%1 Olduk

Başlatan helluri, 02 Mayıs 2009 - 14:25:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matrax_41

İphone üzerinde de işletim sistemi çalışıyor doğal olarak ama bu işletim sistemlerinin (mobil işletim sistemleri) kendi aralarında değerlendirmeleri gerekiyor.Zira bir iphone kullanıcı büyük ihtimalle bir de windows kullanıcısı.Ayrıca iphone'u listeye dahil edersen blackberry, symbian, android gibi farklı platformların da dahil edilmesi gerekir.

helluri

Alıntı YapAyrıca iphone'u listeye dahil edersen blackberry, symbian, android gibi farklı platformların da dahil edilmesi gerekir.

Alıntı Yaplistede tüm işletim sistemleri var. ben buraya sadece ilk 4 ü koydum. android de var, java da var, symbian da var, playstation da var, blackberry de var..

matrax_41

İlk beşin oranları toplam 99.35 yapıyor.Geriye kalan işletim sistemlerine 0.65 gibi çok düşük bir pay kalıyor.Pek inandırıcı gelmedi bana.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

helluri

Alıntı Yapİlk beşin oranları toplam 99.35 yapıyor.Geriye kalan işletim sistemlerine 0.65 gibi çok düşük bir pay kalıyor.Pek inandırıcı gelmedi bana.
ciddi misin bu konuda?
çünkü ilk beş şu şekilde
Alıntı YapWindows     87.90%
Mac     9.73%
  Linux     1.02%
iPhone     0.55%
  iPod Touch     0.15%

yani windows+linux+mac+ dünyadaki 20milyon iphone kullnıcısı+ 23 milyon ipod touch kullanıcısından bahsediyoruz ve sen %99.35 çok fazla diyorsun..
bence bu rakam makul.
yukarıda sayılan sistemlere göre playstation kullanıcılarının, symbian, win. mobile, nintendo wii, java kullanıcılarının o kadar da çok internete girdiklerini zannetmiyorum.

zira biliyorsun bu karşılaştırma net app. ın belirlediği sitelere giren kullanıcılardan edinilen bilgilerle oluşturuluyor..

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kirmizi - 04 Mayıs 2009 - 13:18:03
http://www.pclabs.com.tr/2009/05/04/linux-ve-windows-kullanim-orani-ne-seviyede/

Yazıda geçen W3Counter'ın çalışması bence bu konu başlığındaki araştırmaya örnek olmalı. Elma ile armutlar işte bu şekilde ayrılacak ki her şey doğru dürüst bir şekilde anlaşılsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AbkHaZiaN

Alıntı yapılan: helluri - 02 Mayıs 2009 - 23:34:30
Alıntı Yaportaya günümüzde Bilgisayar=Windows düşüncesine sahip türden kullanıcılar çıkar.
bilgisayar, farklı işletim sistemleriyle de satın alınabiliyor.
ama iphone farklı işletim sistemleriyle satın alınabilen bir alet değil ki bu durum windows=bilgisayar demekle aynı şey olsun.
konu iphone, wii vs. olunca zaten bu aygıtlarda başka sistem görmememiz gerekiyor. yani zaten işletim sistemi olarak iphone dendiğinde bizim iphoneos den farklı bir şey algılamamamız gerek. takdir edersiniz ki bilgisayar dendiğinde windows algılamasından farklı bir olay bu.
bu saçmalık, o saçmalıktan bence biraz farklı.
Bilgisayar çıkalı kaç yıl oldu iphone çıkalı ne kadar oldu? Bu sorunun cevabını bulduğunda anlayacaksındır(umarım)
Alıntı Yap
zira biliyorsun bu karşılaştırma net app. ın belirlediği sitelere giren kullanıcılardan edinilen bilgilerle oluşturuluyor..
Bu siteler araında neler var ubuntu.com var mi linux.org var mi

helluri

Alıntı YapBu siteler araında neler var ubuntu.com var mi linux.org var mi
http://marketshare.hitslink.com/
Alıntı YapThis data provides valuable insight into significant trends for internet usage.  These statistics include monthly information on key statistics such as browser trends (e.g. Internet Explorer vs. Firefox market share), search engine referral data (e.g. Yahoo vs. MSN vs. Google traffic market share) and operating system share (Windows vs. Mac vs. Linux market share or even the iPhone market share vs. Windows Mobile).

We use a unique methodology for collecting this data.  We collect data from the browsers of site visitors to our exclusive on-demand network of live stats customers.  The data is compiled from approximately 160 million visitors per month.  The information published is an aggregate of the data from this network of hosted website statistics.  The site unique visitor and referral information is summarized on a monthly, weekly, daily and hourly basis.

