VirtualBox sanal makine yapılandırma problemi

Başlatan linsis, 01 Mayıs 2008 - 12:25:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linsis

sanal makinayı oluştur dediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.ayırca sanal disk derken ben şimdi yeni bir virtual için hdd'den 15 gb alan ayırdım.o alanı nasıl seçeceğim.yoksa bu sanal alan derken linux'un şu an kurulu olduğu alanda mı sanal disk için alan alacak.bu konuda da bir açıklama yaparsanız sevinirim.

Falied to create a hard disk image '/home/kli/.VirtualBox/VDI/linxp.vdi' (VERR_DISK_FULL).

Sonuç Kodu:
0x80004005
Bileşen:
VirtualDiskImage
Arayüz:
IVirtualDiskImage {a8265b5a-0d20-4a46-a02f-65693a4e8239}

>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Çok anlamam Virtualbox'tan ancak diskinde yer var mı? Bir bölüm oluşturdun mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linsis

evet 15 gb bir alan ayırdım.bölüm oluşmuştu.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Senin kurmak istediğin yer kendi home dizinin altı. Burada yer var mı? Yeni bir bölüm mü oluşturdun? Eğer öyleyse orayı göstermen gerekiyor.

linsis

şimdi bilgisayarda kurulu olan bir xp bir de ubuntu var.

ben ubuntu altında virtualbox ile bir xp kurmak için boş hdd' ayrı olarak 15 gb aldım.

ama bu virtualbox ile kuracağım sanal disk alanı zaten kurulu olan 15 gb ubuntu alanında olmalı mı diyorsunuz.

o zamana ort kaç gb alan ayırmalıyım xp için.malum linux ta kurulu olacak o 15 gb içinde

heartsmagic

Hayır diyorum ki kuracağın boş disk neresiyse orayı göstermelisin Virtualbox'a. Sen şu an Ubuntuyu kullandığın yeri göstermişsin. Bak yukarıda yazmışsın bile /home/kli altını göstermişsin. Boş diskin neresiyse orayı göster.

Not: Konu bir problem olduğu için ayırıp, taşıyorum.

linsis

sanal disk konumu ve boyutu kısmında ayırdığım hdd seçemiyorum.

en fazla / dizinin altına kadar gösteriyor.

hdd olduğu bölümü nasıl gösterebilir.

heartsmagic

Ayırdığın bölüm hangi formatta?
Şimdi bir kere Virtualbox deneyen birisi olarak onu şöyle yapmıştım. Ayırdığım bölümü /media altına bağlayıp, burada oluşturmuştum .vdi dosyasını, tabi yanlış hatırlamıyorsam. Sonra kurulumu yapmıştım. Virtualbox ile daha fazla içli dışlı olanlar yardım edeceklerdir.

linsis

heartsmagic

linsis

heartsmagic güncellediğin mesajda ayırdığım bölümü media altına bağla demişsin.nasıl bağlıyabilirim.

bir de .vdi dosyasını bu media altına bağladığım klasörün altına mı ilave edeceğim

heartsmagic

Aslında yeni bölüm oluştuysa ve ntfs-3g kuruluysa bunun Ubuntu tarafından bağlanmış olması lazım. Sen ntfs-3g'yi kurdun mu? Kaldı ki o bölümün aslında ntfs olmasına da gerek yok, ext3 üzerinde oluşturacağın bir .vdi ile XP kurabilirsin sanırım. Sanırım diyorum zira Windows kurulumu yapmadım. Ancak mantıken Virtualbox kendi .vdi dosyası içinde sanal olarak işleri hallettiği için .vdi dosyasının bulunacağı dosya biçiminin bir önemi yok.

linsis

heartsmagic

Ntfs bölümleri görmen ve yazabilmen için gerekli paket ve program.

linsis

heartsmagic ben bu program ile o ayırdığım alanı media/ dizinin altına mı bağlıyacağım.

heartsmagic

Evet. Pratikte zaten kendisinin bağlaması lazım diye düşünmekteyim.

linsis

ntfs-3g'yi kurdum.programı açtım.küçük bir kutucuk çıktı.

/dev/sdb5
/dev/sdb1
/dev/sda5
/dev/sda1

var ben bunlardan hangisinin o ayırdığım disk olduğunu nasıl anlıyabilirim

linsis

en don diski buldum.sonra diğer kurulumdaki yolu izledim ve başlat dediğimde çıkan siyah ekranda şöyle bir küçük kutucuk daha çıkıyor.

VirtualBox kernel driver not installed. The vboxdrv kernel module was either not loaded or /dev/vboxdrv was not created for some reason. Please install the virtualbox-ose-modules package for your kernel, e.g. virtualbox-ose-modules-generic..
VBox status code: -1908 (VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED).

Sonuç Kodu:
0x80004005
Bileşen:
Console
Arayüz:
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}

bir de bilgisayarı kapatıp açtım bu seferde virtualbox'u açmak istediğimde böyle bir hata veriyor.başlat düğmesini tıkladığımda

VM cannot start because the hard disk '/media/disk-1/xpli.vdi' is not accessible (Could not access hard disk image '/media/disk-1/xpli.vdi' (VERR_FILE_NOT_FOUND)).

Sonuç Kodu:
0x80004005
Bileşen:
Console
Arayüz:

Sypro

Sanal makine oluştururken HDD yaratma ekranında yaptığınız işlem nedir? Sabit boyutlu (15 demişsiniz gerçi de) bir alan seçip devam ettiyseniz 15gb bir alanınız var demektir. Eğer ki 15gb 'ı doldurduysanız disk alanı dolu uyarısı vermesi normal. Ya da tüm hdd dolması durumunda da böyle bir hata alabilirsiniz.

Alıntı YapVM cannot start because the hard disk '/media/disk-1/xpli.vdi' is not accessible (Could not access hard disk image '/media/disk-1/xpli.vdi' (VERR_FILE_NOT_FOUND)).
burda da sorun şu ki: xpli.vdi diye bir dosyanız yok, xplin.vdi diye bir dosya var. xpli 'yi bulamaması çok da garipsenmemeli:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

linsis

bu seferde bu hatayı verdi

The VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect..
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE).

Sonuç Kodu:
0x80004005
Bileşen:
Console
Arayüz:

linsis

arkadaşlar galiba oldu.bir sitede çözüm yolunu buldum.eğer kurulum sorunsuz olursa link'i site yönetici arkadaşlara veririm onlar uygun görürlerse yayınlarlar.