USB Flash Disk'ten Xubuntu kurulumu yapılabilir mi?

Başlatan thedeparted, 02 Mayıs 2009 - 23:38:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thedeparted

İyi Forumlar ARkadaşlar;

Ubuntu'yu çevremdekilere de kazandırıyorum artık. Dayımın şirketinde sadece Office ve e-posta için kullanılan ve XP'de deli gibi kasılan 256 MB Ram'lı P4 1,7 GHz sisteme Xubuntu kurmayı düşünüyorum.

Aklıma takılan konular ise şunlar;
- O sistem için Xubuntu ideal olur diye düşünüyorum, ya da Ubuntu kursam sistem kaldırır mı?
- CD sürücüsü bozuk olduğu için USB'den kurma şansımız olabilir mi?
- Olursa nasıl olur?

Şimdiden teşekkürler..
SİSTEM:

Emektar Dizüstü: Intel Pentium M (1.6 GHz) - 1 GB Ram - Intel 855GM
Ubuntu 10.10: Maverick Meerkat - i386

erginemr

Alıntı yapılan: thedeparted - 02 Mayıs 2009 - 23:38:00
- O sistem için Xubuntu ideal olur diye düşünüyorum, ya da Ubuntu kursam sistem kaldırır mı?
- Olursa nasıl olur?

Bence de Xubuntu rahat çalışır. Xubuntu'yu kurduktan sonra LXDE (forumdan araştırabilirsiniz) masaüstünü de kurarsanız, XFCE bilgisayarı zorlarsa alternatif olarak LXDE de kullanabilirsiniz.

Alıntı yapılan: thedeparted - 02 Mayıs 2009 - 23:38:00
- Olursa nasıl olur?

Bu iş için unetbootin programı var:
http://unetbootin.sourceforge.net/

Unetbootin ile ilgili forumda da bilgiler olması gerekiyor.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

thedeparted

Yorumlar için çok teekkürler, UNetbootin işini eksiksiz yerine getiriyor ve çok basit bir arayüzü var...
SİSTEM:

thedeparted

Arkadaşlar Xubuntu'yu inceledim aslında gayet güzel bir arayüzü var. Sade ve oldukça kullanışlı. Beni en çok etkileyen de Tasma gibi gayet kullanışlı bir Ayarlar menüsü var.

Ancak gelgelelim yabancı bir platform, daha Gnome'in G'sinde iken Xubuntu ile uğraşmayayım diyorum. Öyle geliyor ki Ubuntu'da kaldırır o makina. Ya da deneyeceğiz artık.

Yardımlarınız için  tekrar teşekkürler...
SİSTEM:

erginemr

Alıntı yapılan: thedeparted - 03 Mayıs 2009 - 03:58:48
Arkadaşlar Xubuntu'yu inceledim aslında gayet güzel bir arayüzü var. Sade ve oldukça kullanışlı. Beni en çok etkileyen de Tasma gibi gayet kullanışlı bir Ayarlar menüsü var.

Ancak gelgelelim yabancı bir platform, daha Gnome'in G'sinde iken Xubuntu ile uğraşmayayım diyorum. Öyle geliyor ki Ubuntu'da kaldırır o makina. Ya da deneyeceğiz artık.

Yardımlarınız için  tekrar teşekkürler...

Rica ederiz ama 256 MB RAM Gnome'u biraz zorlar. Ubuntu ya da XUbuntu üzerine, çok az sistem kaynağı tüketen LXDE masaüstü ortamını kurmayı da düşünebilirsiniz. LXDE, Windows masaüstüne de oldukça benziyor, bu nedenle alışmak da kolay olacaktır:
http://www.lxde.org/

Vaktiyle bunu Ubuntu'ya ek depolar tanıtarak kurabiliyorduk:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2760.0.html

Şimdiyse, konsoldan basit bir apt-get komutu ile kurulabiliyor:
sudo apt-get install lxde

bytan

Şu an sadece firefox ve 3 sekmesi açık iken 290 mb civarı bir ram tüketimi var. Compiz çalıştırmıyorum. Bende mevcut ram miktarının yeterli gelmeyeceğini  düşünüyorum Gnome için.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

thedeparted

Alıntı yapılan: erginemr - 03 Mayıs 2009 - 11:02:53

Şimdiyse, konsoldan basit bir apt-get komutu ile kurulabiliyor:

Doğru mu anlıyorum acaba;

- Şimdi ben öncelikle Xubuntu'yu kurup deneyip,

- Eğer kasarsa da yukarıdaki komuttan LXDE masaüstüne geçebilir miyim?

