Ekran kartımı yanlış tanıyor?

Başlatan Bloodless, 03 Mayıs 2009 - 16:00:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bloodless

Arkadaşlar Dell vostro 1000 kullanmaktayım ve makinamda ati mobility 1150 kart var. Yalnız kartı başka bir sürücü olarak tanıyor.

glxinfo | grep render

çıktısı aşağıdaki gibi

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 NO-TCL

8.04 veya 8.10 da kullandığım sürücülerden daha iyi sanırım compiz eskisi kadar kasmıyor. Ama sonuç olarak doğru driver nedir? ne yapmalıyım?
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

Tutunamayan

Alıntı yapılan: Bloodless - 03 Mayıs 2009 - 16:00:36
Arkadaşlar Dell vostro 1000 kullanmaktayım ve makinamda ati mobility 1150 kart var. Yalnız kartı başka bir sürücü olarak tanıyor.

glxinfo | grep render

çıktısı aşağıdaki gibi

OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 NO-TCL

8.04 veya 8.10 da kullandığım sürücülerden daha iyi sanırım compiz eskisi kadar kasmıyor. Ama sonuç olarak doğru driver nedir? ne yapmalıyım?

Bloodless; Ubuntu 9.04 Jaunty üzerinde ATI kurulumu konusuna bakabilirsiniz. Ancak baştan belirtmek gerekir ki: 9.04 ve ATI'lerin arası biraz limoni...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Bloodless

evet artık X hiç açılmıyor :D hayırlı uğurlu olsun. Öncelikle yaptığım işlemleri anlatayım. Envy sürücüleri ile atiyi kurayım dedim X açılmadıs sonra Envy'i kaldırdım. Bu seferde X açıldı ama driver yoktu. Dolayısıyla xserver-xorg paketini yükledim verilen linkeki. X tekrar açılmaz oldu. Nedir bu benim kartın driveri ne yüklemem lazım anlamadım

erginemr

Alıntı yapılan: Bloodless - 03 Mayıs 2009 - 18:09:37
evet artık X hiç açılmıyor :D hayırlı uğurlu olsun. Öncelikle yaptığım işlemleri anlatayım. Envy sürücüleri ile atiyi kurayım dedim X açılmadıs sonra Envy'i kaldırdım. Bu seferde X açıldı ama driver yoktu. Dolayısıyla xserver-xorg paketini yükledim verilen linkeki. X tekrar açılmaz oldu. Nedir bu benim kartın driveri ne yüklemem lazım anlamadım

Sanırım, ilk mesajda @Kirmizi'nın anlattığı şekilde sürücüyü ATI sitesinden indirip elle kurulum yapmanız gerekecek:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

Tavsiyem, yukarıdaki başlığı baştan sona dikkatlice incelemeniz ve ona göre hareket etmeniz.

Bloodless

Sistemimi 32 bite çevirdim ine başka bir sürücü tanıyor çok ilginçtir ama çıktılar şöyle

glxinfo | grep render

direct rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 NO-TCL

sudo lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS482 [Radeon Xpress 200]

heartsmagic

İlk lspci çıktın neydi?
Ayrıca ATI başlığına göz atıp 9.04 üzerinde senin kartın desteği ne durumdaymış diye baktın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tutunamayan

ATI X... serisi kartlarda sorun devam etmekte. ATI'nin 9.5 sürücüsünü umut ve sabırsızlıkla beklemekteyiz. İnşallah çıkmasını umut ettiğimiz 9.5 sürücüsü biz ATI X... serisi grafik kartı kullananları sevindirip, 9.04'e geçmemizi sağlayacak. :) Konuyu yakında takip edip, hergün -hatta günde birkaç kez- ATI'nin sitesinden sürücü kontrolü yapmaktayım. Kısmet... :)
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Bloodless

lspci çıktısı yazıdğım gibi. şuan hiç masaüstü gelmiyor. Açılış ekranı kilitleniyor. Xorg.conf'uun yedeğini koydum tekrar geri ama bir düzelme olmadı. Nasıl bunu düzeltebilirim?

