gmail mail service

Başlatan tasy, 01 Mayıs 2009 - 21:17:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tasy

Herkese selamlar. İnternette biraz araştırdım ancak açıklayıcı bir kaynak bulamadım. Kendi serverımıza gmail mail service nasıl kurabiliriz fikri olan varmı?? Ubuntu-trnin böyle bir servisi var sanırım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

canosayan

bahsettiğiniz servis google apps. kendi serverinıza kurmuyorsunuz. mx kayıtlarınızı google yönlendiriyorsunuz. mesela posta.canosayan.com
www.google.com/a adresinden bilgi alabilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

tasy

Çok teşekür ederim... Verdiğiniz linki inceleyip gerekli ayarlamaları yapacağım.

aynshtein

Bu işlemi yapmak çok kolay. Üstelik de bir kaç gün sonra gerekli olacak. Zira Türk Telekom ve Türk ISS'leri e-posta göndermede kullanılan 25. nolu portu kapatma kararı aldı. Sunucu barındırma hizmeti aldığınız firma size alternatif port sunmuyorsa bir süre sonra sitenize ait e-posta hesabınızdan e-posta gönderemeyeceksiniz...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

canosayan

zaten google posta işlemlerinde varsayılan portları asla kullanmıyor. bu açıdan 25 port davası google etkilemeyecek
25 yerine yanlış hatırlamıyorsam 587 kullanılıyor
Chmod bizim işimiz.

localhost

Alıntı yapılan: aynshtein - 01 Mayıs 2009 - 23:19:50
Bu işlemi yapmak çok kolay. Üstelik de bir kaç gün sonra gerekli olacak. Zira Türk Telekom ve Türk ISS'leri e-posta göndermede kullanılan 25. nolu portu kapatma kararı aldı. Sunucu barındırma hizmeti aldığınız firma size alternatif port sunmuyorsa bir süre sonra sitenize ait e-posta hesabınızdan e-posta gönderemeyeceksiniz...
Neden böyle bir karar alindi merak ettim.
Linux LPIC1 - MCSA

tasy

Bildiğim kadarıyla spam maillerin çoğunu engellemek için yapıyorlar... Tabi tam olarak bilen birisi daha aydınlatıcı bi cevap sunarsa süper olur... Bende merak ettim.

aynshtein

Alıntı YapBilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu(BTK) önderliğinde, erişim ve yer sağlayıcı firmalarla birlikte, internet güvenliğine tehdit oluşturan ve internet kullanıcılarına ait kaynakları suiistimal eden konulardan olan, istem dışı elektronik postaların (SPAM) etkileri ve nasıl engellenebileceğine yönelik olarak çalışmalar kapsamında TTNET ile birlikte bir pilot uygulama gerçekleştirilecektir.

Bu bağlamda BTK'nın isteği üzerine ülkemizin önde gelen Servis Sağlayıcıları ve TTNET yetkilileri ile yapılan toplantı sonucunda;

Ülkemizin uluslararası bilişim arenasındaki imajını güçlendirebilmek ve aynı zamanda internet güvenliğini oluşturabilmek amacıyla istem-dışı e-postaya karşı, yurt genelindeki internet abonelerinin tamamına yakınını temsil eden ADSL internet abonelerinden dinamik IP kullananları kapsayan çözüm modeli taslağı TTNET tarafından BTK' ya sunulmuştur.

İstem dışı e-postalarla mücadeleye yönelik olarak e-posta haberleşmesinin 25. Portun kapatılarak 587. Port üzerinden yapılması hususlarında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Bahse konu toplantı sonucunda;

25. Portun kapatılıp 587. Porta geçilmesi konusunda TTNET ve yer sağlayıcıların da katılımıyla pilot bir uygulama yapılması hususunda karar alınmıştır

Alınan bu kararla birlikte; pilot çalışmanın yapılacağı iller olan;

Aydın, Bayburt, Diyarbakır, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon'da

15 Nisan 2009 tarihi itibariyle, e-posta gönderiminde kullanılan 25. Portun kapatılarak, yerine 587. Portun açılacağını ve bu sebeple gerekli ayarların yapılması, aksi takdirde e-posta göndermede sorun yaşanabileceğini

15 Nisan 2009 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar aşamalı olarak her biri 65.000 adetlik 4 adet IP bloğundan oluşan yaklaşık 256.000 IP adresinin 25. Porta ISS olarak TTNET tarafından kapatılacağını,

Siz değerli Çizgi Telekom müşterilerine ve tüm internet kullanıcılarına önemle duyururuz.

