vistanın üzerine ubuntu kurunca sorun çıktı

Başlatan ahmedo047, 01 Mayıs 2009 - 00:44:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmedo047

arkadaşlar harddiskim önceden C,D,E şeklinde üçe ayrılmış durumdaydı. vista daha önce c diskinde kuruluydu. Bende ubuntu 9.04 ü D ye kurdum. Ama açılış ekranına Vista seçeneği gelmiyor. yani bilgisayar açılırken ubuntu ve vista seçeneklerini vermiyor.direk ubuntudan açılıyor.

lütfen yardım edin bu dertten dolayı kafayı yemek üzereyim:(

Tutunamayan

[Nasıl] GRUB Menüsünde Windows'u Nasıl Ilk Seçenek Olarak Atarım? konusu size yardımcı olacaktır sanıyorum...

EK: Yukarıdaki şıkka ek olarak menu.lst dosyasını düzenleme seçeneğiniz de var. Oda şöyle olyuor:

Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim altından Uçbirimi açıp:

sudo nano /boot/grub/menu.lst

komutunu girerseniz, menu.lst dosyasını root (kök admin - süper kullanıcı) kipi ile açmış olursunuz. Dosyanın içindeki:

default 0

yazan satırdaki 0'ı isteğiniz doğrultusunda değiştirin; eğer öntanımlı yapmak istediğiniz işletim sistemi ilk seçenekse 0, ikinci seçenekse 1 ... şeklinde değiştirerek de yapabilirsiniz.

Hangisi kolayınıza gelirse...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ahmedo047

Sistem - Yonetim - StartUp-Managerda sadece ubuntu var. sorunda bu zaten vistayı hiç görmüyor:(

Tutunamayan

Alıntı yapılan: ahmedo047 - 01 Mayıs 2009 - 01:03:17
Sistem - Yonetim - StartUp-Managerda sadece ubuntu var. sorunda bu zaten vistayı hiç görmüyor:(

O zaman 2. seçenek olarak alıntıladığım menu.lst dosyasını düzenlemeyi kullanabilirsiniz...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ahmedo047

# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
#            grub-install(8), grub-floppy(8),
#            grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
#            and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not use 'savedefault' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default         0

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout         3

hocam
burda defaulta 1 veya 2 yazdıktan sonra nasıl kaydeedeceğim ve burda vista diye bi şeyde gözükmüyor

eğer öntanımlı yapmak istediğiniz işletim sistemi ilk seçenekse 0, ikinci seçenekse 1 ... şeklinde değiştirerek de yapabilirsiniz dediniz. sorun hangisinn öntanımlı olması olayı değil. sorun vistanın seçenek olarak gözükmemesi

Tutunamayan

Şimdi bakın: Sisteminizde 2 OS kurulu yanlış anlamadıysam,biri Vista diğeri Ubuntu ve PC'niz Ubuntu ile açılıyor. Ama siz Vista ile açılmasını istiyorsunuz. O zaman "# array will desync and will not let you boot your system." satırının altındaki default'u 1 yapıp CTRL + S ile kaydedip, sistemi tekrar başlatacaksınız...

Herhangi bir isim görmeyeceksiniz zaten. 0.. 1... 2... gibi sayılar göreceksiniz. Birkaç OS kurulu bir sistem hiç kullanmadım ama forumda araştırdığım kadarı ile durum böyle olmalı...

zeitgeist

menu.list dosyasının tamamını görebilir miyiz?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

zeitgeist

Öyleyse bir de şu komutların çıktısını verebilir misin?
sudo fdisk -l
cat /etc/fstab

ahmedo047

ahmedo@ahmedo:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for ahmedo:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x9abe9abe

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1         392     3148708+  82  Linux takas / Solaris
/dev/sda2             393        9728    74991420    5  Ek
/dev/sda5            2551        6374    30716248+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6            6375        9728    26940973+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda7             393        2550    17334072   83  Linux

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil
ahmedo@ahmedo:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=b17984e4-69a6-4483-88df-e554760d3daa /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda1 during installation
UUID=d1e43ff1-4979-456f-94df-653e8d54ed94 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
ahmedo@ahmedo:~$

localhost

Ubuntu dan Vistanin kuruldugu bölümü okuyabiliyormusun ? Okuyorsan vista icinde boot.ini dosyasi olmasi gerekiyor onuda buraya yapistir.
Dosyanin icinde asagidakine benzer birseyler yazar.

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetect
Linux LPIC1 - MCSA

Tutunamayan

@zeitgeist ve @Kirmizi ustalarımız devreye tam zamanında girdi. Zira bundan ve ötesi beni aşmakta...

ahmedo047

vistada boot.ini dosyası yok. arattırdım. Ubuntudan da vistanın kurulu olduğu bölümü görebiliyorum

zeitgeist

@Tutunamayan, ustalık ne haddimize: "Bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğim"  ;)

@ahmedo047,

Vista 30 gb lık sda5 de mi 26 gb lık sda6 da mı kurulu?

