%1 Olduk

Başlatan helluri, 02 Mayıs 2009 - 14:25:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

helluri

http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=4286
kullanıcıların internet kullanım alışkanlıklarına göre linux tarihinde ilk kez %1 olmuş.
hayırlı olsun.
Alıntı YapHere's how the web usage share breaks down for April 2009:

* Windows: 87.90%
    * Mac: 9.73%
    * Linux: 1.02%
    * iPhone: 0.55%
    * iPod touch: 0.15%

Alıntı YapOver a period of 12 months, this is how the market share for the top five OSes has changed:

* Windows: -3.68%
    * Mac: +2.35%
    * Linux: +0.39%
    * iPhone: +0.40%
    * iPod touch: +0.12%

Linuxman.

Gelecekte oran artacak diye düşünüyorum. :)
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

Contempt

Peki bu ne kadar doğru bir anket. İngilizcem çok iyi değil. Site hakkında pek bilgim yok sadece merak ettim.
Hem bu oran doğruysa  gerçekten çok yazık...
Herşeye Rağmen...

cmkmudafi

Lİnux gezegeninde ayrıntılı biligi var. Bir gün herkes linux kullanacak

esrama

Biraz daha artarsak virsülere hoşgeldin diyeceğiz :)

Linuxman.

Alıntı yapılan: esrama - 02 Mayıs 2009 - 14:49:12
Biraz daha artarsak virsülere hoşgeldin diyeceğiz :)
Evet o yönden bakarsak bizim açımızdan kötü olacak.Ama kullanımın az olmasıda kötü bir durum. :P
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

bytan

Rakamlara bakarsak Win'den ayrılanların %65'lik kısmı Mac'e yönelmiş. Kabaca %10'luk bir kısmı Linux tarafına yönelmiş ki bence pek yeterli bir oran olmamış. Yine de geleceğe dair umut taşımaya yetiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Pardon ama iPhone ve iPod touch nasıl işletim sistemi listesine giriyor? Kusura bakılmasın ancak bu gibi bariz bir hatayı yapan platformdan pek doğrulama beklemeyelim. Bu iki aygıt iPhoneOS kullanır ki ne olduğunu öğrenmek isteyenler biraz araştırabilirler.

Linux istemci ayağında %1 olmuş denmekte. Araştırmanın nasıl yapıldığını görmek için Marketshare sitesine girmek istedim ancak şu anki sorunlu bağlantımdan dolayı açamıyorum siteyi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

helluri

Alıntı YapPardon ama iPhone ve iPod touch nasıl işletim sistemi listesine giriyor? Kusura bakılmasın ancak bu gibi bariz bir hatayı yapan platformdan pek doğrulama beklemeyelim. Bu iki aygıt iPhoneOS kullanır ki ne olduğunu öğrenmek isteyenler biraz araştırabilirler.
burada hata nerede anlayamadım. Marketshare çok meşhur bir sitedir. işletim sistemlerinin pazar paylarını kullanıcıların internet alışkanlıklarına göre belirler. iphoneos, android, symbian işletim sistemi değiller mi? demek ki adamların belirlediklere sitelere girenlerin %0.55 i iphone kullanıcısı..

yanlış hatırlamıyorsam bu forumda da buna benzer bir şey vardı. bu foruma girenler hangi işletim sistemini kullanıyorlar diye bir başlık vardı. eren in paylaştığı listede iphone 4. sıradaydı yanlış hatırlamıyorsam. kimse de itiraz etmemişti bu duruma.. :)

heartsmagic

@helluri listede iphoneOS mu yazıyor sence?

Eğer biz burada listeye iphone diye sokmuşsak işletim sistemleri arasına, hata yapmışız demektir.

MiSKeN

eğer iPhone u koyuyorlarsa Android'i de koysunlar saçma bence iPhone vb. farklı platformlardır, bende client bazında olduğunu sanıp okudum @heartsmagic'e katılıyorum

localhost

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Mayıs 2009 - 18:24:31
Pardon ama iPhone ve iPod touch nasıl işletim sistemi listesine giriyor? Kusura bakılmasın ancak bu gibi bariz bir hatayı yapan platformdan pek doğrulama beklemeyelim. Bu iki aygıt iPhoneOS kullanır ki ne olduğunu öğrenmek isteyenler biraz araştırabilirler.

Linux istemci ayağında %1 olmuş denmekte. Araştırmanın nasıl yapıldığını görmek için Marketshare sitesine girmek istedim ancak şu anki sorunlu bağlantımdan dolayı açamıyorum siteyi.

Dogru bir yorum.