Outlook'larınızda 587. porta geçiş ayarları için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Oulook Expres için 587. porta geçiş ayaları
Outlook 2003 için 587. porta geçiş ayaları
Outlook 2007 için 587. porta geçiş ayarları

Aşağıdaki linkten TTNET'in konuyla ilgili detaylı açıklamalarını ve Port değişikliklerinin e-posta hesaplarına nasıl tanımlanacağının örneklerini bulabilirsiniz.

http://www.ttnet.com.tr/web/198-1025-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

Kaynak: http://www.natro.com/natro/haberler.asp?ID=14

localhost

Herkes ayni portu kullaninca yine SPAMlar ortaya cikmazmi ? Zaten TR den gelen su forwad maillere gicik oluyorum. Kim gönderiyorsa direk spam bölümüne + blockluyorum arkadas filan farketmiyor :)
Linux LPIC1 - MCSA

aynshtein

Zannediyorum ki bu karar, sadece port 25'i kullanan toplu e-posta gönderme programlarını engellemek için yapılmış. Ben daha önce bir iş için bu tarz programları araştırmıştım ve çoğu varsayılan olarak 25. portu ya da sistemin kendi dns ip adreslerini kullanıyor. TTNet'in önerdiği 587. ya da 465. portları da SSL üzerinden bağlanmayı gerektiriyor. Sorunu bu şekilde çözmeye çalışmışlar herhalde...

eren

Umarım PHP Send Mail bundan olumsuz etkilenmez. Yoksa şifrenizi unuttuğunuzda şifre unuttum e-postası ulaşmayabilir.

Not : Biz Google Aps'ın kar amacı gütmeyen kuruluşlar sürümünü kullanıyoruz. Aynı şekilde Google aramada bu şekilde veriliyor. Kısacası bizde ne aramada en e-postada reklam yok. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

aynshtein

Alıntı yapılan: Eren - 02 Mayıs 2009 - 22:47:26
Umarım PHP Send Mail bundan olumsuz etkilenmez. Yoksa şifrenizi unuttuğunuzda şifre unuttum e-postası ulaşmayabilir.

Not : Biz Google Aps'ın kar amacı gütmeyen kuruluşlar sürümünü kullanıyoruz. Aynı şekilde Google aramada bu şekilde veriliyor. Kısacası bizde ne aramada en e-postada reklam yok. :)

Eren, eğer sunucusunuz (sanırım kale host) port 25'i başka porta yönlendirirse sorununuz olmayacak. Ama eğer herhangi bir çözüm önermezlerse muhtemelen web üzerinden gönderilen e-postalar çalışmayacak. Zira PHP mail ve benzer pek çok bileşen, sunucu olarak "localhost" kullanıyor ve port seçeneği varsayılan olarak 25. PHP Mail'i bilmiyorum ama ASP e-posta bileşenlerinde port ayarı elle ayarlanabiliyor. Bu yüzden sorun olsa bile müdahale edilebilir gibi geliyor...

eren

Müdahale edilebileceğini biliyorum. :) Ancak bu değiştiril mi bilemiyorum. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

Degistirirsin sen. Bu siteyi bu sekilde yaptigina göre...
Linux LPIC1 - MCSA

eren

Alıntı yapılan: Kirmizi - 02 Mayıs 2009 - 23:24:02

Sitenin yüklü olduğu sunucuyu maalesef kontrol edemiyoruz. Alt alan adı açmak gibi basit işlemleri bile sponsora söylemek durumundayız. Cpanel, Plesk Panel v.b. panelimiz yok maalesef. Bakalım şu 25 olayı kesinleşsin duruma göre müdahale edeceğim.

localhost

Site islerinden anlamiyorum. Calismalarini bildigim icin söylemistim.
Linux LPIC1 - MCSA

aynshtein

Alıntı yapılan: Eren - 02 Mayıs 2009 - 23:27:00
Bakalım şu 25 olayı kesinleşsin duruma göre müdahale edeceğim.

