online radyodan kayıt?

Başlatan ns, 01 Mayıs 2009 - 22:53:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ns

internette dinlediğimiz bir radyo programını bilgisayara nasil kaydedebiliriz.
ses ayarlarini kurcaladim biraz yine olmadi. input source'u line yaptım mic yaptım bir şey değişmedi.
extra bir program gerekir mi ki acaba?

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

erginemr

Synaptic'ten Audacity'yi kurmak ve Audacity içinden kayıt kanalını değiştirmek işe yarayabilir.

localhost

streamripper diye birsey var. Belki isine yarar.

This command-line tool can be used to record MPEG III
and OGG online radio-streams into track-separated audio
files.

sudo apt-get install streamripper
Linux LPIC1 - MCSA

ns

teşekkürler. sali günü 9,04'e geçmeyi düşünüyorum. ikisini de deneyip sonuçlarını yazarım.

ns

@enginemr  onca kurcaladim ama nasil yapacağımı bulamadim. eğer biliyorsan daha detaylı anlatabilir misin.

erginemr

Alıntı yapılan: ns - 11 Mayıs 2009 - 17:32:02
@enginemr  onca kurcaladim ama nasil yapacağımı bulamadim. eğer biliyorsan daha detaylı anlatabilir misin.

Hiç denemedim ama akşam müsait olunca denerim. Bana, dinlediğin radyo kanalının web adresini verebilir misin?

ns

http://www.marmarafm.com.tr/

çok teşekkürler. ben dinlemiyorum aslinda annemler için.

opusxx

Amarok' un tam istediğin gibi * bir eklentisi vardı ama neydi, ben de arıyorum aylardır bulamadım İşi o kadar abartmıştıki dediğim amarok eklentisi kayıt ettiklerini kafasına görede olsa da arasıra sanatçı ve albüm olarak ayrı ayrı kayıt ediyordu Haberim olmadan 5 gb' lık süper bir arşivim olmuştu  :D

Bilen varsa bende bu eklentiyi arıyorum

Nokta eksikliğim için özür dilerim
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

ironic

Alıntı yapılan: opusxx - 11 Mayıs 2009 - 21:42:15
Amarok' un tam istediğin gibi * bir eklentisi vardı ama neydi, ben de arıyorum aylardır bulamadım İşi o kadar abartmıştıki dediğim amarok eklentisi kayıt ettiklerini kafasına görede olsa da arasıra sanatçı ve albüm olarak ayrı ayrı kayıt ediyordu Haberim olmadan 5 gb' lık süper bir arşivim olmuştu  :D

Bilen varsa bende bu eklentiyi arıyorum

Nokta eksikliğim için özür dilerim

amarok 1.x sürümleri için kaydedici betikler var fakat henüz 2 sürümü için uyumlu betik hazırlanmamış.

erginemr

Verdiğiniz adresten Winamp için olan "yayin.m3u" dosyasını indirdim. İçeriği şu şekildeydi:
Alıntı Yap#EXTM3U
#EXTINF:-1,0216 4222700 (Marmara Fm - iyi  seyler duymak isterseniz..)
http://89.149.217.74:9450

Audacity işe yaramadı.

Dosyayı Totem ile çalmak için gstreamer0.10-plugins-bad paketini kurmam gerekti. Ayrıca, @Kirmizi'nın yukarıda önerdiği streamripper konsol programını da denedim:
streamripper http://89.149.217.74:9450
Yayını başarıyla ev dizini altında "MarmaraFM" klasörüne kaydetti.

