım bulmak... OpenSourge dışında pek bir sitede yok doğrusu benim karşılaştığım tabi açık kaynak aleminde pek derinlere dalmamıştım o sıralar da.

Tanshaydar

Ben windows'un kendi kodlarını kastetmedim, kendi geliştirdiğim kodları kastettim. Açıkçası yazdığım yazıda windows'un kaynak kodları ile uzaktan yakında alaka da göremedim, siz gördüyseniz lütfen belirtin, düzenleme yapayım.

DeFacto

Zaten ben de vinzortun kodları demedim :) Kendi geliştirdiğiniz kodlar olsa gerek demiştim. Vinzorttaki kapalı kodluluğa dikkat çekmek için demiştim.. Kısacası vinzorttaki programların çoğunun kaynak kodlarının kapalı olduğunu vurgulamak ve derlediğiniz kodların da herhalde sizin programlarınıza ait olduğunu belirtmek istemiştim. Yanlış ifadeden dolayı özür.

munirekinci

Adobe 64bit Linux için Flash Player çıkarmıyor hâlâ, bu eksikliği dışında 64 bit'i öneririm.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: munirekinci - 08 Eylül 2008 - 01:31:39
Adobe 64bit Linux için Flash Player çıkarmıyor hâlâ, bu eksikliği dışında 64 bit'i öneririm.

Flash için 64 bit desteğinin 2009 başlarında verileceğini okudum bir yerde, neresi hatırlamıyorum. :)

64 bit, yaklaşık bir haftadır kullanıyorum. Sadece flash sorunum var. O da çok acayip. Bazen çalıyıor bazen çalışmıyor. Bu sorun da sadece Firefox'da. Opera ve Epiphany sorunsuz çalışıyor.

Buna rağmen çok memnunum. Bellek kullanımı arttı takip ettiğim kadarıyla. Zaten boşa durmasıni sinir oluyordum, şimdi bir işe yaramaya başladı. Çok fark yoksa da sistem şu an daha hızlı ve bellek daha etkin kullanılıyor.
32'deki her programı şu anda da kullanıyorum. Hatta çalışmayan gtk-recordmydesktop da çalışıyor tıkır tıkır.

Ev kullanıcısının kullanmasına gerek yok diyenler var ama (şu an nasıl 16 bit kullanmıyorsak) herkes bir gün 64 bite geçiş yapacak.

munirekinci

Opera (64 bit) ve flashplayer-opera64 ile çok rahat biçimde çözülebiliyormuş. Diğerleri için biraz daha zahmetli.

Arch Linux üzerinde Opera ve Flash Player'ı kurmak için;
sudo yaourt -Sy opera flashplayer-opera64
Bu işlemden sonra Opera ile flash dosyalarını açabileceksiniz.

(Ubuntu kullanan biri Ubuntu'daki paket isimlerini öğrenip Ubuntu üzerinde nasıl yükleneceğini eklerse sevinirim)

Konqueror ve Firefox için olan çözümler için bkz.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Install_Flash_on_Arch64

small_hayta

Arkadaşlar dikkatinizi çekerim herhangi bir linux dağıtımının indirme linkinde şöyle bir ek var;
32 Bit = Intel Core Duo, Intel Celeron, Amd Sempron, Pentium 3 vs
64 Bit = Intel Core 2 Duo, Amd Athlon 64, Amd Athlon X2 64
Yani donanım ve yazılım optimizasyonu "en azından işlemci ile" daha belirginleştirilmiş sürümler ayrılarak. Unutmayın ki gerek olmasa da 32 Bit sistemlerde 2 üzeri 32 işlem aynı anda yapılabiliyorken 64 Bit sistemlerde 2 üzeri 64 işlem aynı anda aynı işlemci ve aynı enerjiyle yapılabiliyor. Yineliyorum; "Gerek Olmasa Da"

Win'lerde ise optimize edecez diye ne yapabileceklerini tahmin edebiliyorsunuzdur.:P
Ben sırf Ram'im 4Gb diye 64 Bit Win yükledim. Driverleri tanıttıktan sonra mavi ekrandan kurtaramadım kendimi -ki bilgisayar teknik servisiyim:P
Ram'lerin problemi yok çünkü nasıl yaparsan yap Ram 4Gb ise problem çıkarıyo. 3 Gb'de de bişe yok:P
Neyse kısacası Linux geliştiricileri yapıyorsa bir bildiklerinden değil birden fazla bildiklerindendir:P
Yani birçok avantajı vardır bence...