Eren, bence sorun çıkmasını bekleme. TTNet bu tarz bir değişiklik için doğru dürüst duyuru bile yapma gereği duymadı. Kendi sitesinde bir uyarı var ama o da TTNet'in sistesini ziyaret edenler için...

Ben, kendim ve sitelerini yönettiğim müşterilerim için 5 farklı sunucudan barındırma hizmeti alıyorum. Natro ve Dataxi, bu konuda beni uyarma ve "çözüm önerme" sağduyusu göstermişken Doruk.net herhangi bir bilgilendirme yapmadı. (En azından bana ulaşmadı) Diğer 2 sunucu yurt dışında olduğundan onların etkilenip etkilenmeyeceğinden emin değillim ama o sunuculardaki siteler e-ticaret yapan firmalara ait olduğundan riske girmemek için 6 alanadına ait e-posta hizmetini Google Mail'e taşıdım bile...

canosayan

Sitenin yüklü olduğu sunucuyu maalesef kontrol edemiyoruz. Alt alan adı açmak gibi basit işlemleri bile sponsora söylemek durumundayız. Cpanel, Plesk Panel v.b. panelimiz yok maalesef. Bakalım şu 25 olayı kesinleşsin duruma göre müdahale edeceğim.

google apps için mx kayıtlarının değiştirilmesi gerekmiyor mu? normal postaların bundan herhangi bir şekilde etkilenmemesi lazım. çünkü zaten sunucuya gelen iletiler google yönleniyor.
fakat sendmail sıkıntı yaşayabilir gibi geliyor. hiç smf denemedim smtp relay yapma şansı yok mu?
Chmod bizim işimiz.

aynshtein

Web tabanlı postalar zaten etkilenmeyecek. Ama Türkiye'deki sunucuların tamamı 25.portu varsayılan olarak kullanıyor. Alternatif olarak 587 veya 465'i kullanan çok az...

eren

Alıntı yapılan: canosayan - 03 Mayıs 2009 - 10:49:47

google apps için mx kayıtlarının değiştirilmesi gerekmiyor mu? normal postaların bundan herhangi bir şekilde etkilenmemesi lazım. çünkü zaten sunucuya gelen iletiler google yönleniyor.
fakat sendmail sıkıntı yaşayabilir gibi geliyor. hiç smf denemedim smtp relay yapma şansı yok mu?

Smtp şansı var ama sunucu gibisi olmuyor. Bazen smtp bağlantısı kurulamadığı için e-postalar gitmeyebiliyor. Her gün ortalama 150 üye şifresini unuttuğu için e-posta adresine şifresini istiyor, yaklaşık 200 kişi moderatöre bildir ile moderatöre e-posta yolluyor, yaklaşık 400 üyemiz konuları e-posta ile takip ediyor.

Günde sunucudan en aşağı 750 e-posta çıkışı var. Smtp özellikle Ssl üzerinden bunu biraz zor karşılar. Şu anki sistem temiz ve güzel çalışıyor.

aynshtein

SSL destekli sunucular (özellikle de ISS 6 ve üzeri) günlük 250 mesaj sınırlaması koyuyor. Eğer bu sayı size yetmiyorsa sunucu hizmetini aldığınız firma ile irtibata geçmelisiniz..

canosayan

mesaj trafiği düşündüğümden yoğunmuş.
zaten ben daha gmail üzerinde stmp relayı daha kullanamadım desem yeridir. pommo adında bir mail grubu scripti var. gerek gmail gerek google apps ile stmp sunucusuna bağlantı sağlıyor ama bir şey gönderemiyor.
Chmod bizim işimiz.