Son olarak, Winamp benzeri bir müzik çalıcı olan Audacious'ı denedim. "Sağ tuş > Konum çal" komutu ile http://89.149.217.74:9450 adresini gösterdim. "Seçenekler > Ses > Çıkış Eklentisi" olarak "FileWriter"ı seçtim. Ev dizinine wav ya da ogg formatına kayıt alabildim.

ns

çok teşekkür ederim @enginemr bugün benim için geç oldu yarın deneyip sonucunu yazarım sağolasin.

ns

şimdi denedim Audacious'la bir kez kaydedebildim ama sonraki denemelerimde kastı kaydetmedi ve kaydetmek için yaptıklarım annem için baya karışıktı

bende streamripper'ı denedim. bu oldu oldukça hızlı ve kolay aslinda inşallah annem uçbirime alişir:D olmazsa ben açar kaydederim.

tekrar teşekkürler @kirmizi ve @enginemr...

---------------------

düzeltme: ben bu streamripper'ı nasil kullanacağımı anlamadim kaydetmeye başliyor ama uçbirimi kapatınca siliyor kaydettiğini.

erginemr

Alıntı yapılan: ns - 12 Mayıs 2009 - 17:38:17
şimdi denedim Audacious'la bir kez kaydedebildim ama sonraki denemelerimde kastı kaydetmedi ve kaydetmek için yaptıklarım annem için baya karışıktı

bende streamripper'ı denedim. bu oldu oldukça hızlı ve kolay aslinda inşallah annem uçbirime alişir:D olmazsa ben açar kaydederim.

tekrar teşekkürler @kirmizi ve @enginemr...

---------------------

düzeltme: ben bu streamripper'ı nasil kullanacağımı anlamadim kaydetmeye başliyor ama uçbirimi kapatınca siliyor kaydettiğini.

Streamripper'ı Ctrl+C ile kapatın, böylece (umarım ;)) silmez.

Streamripper'ın önyüzü olarak Streamtuner programını da kullanabilirsiniz. Depolardan kurabilirsiniz. Bana biraz karışık geldi ama bir deneyin derim:
http://www.nongnu.org/streamtuner/

caglayanyagci

Alıntı yapılan: Kirmizi - 03 Mayıs 2009 - 01:34:10
streamripper diye birsey var. Belki isine yarar.

This command-line tool can be used to record MPEG III
and OGG online radio-streams into track-separated audio
files.

sudo apt-get install streamripper

windows'da winamp eklentisi olarak çok başarılı bir programdı. umarım linux versiyonu da onun kadar iyidir  8)

ironic

VLC 1.0 srümünden itibaren çok kolay bir şekilde kayıt yapabiliyor. Eskiden çok karışık bir süreçti.

opusxx

sudo apt-get install streamripper Tek başına değilde sudo ap-get streamtuner ile kurarsanız  tam istediğiniz gibi bir hem çalıcınız hemde kaydediciniz olur oluyor. Şimdi denedim ve windows' takinin aynısı.
Kullanımı çok basit bir arayüze sahip. Streamtuner ı müzikve ses denetimlerinden açtığınızda oynatıcının içinde shoutcast yayınlarını ala bileceğiniz kısımları göre bilirsiniz. Kendi istediğiniz yayınlarıda rahatlık ile ekleye biliyorsunuz. Ben windows ta kullanırken çok basit bir şekilde yapıyordum fakat şimdi hatırlayamıyorum ve anca bu kadarına bakabilcek vaktim var.  Fakat amaroktaki gibi parçaları isim, albüm gibi kendisi dosyalamıyor diye hatırlıyorum. Yapa biliyormuş :D
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

_HapS_

çalan radyoya göre değişiyor parçaların isimlerine göre atması vs.  ben sadece streamripper kullaniyorum zaten dinlediğim 2-3 radyo var streamripper url şeklinde kaydetmeye başlıyorum aynı zamanda da kaydettiğimi herhangi bir playerda dinliyorum :)

Sherlock Holmes

Dinlerken /tmp dosyasına bir göz atın.  ;)

hitokiri

sudo apt-get install listen
Bu arada bir ekleme yapayım "Listen"(rhythmbox benzeri) programıda bu kayıt işinde gayet başarılı. :)