In addition, we classify 430+ referral sources identified as search engines.  Aggregate traffic referrals from these engines are summarized and reported on.  The statistics for search engines include both organic and sponsored referrals.  The websites in our population represent almost all countries on earth.

The data is made available free of charge on a monthly basis that includes monthly browser market share trends, top search engine referrals, screen resolutions, top ISPs and operating systems trends.  An upgraded version is available that provides reports by geolocation, preview weekly data and other features.

# Additional estimates about the website population: 76% participate in pay per click programs to drive traffic to their sites.
# 43% are commerce sites
# 18% are corporate sites
# 10% are content sites
# 29% classify themselves as other (includes gov, org, search engine marketers etc..)

For information on mobile share methodology, click here.
sanırım yukarıda yazanları anlarsak, net applications ın neden bu kadar güvenilir olduğunu farkederiz.
+ubuntu-tr, ubuntu türkiye destek sitesi olmasına rağmen bu siteye girenlerin çoğunun win. kullanıcısı olduğunu biliyor musun? adam 160 milyon kullanıcıdan elde ettiği bilgilerle bir istatistik çıkarmış. sen bana ubuntu.com var mı bu siteler arasında diyorsun.. sence ubuntu.com da olsa bu durum sonucu ne kadar değiştirir?

Alıntı Yaportaya günümüzde Bilgisayar=Windows düşüncesine sahip türden kullanıcılar çıkar.
bilgisayar, farklı işletim sistemleriyle de satın alınabiliyor.
ama iphone farklı işletim sistemleriyle satın alınabilen bir alet değil ki bu durum windows=bilgisayar demekle aynı şey olsun.
konu iphone, wii vs. olunca zaten bu aygıtlarda başka sistem görmememiz gerekiyor. yani zaten işletim sistemi olarak iphone dendiğinde bizim iphoneos den farklı bir şey algılamamamız gerek. takdir edersiniz ki bilgisayar dendiğinde windows algılamasından farklı bir olay bu.
bu saçmalık, o saçmalıktan bence biraz farklı.
Bilgisayar çıkalı kaç yıl oldu iphone çıkalı ne kadar oldu? Bu sorunun cevabını bulduğunda anlayacaksındır(umarım)
anlamıyorum ve anlamayacağım.
blackberry dendiğinde rim in, iphone dendiğinde iphone os nin anlaşılmasında hiç bir sakınca görmüyorum.
+ bu durumun bilgisayar dendiğinde windowsun anlaşılmasıyla aynı şey olmadığını düşünüyorum.
bilgisayar piyasası microsoftun tekelinde. ama bilgisayar microsoftun değil.. dolayısıyla bilgisayar windowsa eşit değildir.
ama iphone da apple ın iphone os de apple ın. zaten iphoneos dendiğinde başka bir şeyin anlaşılmaması lazım. ki anlaşılmıyor da..
ya da rim dendiğinde blackberry ile özdeşleşmiş olması lazım, ki özdeşleşmiş de.

Osman Üngür

IPhone Os = Darwin

http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_(operating_system)
Apple'ın işletim sistemi kendi oluşturdukları bir UNIX BSD'dir

Bilginize

heartsmagic

Tartışma giderek farklı bir noktaya kaymakta. @helluri -şahsım adına konuşayım- ben araştırmanın ne şekilde yapıldığını sorgulamadım zaten. Benim takıldığım nokta sonuçların veriliş şekli. Ben kendi tarafımdan tartışmayı noktalamak için şu net soruları sorayım sana.

İlk iletinde verdiğin listede Windows,Linux,Mac ile beraber iPhone, Ipod Touch gibi aygıtların  "işletim sistemleri" listesinde bulunmasından rahatsız değil misin? Kaldı ki Mac denmesi bile garip.

O listede "işletim sistemleri" altında yer alan iPhone ve Ipod Touch'ın aynı işletim sistemlerini kullanmasına rağmen ayrı ayrı verilmesiyle, işletim sistemleri kıyaslamasının aslında aygıtlar kıyaslaması veya aygıt-işletim sistemi  melez kıyaslaması olduğunu kabul eder misin?