- Bu şekilde geçebilirsem, orijinal LXDE kurulu Linux sistemleri ile aynı performansı alır mıyım?
SİSTEM:

bytan

O komut ile lxde masaüstü ortamını kurarsınız. Performansı hissedilir derecede iyileştireceğine de emin olabilirsiniz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

erginemr

Bu komutu, Xubuntu kurduktan sonra bir kez vermeniz yeterli:

Sonrasında masaüstü açılış ekranında (GDM), XFCE ya da LXDE masaüstünden hangisini kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. LXDE'yi beğenirseniz, bu ekrandan bilgisayarın sürekli LXDE masaüstü ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu, GDM ekranının sağ alt köşesindeki "Seçenekler" bölümünden yapıyorsunuz:

LXDE'yi beğenmezseniz, bağımlılıklarıyla birlikte sistemden kaldırmak için:
sudo apt-get autoremove lxde

thedeparted

Arkadaşlar bugün Ubuntu üzerine deneme amaçlı olarak önce kubuntu daha sonra LXDE kurdum. LXDE oldukça hoşuma gitti ancak masüstünde çöp ve home'a tıkladığımda "Komut bulunamadı" hatası veriyor ve Türkçeleştirmesi eksik. Bazı yerler İngilizce kalmış.

LXDE bahsettiğim ofis uygulamaları için 256 MB lık Ofis PC'sinde ideal ve görünümü Windows'a yakın olduğu için kullanması da kolay.

Ancak bana orijinal LXDE masaüstü ile gelen ve Türkçe destekli bir Linux dağıtımı tavsiye edebilir misiniz? Anladım ki sonradan eklendiğinde problem çıkıyor...
SİSTEM:

bytan

Sorun olmaması gerekirdi. Ya da çözüme ulaşmayı  deneyebilirdik.

Ben daha önce, arch üzerine lxde kurdum. 39 mb bellek tüketimi vardı. Ama dil paketleri ile uğraşmadım.

LXDE ile doğrudan gelen dağıtımlar arasında ilk aklıma gelenler:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=6815.0
http://www.moonos.co.cc/
http://www.gentoo.org/

MoonOs'u E17 ile kullandım. Oldukça güncel. Ubuntu 8.10 ile paraleldi. Şu an ise 9.04'e paralel bir dağıtımın hazırlığı içindeler sanırım.

PF @ ST

thedeparted

peki nasıl bir çözüm önerebilirsiniz? mesela öncelikle kde ve gnome u silsem belki çakışma nedenli olabilir mi?

Dikkatimi çeken bir konu;

KDE kurulumu yaparken mevcut Gnome'a uyumlu yazılımların da KDE uyumlularını yükledi. 223 paket ve yaklaşık 300 küsür MB bir yükleme gerçekleşti.

Ancak LXDE yüklerken 20 küsür MB'tı sanırım 20 küsür paket yüklemekle yetindi. Ve anladığım kadarıyla LXDE Gnome programlarını kullanıyor.

Gnome ve KDE'yi nasıl kaldırabilirim acaba?
SİSTEM:

bytan

Lxde, oldukça ufaktır. Dediğiniz gibi 20 mb civarında bir yüklemeyle kullanıma hazır hale gelir. Kendisine has programlar yoktur. Çoğunlukla gnome uygulamalarını kullanır.

KDE ve Gnome'u kaldırmak için uzunca bir komut yazmak gerekiyor. Forumda bir yerlerde yazdığımı hatırlıyorum. Ya da synaptic içinden kaldırmayı deneyebilirsiniz. Size kaldırmak istediğiniz paketle ilgili gerekirse uyarılar yapılır. O uyarılara göre, pakedi kaldırıp kaldırmamayı düşünebilirsiniz.

Hatanın çözümü içinse, hangi komutla ilişkilendirilmişse bakılır; yanlış olan kısmı düzeltilir.

PF @ ST