Tarayıcı Kullanma

Başlatan 52xmax, 01 Mayıs 2008 - 20:33:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

52xmax

Ben tarayıcı aldım ancak bir türlü ubuntuye tanıtamadım. xsane programını da başlattığımda takılı aygıt yok diyor. Kurulum CD'si bende mevcut ama mağlumunuz windows ile uyumlu. Acaba Xerox tarayıcımı ubuntu ile kullanamaz mıyım?

İyi akşamlar...

sedefsiz_masrapa

kullanabilirsin büyük ihtimal de tarayıcının modelini söylersen daha rahat yardım alabilirsin..
ubuntu 8.04 mü kullanıyorsun?? 8.04 de tanıtmaya gerek kalmıyor..

52xmax

52xmax

52xmax

sedefsiz_masrapa

http://www.leenooks.com/page/show/Scanners
dostum böyle bir site buldum.
açınca
Scanners
Hardware That Doesn't Work with Linux

yazıyor.
en altta da senin Xerox 4800 One Touch scanner var malesef.
yani bu siteye göre senin tarayıcı sanırım linuxla çalışmıyor :(

sedefsiz_masrapa

http://www.leenooks.com/
sanırım bu sitede linuxla çalışmayan tüm donanımlar listelenmiş..

52xmax

Yani kesinlikle bu işletim sisteminde tarayıcı kullanamıyorum. Çok saçma değil mi? O zaman boşu boşuna Ubuntu 8.04 ü kurmama hiç gerek yok. :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: 52xmax - 01 Mayıs 2008 - 23:31:16
Yani kesinlikle bu işletim sisteminde tarayıcı kullanamıyorum. Çok saçma değil mi? O zaman boşu boşuna Ubuntu 8.04 ü kurmama hiç gerek yok. :(

Evet sürücü sağlamayan Xerox'un yaptığı cidden çok saçma!

Suçlu ararken doğru yerlere bakmak lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Şu an aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. Çok fonksiyonlu yeni çıkan bir alet alacağım ama sürücü desteği olup olmadığını kimse bilmiyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ufuk_k

Sadece siyah-beyaz çizimleri, sketchleri tararken iyi performans veren, renkli tarama performansı cok önemli olmayan ve linuxta çalışan şöyle ucuz, makul fiyatlı bir tarayıcı biliyorsanız bana da haber verin derim :)

eren

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Mayıs 2008 - 13:13:29
Sadece siyah-beyaz çizimleri, sketchleri tararken iyi performans veren, renkli tarama performansı cok önemli olmayan ve linuxta çalışan şöyle ucuz, makul fiyatlı bir tarayıcı biliyorsanız bana da haber verin derim :)

Şu an Epson modellerinde kampanya var. 200 YTL olan çok fonksiyonlu yazıcılar 100 YTL. Ayrıca Epson kartuşları 4 tane (siyah, kırmızı, mavi, sarı) ve bu kartuşlar üst kapağı açılarak doldurulabiliyor. (Çipi çıkartmanız lazım) Ancak Epsonların Linux sürücü desteği yok gibi, özellikle yeni modellerin Hplip de ismi görünmüyor.

Bende çok fonksiyonlu lazer almayı düşünüyorum ama sürücü sorunu beni düşündürüyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

egitimist

Hp C4280 modelli yazıcının tarayıcı+fotokopi+yazıcı özelliklerinin tümünü kullanabiliyorum. Herhangi bir sürücü de yüklemedim. Ubuntu, cihazı takar takmaz tanıdı. Farklı kalitede mürekkep ve kağıt ile baskı yapabilirsiniz. Tarayıcı için; Kooka adlı yazılımı kullanıyorum. Memnunum. Tavsiye ederim.