Bunlar Aygittir. Isletim sistemi degil.
Linux LPIC1 - MCSA

helluri

yahu ben de önemli bir şey var sandım.
sorun bu mu yani. iphoneos değil de iphone yazılmış olması..
bu listenin güvenilirliğini kaybetmesinin, gözümüzden düşmesinin sebebi iphoneos yerine iphone yazılmış olması ha.. :)
peki, haklısınız.

@MiSKeN
listede tüm işletim sistemleri var. ben buraya sadece ilk 4 ü koydum. android de var, java da var, symbian da var, playstation da var, blackberry de var..

gerçi şimdi bunları yazıyorum ama birazdan kırmızı çıkacak bizi aydınlatacak.
blackberry işletim sistemi değil telefondur diyecek, playstation işletim sistemi değil oyun konsoludur vs.
valla haklısınız, liste güvenilirliğini yitirdi. :)) 

heartsmagic

@helluri bir şey söyleyeceksen "biri" demeden söyle. Gördüğün üzere benim gocunacak bir şeyim yok ki doğrudan "nick"inle hitap edebiliyorum.

Evet aydınlatmış olayım, sayılanlar işletim sistemi değil aygıttır. Bunu ayırt edemeyecek kadar kıt bir editör o yazıyı hazırlamışsa kendisine de bu başlığı referans gösterebilirsin. Ayrıca java ve blackberry de varsa listede demek ki daha fazla aydınlanma gerekiyormuş kendisi için.

localhost

editor ile beraber @helluri de aydinlanmasi gerekiyor.

Linux LPIC1 - MCSA

helluri

@heartsmagic
ben biri derken tabi ki kırmızıdan bahsediyordum. zira mesajımın hemen üstünde yazan "Bunlar Aygittir. Isletim sistemi degil." satırları kırmızıya ait. neyse değiştirdim mesajımı. bu konuda da haklısın. nick le hitap etmek gerekiyor. bak şimdiden yanlış anlaşılma oldu. :)
sürçi lisan ettimse affola, amacım tatsızlık çıkarmak değil
+bence iphoneos yerine iphone yazmak, rim yerine blackberry yazmak o kadar da büyütülecek bir şey değil. hatta burada amaç okuyucunun tabloya bakıp herşeyi anlaması da olabilir.
örneğin playstation ın işletim sistemini, nintendo wii nin işletim sistemini kaç kişi biliyor? ben şahsen wii nin işletim sistemi ne bilmiyorum..
bence burada olay sitenin editörlerinin bilgisizliği değil de okuyucunun olayı rahat anlaması.

+blackberry yerine rim yazsalar, iphoneos yerine de iphone yazsalar kasıt ve/veya bilgisizlik ararım.
ama o uzun listedeki her şey bu şekilde..

+bahsi geçen site bu alanda çok saygın-güvenilir bir sitedir. ki burada yayınlanan rakamlar hemen hemen tüm saygın yabancı linux sitelerinde, bloglarında da yayınlanmıştır. ben de bu foruma koyarken hiç tereddüt etmedim.

helluri

Alıntı Yapeditor ile beraber @helluri de aydinlanmasi gerekiyor.
@kırmızı
hıh evet haklısın, hıhı evet doğru
teşekkürler  :P

localhost

Blackberry Iphone ve IphoneTouch Isimleriyle listenin icerigi celiski icinde. Aygitlarla beraber kullanilan isletim sistemlerini * ya da her neyi kullaniyorlarsa yazmalari gerekirdi.
Sunuda ek olarak belirteyim, Forum sorumlulari disinda adima yapilan hic bir yoruma aldiris etmiyorum. Istedigin oyunu oynayabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

@helluri öncelikle onlar birer aygıttır diyen bendim. Kısacası o malum yorumu ben yaptım. Yanlış anlaşılmadan ziyade başka türlü bir anlaşılma var burada. Şimdi tekrar sorayım ben, aşağıdaki listenin neresinde iPhoneOS geçiyor?

Alıntı YapHere's how the web usage share breaks down for April 2009:

* Windows: 87.90%
    * Mac: 9.73%
    * Linux: 1.02%

Over a period of 12 months, this is how the market share for the top five OSes has changed:

* Windows: -3.68%
    * Mac: +2.35%
    * Linux: +0.39%
    * iPhone: +0.40%
    * iPod touch: +0.12%

Ayrıca eğer şöyle dersen:

Alıntı Yapbence iphoneos yerine iphone yazmak, rim yerine blackberry yazmak o kadar da büyütülecek bir şey değil. hatta burada amaç okuyucunun tabloya bakıp herşeyi anlaması da olabilir.

ortaya günümüzde Bilgisayar=Windows düşüncesine sahip türden kullanıcılar çıkar.