Öncelikle menu.list dosyasının bir yedeğini alalım her ihtimale karşı:

sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.yedek

Eğer bir sorun çıkarsa şu komutla tekrar yükleyebiliriz:

sudo mv /boot/grub/menu.lst.yedek /boot/grub/menu.lst

menu.list dosyasının sonuna eğer vista sda5 teyse şunu ekle:

title Microsoft Windows XP
root (hd0,4)
makeactive
chainloader +1

sda6 daysa şunu ekle ve kaydetip yeniden başlat.

title Microsoft Windows XP
root (hd0,5)
makeactive
chainloader +1

ahmedo047

yedeği aldım. menu.lst dosyası üzerinde değişiklik yapamıyorum.
/boot/grub/menu.lst kaydedilemedi.
Dosyayı kaydetmek için gerekli izniniz yok. Konumu doğru yazdığınızdna emin olup tekrar deneyin.
uyarısı veriyor

localhost

Evet vista icinde boot.ini dosyasi yokmus. bcedit.exe diye bir dosya var. Bu dosya ile boot onariliyor.
http://www.vistaclues.com/how-to-edit-the-bcd-registry-file/

Bu islemi yaparsan bu sefer ubuntu acilmaz :) Sorunumuz bu degil. Ubuntu üzerinden vista yi calistirmak.
@zeitgeist : önerilerini uygulayip sonuclari bildirirsin.

@Tutunamayan
: Bende usta filan degilim. Herseyi internetten bulup yönlendiriyorum herkesi. Aramizdaki tek fark. Biz kodlari sizden daha cabuk yorumlayabiliyoruz o kadar. Buda ustalik gerektirecek bir durum degil.
Linux LPIC1 - MCSA

zeitgeist

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

ile dosyada değişiklik yapabilirsin.

aenesias

Yukardakilerle Ubuntu uzerinden halledemessen en temizi Vista dvd sini takip, sorunlari arattir. Baslangic sorunlarini coz de, cozebilirse eger bu sefer de ubuntuyu goremiyceksin ama live cd ile grubu yeniden yuklersen, bu sefer ikisini birden gormesi lazim. Grubu yeniden yuklemeyle ilgili forumda anlatimlar mevcut kolay gelsin...

ahmedo047

@zeitgeist
dediğin şekilde menu.lst dosyasını değiştirdim ama pc açılışta yine direk ubuntudan açıldı.startup mangerdan vistayı öncelikli yaptım bu sefer disk bulunamadı hatası verdi. ben bu olay yüzünden pardustan nefret ettim.
@aenesias dediğini deneyeceğim. sonucu size bildiririm.cevaplar için teşekkürler artık yarın bakarım.iyi geceler

zeitgeist

Buradaki başlığı inceleyerek ve tabi ki fdisk -l ve fstab çıktılarını da gözeterek sen de menu.list dosyasını kolayca düzenleyebilirsin. Yien olmazsa yarın bu başlıkta belirtirsen mesele üzerine biraz daha uğraşır ve büyük ihtimal çözeriz.

zeitgeist

@ahmedo047,

Neden olmadı diye bakınırken fark ettim; senin fstab çıktında diğer diskler görünmüyor. Vistanın kurulu olduğu diski fstab dosyasına eklersek sorun düzelecektir. Bunun için öncelikle
sudo blkid
çıktısına ihtiyaç var. Bu çıktıdaki disk bölümlerini gerekli şekilde fstab dosyasına eklemen gerekiyor. Buradaki başlığı inceleyerek diskleri bağla ve ardından tekrar menu.list dosyasını düzenle. Eğer bir yerlerde takılır da yapamazsan bu başlıkta belirtirsin.

Not: Ubuntu'yu Wubi ile mi yoksa normal kurulumla mı kurmuştun?

canosayan

dosyayı açıp değiştirmek için şu komutu kullanın
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
Bunun sonrasında sizden parolanız istenecek ve dosya yönetici haklarıyla açılacaktır.
Chmod bizim işimiz.

bytan

Alıntı yapılan: ahmedo047 - 01 Mayıs 2009 - 02:58:11
@zeitgeist
dediğin şekilde menu.lst dosyasını değiştirdim ama pc açılışta yine direk ubuntudan açıldı.startup mangerdan vistayı öncelikli yaptım bu sefer disk bulunamadı hatası verdi. ben bu olay yüzünden pardustan nefret ettim.
....

Grub ekranında iki tane Win girdisi göreceksin. Bunlardan ikisini de ok tuşları yardımıyla sırayla seçip dene. Birinden biri win kısmını açıyor olmalı. Hangisi olduğunu öğrendiğin zaman, o kısmı grub menüsünde üste taşıyabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ahmedo047

Bir kaç gündür uğraştım olmadı bende pes ettim. Vista yerine Xp yi C diskine kurdum sonra Ubuntuyuda D diskine kurdum çok güzelde açılışta ikisini görüyor. Vistanın nazlarından kurtuldum :)