Eğe bunları kabul ediyorsan benim rahatsızlığımı anlıyorsun demektir. Bu araştırma böyle bir sonuç doğurmuş olabilir, aslında "According to NetApplications, Linux usage share on client devices has, for the first time, passed the 1% mark." makul bir cümle ve anlatılmak isteneni anlatıyor. Ancak ortaya çıkan liste ne yazık ki bana göre hâlâ çok saçma. iPhone,Ipod Touch bir aygıttır ve iPhoneOS kullanır, diğerleriyse işletim sistemidir (Hoş Mac yazarak hata edilmiş). Eğer bu son ikisi listeye dahil edilecekse Linux kullanan aygıtlar da ayrılmalıdır. Bu toplamda kullanım oranı olan %1'i aşmayı da engellemez ancak işletim sistemleri listesinde iki tane aygıtın görünmesini engeller.

helluri

@heartsmagic
senin ilk mesajında sorguladığın şey bu listenin güvenilirliği idi. benim de yazdığım her şey net app. ın güvenilirliği ile ilgili. yoksa kim ne işletim sistemi kullanıyor, onu tartışmıyoruz. + yazdığın şeylerin doğrular olduğunu ben dahil herkes biliyor. araştırmayı yapan şirket de biliyor.
benim takıldığım nokta sizin bu konuya bu kadar takılmanız. yani tabi ki doğru şeyler yazıyorsun da ipod touch ile iphone u ayırmış olmaları, iphoneos yerine sadece iphone yazmaları bu listenin güvenilmez olduğunu göstermez ki.. belki gerçekten bu veriler saptırılmıştır. ama bu sonuca böyle varılmaz ki..

Alıntı Yapİlk iletinde verdiğin listede Windows,Linux,Mac ile beraber iPhone, Ipod Touch gibi aygıtların  "işletim sistemleri" listesinde bulunmasından rahatsız değil misin? Kaldı ki Mac denmesi bile garip.
kesinlikle bu durum beni rahatsız etmiyor. eren in geçmişte verdiği, bu foruma en çok girilen işletim sistemleri listesinde iphone u 4. olarak gördüğümde de budurum beni rahatsız etmemişti. kimseyi de rahatsız etmemişti.
benim ilk iletimde verdiğim şey blogs.zdnet.com dan yapılmış bir kopyala yapıştır idi. yoksa ben kendim bilerek ortalığı karıştırmak için yazmadım. demek zdnet yazarını da rahatsız etmemiş. sen bu olaya bu şekilde bakmasan eminim bu durum çoğu kişiyi hiç rahatsız etmeyecekti.

yukarıda da verdiğim http://marketshare.hitslink.com/ linkinde adamlar bu istatistikleri nasıl elde ettiklerini "About Our Market Share Statistics" başlığı altında ayrıntılı bir biçimde açıklamışlar. merak eden oraya bakabilir.
yok ben hala güvenilirliğini sorguluyorum diyen varsa -ki vardır- o da dünya çapında başka bir araştırma şirketini sonuçlarını koysun. bi de ona bakalım.
ben burada net app. %100 güvenilirdir demiyorum. fakat seni haklı olarak rahatsız eden şeyler de güven bunalımına yol açmaz bence.. 

heartsmagic

Ben güvenilirliği dememiştim, doğrulama beklemeyelim demiştim. Sonuçları nasıl almışlar bunu bilemem. Yazılanlardan anladığımız kadarıyla kapsamlı bir araştırma yapılmış gibi. Fakat değerlendirme sancılı olmuş zira sapla, samanı karıştırmışlar. Bu da benim için bir doğrulama zafiyetidir. Kaldı ki o satırları yazdığımda bahsettiğim üzere sadece Zdnet'i açabilmiştim, asıl kaynağa bakma fırsatım bile olmamıştı. Ancak baksam bile durumdaki saçmalık hakkında yine aynı düşünecektim. Zdnet'in yazarının rahatsız olmaması benim için kriter değildir. Kaçıncı defa söylüyorum bilmiyorum ancak işletim sistemleri ile Iphone ve Ipod Touch'ın yan yana verilmesi çok saçma.

Bu başlıkta söylemiştim tekrar edeyim. Platform olarak aynı şekilde bir değerlendirme yapmışsak bu da bir hatadır. Zamanında aynı şeyleri söylememişsem eğer o anda fırsat bulamadığımdan veya gözümden kaçmasından kaynaklanmaktadır. Ancak takdir edilmelidir ki burası ile koskocaman Zdnet farklı platformlardır. Biz sapla samanı karıştırırsak ufak çaplı bir sorun olur, ancak yığınla ziyaretçi kabul eden platformlar bunu yaparsa çok daha farklı bir sorun teşkil eder. 

AbkHaZiaN

@helluri, @heartsmagic'in bütün mesajlarını oku ve düzgün bir şekilde yorumla istersen.

helluri

@AbkHaZiaN
biz zaten 3 sayfadır medeni insanlar gibi heartsmagic le karşılıklı fikir alışverişi yapıyoruz. aradada da işte senin gibiler giriyor, iğneleyici 1 cümle yazıp kayboluyor.