Ben Ubuntu CD X86 & X86Alternate & X64 & X64Alternate, Ubuntu DVD X86 & X64 indirdim. Sırasıyla Kuracam Valla:P

atomkarinca

Anladığım kadarıyla burada sorun "Düzgün çalışır mı?" değil de "Bütün programlar çalışır mı?". Çünkü Adobe henüz 64-bit için flash oynatıcı çıkarmış değil ve bazı programların 64-bit sürümleri yok ya da geç güncelleniyor. Bu problemlerin çok uzun süreceğini sanmıyorum çünkü her alınan yeni bilgisayarla 32-bit oranı biraz daha düşüyor. Ayrıca şu anda bir çok Linux dağıtımı 64-bit programlara ayrı bir özen gösteriyor.

Kısacası şu anda 64-bit'e geçmek elbette avantaj sağlayacaktır.

MeBuNtU

Bir arkadaşım linux kullanmakta ısrar ediyor.Bende gördü ve sisteme aşık olmui gibi ama bir sorun var.Adamın işlemcisi "Amd Athlon X2 64" ve 23 bit te kernel panic veriyor.(Kubuntu denedim).Şimdi 64 bit yüklesem mi yüklemesem mi kafam karıştı 64 bit te sistem açılıyor.

munirekinci

Bugün Ubuntu 8.10 Alpha 6 kurdum.

ubuntu-restricted-extras paketi ile medya kodeklerini, java ve flashı yükledim. Flash Firefox'a doğrudan entegre oldu. Tıpkı 32 bit Ubuntu üzerindeki gibi. Ancak ses gelmedi, ses gelmesi için libflashsupport paketini yükledim. Ve bilgisayarı yeniden başlatınca flash dosyaları tamamen sorunsuz bir biçimde açıldı.

64 bit Ubuntu kullanıcıları sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras libflashsupport komutu ile Flash Player'ı kullanabilirler.

@MeBuNTu
Flash olayının 64 bit Ubuntu üzerinde bu şekilde basitçe halledildiğini gördükten sonra, 64 bit kullanmamak için bir sebep göremiyorum. Bence arkadaşına 64 bit yükle. :)

Kolay gelsin.

MeBuNtU

Alıntı yapılan: munirekinci - 19 Eylül 2008 - 17:32:41
Bugün Ubuntu 8.10 Alpha 6 kurdum.

ubuntu-restricted-extras paketi ile medya kodeklerini, java ve flashı yükledim. Flash Firefox'a doğrudan entegre oldu. Tıpkı 32 bit Ubuntu üzerindeki gibi. Ancak ses gelmedi, ses gelmesi için libflashsupport paketini yükledim. Ve bilgisayarı yeniden başlatınca flash dosyaları tamamen sorunsuz bir biçimde açıldı.

64 bit Ubuntu kullanıcıları sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras libflashsupport komutu ile Flash Player'ı kullanabilirler.

@MeBuNTu
Flash olayının 64 bit Ubuntu üzerinde bu şekilde basitçe halledildiğini gördükten sonra, 64 bit kullanmamak için bir sebep göremiyorum. Bence arkadaşına 64 bit yükle. :)

Kolay gelsin.

Sağ ol. Kurarız bakalım inşallah sorun çıkmaz.

eren

64 bitte gerçekten performans farkı var, açılış hızı bile daha iyi. İşlemci mimariniz destekliyorsa bence de 64 bit kullanın.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

WarGasm

Linux ile tanismadan once windoz vizta ultimate x64 kullaniyordum. Ubuntu'da da ayni sekilde yon izleyip 64 bit kurdum. Dikkat ettiginiz surece problem yasamiyorsunuz ancak siteden program download ederken 32 bit program yuzunden kuramayip tekrar 64'unu indirmek durumunda kalabiliyorsunuz. 64 bitte yasadigim tek sorun, sayin @enginemr'in su mesajinda;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1753.msg17702.html#msg17702
bahsettigi GFXBoot'un 64 bitini bulamadim. Splash screen ile biraz kotardim ama GFXBoot olsa tabii ki daha bir guzel olacakti. Flash sorunu, ses sorunu v.s. yasamadim tam hatirlamiyorum ama dun sabah amaroK'da sarki calarken bir kac videodan da ses aldim gibime geliyor ve full ekran v.s. problemi de yok. GFXBoot'u arastirdim biraz ama tam bir cozum bulamadim bu konu sizin icin onemliyse 64 bit kurmadan once arastirmanizi oneririm.