Bloodless

xorg-driver-fglrx 'i kaldırdım X'e şuan girebiliyorum fakat ekran kartım malesef hiç tanımıyor. Çıktımız şu şekilde.

OpenGL renderer string: Software Rasterizer

Ubuntunun tanıdığı sürücüye nasıl döenebilrim?

heartsmagic

Bu zaten ilk iletinde verdiğin sonuç. Senin kartla şu anki ATI sürücüleri arasında bir problem söz konusu.

Bloodless

açıkcası ilk otomatik yüklü gelen sürücü çıktısı şu şekildeydi

direct rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 NO-TCL

compizi en azından kullanabiliyordum. şu an compizi aktif hale bile getiremiyorum. Metacity açıkken bile ekranda kasılmalar söz konusu.
üstte verdiğim sürücüye nasıl dönebilirim?

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

heartsmagic

xorg.conf için tarihsel bir şekilde yedek almış mı sistem? Eğer almışsa oradan geriye dönebilirsin. İlk anda hangi sürücüleri kullanıyordu bunu bilmek lazım. Gerçi son zamanlardaki xorg.conf dosyasının içi neredeyse boş geliyor. Sürücü ayarlarını başka bir şekilde okuyor artık Ubunutu. Bunu nasıl aşarız şimdilik bir fikrim yok.

Bloodless

Nvidiada bu kadar sorun olduğunu sanmıyorum. Neden ati :D tekrar kurmak zorunda kalıcam şimdi sadece şu ekran kartı sorunu yüzünden :)

zeitgeist

Mesa sürücülerini yeniden kurarak ilk kurduğun zamanki ekran sürücülerine dönebilirsin. 9.04 kurduğumda ati sürücülerini yüklemek için yaptığım başarısız girişimlerin ardından tekrar mesa sürücüleri kurmak durumunda kalmıştım.

Şu kodları ubuntu açılışında recovery moda girerek root shell bölümünde yazabilirsin:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra xorg şu komutla yeniden düzenleyebilirsin:

dpkg-reconfigure xserver-xorg
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Bloodless

tesekkur ederim. isime yaradi eski mesa suruculeri en azindan compizi vs cakistirabiliyor :)

zeitgeist

Önemli değil.)

Bir de ekleme yapayım:

Driconf isminde küçük bir uygulama var, Synaptic aracılığıyla kurulabilir. Bu küçük uygulama sayesinde direct rendering ile ilgili ayarlar yapılabiliyor. Her ne kadar ben beceremediysem de bahsettiğim yazılım sayesinde 3B desteği alan Linux kullancıları olduğunu okudum. Ne kadar doğru bilemiyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

localhost

Sahip oldugunuz kart Ubuntu 9.04 ile fglrx driveri calismiyor. Bu konuda herkes bekleme durumunda....
Linux LPIC1 - MCSA

Bloodless

Bu konuda açıklama yapan bir taraf yok mu? şu sürüm sürücülerle bu desteği veredeğiz gibisinden bir tarih falan veren?

localhost

Bana sorarsaniz suanda bu durum mualla. Neden derseniz, hatanin kim tarafindan kaynaklandigini anlamis degilim. Düsümcem su ki, Ubuntu 9.04 ile gelen yeni Xorg un fglrx driveri ile SIKINtilar yasadigi. Buna karsilikta ATI 9.4 sürücülerininde bazi kartlarin sürücü destegini bu sürümden cekmesi ve yeni Xorg`a göre düzenlenmis olmasi nedeniyle fglrx sürücüleri eski ekran kartlarinda calismiyor. Mesela ATI HD XXX kartlarina sahip kisiler Ubuntu 9.04 ile ATI sürücü 9.4  calisiyor. ATI HD XXX disindaki kartlar ise uyumsuzluk ve sürücü eksikligi yüzünden fglrx sürücüsünü calistiramiyor. Peki ne yapilacak, bence ya ATI 9.5 sürücüsünde eski kartlara yeniden destek sunacak yada Xorg ekibi eski sürümlerde desteklenen ati sürücülerini yeni Xorg`a göre uyarlama yapacaklar.
Linux LPIC1 - MCSA