[Çözüldü]"make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu."

Başlatan can95, 06 Mayıs 2008 - 15:15:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can95

Bir program kurmak istiyorum. Ama make yazınca
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.
yazıyor.  Ne yapmalıyım?

ufuk_k

cd komutuyla programın olduğun dizine inmeniz gerekir. Örneğin program kullanıcı dizinimde asdf adlı bir klasörde. Sıkıştırılmış program kaynağını açtığınızı farzediyorum.
cd asdf ./configure make sudo make install

can95

./configure'yi yazdım oldu. Ama make yazınca uyarı veriyor.

ufuk_k

O zaman make ile yapılacak bişey yok sanırım dizinde bir hata var. make dosyası var mı klasör içinde? işlemleri bir daha gözden geçirin. Kaynak koddan program kurulumu diye forumda falan bir çok konu olması lazım.

can95

Aradım make yok.

ufuk_k

Demek ki make ile kurulacak bir kaynak değilmiş indirdiğiniz.Install ya da README dosyasını okuyun. Belki install scripti vardır, install.sh gibi. Ya da indirdiğiniz yerden nasıl kurulacağını öğrenin.

heartsmagic

Hangi program bu? Depolarda yok mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Kaynak kodundan program kurabilmek için öncelikle Synaptic'ten yahut aşağıdaki komutu kullanarak, build-essential paketini kurmalısınız:
sudo aptitude install build-essential

Bu arada, checkinstall paketini de kurar ve make'den sonra, sudo make install yerine sudo checkinstall yazarsanız kurmaya çalıştığınız programın Debian paketi de oluşturulacak ve program sistem veri tabanına eklenecektir. Böylece, kurduğunuz programı ileride aşağıdaki komutlarla çok kolay kaldırabileceksiniz:
sudo aptitude remove program_ismi
sudo dpkg -r program_ismi

Yine de, aradığınız program mevcutsa Ubuntu yazılım deposundan (Synaptic) yahut; yine mevcutsa www.getdeb.net adresinden Debian paketini indirerek kurmanızı tavsiye ederim.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
Zamanında yazıp sabit bile yapmıştık :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

heartsmagic, çok güzel bir yazı, teşekkürler. Artık, bu tarz bir soru geldiğinde bu başlığa yönlendirme yapabiliriz.  :D