Linux’ta virüsler neden tehdit değildir

Başlatan turkıshpower, 03 Mayıs 2009 - 13:20:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Direktörümün kullandığı windows XP 5 senedir aynı mesela :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

xxx3

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Mayıs 2009 - 08:42:01
O kadar da değil arkadaşlar. :D Masaüstü bilgisayarımda aynı Windows XP, en az iki yıldır kurulu ve performansı da hala iyi.

Eğer bilinçli bir kullanıcı olursak (yani dosya alışverişinde dikkatli olursak, sağlam bir antivirüs ve güvenlik duvarı kullanırsak, güncellemelerden geri kalmazsak, bulduğumuz her programı, oyunu kurup kaldırarak Windows'u deneme tahtasına çevirmezsek), Windows da (en azından XP) gayet güzel ve stabil bir biçimde çalışıyor.
Kesinlikle katılıyorum burda sizinde dediğiniz gibi eğer windows'a bir sürü program ekleyip kaldırıyorsak windows sapıtıyor yani bugüne kadar bende hep öyle oldu ne ara kurcaladım bozuldu kötü bir durum aslında   :(

Malik

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Mayıs 2009 - 08:42:01
Eğer bilinçli bir kullanıcı olursak (yani dosya alışverişinde dikkatli olursak, sağlam bir antivirüs ve güvenlik duvarı kullanırsak, güncellemelerden geri kalmazsak, bulduğumuz her programı, oyunu kurup kaldırarak Windows'u deneme tahtasına çevirmezsek), Windows da (en azından XP) gayet güzel ve stabil bir biçimde çalışıyor.

Yani bilgisayarı açıp sadece ekrana bakarsak, öğrenmeye çalışmazsak, internette gezinmezsek, yüklediğimiz gibi bırakıp iki sene sonra bakarsak  bence de performans düşüklüğü olmayabilir. :D OLmayabilir dedim çünkü o da garanti değil  ;D (amacım sadece şaka, yanlış anlama @erginemr alıntı yaptığım için)
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

AbkHaZiaN

Amcam 2 sene kullandı gereksiz hiç birşey yüklemedi.(Offis programları kmlayer vs dışında) lisanslı xp lisanslı antivürüs bütün güncellemeleri anında yapardı. ama yinede çöktü sonunda Ubuntuyu öyle kullansam 20 sene gider herhalde:)

Shawn

Windows ile format konusu bir arabayı hergün iterek çalıştırmaya benziyor bence.
MS insanları bilgisayarların sık sık arızalanan, çöken, format atılması gereken ve (ne yaparsanız yapın) virüs bulaşan aygıtlar olduğuna inandırmış. Daha doğrusu kendi işletim sistemlerinin hatalarını bilgisayarlara mal ederek insanlar üzerinden genel yanlışlar (glat-ı meşhur) oluşturmuş. Böyle olunca bahsi geçen teknisyenlerin ortaya çıkması için doğal ortam yaratılmış oluyor.

Ayrıca Kim Korkar Linux'ten de okumuştum; MIT'de Linux yüklü bir bilgisayarın yıllarca çökmeden çalıştığından bahsediliyordu. (Sayfa 72)
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

esrama

Normalde her sistemde hata olur. Hatalar ise çökme sebebidir. Fakat bence Lİnuxun daha az çökmesinin sebebi her yazılımın (çekirdek, masaüstü yöneticisi ve diğer her şey) birbirinden bağımsız çalışmasıdır. Bağımsız olunca çökme durumu pek olmuyor. Olsa bile çöken kısım yeniden yüklendiği zaman herşey düzelmiş oluyor. Siz windowsta internet explorer'i bile yeniden kurun bakın pc nasıl sapıtıyor. Neden sapıtıyor? çünkü internet explorer sisteme bağımlı çalışan bir yazılım. Oysa linuxta çalışan programlar genelde portable olarak dahi çalışabiliyorlar ve her işletim sisteminde çalışabilecek kadar bağımsızlar.

erginemr

Alıntı yapılan: esrama - 12 Mayıs 2009 - 17:58:41
Normalde her sistemde hata olur. Hatalar ise çökme sebebidir. Fakat bence Lİnuxun daha az çökmesinin sebebi her yazılımın (çekirdek, masaüstü yöneticisi ve diğer her şey) birbirinden bağımsız çalışmasıdır. Bağımsız olunca çökme durumu pek olmuyor. Olsa bile çöken kısım yeniden yüklendiği zaman * her şey düzelmiş oluyor. Siz windowsta internet explorer'i bile yeniden kurun bakın pc nasıl sapıtıyor. Neden sapıtıyor? çünkü internet explorer sisteme bağımlı çalışan bir yazılım. Oysa linuxta çalışan programlar genelde portable olarak dahi çalışabiliyorlar ve her işletim sisteminde çalışabilecek kadar bağımsızlar.

