ubuntu-server ve X

Başlatan sunucu, 30 Nisan 2008 - 16:27:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sunucu

Elimde intel celeron 400Mhz işlemci ve 148MB bellekli bir makine var. Bu makinenin 1600MB olan sabit diskine ubuntu-server kurmak istiyorum. Fakat ubuntu'da pek fazla deneyimim yok. ZoneMinder kurmak istiyorum bu yüzden çeşitli internet sitelerinde yardım almam gerekiyor. Ayrıca ZoneMinder kurulumunun neticesini deneyebilmem için bir tarayıcıya ihtiyacım var.

Bildiğim kadarıyla, ubuntu-server kurulumuyla beraber x sunucusu gelmiyor. En azından firefox yahut opera çalıştırabilmem için x sunucusunu nasıl kurabilir ve nasıl çalıştırabilirim?

LAMP, ZoneMinder bağımlılıkları arasında yer alıyor. Ubuntu-server LAMP'la beraber mi geliyor? Yoksa ayrıca mı kurulmalıdır?

ZoneMinder yazılımını ubuntu-server'a kurmayı deneyen var mı? Ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor.

Ben değil, bilgisayar sunucu
Toshiba Satellite M40X-119 | Lucid Lynx + LAMP

heartsmagic

Opera veya Firefox istiyorsan bence pire için yorgan yakma, normal Ubuntu kur. Yok konsoldan çalışan gezgin işimi görür diyorsan links dene.
http://www.howtoforge.com/perfect-server-ubuntu8.04-lts-p5 iyi bir referans olur sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sunucu

Konsoldan çalışan tarayıcı kullanmak ZoneMinder görüntülerini oynatamayacağından saçma olur. Ubuntu-server seçmemin sebebi gereken uygulamaların yanında geldiğini ve 1600MB lık sığanın bu dağıtım için yeterli olacağını düşünmemdi.

heartsmagic

Güzel de Firefox ve Opera istemektesin, haliyle bir de masaüstü düşünüyorsun. Bu durumda Fluxbox üzerine gitmeni tavsiye ederim.

Not: ZoneMinder nedir bilmeyip cevap verdiğimden dolayı cidden saçmalık yapmışım. Bu başlığa son mesajım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Normal Ubuntu o makinada çok zor çalışır, fluxbox bile olsa kanımca. Serverın üzerine X kurulabilir diye düşünüyorum, bunun için x server paketlerini konsoldan komutla yüklemeniz gerekiyor. Ubuntu ve ubuntu server dökümanlarına bakın derim. Ama bütün bunlarla uğraşıp da o makinadan yine de performans alamazsanız, başka bir dağıtım kurun derim. Grafik kurulumu olan ama daha az sistem gereksinimi olan bir dağıtım. Yine fluxbox ile çalıştırmak en mantıklısı.

Sypro

DSL gibi daha ufak çapta ve biraz daha basit bir dağıtım ya da DeLi gibi bir dağıtım faydalı olabilir mi? Eğer illa ki Ubuntu demiyorsanız daha iyi performans alabilirsiniz kanımca.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

sunucu

Alıntı yapılan: Sypro - 01 Mayıs 2008 - 00:00:02
DSL gibi daha ufak çapta ve biraz daha basit bir dağıtım ya da DeLi gibi bir dağıtım faydalı olabilir mi? Eğer illa ki Ubuntu demiyorsanız daha iyi performans alabilirsiniz kanımca.
Teşekkür ederim. Ama söz konusu sistemde zaten pardus kurulu ve sorunsuzca çalışmakta. Pardus sistemine zoneminder kurmak için her hangi bir paket oluşturulmamış. Svn olarak mevcut ama eksik olduğu için kurulum gerçekleşmiyor. Kaynaktan kuramıyorum.

Özellikle ubuntu-server seçmemin öncelik sırasına göre nedenleri:
1. Zoneminder kurmak için paketlerinin bulunması. Kurulumun kolayca gerçekleştirilebilmesi.
2. Zoneminder kurulumu ile ilgili notların sadece ubuntu ve fedora (daha çok ubuntu) için hazırlanımış olması, bloglarda, forumlarda daha çok yer verilmesi.
3. Sadece gerekli uygulamaları çalıştıran bir sistemle makinemden daha fazla verim alabilmek

Yani illaki ubuntu. :)

Dün 1600MB sığalı sabit diskime ubuntu-server kurdum. Kurulum esnasında her hangi bir sorun çıkarmadı. (Elimde gnome'li Ubuntu 5.10 var. Onda kurulum sırasında disk sığasını yetersiz bulup hata veriyordu.) Fakat kurulum tamalanıp sistem yeniden sabit disk üzerinden başlatıldığında grub yüklemesinde takılıyor. Ancak uzun süre beklettikten sonra "Error 25:" şeklinde açıklamasız bir hata veriyor.

Bu hatayı verince tekrar kurmayı denedim. Ama bu kez kurulum bitmeden terminale geçip, sabit diskteki ubuntu-server sisteminin menu.lst dosyasını düzenledim. Söz konusu dosyada her seçeneğe hdd(0,0) vermiş oysa bunlar hdd(0,1), hdd(0,2),... şeklinde olmalıdır. Ben de öyle yaptım. Kurulumu tamalayıp. Yeniden başlattım ama yine aynı hata meydana geldi. Acaba 1600MB sığa ubuntu-server içinde mi yetersiz? Değilse sorun ne olabilir?

ufuk_k

Diskte yer yetersizliği olsa kurulum tamamlanmadan sorun çıkarırdı. Grub ile ilgili bir sorun var. Error 25 hatasını googleda aratırsanız, tam hatayı da yazarsanız, çözümler çıkacaktır. Grub düzenlerken eğer diyelim hda2 konumundaki sistemin girişini yapıyorsunuz, bunun belirtilmesi (hd0,1) şeklinde olacaktır, hda3 olsa (hd0,2) olacağı gibi. Belirteyim dedim, sorun bununla ilgili gibi.