Epson'a hiç bulaşmayın derim. Epson kartuşlarında chip var. Ayrıca bir de resetleyici cihaz satın almanız gerekir. Mürekkep seviyesini chipe yazdığından dolum yaptığınızda (dolum yapabilirseniz tabi :) ) kartuşlar boş görünüyor. Çipleri resetlemelisiniz. İstanbul'da 3-4 büyük dolum firmasına gittim. Farklı kalitede mürekkep denedim. Dolum yaptım ama yazıcının iğneleri tıkandı. Epsonlar, çok akışkan, ince mürekkep kullanıyor. Piyasada bulabilir misiniz bilmiyorum. Eğer çakma kartuş kullanayım derseniz çin malı sahte epson kartuşları bulunuyor. 5 ytl düşük değerde rağbet görüyor. 2005 yılında aldığım çok fonksiyonlu epson yazıcı elimde kaldı. Tavsiye etmem. 

erginemr

Ben de Lexmark çok fonksiyonlu yazıcı aldım, elimde patladı. Linux kullanıyorsanız Lexmark'tan uzak durun.

Epson hakkındaki tavsiyeleriniz için sağolun. Bir ara benim de aklımı çelmişti, ama 4 kartuş olması ve biri bittiğinde yazıcının çalışmaması hiç hoş değil.

Bence zaten kaliteli olan ve Linux altında en iyi desteği veren HP'den şaşmamak lazım.

Almayı düşündüğünüz yazıcının Linux / foomatic sürücü desteği olup olmadığını aşağıdaki veritabanından kontrol edebilirsiniz:
http://www.openprinting.org/printer_list.cgi

eren

Canon tavsiye eder misiniz?

Şu an Canon da %40 indirim kampanyası var. Bir lazer almayı düşünüyorum gerçekten fiyatlar uygun. Mürekkep püskürtmeli de düşünüyorum.

matafleur

Alıntı yapılan: erginemr - 10 Mayıs 2008 - 22:49:54
Ben de Lexmark çok fonksiyonlu yazıcı aldım, elimde patladı. Linux kullanıyorsanız Lexmark'tan uzak durun.

Bende az fonksiyonlu Lexmark Z612 yazıcı var ve gayet memnunum :)Kaldıki fiyatı da ucuz ve baskı kalitesi fena sayılmaz.Ha kartuşları bit kadar ama elle dolum yaptığında sorun çıkarmıyor.

Lexmark ın z600-z6xx  serisi için genel bir linux sürücüsü var.

Bir ürününde olmayan destek diğerinde olmayacak diye birşey yok :)

vampirella

Alıntı yapılan: egitimist - 02 Mayıs 2008 - 18:39:41
Hp C4280 modelli yazıcının tarayıcı+fotokopi+yazıcı özelliklerinin tümünü kullanabiliyorum. Herhangi bir sürücü de yüklemedim. Ubuntu, cihazı takar takmaz tanıdı. Farklı kalitede mürekkep ve kağıt ile baskı yapabilirsiniz. Tarayıcı için; Kooka adlı yazılımı kullanıyorum. Memnunum. Tavsiye ederim.

Epson'a hiç bulaşmayın derim. Epson kartuşlarında chip var. Ayrıca bir de resetleyici cihaz satın almanız gerekir. Mürekkep seviyesini chipe yazdığından dolum yaptığınızda (dolum yapabilirseniz tabi :) ) kartuşlar boş görünüyor. Çipleri resetlemelisiniz. İstanbul'da 3-4 büyük dolum firmasına gittim. Farklı kalitede mürekkep denedim. Dolum yaptım ama yazıcının iğneleri tıkandı. Epsonlar, çok akışkan, ince mürekkep kullanıyor. Piyasada bulabilir misiniz bilmiyorum. Eğer çakma kartuş kullanayım derseniz çin malı sahte epson kartuşları bulunuyor. 5 ytl düşük değerde rağbet görüyor. 2005 yılında aldığım çok fonksiyonlu epson yazıcı elimde kaldı. Tavsiye etmem. 

Hp C4280 yazıcısının tarayıcısını nasıl kullandın anlatırmısın ben kullanamıyorum da

heartsmagic

@vampirella, @egitimist'in söylediğinden anladığım kadarıyla kendisi bir şey yapmamış.
Sen Xsane gibi bir yazılımla tarayıcını denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.