Bu aslında çok doğru bir düşünce. Ama çok iyi hatırlıyorum: Hardy 8.04 kullanırken, Compiz kapalıyken bile (büyük ihtimalle) NVidia sürücüsü çökerek bütün X sunucusunu çökertiyor, hatta bilgisayarı donduruyordu. Düşünün; Linux şöyle sağlam, böyle çökmez diyorsunuz, ardından bilgisayarınız yerli yersiz donuyor ve reset tuşuna başarak yeniden başlatmak zorunda kalıyorsunuz. (Bu durum uluslararası forumda da çeşitli başlıklar altında sayfalarca konuşulmuştu. Örn. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=768200)

Neyse ki, Intrepid çıktı da ben de rahata erdim. :)

esrama

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Mayıs 2009 - 18:24:00
Alıntı yapılan: esrama - 12 Mayıs 2009 - 17:58:41
Normalde her sistemde hata olur. Hatalar ise çökme sebebidir. Fakat bence Lİnuxun daha az çökmesinin sebebi her yazılımın (çekirdek, masaüstü yöneticisi ve diğer her şey) birbirinden bağımsız çalışmasıdır. Bağımsız olunca çökme durumu pek olmuyor. Olsa bile çöken kısım yeniden yüklendiği zaman her şey düzelmiş oluyor. Siz windowsta internet explorer'i bile yeniden kurun bakın pc nasıl sapıtıyor. Neden sapıtıyor? çünkü internet explorer sisteme bağımlı çalışan bir yazılım. Oysa linuxta çalışan programlar genelde portable olarak dahi çalışabiliyorlar ve her işletim sisteminde çalışabilecek kadar bağımsızlar.

Bu aslında çok doğru bir düşünce. Ama çok iyi hatırlıyorum: Hardy 8.04 kullanırken, Compiz kapalıyken bile (büyük ihtimalle) NVidia sürücüsü çökerek bütün X sunucusunu çökertiyor, hatta bilgisayarı donduruyordu. Düşünün; Linux şöyle sağlam, böyle çökmez diyorsunuz, ardından bilgisayarınız yerli yersiz donuyor ve reset tuşuna başarak yeniden başlatmak zorunda kalıyorsunuz. (Bu durum uluslararası forumda da çeşitli başlıklar altında sayfalarca konuşulmuştu. Örn. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=768200)

Neyse ki, Intrepid çıktı da ben de rahata erdim. :)

Doğru ubuntu yerli yersiz donuyor ama şunu da şu şekilde düşünmek lazım: Eğer compizde bir terslik varsa, compiz sistem başlagıcında devreye girmeye ayarlanmışsa, compiz ekranı doğru düzgün gösteremiyor diye ubuntu masaüstüne girerken sapıtır. Bu sistemin bağımsız çalışması ile pek alakalı değildir. Buna 100 yıl sonra bile çare bulunamaz. Bu aynen şuna benziyor: Sistem başlangıcına bir tane ekranı karartan program koymuştum. Şimdi işletim sistemi niye açılmıyor? :)
Her sistemde hatalar vardır bozulmaz demiyorum! Fkata bozulmaması için yapılacak en iyi önlemi Linux almış : her şey birbirinden bağımsız. Oysa winsfotta her şey örümcek ağı gibi birbirine bağlı. Oradan bir şey çıkarmayı veya eklemeyi düşünebiliyormusunuz ? Zaten yukarıdada söylenmiş: windowsa dokunmazsan çok iyi çalışır. Fakat kurcalarsan bozululur. Hakkatende ilk açıldığı zaman windows gayet iyi çalışır. Hiçbir işletim sistemi linux kadar esnek ve birbirinden bağımsız çalışacak şekilde tasarlanmamıştır.

iKo

Herkes Ubuntu'nun donduğunu söylemiş, sanırım eski versiyonlar için geçerli. Gerçi ben Ubuntu'yu kullanmaya 7.04 ile başladım, ondan sonra da sürekli takip ettim. Ama 7.04'ten beri bir kere olsun Ubuntu'da donma ile karşılaşmadım. Şu an bir yandan da XP kullanıyorum, film izlerken, word de birşeyler hazırlarken donuyor.Olabilir, windows için normal. Onu da geçtim bilgisayar açılıyor, saat yerine gelmeden (sağ alttaki) donuyor :) e buna ne demeli ? bir tane oyun yüklü değil...limewire ya da benzeri programlar yüklü değil. ve format atalı 2 ay oldu...