Eğer site bu kadar saygınsa önce profesyonellerin gözünden kaçmayacak bu ayrıntıları doğru vererek kazansın saygınlığını.

esrama

Nasıl bir tartışmadır bu böyle :)

Açık kaynaklı android'in de iphoneOS u geçmesi dileği ile... Androidde linux tabanlı, bizden sayılır. Birde özgür olsa tamamdır :)

helluri

Alıntı Yaportaya günümüzde Bilgisayar=Windows düşüncesine sahip türden kullanıcılar çıkar.
bilgisayar, farklı işletim sistemleriyle de satın alınabiliyor.
ama iphone farklı işletim sistemleriyle satın alınabilen bir alet değil ki bu durum windows=bilgisayar demekle aynı şey olsun.
konu iphone, wii vs. olunca zaten bu aygıtlarda başka sistem görmememiz gerekiyor. yani zaten işletim sistemi olarak iphone dendiğinde bizim iphoneos den farklı bir şey algılamamamız gerek. takdir edersiniz ki bilgisayar dendiğinde windows algılamasından farklı bir olay bu.
bu saçmalık, o saçmalıktan bence biraz farklı.

birisi çıkıp diyor ki, ben işletim sistemi kullanıcılarının webde gezinme alışkanlığına göre pazar payı araştırması yaptım. iphone un işletim sistemi pazarındaki pazar payı da şudur.. herkes bununla ne anlatılmak istendiğini anlar.
ama bunun tersi olsa, işte o zaman bir karışıklık olur. X işletim sisteminin pazar payı %0.01 diyorsun. meğerse X=nintendo wii işletim sistemiymiş. bilmediğim için X diyorum. :)

+bu net applications ın sonuçları daha önce de forumda konuşuldu. adım kadar eminim. ama o zaman tartışılan şey "ya gerçekten linuxun pazar payı bu kadar az mı?" idi. şimdi ise konu farklı noktalara kaydı. neyyse:)

Yusuff

Kullanım artıyor ağır artıyor ama sağlam artıyor. Virüs konusunda da fazla korkmamıza gerek yok Virüs çıksa bile açık kaynaklı olduğumuz için yine daha güvende olacağız İnşallah.

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

heartsmagic

Benzetme zaten birebir örtüşmek zorunda değil, sadece algı meselesi yanlış. Ben hiçbir şekilde konunun saçma olduğunu düşünmüyorum. iPhoneOS'u eğer insanlara söylemezseniz kimse araştırmaz. Darwin neymiş, MacOSX nereden gelirmiş bilmez, öylece devam eder bu algı meselesi. Etrafta da Iphone, Ipod Touch'ın ne kullandığını bilmeyen kullanıcılar ortaya çıkar. Ha eğer bilmelerinin bir önemi yok diyorsak o zaman tartışmamızın bir anlamı kalmaz.

İşin komik tarafıysa Iphone ile Ipod Touch'ın farklı kullanım oranlarının verilmiş olması. Bu bile bir çelişki.

Şimdi eğer işletim sistemi diyecekseniz bunlara, birleştirmelisiniz o oranı zira aynı işletim sistemini kullanıyorlar.
Yok aygıt diyecekseniz, ayıracaksanız o listede işi ne?

Bana mı çok garip geliyor işletim sistemleri ile iphone gibi aygıtların aynı listede yer alması yoksa cidden algı sorunu mu var ortada?

helluri

@heartsmagic
yok haklısın tabi. fakat burada olaya sanırım "ürün" bazında bakılmış. yani bu istatistik,    
Corporate  > Products  > Market Share Home  altına konmuş. gerçi başlık da Operating System Market Share ama adamlar, iphoneu internete girmek için bir ürün, linuxu internette gezmek için ayrı bir ürün vs. şeklinde değerlendirip bu şekilde rahat davranmışlar.

yani konu aslında insanlar linux yüklü sistemleri kullanarak ne kadar çok internete giriyor, blackberry kullanıcıları ne kadar çok nette geziyor vs. şeklinde. zaten bu şekilde yapılmasa linux açısından pek adil bir karşılaştırma olmazdı heralde.

ama tabi bu konu linuxla alakalı sitelere linuxun pazar payı %1 oldu şeklinde başlıklarla giriyor.. ama net applications yaparsa illa giriyor yani:)

heartsmagic

Bu durumda bunu değerlendiren şirketin olaya açıklık getirmesi gerekmekte. Böylece işletim sistemleri diyerek genelleyemezler konuyu. Genellerlerse benim gibi düşünenlerin yorumlarına maruz kalırlar. Ha kalsalar ne olacak, tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok. Onlar çalıp, onlar oynarlar.

Fakat ben ısrarcıyım bu konuda. Bu şekilde yazılar olduğu müddetçe, Bilgisayar=Windows zihniyetindeki kullanıcı sayısında düşüş olmaz.