şu yorumlara bak:
Alıntı YapBilgisayar çıkalı kaç yıl oldu iphone çıkalı ne kadar oldu? Bu sorunun cevabını bulduğunda anlayacaksındır(umarım)
Alıntı Yap@helluri, @heartsmagic'in bütün mesajlarını oku ve düzgün bir şekilde yorumla istersen.

tabi bu kolay yol. bu tür başlıklarda sıkça rastlana bir durum..
2 satır da sen yaz arkadaşım. bana sürekli şunun yazdıklarını bi daha oku, bunun yazdıklarını daha iyi anla falan filan diyeceğine 1-2 satır da sen yaz. sürekli böyle araya girip iğneleyici bir cümle yazıp kayıplara mı karışacaksın?

helluri

@heartsmagic
evet, oldukça kapsamlı ve profesyonel bir araştırma yapılmış.
Alıntı YapBen güvenilirliği dememiştim, doğrulama beklemeyelim demiştim.
ben ifadeden sonuçlara güvenmediğin sonucunu çıkarmıştım. senden sonra yazanlar da sonuçların güvenilir olmadığını ima eden şeyler yazmıştı.. her neyse. sorun değil o zaman.

allahtan sonuçları zdnetten almışım. yoksa bu haberi ilk sdn de falan gördüm. oradan kopyalayıp yapıştıracaktım. dedim şimdi kaynak sdn olunca herkes isyan edecek. bari meşhur bir siteden alıyım demiştim.  :D

Alıntı YapKaçıncı defa söylüyorum bilmiyorum ancak işletim sistemleri ile Iphone ve Ipod Touch'ın yan yana verilmesi çok saçma.
bende kaçıncı defa senin haklı olduğunu söylüyorum bilmiyorum ama bu durum benim araştırmaya olan güvenimi sarsmıyor+beni rahatsız etmiyor
sonuçta adamlar ipoda, linuxa, windowsa ticari bir ürün olarak bakıyorlar ve bu ürünleri, internet trafiğine olan katkılarına göre sıralamaya tabi tutuyorlar. benim için bi sıkıntı yok.
ipod kullanıcılarının internet trafiğine katkısı şu kadar, linux kullanıcılarının internet trafiğine katkısı bu kadar diyerek..
Alıntı YapThis data provides valuable insight into significant trends for internet usage.  These statistics include monthly information on key statistics such as browser trends (e.g. Internet Explorer vs. Firefox market share), search engine referral data (e.g. Yahoo vs. MSN vs. Google traffic market share) and operating system share (Windows vs. Mac vs. Linux market share or even the iPhone market share vs. Windows Mobile).

heartsmagic

Alıntı yapılan: helluri - 06 Mayıs 2009 - 18:32:22
sonuçta adamlar ipoda, linuxa, windowsa ticari bir ürün olarak bakıyorlar ve bu ürünleri, internet trafiğine olan katkılarına göre sıralamaya tabi tutuyorlar. benim için bi sıkıntı yok.

Sorun burada başlıyor zaten. Kriter ayrımını iyi yapamıyorlar. Misal şöyle olmuş bu değerlendirme.

A aygıtı: Windows kullanmış. Aygıtın ismi önemli değil.
B aygıtı: Linux kullanmış. Aygıtın ismi önemli değil.
C aygıtı: Ipod'muş. İşletim sisteminin önemi yok.
D aygıtı: Iphone'muş. İşletim sisteminin önemi yok.

Sonra sıralamışlar.

- Windows şu kadar.
- Linux bu kadar.
- Ipod şu kadar.
- Iphone bu kadar.

Sonra da altına şunu geçmişler:

Alıntı YapOver a period of 12 months, this is how the market share for the top five OSes has changed:

* Windows: -3.68%
    * Mac: +2.35%
    * Linux: +0.39%
    * iPhone: +0.40%
    * iPod touch: +0.12%

Verilerin nasıl toplandığı ilgilendirmiyor beni burada. Yukarıdaki alıntıladığım cümle ilgilendiriyor ve evet bu benim için bir sorun. Kimisi için küçük, kimisi için büyük bir sorundur. Ancak bu bir sorun olmalıdır.

demonic

Bosuna girmeyin birbirinize birakin bu gereksiz tartismalari. Siz Linux kullanmaktan memnunsaniz gerisi bos.

AbkHaZiaN

@helluri bu konuda yazdıklarım iki satırı geçmiştir. Bildiği üzere burası Ubuntu destek sitesi Ubuntu kullanıcılarını bilgilendirmek sorunlarına çözüm bulmak. "İki satırda sen yaz"dan kastın konu açsa boş yüz konu açacağıma düzgün bir konu açarım hem katkım olur hemde forumda kirlilik olmaz.

heartsmagic

Tartışmayı ikili olarak daha farklı bir noktaya kaydırmayalım lütfen. Başlık hakkında fikir paylaşımında bulunmamız mümkün ancak bu konuda kırıcı olmaya gerek yok. Hem @helluri'den hem de senden rica ediyorum @AbkHaZiaN.