Ama Ubuntu'yu formatsız çok rahat kullanabiliyorum ki zaten adamlar 6 ayda bi yeniliyor...Yenisini kuruyorum...Ama bir kere bile takılmadı ne Ubuntu ne de Mint...

Mac'den bahsetmeye hiç gerek yok zaten. Mac de kullanıyorum, bir kere dahi takılmadı. Burdan çıkarılabilecek sonuç şudur ki...

Olay UNIX tabanındadır... Ne olursa olsun, Mac'de Linux'de çok daha küçük işlemciler ve ramler ile çok daha fazla program çalıştırıp grafiksel açıdan çok daha fazla şey sunuyor takılmadan. Ama windows ne yazık ki böyle değil ve bence hiç bir zaman olamıyacak da...

ister 7 ister 10 çıksın windowstan adam akıllı bir işletim sistemi bana göre rüya...ki zaten Ubuntu ve Mint bu işi çok iyi götürüyor... Çoğu programın da ortak olarak çalışması da sağlandığı zaman Linux'de windows un sonu yavaş yavaş gelir...

diye düşünüyorum

Felâsife

Benim pek anlamadığım bir şey var o da çoğu Linux forumlarında, eğer bir kişi Linux'a geçmeyi düşünüyorsa ilk sorduğu şey şu oluyor.
Pardus'ta virüs var mı?
Ubuntu da virüs var mı?
Artık hangi dağıtımı kuracaksa, onun hakkında virüs var mı diye soruyor ki bu çok enteresan bir şey aslında.
Acaba diyorum bu MS insanları korku psikolojisiyle mi bu kadar kendine bağlıyor?
Beni bırakırsanız bakın virüslere kucak açarsınız diye mi tehtit ediyor?
veya İnsanlar bu MS nasılsa virüs dolu, Linux'ta kesin öyledir düşüncesine mi kapılıyorlardır nedir? orasını çok anlamadım ama bu virüs meselesi öyle veya böyle dolaylı yollardan Linux'cuların başını daha çok ağrıtacak-ağrıtır diye düşünüyorum. :D

Linux'a ilk geçen bir insanın soracağı şey virüs olmamalı ama maalesef oluyor. :(

Neyse ben bu konuda,Linux'ta virüs var mı? sorularına karşı artık eniXma kasım 2006 sayısında ki "Virüsler ve Linux, Yalanlar ve Gerçekler" adlı yazıyı okumalarını öneriyorum.
O günden bu güne nasıl olsa değişen bir şey olmamış. :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

rastgele

linux windows kıyaslaması ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum bende . eğer sisteminizde windows ve linux dağıtımından herhangi birisi birlikte açılıyorsa windows tan kopamıyorsunuz demektir . ben uzun zaman özellikle ubuntu ve windows dönüşümlü kurulumundan sonra ubuntuya artık terfi ettim ve windows a dönmeyi düşünmüyorum .profesyonel değilim ama şundan bıkmıştım windows çöktü tekrar format at yeniden kur artık sıkıntı vermeye başlamıştı aynı işlemleri tekrarlamak .şu an ubuntudayım
etrafımda windowsuma dün gece format attım bağırtıları arasında ubuntumu kullanmaya devam ediyorum .tek sorunum kameralı sesli chattı birde autocad . amsn 0.98 beta sürüm yakında başlayacak
kuranlarda var sesli kameralı chat sorunu bitiyor . autocad sorununu ise küçük bir lisans ücreti ödeyerek
autocad benzeri aynı klavye kısa yolları gecerli olan intellicad ile çözdüm ..

heartsmagic

Alıntı yapılan: rastgele - 12 Mayıs 2009 - 23:43:51
autocad sorununu ise küçük bir lisans ücreti ödeyerek
autocad benzeri aynı klavye kısa yolları gecerli olan intellicad ile çözdüm ..

Bundan dolayı gönülden tebrik ediyorum seni. Zira birçok insan hâlâ lisanssız olarak edindiği Autocad'i Linux altında nasıl Wine ile kuracağını araştırıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rastgele

wine altında autocad 2000 2002 2004 kurdum
ama kapalı bir yazılım olduğundan açık yazılım sistemlerinde performansı nedense düşük oluyor .playonlinux la internet explorer 7 ,windowslive messenger 8 i kurdum ama nafile . nasıl ki kapalı bir yazılım olan windows altında açık bir yazılım olan openoffice org sağlıklı çalışmıyorsa linux altında kapalı yazılımlarından  performansı düşük oluyor  .

AbkHaZiaN

Alıntı yapılan: rastgele - 13 Mayıs 2009 - 00:10:27
ama kapalı bir yazılım olduğundan açık yazılım sistemlerinde performansı nedense düşük oluyor .playonlinux la internet explorer 7 ,windowslive messenger 8 i kurdum ama nafile . nasıl ki kapalı bir yazılım olan windows altında açık bir yazılım olan openoffice org sağlıklı çalışmıyorsa linux altında kapalı yazılımlarından  performansı düşük oluyor  .

Yavaş olmasının sebebi özgür olmaması değil windows porgramını Ubuntuda çalıştırmış olmanız. Performans düşüşü normaldir.
İe7 Ve windows messenger 7 windowsun kendi has bir çok dosyasına ihtiyaç duyduğundan dolayı çalışmıyor.
OoO'nun sağlıklı çalışmadığına emin misniz? uzun zamandır kullanıyoruz ve hiç bir sağlıksızlık yok hatta Ms Officeden daha hızlı ve daha düzgün.

mtilhan

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 13 Mayıs 2009 - 12:52:27
Alıntı yapılan: rastgele - 13 Mayıs 2009 - 00:10:27

Yavaş olmasının sebebi özgür olmaması değil windows porgramını Ubuntuda çalıştırmış olmanız. Performans düşüşü normaldir.
İe7 Ve windows messenger 7 windowsun kendi has bir çok dosyasına ihtiyaç duyduğundan dolayı çalışmıyor.
OoO'nun sağlıklı çalışmadığına emin misniz? uzun zamandır kullanıyoruz ve hiç bir sağlıksızlık yok hatta Ms Officeden daha hızlı ve daha düzgün.
Aynen :)
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

empax

Bilgi icin tesekkurler. Merak edilen bir konu
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

neffeno

Windows kullananların bahanesi süper fakat doğruluk payı da yok demek yanlış. Zira siz de bir hacker olsanız karşınızda güçlü bir sistem ve zayıf fakat kullanıcısı çok olsa. Siz de hem zayıf olan hemde kullanıcısı çok olan sistem üzerinde çalışmalar yaparsınız :D

erhan

Güvenlik asırlardan beri daima ön planda olan bir konu. Zamanımızda işletim sistemlerinde genel anlamda güvenli olanı linux ve türevleri, bir çok arkadaşım buna çeşitli açılardan değinmiş, yaklaşımlarda bulunmuş. Zamanımızın gerçeği şu ki; Linux zararlı yazılım üreten veya saldırı düzenlemek isteyen insanlar için tercih edilen bir sistem değil şimdilik. Elbet bu böyle olacak değil ama gelecek gelene kadar güvenli olan Linux
İki Dinle bir konuş!

iKo

Bu konu ile ilgili, kitaplarda ya da herhangi bir yerde bir kaynak bir dayanak var midir acaba ? Yani acip okuyacak bir bilgi ariyorum da... Mesela Operating Systems and Viruses gibilerinden ? Yani Linux Windows ve Mac i karsilastiran ya da en azindan Windows Linux karsilastirmasi yaparak bu konuyu detayli bir sekilde inceleyen bir kaynak bilginiz var mi acaba ?

Tesekkurler...

sema

Alıntı yapılan: turkıshpower - 03 Mayıs 2009 - 13:20:36
Windows kullanıcılarının en güzel bahanesi "Windows çok kullanılıyor onun için bu kadar çok virüs yazılmakta. Bir gün Linux da yaygınlaşırsa onun için de virüsler yazılacaktır. Windows çok kullanıcıya sahip olduğu için bu kadar çok saldırıya maruz kalmaktadır." şeklindedir. Yukarıda anlattıklarım gösteriyor ki bu böyle değildir, Linux virüslerin yayılamayacağı doğal bir savunma mekanizmasına sahiptir.

Kesinlikle harika bir yazı.. Teşekkürler.
susema